Προς το περιεχόμενο

Το διορθώνω λοιπόν.....Ανέκδοτο ή χαριστική βολή το 35%


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι άνθρωποι πόσο ποιο ξεκάθαρο να μας το κάνουν?

Όσοι είστε τυπικοί σταματήστε επιτέλους να είστε!Εμείς θα σας θεωρούμε κλέφτες όλους σας,και ως τέτοιους θα σας αντιμετωπίζουμε.

Επιλέξτε ή θα πεινάσετε και θα καταντήσετε να χρωστάτε παντού,ή θα γίνετε κλέφτες (όσοι επιμένετε να μην είστε) για να ζήσετε εσείς, και να σας φορολογούμε όπως αρμόζει σε κλέφτες εμείς.

Υ.Γ.Πόσο μ@λ@κας μπορείς να νιώσεις πως είσαι, όταν βλέπεις κόσμο γύρω σου να μην κόβει αποδείξεις,να μην τιμωρείται ποτέ,

και εσύ να αργοπεθαίνεις κάνοντας αυτό που πιστεύεις πως είναι σωστό,και προσπαθώντας να σώσεις τη χώρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 214
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Οι άνθρωποι πόσο ποιο ξεκάθαρο να μας το κάνουν?

Όσοι είστε τυπικοί σταματήστε επιτέλους να είστε!Εμείς θα σας θεωρούμε κλέφτες όλους σας,και ως τέτοιους θα σας αντιμετωπίζουμε.

Επιλέξτε ή θα πεινάσετε και θα καταντήσετε να χρωστάτε παντού,ή θα γίνετε κλέφτες (όσοι επιμένετε να μην είστε) για να ζήσετε εσείς, και να σας φορολογούμε όπως αρμόζει σε κλέφτες εμείς.

Υ.Γ.Πόσο μ@λ@κας μπορείς να νιώσεις πως είσαι, όταν βλέπεις κόσμο γύρω σου να μην κόβει αποδείξεις,να μην τιμωρείται ποτέ,

και εσύ να αργοπεθαίνεις κάνοντας αυτό που πιστεύεις πως είναι σωστό,και προσπαθώντας να σώσεις τη χώρα σου.

δεν θελουν να σε κανουν παραβατη

απλα θελουν να σε κλεισουν να σε κανουν σκλαβο καποιας μεγαλης εταιρειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι λογικό ατομική επιχείρηση να φορολογηθεί περισσότερο από ΑΕ και ΕΠΕ ????!!!!! Έλεος δηλαδή ........ Αλλά αυτές δεν φοροδιαφεύγουν ........

Mα αυτό ακριβώς συνέβαινε για μια σειρά (μεγάλη) ετών όταν πχ υπήρχε ο αναλογικός συντελεστής 20% στην ΑΕ και με αυτόν καθάριζε φορολογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.....

Όσο το δουλεύω στο μυαλό μου, τόσο περισσότερο μου κάθεται............... :)

Ένα ένσημο μιας ώρας τη βδομάδα σε κάθε ένα πελάτη.....

Ούτε ενάρξεις, ούτε έδρες, ούτε μεταβολές, τίποτα................ Εισόδημα μόνο από μισθωτές, τα 25 ένσημα θα τα έχω σίγουρα... Απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ως νέος ασφαλισμένος..... Ούτε θεώρηση, ούτε έκδοση στοιχείων.... Ούτε τέλος επιτηδεύματος, ούτε φπα, ούτε παρακρατήσεις...................

Τίποτα σας λέω.................

