Προς το περιεχόμενο

Το διορθώνω λοιπόν.....Ανέκδοτο ή χαριστική βολή το 35%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμ όποιοι τους ψήφισαν ας βαρέσουν το κεφαλάκι τους στον τοίχο τώρα και ας μετανοήσουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231214913

Αθήνα

Λευκός καπνός βγήκε το μεσημέρι της Πέμπτης από το Μέγαρο Μαξίμου, κακά τα μαντάτα για τους πολίτες, καθώς μπαίνουμε στην τελική ευθεία για την έγκριση και εφαρμογή του δυσβάσταχτου πακέτου μέτρων ύψους 13,5 δισ. ευρώ, που προβλέπει μεταξύ άλλων περαιτέρω περικοπές σε μισθούς και συντάξεις και ψαλίδι σε επικουρικά επιδόματα.

Χαρακτηριστικό ήταν και το στιγμιότυπο μετά το τέλος της σύσκεψης στο Μαξίμου, όταν ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς βγήκε μαζί με τον υπουργό Οικονομικών στα σκαλοπάτια του Μεγάρου και εκεί αντάλλαξαν χειραψία επισφραγίζοντας την συμφωνία.

Πρώτος που ανακοίνωσε την συμφωνία στους βασικούς άξονες μετά τη σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου ήταν ο πρόεδρος της ΔΗΜΑΡ Φώτης Κουβέλης, ο οποίος πρόσθεσε ότι υπάρχουν ακόμη ζητήματα σε εκκρεμότητα, ενώ συμπλήρωσε ότι η ΔΗΜΑΡ επιμένει στη ρήτρα αντικατάστασης.

Στη συνέχεια ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ Ευάγγελος Βενιζέλος από την Ιπποκράτους, αφού ενημέρωσε για την συμφωνία, επισήμανε ότι αυτό που θα φέρει την ανάπτυξη είναι η επιμήκυνση, δηλαδή το άπλωμα των μέτρων ώς το 2016.

«Θα κάνει τα μέτρα πιο ήπια και θα εφαρμοσθεί η ρήτρα αντικατάστασης» σημειωσε, ενώ επισήμανε ότι σημαντικό είναι να έρθει στη Βουλή όλο το πακέτο της συμφωνίας με την τρόικα και τους εταίρους, που θα περιλαμβάνει δηλαδή όχι μόνο τα μέτρα, αλλά και τη συμφωνία για την εκταμίευση της δόσης των 31, 5 δισ. ευρώ.

«Ο χρόνος τρέχει σε βάρος μας και πρέπει να τρέξουμε» ανέφερε ο κ. Βενιζέλος.

Με τις δηλώσεις του ο υπουργός Οικονομικών Γιάννης Στουρνάρας έθεσε και το χρονοδιάγραμμα: πρέπει να υπάρξει συμφωνία με την τρόικα και τους ευρωπαίους εταίρους, είπε. Αυτό σημαίνει ότι τα μέτρα θα ζητηθούν τη Δευτέρα 1η Οκτωβρίου με την τρόικα και στην συνέχεια στις 8 Οκτωβρίου με τους Ευρωπαίους ομολόγους του κ. Στουρνάρα στο Eurogroup.

Αυτές οι ημερομηνίες μεταθέτουν για κάποιες ημέρες την ψήφιση των μέτρων, ενώ ως καταληκτική ημερομηνία φαίνεται πια η 18η Οκτωβρίου, ημέρα που συνεδριάζει η Σύνοδος Κορυφής.

Σε κάθε περίπτωση τα μέτρα θα έρθουν στη Βουλή με τη διαδικασία του κατεπείγοντος σε ένα και μόνον άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι δηλωσεισ ΦΠΑ μεσα στον Οκτωβρη ειναι κοντα ... αν εχουμε τα κοτσια ασ μην τα στειλουμε.... ουτε αυτα ουτε ΦΜΥ ουτε ΑΠΔ ουτε εισφορεσ ΙΚΑ....

και για προστιμα αν δεν μασ κανουν παραταση μετα παλι δεν θα τα στειλουμε.... το καζανι βραζει εδω και καιρο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως είσαι πολύ λάθος όπως και οι περισσότεροι που το νομίζουν αυτό ........ Ευχαρίστως να το αναλύσω κάποια άλλη στιγμή , απλά μόνο θα πω ότι τη φοροδιαφυγή στα μικρομεσαία στρώματα την έθρεψαν και δεν βγήκε με παρθενογέννηση και επίσης είναι αποτέλεσμα και όχι αιτία των προβλημάτων ........

Να μην αναφέρω ότι πλέον φοροδιαφευγεις για επιβίωση και όχι για πλουτισμο και αυτό είναι κάτι που εύκολα φαίνεται .......

Δεν βλέπω να σχολιάζετε τη μείωση του φορολογικού συντελεστή από 45 σε 35 .......... Πραγματικά είναι αισχρό ........ Λυπάμαι που σαν κλάδος είμαστε τόσο .................ότι και να πω θα είναι λίγο ........ Απλά λυπάμαι .

Διαφωνώ με την άποψη ότι είναι αποτέλεσμα και όχι αιτία. Πιστεύω ότι ο κάθε Έλληνας ΕΙΧΕ την νοοτροπία.."ότι αρπάξει ο κώλος μας" οι μεγαλύτεροι ακόμη την έχουν.

Τώρα ποιων ο κώλος άρπαξε περισσότερα εξαρτάται από την θέση που κατείχαν στα Δημόσια αξιώματα (Υπουργός, βουλευτής, προϊστάμενος σε δημόσια υπηρεσία κλπ.)

Όσον αφορά τον Ελ. Επαγγελματία αποκρύπτει εισοδήματα για την πάρτη του, πχ. γιατρός ή φυσιοθεραπευτής σου λέει 1000€ χωρίς απόδειξη 1500€ με απόδειξη. Αυτό σημαίνει ότι δεν υπάρχει έλεγχος από το κράτος και ο γιατρός ή ο κάθε Ελ. Επαγγελματίας μπορεί να κάνει ό,τι θέλει.

Δυστυχώς το σύστημα θέλει restart (ή format αν θέλετε) όχι repair... δεν γίνεται repair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ το restart ή format πως το εννοείτε?

Να εκτελέσουμε στο σύνταγμα τους υπάρχοντες επαγγελματίες γιατί κατά τεκμήριο φοροδιαφεύγουν?

Ας γίνει έτσι..

Γιατί οι προτεινόμενες ρυθμίσεις (35%, + 60% - 25%) στοχεύουν σ'αυτούς που δεν φοροδιαφεύγουν και τόσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον για το θεμα της αναδρομικοτητας απο 1/1/12 πρεπει να γινουμε καθετοι ... αμειλικτοι ... και ετοιμοι για ολα . Δεν παει αλλο !

δεν μιλαμε για μια μικροαλλαγουλα κ ας μπει σε ισχυ απο 1/1 ........μιλαμε για μια πληρη ανατροπη του φορολογικου σκηνικου της χωρας θα επρεπε να μας τρεμουν μονο κ μονο που το ανακοινωσαν ... Ε Λ Ε Ο Σ δεν εχεις το δικαιωμα να ψηφιζεις αναδρομικα στο τελος του ετους τετοια πραγματα .

ας μην "κοτεψουμε" μια φορα

ας γινουμε μια φορα ηρωες... αμα απεργησουμε εμεις ολοι οι επαγγελματιες θα μας ευχαριστουν ..

να δωσουμε μια προειδοποιηση τωρα και αν ψηφιστουν ..αυτοματα ας αναστειλει ο καθε λογιστης της χωρας τις υπηρεσιες του μεχρι την αναιρεση του μετρου για το 12 και τα υπολοιπα υπο διαβουλευση με τον κλαδο μας

θα χαρακτηριζα "θυμα" την επιχειρηματικοτητα και την αναπτυξη ...το "εγκλημα"δολοφονια απο προθεση

τωρα οσον αφορα τα μετρα στην ουσια τους; ασχετα με το ποτε θα αφαρμοστουν, πολυ απλα κ χωρις πολλα πολλα λογια θα δουμε τρομαχτικη αυξηση της φοροδιαφυγης τεραστια συρικνωση του επιχειρειν τους μεγαλο καρχαριες να γελάνε

με ακομα πιο λιγα λογια .. μεγαλυτερη εξαθιλιωση, το αποτελσμα "μηδεν" η κ χειροτερα απο πριν ... οπως γινετε δλδ μεχρι τωρα μετα απο καθε πακετο μετρων ...