Πάω να ψάξω το εργόσημο για τις φορολογικές δηλώσεις...................... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Ο ενιαίος συντελεστής σε όλες τις μορφές επιχειρήσεων είναι σωστό μέτρο, όχι βέβαια 30%, -αν και γύρω στο 25% το βλέπω να κλείνει- , εγώ θα έλεγα 20%. .Με αυτόν τον τρόπο ο κάθε επιτηδευματίας θα επιλέγει την μορφή της επιχείρησης που θέλει να δραστηριοπηθεί σύμφωνα με τις πραγματικές του ανάγκες, και όχι τη φορολογική υποχρέωση. Αυτή τη στιγμή, υπάρχουν εκατοντάδες επιχειρήσεις (Α.Ε.,Ε.Π.Ε.,Ε.Ε.) οι οποίες δημιουργήθηκαν και υφίστανται για καθαρά φοροαπαλλακτικούς σκοπούς. Κάποια στιγμή, θα πρέπει να κλείσει αυτή η τρύπα.Η μείωση και η έλλειψη εσόδων σε πολλούς από εμάς, προέρχεται από την εν γένει οικονομική κατάσταση, εξασκούμε ένα επάγγελμα που είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με την ζήτηση και την προσφορά, "το δούναι και λαβείν". Υπάρχει ελάχιστη ζήτηση και μεγάλη προσφορά, κάτι που έχει πλήξει και τους δικηγόρους, τους γιατρούς,και αυτό γιατί δεν υπάρχουν μόνο "μεγαλογιατροί" και "μεγαλοδικηγόροι", όπως δεν υπάρχουν μόνο "μεγαλολογιστές", κ.ο.κ. Ας μην γελιόμαστε, πολλοί από εμάς εμάς διάλεξαν αυτό το επάγγελμα (όπως και οι υπόλοιποι που ανέφερα), όχι γιατί τους άρεσε αλλά γιατί θεωρούνταν ένα επάγγελμα επικερδές και σίγουρο. Σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει. Μετά τα μπακάλικα και τα εμπορικά της γειτονιάς, έχει έρθει η ώρα να εκκλείψουν και οι υπόλοιποι μικρομεσαίοι επιτηδευματίες. Πλέον χωρίς ίδια κεφάλαια η χρηματοδότηση από Τράπεζες, επιχείρηση "γιόκ"... Δεν είναι ο συντελεστής, αλλά τα υπόλοιπα που θα έπρεπε, όχι σήμερα αλλά χθές, να μας είχαν βγάλει στους δρόμους. Έκπτωση όλων των λειτουργικών εξόδων μας, συμπεριλαμβανομένης της υποχρεωτικής ασφάλισης, η οποία θα έπρεπε να είναι προαιρετική όσον αφορά τον φορέα, το ειδος και το καταβαλλόμενο ποσό.

Δεν θα συμφωνήσω με τον Στέφανο, ένας παλιός δεν σημαίνει ότι έχει και εισόδημα σήμερα, πόσο μάλλον κέρδη. Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει, γιατί οι πιο νέοι προσπαθώντας να επιβιώσουν, χτυπάνε τις τιμές. Κατανοητό βέβαια, αλλά αυτή η τακτική λειτουργεί σαν μπούμερανγκ. Σήμερα είμαι εγώ, αύριο θα είσαι εσύ, μεθαύριο ο παραδίπλα. Βγάζοντας τα μάτια μας μεταξύ μας, το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να ανοίξουμε το δρόμο στις πολυεθνικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.....

Όσο το δουλεύω στο μυαλό μου, τόσο περισσότερο μου κάθεται............... :)

Ένα ένσημο μιας ώρας τη βδομάδα σε κάθε ένα πελάτη.....

Ούτε ενάρξεις, ούτε έδρες, ούτε μεταβολές, τίποτα................ Εισόδημα μόνο από μισθωτές, τα 25 ένσημα θα τα έχω σίγουρα... Απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ως νέος ασφαλισμένος..... Ούτε θεώρηση, ούτε έκδοση στοιχείων.... Ούτε τέλος επιτηδεύματος, ούτε φπα, ούτε παρακρατήσεις...................

Τίποτα σας λέω.................

Πάω να ψάξω το εργόσημο για τις φορολογικές δηλώσεις...................... :)

Σωστόοοος...να συμπληρώσω μισό ένσημο ανά πελάτη... ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τοποθέτηση της Ειρήνης με βρίσκει σύμφωνο απλά η απόφαση πρέπει να βγει μέσα από αποφάσεις των Συλλογικών μας Οργάνων και με την κατάθεση της Γνώμης μας.

Μήπως Τελικά το Αμερικάνικο Μοντέλο Φορολόγησης είναι το καλύτερο????