μετα την αποτυχια οσο μετρων εχουν παρθει και καμμια βελτιωση δεν υπαρχει γιατι αυτα τα ατομα ειναι ακομα εκει και αποφασιζουν για μετρα ???

αμοιρε ελληνα που δεν εχεις ματια και αυτια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστέυω οι λύσεις είναι μετατροπή σε ΕΠΕ όπου μπορείς να δικαιολογήσεις και κάτι παραπάνω σαν δαπάνες ή αυτό που σκέφτομαι για μένα είναι μία εταιρία στην βουλγαρία η οποία έχει κόστος 500 ευρώ για να την ιδρύσεις και 150 ευρώ συντήρηση τον χρόνο (ασφαλιστικά κλπ) με φορολογία 10% και 5% στα μερίσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.....

Όσο το δουλεύω στο μυαλό μου, τόσο περισσότερο μου κάθεται............... :)

Ένα ένσημο μιας ώρας τη βδομάδα σε κάθε ένα πελάτη.....

Ούτε ενάρξεις, ούτε έδρες, ούτε μεταβολές, τίποτα................ Εισόδημα μόνο από μισθωτές, τα 25 ένσημα θα τα έχω σίγουρα... Απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ως νέος ασφαλισμένος..... Ούτε θεώρηση, ούτε έκδοση στοιχείων.... Ούτε τέλος επιτηδεύματος, ούτε φπα, ούτε παρακρατήσεις...................

Τίποτα σας λέω.................

Πάω να ψάξω το εργόσημο για τις φορολογικές δηλώσεις...................... :)

Για εξηγατο αυτο καλλιτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kastorass.blo...og-post_16.html (Νέο σύστημα από την Εφορία για τις αποδείξεις)

Δέν θα ισχύσει το παραπάνω...?

Τι λες βρε παιδι μου....πολυ.... ωφελος θα εχει αν ζητησει την αποδειξη!! εγω παντως τετοια ποσα δεν θα τα πληρωσω να μου παρουν τιποτα εκτος απο την 1η κατοικια, δεν εχω οποτε <Μολων λαβε>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπου εκεί εντελώς ξαφνικά ,

ο χατζηνικολάου έβγαλε απο το συρτάρι την υπόθεση μεϊμαρακη λιάπη και βουλγαράκη

Α ρε π@#$%η μου γ@#$%η εξουσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καπου εκεί εντελώς ξαφνικά ,

ο χατζηνικολάου έβγαλε απο το συρτάρι την υπόθεση μεϊμαρακη λιάπη και βουλγαράκη

Α ρε π@#$%η μου γ@#$%η εξουσία

ΔΗΛ. ΕΤΣΙ ....ΑΚΑΠΝΑ ΠΕΡΑΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ 30-35%???? ΣΥΛΛΟΓΟΙ ,ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ, ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ κ.λ.π. ΤΙΠΟΤΑ??? Ο ΧΟΡΟΣ ΚΑΛΑ ΚΡΑΤΕΙ??!!! ΠΟΥ ΠΑΜΕ Ή ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ??

ΣΥΜΦΩΝΩ ΔΕ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση πλέον είναι μία : έκπτωση 30% στους πελάτες και απόδειξη για 10ευρώ. Κι άμα εισπράξουν αυτοί ποτέ ΦΠΑ και φόρους εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση πλέον είναι μία : έκπτωση 30% στους πελάτες και απόδειξη για 10ευρώ. Κι άμα εισπράξουν αυτοί ποτέ ΦΠΑ και φόρους εμένα να μου τρυπήσεις τη μύτη.

Γιατί κατάργησαν τα τεκμήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι την κάλυψη τους.

Άσε, εκεί που τα έχουν φτάσει ένας έγγαμος με ένα σπίτι 100 τμ, ένα αυτ/το 1400 και ένα στεγαστικό δάνειο θα ξηλωθεί κανονικά (αν δεν έχει για ανάλωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε, εκεί που τα έχουν φτάσει ένας έγγαμος με ένα σπίτι 100 τμ, ένα αυτ/το 1400 και ένα στεγαστικό δάνειο θα ξηλωθεί κανονικά (αν δεν έχει για ανάλωση).