Συνολικά Έσοδα – Συνολικά Έξοδα = Κέρδη……προς Φορολόγηση

Όπου συνολικά έξοδα μιλάμε για το ΣΥΝΟΛΟ και όχι για ποσοστό επί των Εξόδων . (ΟΑΕΕ – ΒΕΝΖΙΝΕΣ – ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ – ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ –ΕΙΣΦΟΡΕΣ - Κ.Λ.Π.- …….)

Φιλικά Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πςεριμενουμε να δουμε....και τον κεφαλικο φορο των 150 ευρω τον ειχαμε σιγουρο και διαψευστηκε....παντως απο ο,τι διαβαζω παραπανω νεος λογιστης ενος ετους και ειχε τζιρο περυσι 10000 ....μια χαρα ηταν για αρχη..αυτο σημαινει απο το πρωτο ετος τουλαχιστον 10 ατομικες επιχειρησεις+ τις δηλωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελουν να σε κανουν παραβατη

απλα θελουν να σε κλεισουν να σε κανουν σκλαβο καποιας μεγαλης εταιρειας

Ακριβώς αυτό.......

Πάντως συνάδελφοι, εγώ ήδη ψάχνομαι για κάτι άλλο γιατί δεν θα παρακαλάω κάθε μήνα να πάρω τα χρήματα που έχω δουλέψει και για τα οποία στραβώνομαι κάθε μέρα στον υπολογιστή. Δεν την αράζω στον καναπέ καλύτερα αν είναι να δουλεύω τζάμπα?

Την άκρη την βρήκα.

Ετοιμάζω ιστοσελίδα (την φτιάχνω ολομόναχη και είναι άσχετη με τα λογιστικά) και πιστεύω μέχρι τις γιορτές να την έχω έτοιμη, αφού ήδη ασχολούμε παράλληλα και με αυτή 5-6 ώρες κάθε μέρα (τώρα γεμίζω 10-12 ώρες στο PC) .

Την μούντζα που έχουν να φάνε όσοι τώρα με πρήζουν να μου δώσουν χρήματα του Ιουλίου ακόμη, δεν λέγεται.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μούντζα που έχουν να φάνε όσοι τώρα με πρήζουν να μου δώσουν χρήματα του Ιουλίου ακόμη, δεν λέγεται....

θα έλεγα πως είσαι τυχερή !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα έλεγα πως είσαι τυχερή !!!!!!!!!

Πλάκα κάνεις??

Δηλαδή έχεις και περισσότερων μηνών οφειλές?

Και πως πληρώνεις τις δικές σου υποχρεώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.....

Όσο το δουλεύω στο μυαλό μου, τόσο περισσότερο μου κάθεται............... :)

Ένα ένσημο μιας ώρας τη βδομάδα σε κάθε ένα πελάτη.....

Ούτε ενάρξεις, ούτε έδρες, ούτε μεταβολές, τίποτα................ Εισόδημα μόνο από μισθωτές, τα 25 ένσημα θα τα έχω σίγουρα... Απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ ως νέος ασφαλισμένος..... Ούτε θεώρηση, ούτε έκδοση στοιχείων.... Ούτε τέλος επιτηδεύματος, ούτε φπα, ούτε παρακρατήσεις...................

Τίποτα σας λέω.................

Πάω να ψάξω το εργόσημο για τις φορολογικές δηλώσεις...................... :)

AN έχεις πάνω από 3 εργοδότες

τότε

πρέπει να ασφαλιστείς μέσω συνεταιρισμού

ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΖΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ΟΕ που μου χρωστάει από τον Φεβρουάριο!Δεν μπορεί να δίνει δηλαδή 100 ευρώ το μήνα!Μέχρι που τους είπα 60 ευρώ από τον Μάιο και πάλι τίποτα!Πόσα παπούτσια να πάρω πια και πόσα δώρα για να καλύψω το φέσι??Σχετικά με τον συντελεστή των ατομικών για μένα το σωστό θα ήταν να φορολογούνται από το πρώτο ευρώ αλλά με την κλίμακα.Το 20% ή 30% σταθερό το μόνο που θα καταφέρει θα είναι να μην κόβει κανείς τίποτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο μεγάλο μου έξοδο είναι ο ΟΑΕΕ.

Υποθέτω και για άλλους να ισχύει το ίδιο.Υπολογίζοντας και τα φέσια που παν σύννεφο με το 30% δεν θα εχω ουτε

να παρω τα βασικά.

Είμαι μεταξύ του να τα παρατήσω παντελώς ( δε θα μπορώ να ταίσω με τίποτα την οικογένειά μου, ήδη ζορίζομαι),

η να βρω μια λύση ....μισθωτής εργασίας να γλυτώσω ότι μπορώ.

Εκ περιτροπής λέγεται αυτό, εργόσημο (είναι δυνατον??), σωματείο, συνεταιρισμος, κοινωνική εταιρεία, δεν μπορεί κατι θα υπάρχει. Αν δεν βρούμε εμείς από δω μεσα τη λύση ποιος μπορεί???

Οποιος εχει καλές ιδέες ας φωτίσει κι εμάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN έχεις πάνω από 3 εργοδότες

τότε

πρέπει να ασφαλιστείς μέσω συνεταιρισμού

ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΑΖΙ;

Αλέκο, ψήνομαι.......

Λεπτομέρειες έχεις..???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολόγηση 20 % η 30 % << πεθαίνουν >> οι λογιστές . έρχονται οι εταιρείες , μας περνούν με 3,60 και ό τι ωραία τι καλά . να η ανάπτυξη .

Θα σχολάμε από την δουλεία , θα πνίγουμε το πόνο μας και την μιζέρια μας μες την μπύρα σε κανένα μπαράκι και μετά ύπνο . και την άλλη μέρα πάλι τα ιδία

Μέχρι να πεθάνουμε

Με αυτά γίναμε και Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό.......

Πάντως συνάδελφοι, εγώ ήδη ψάχνομαι για κάτι άλλο γιατί δεν θα παρακαλάω κάθε μήνα να πάρω τα χρήματα που έχω δουλέψει και για τα οποία στραβώνομαι κάθε μέρα στον υπολογιστή. Δεν την αράζω στον καναπέ καλύτερα αν είναι να δουλεύω τζάμπα?

Την άκρη την βρήκα.

Ετοιμάζω ιστοσελίδα (την φτιάχνω ολομόναχη και είναι άσχετη με τα λογιστικά) και πιστεύω μέχρι τις γιορτές να την έχω έτοιμη, αφού ήδη ασχολούμε παράλληλα και με αυτή 5-6 ώρες κάθε μέρα (τώρα γεμίζω 10-12 ώρες στο PC) .

Την μούντζα που έχουν να φάνε όσοι τώρα με πρήζουν να μου δώσουν χρήματα του Ιουλίου ακόμη, δεν λέγεται.......

του 2012 ή του 2011??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του 2012 ή του 2011??

Πολύ καλό, μου άρεσε..... :P

Αλλά αποκλείεται να ήταν του 2011, γιατί θα τους είχε πάρει ο διάολος.

Το όριο είναι 3 μήνες και το ξέρουν.

Από κει και πέρα, ενημερώνω ότι δεν πληρώνεις-δεν δουλεύω.

Και δεν έχω χάσει πελάτη μέχρι τώρα εκτός από αυτούς που κλείνουν (που είναι πάρα πολλοί πλέον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Ρε συ Κώστα τα 'μαθες;

-Να μάθω τι;

-Μάντεψε ποιος έγινε αδελφή!

-Έλα ρε ποιος;

-Δωσε μου ένα φιλάκι και θα σου πω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε εσύ βγάζεις περισσότερα ?????

Εμείς πραγματικά δεν πάμε παραπάνω απο αυτά και βέβαια τα μισά απλήρωτα ......... Αλλά πληρωμένα ΦΠΑ και ΦΕ .....

Και είναι λογικό ατομική επιχείρηση να φορολογηθεί περισσότερο από ΑΕ και ΕΠΕ ????!!!!! Έλεος δηλαδή ........ Αλλά αυτές δεν φοροδιαφεύγουν ........

Δυστυχώς αγαπητοί συνάδελφοι είμαστε στο επικέντρο του νεοφιλελευθερισμού ο οποίος σαν θεωρία δεν δέχεται τους αυτοαπασχολούμενους και την μικρομεσαία επιχείρηση διότι τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς (σας θυμίζει κάτι ?) και μη εύκολα ελεγχόμενους .........