Μου 'χεις βάλει κάμερα? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ το restart ή format πως το εννοείτε?

Να εκτελέσουμε στο σύνταγμα τους υπάρχοντες επαγγελματίες γιατί κατά τεκμήριο φοροδιαφεύγουν?

Ας γίνει έτσι..

Γιατί οι προτεινόμενες ρυθμίσεις (35%, + 60% - 25%) στοχεύουν σ'αυτούς που δεν φοροδιαφεύγουν και τόσο..

Όχι αγαπητέ αυτό είναι το repair προσπαθούν να επιδιορθώσουν μια κατάσταση, χωρίς απότελεσμα βέβαια.

Το Format θα ήταν όλες οι δομές του κράτους να διαμορφώνονταν όπως θα έπρεπε, με ελεγκτικούς μηχανισμούς, με δίκαιο φορολογικό σύστημα, με αδιάφθορους δημόσιους λειτουργούς οι οποίοι θα μπαίνανε στην φυλακή με το πρώτο παράπτωμα ή τουλάχιστον θα χάνανε την θεσούλα τους, μπορώ να αναφέρω κι άλλα, δεν χρειάζεται νομίζω το πιάσατε το νόημα...

Τα μέτρα που λαμβάνονται τώρα είναι ημίμετρα και θα οδηγήσουν πολλούς επιχειρηματίες στο κλείσιμο δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ σαν νέος στο κουρμπέτι, άμα γίνει αυτό, το έκλεισα το μαγαζί.

Πέρσυ 10.000 (πληρωμένα 7000 βία) κέρδος.

φέτος στο 6μηνο 3.500 λόγω επιχειρήσεων που έκλεισαν και πελατών που δεν έκαναν δήλωση. (κάμποσα περσινά χρωστούμενα έκαναν φτερά).

(Ξεχωριστά από τα ταμειακά προβλήματα για καταβολή 20%-ΦΠΑ που με έχουν σε 1,5 χρόνο 2000 μέσα στο δάνειο κίνησης)

Άντε να βγουν 8000 στο έτος, μείων 2800 ΤΕΒΕ, έχουμε 5200. και σκάει ο 30% φόρος 1560 και μένουν 3640.

300 κάτι το μήνα.

Καλύτερα ντιλιβεράς, να μοιράζω έξω από την ΑΣΟΕΕ διαφημιστικά ή σερβιτόρος.

Ούτε έννοιες, ούτε φέσια, ούτε ευθύνες.

(τα νούμερα είναι πραγματικά)

τα ιδια ακριβως νουμερα ισχυουν και για μενα..οπως και για χιλιαδες αλλους.αυτοι που τα ψηφιζουν γιατι δεν ζουν με τα 300 το μηνα??αφου φτανουν κατα τη γνωμη τυος.το θεμα ειναι τι κανουμε? παλι θα κατσουμε να τους ακουμε και μετα να παμε να τους ξαναψηφισουμε..εγω παντως θα κλεισω σιγουρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω βεβαια οτι αυτο ειναι το τελικο σχεδιο, να δουλευουμε ολοι στις πολυεθνικες μισθωτοι για 400 ευρω και να ειμαστε κι ευχαριστημενοι..και σκεφτειτε οτι εγω ημουν απο τους πιο αισιοδοξους μεχρι πριν απο λιγο καιρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις??

Δηλαδή έχεις και περισσότερων μηνών οφειλές?

Και πως πληρώνεις τις δικές σου υποχρεώσεις?

υπαρχουν και χειροτερα!!!!!!!! ιουλιου? ποιανου ετους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέγεται Αλητεία αν όχι Ληστεία συνάδελφοι..... θα πρέπει να αποφασίσουμε να κλείσουμε όλοι μας επ' αορίστου........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αυτό λέγεται Αλητεία αν όχι Ληστεία συνάδελφοι..... θα πρέπει να αποφασίσουμε να κλείσουμε όλοι μας επ' αορίστου........

Κάτσε να φτιάξουμε τους συλλόγους πρώτα ( να πάρουμε την εξουσία τους ) και μετά θα αποφασίσουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...