Πέρα λοιπόν από τη σκληρότητα των μέτρων που θα οδηγήσει μαθηματικά στο κλείσιμο πελατών μας , μήπως κάποτε θα πρέπει να εξεταστεί και η προσφυγή στη Δικαιοσύνη ??? Μαζικά και από όλους τους κλάδους ???!! Εκτός αν η αναδρομηκότητα , η αναλογικότητα και η ίση μεταχείρηση φορολογούμενων είναι Συνταγματικά ορθά .......

Πραγματικά απορώ με όλους μας που έχουμε πέσει στην άπαθεια .........

Νομίζω το θέμα της προσφυγής στη δικαιοσύνη οφείλουμε να το ξεκινήσουμε αμέσως μετά την ψήφιση του νόμου, είτε 30 είναι, είτε 20 ο συντελεστής, καθώς για τα όρια συνταξιοδότησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν εφαρμόσουν ενιαίο συντελεστή φορολογίας 25% και πάνω , όποιες επιχειρήσεις έχουν μείνει και κρατιούνται με τα δόντια , θα την κάνουν . Έτσι απλά. Αυτές είναι κινήσεις ακραίες και σπασμωδικές που δεν έχουν καμία σχέση με την Ανάπτυξη που διατυμπανίζουν. Οταν υπάρχουν όμορες χώρες με συντελεστές 15% και κάτω , οι δικοί μας τρέχοντες συντελεστές μετά και την διανομή φθάνουν το 40 + (plus) , μόνον επενδυτές με νοημοσύνη ΓΑΠ - (minus) ( όπου ΓΑΠ = μονάς μέτρησης ηλιθιότητος , το αντίπαλον δέος της μέτρησης IQ) , θα προσελκύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα της προσφυγής στη δικαιοσύνη οφείλουμε να το ξεκινήσουμε αμέσως μετά την ψήφιση του νόμου, είτε 30 είναι, είτε 20 ο συντελεστής, καθώς για τα όρια συνταξιοδότησης

Ελπίζω πως κάποτε οι συνδικαλιστικές οργανώσεις και γενικά όλες οι επαγγελματικές ενώσεις θα ξυπνήσουν ... Διαφορετικά θα λέμε τι να κάνουμε ήρθε ο καιρός να κλείσουν τα μικρομάγαζα και πάει λέγοντας ......

Ειρήνη θα διαφωνήσω μαζί σου και αυτό γιατί γνωρίζεις καλύτερα από μένα ότι τα μέτρα αυτά (που βέβαια ακόμη δε γνωρίζουμε στη τελική τους μορφή) δεν έρχονται για να βοηθήσουν τη πολύπαθη Ελληνική Οικονομία ή να φέρουν ανάπτυξη (τουλάχιστον για όλους) , αλλά για να εξαθλιώσει και τελικά να κλείσει ένα ικανό αριθμό μικρομεσαίων επιχείρησεων που τους χαλάει τα σχέδια ..... Δυστυχώς μαζί με αυτούς θα κλείσουν και άλλα επαγγέλματα πχ του Λογιστή-Φοροτέχνη ..... Εκτός αν πιστεύει κανείς ότι μια χούφτα επιχείρησεις και μάλιστε μεγάλες θα έχουν ανάγκη την υπηρεσία (πόσων) 30000 εγεγγραμένων Λογιστών όταν σε λίγο τη δουλειά τη δική μας θα τη κάνει η Τράπεζα της γειτονιά σας και εμείς θα πουλάμε την όποια γνώση μας και επιστήμη μας για 300 ευρώ δηλαδή ακόμη χειρότερα και από την τωρινή κατάσταση με τα φέσια .........

Αυτή τι στιγμή η Ελληνική Οικονομία χρειάζεται 2-3 βασικά πράγματα για να λειτουργήσει .... ΜΕίωση ΦΠΑ στο 15% και στα είδη πρώτης ανάγκης ακόμη πιο χαμηλά , Σωστά η μείωση των συντελεστών για ΑΕ-ΕπΕ-ΙΚΕ , μείωση όλων των φόρων κατανάλωσης (βενζίνη , αναψυκτικά κλπ), ρυθμίσεις παντού με ελάχιστη δόση 50 ή 100 ευρώ και ανεξάρτητα αν πληρώνεις πχ το δίμηνο του ΟΑΕΕ και βέβαια αφορολογήτο τουλάχιστον στα 12000 με μεγάλη έκπτωση στις δαπάνες επαγγελμάτων που είναι πιο κρίσιμα για φοροδιαφυγή , ως αντιστάθμισμα σαρωτικοί έλεγχοι με δικαίωμα ενός λάθος ή 2 παρατηρήσεων και μετά γκιλοτίνα .........

Είμαι 1000% σίγουρος ότι 1) Η αγορά θα λειτουργήσει και μάλιστα με το σωστό ανταγωνσιμό (μείωσεις τιμών κλπ) , 2) Ο κόσμος θα ανασάνει ακριβώς από αυτό , 3) Θα ανακτηθεί η εμπιστοσυνή μεταξύ πολιτών και Κράτους , 4) Θα υπάρξει επιτέλους φορολογική συνείδηση από όλους και το σημαντικότερο 5) Θα έχει το Κράτος πραγματικά έσοδα στα ταμεία του και όχι βεβαιώσεις χρεών .......

ΥΓ 1002 άλλα μέτρα και για την απασχόληση και για τα μεγάλα εισόδηματα και γενικά για όλους .... Που σκατά είμαιστε εμείς ως ο πλέον καταλληλότερος επαγγελματικός κλάδος να κάνουμε προτάσεις (Γιάννη μου μου ανεβάσεις αυτά της ΠΟΦΕΕ ή του ΟΕΕ) ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και βέβαια αφορολογήτο τουλάχιστον στα 12000 με μεγάλη έκπτωση στις δαπάνες επαγγελμάτων που είναι πιο κρίσιμα για φοροδιαφυγή , ως αντιστάθμισμα σαρωτικοί έλεγχοι με δικαίωμα ενός λάθος ή 2 παρατηρήσεων και μετά γκιλοτίνα .........

θα συμφωνήσω με όλα όσα γράφεις εκτός απο αυτό που παραθεσα.... γιατι 12000 το αφορολογητο.... γιατι πρεπει το κρατοσ να καθωρίσει το ελαχιστο εισόδημα που χρειάζεσε για να ζήσεις αξιοπρεπώς.... οχι... εσοδα εξοδα.... ποσα χαλασεσ..Χ πόσα έβγαλες Υ άρα σου έμειναν Ω (Ω=Υ-Χ) στο Ω θα σε φορολογήσω όσο κρίνω... αλλα με αυτό τον φόρο δεν θα σου επιρεάσω την πιότητα της ζωής σου γιατι δεν τα χρειάστικες για να ζήσεις.... φυσικα αν στην τράπεζα πέρσι είχες 20.000 και φέτος είχες 40.000 ενω το Ω είναι 5.000 τα δεκαπέντε μου τα έκρυψες... αφου δεν τα δήλωσε δεν τα έβγαλες... φερτα εδω ....(ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΑΔΗΛΩΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ....) ΟΧΙ Μ@@@ΚΙΕΣ... ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑ ΚΡΥΨΕΙ.... αμα θεσ να μην σε φορολογησω κατανάλωσε οτι έβγαλες... (παλι θα παρω το ΦΠΑ) ο ρυθμός κυκλοφορίας του χρήματος θα αυξηθει αρα και τα έσοδα του κρατουσ θα αυξηθουν (οχι να ζηταει απο αυτον που έχει καταθεσεις στην τραπεζα 5000 να του πληρωσει φορο 12000 και να ήθελε δεν μπορει ... ουκ αν λαβεις παρα του η εχοντος)

όσο για το 1 παραβαση (σοβαρη ) ή 2 προειδοποιήσεις για λίγο πιο ελαφριεσ παραβασεις και μετα κλεισιμο συμφωνω απόλυτα .... ειναι στην λογικη πασ να κλεψεις δεν θα σου παρω τα κλεμενα ... θα σου παρω τα σοβρακα για να μην το σκευτεις καν....

αλλα αυτα θέλουν αποφασιστικες κινησεις ... και ηγετες... αν ειναι ... ας κανουν τα δεοντα... ανα οχι.. ζωη σε εμας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...