Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΧΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 26-9-2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Ν.ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Θεσσαλονίκη, 24-9-2012

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΑΠΟΧΗ ΛΟΓΙΣΤΩΝ – ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 26-9-2012

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Οικονομολόγων Λογιστών Νομού Θεσσαλονίκης καλεί τους συναδέλφους να συμμετάσχουν στην Γενική Πανελλαδική Απεργία την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2012

σε ένδειξη διαμαρτυρίας για όλα τα επώδυνα μέτρα που έχουν ληφθεί και πλήττουν το σύνολο της κοινωνίας μας.

Ο Γενικός Γραμματέας Ο Πρόεδρος του Δ.Σ.

Θ. ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ Β. ΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ

ΒΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά όλα αυτά αλλά οι λογιστικοί σύλλογοι εκτός από παρατάσεις μήπως έπρεπε να ζητάνε και κάτι παραπάνω, όντως λογικών ορίων βέβαια!

Το 30% ενιαίος φορολογικός συντελεστής για παράδειγμα είναι κάτι τραγικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟΙ ΜΑΣ .

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ 30 % -ΜΟΝΟ ΟΥΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΠΩΔΥΝΑ ΜΕΤΡΑ.

ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ .

Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ....

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ (ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ 0 ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο αυτους που απεργουν μπορουν οι "συναδελφοι" των Β με α"αμοιβη" 20 ευρω να εχουν απεργια διαρκειας και επ αοριστον η να αλλαξουν και επαγγελμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοίνωση του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων

Ο Σύλλογος Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων στηρίζει τις κινητοποιήσεις της 24ωρης γενικής απεργίας που έχουν εξαγγείλει για την Τετάρτη ΓΣΕΕ και ΑΔΕΔΥ αλλά και η ΓΣΕΒΕΕ.

Καλούμε τα μέλη του Συλλόγου μας να συμμετάσχουν στις κινητοποιήσεις, οι οποίες γίνονται εν όψει της οριστικοποίησης του νέου πακέτου μέτρων, κλείνοντας τα γραφεία τους και συμμετέχοντας στην διαδήλωση που θα διεξαχθεί στις 10.30 στην Πλατεία της Δημοτικής Αγοράς.

Δεν ξεχνάμε ότι οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις είναι η ραχοκοκαλιά της Ελληνικής Οικονομίας και οι προσπάθειες τοποθέτησής της σε μουσειακούς χώρους, ως εκθέματα του παρελθόντος, μας βρίσκει κάθετα αντίθετους.

Μ ε ε κ τ ί μ η σ η

εκ του Συλλόγου Αδειούχων Λογιστών Φοροτεχνικών Ν. Χανίων

Ο Πρόεδρος

Σταυρουλάκης Κωνσταντίνος

Ο Αντιπρόεδρος

Πατηνιωτάκης Ιωάννης

Ο Γραμματέας

Μπατάκης Διομήδης

Ο Ταμίας

Τσιριντουλάκης Ανδρέας

Το Μέλος

Παπαδάκης Ιωάννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να χει γίνει από καιρό (πριν 1,5 χρόνο από τότε που μας φόρτωσαν τις αναμορφώσεις) όχι τώρα που μας πήρανε τα βρακιά......ΑΛΛΑ όσοι όμως έχουν ΦΠΑ αύριο θα κάνουν απεργία? εγώ τυχαίνει να τα χω υποβάλλει...θα το κλείσω και θα πάω για καφέ....και ξαναρωτώ όταν ένας καλός πελάτης που πληρώνει αύριο φερ ειπείν 100.000 και του πεις μεθαύριο 101.500 ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ...ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΡΙΞΕΙ ΜΠΟΥΦΛΑ?....ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να έχω τοποθετηθεί υπερ μιας τέτοιας κίνησης ολίγον διαφορετικού τύπου...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ...ΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΚΟΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΛΟΙ ΜΑΣ .

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΤΟ 30 % -ΜΟΝΟ ΟΥΤΕ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΨΗΦΙΣΤΟΥΝ ΤΑ ΕΠΩΔΥΝΑ ΜΕΤΡΑ.

ΑΠΛΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΧΑΜΠΑΡΙΑΖΟΥΝ ΑΥΤΟΙ .

Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ....

ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ (ΑΝ ΟΧΙ ΠΟΛΛΑ 0 ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ

Η ποιο σωστή τοποθέτηση.

Με την απεργία μιας ημέρας δεν γινεται τίποτε.Απλά κάνουμε αέρα σε αυτούς και εμείς βρίσκουμε ευκαιρία για αραλίκι.

Για να το καταλάβουν και να κλονισθούν πρέπει μέχρι και την κυριακή να μη δουλεψει τίποτε ούτε στον ιδιωτικό αλλα ούτε στον δημόσιο τομέα.

Αλλα αυτό θέλει κότσια και μαγκιά.Τα έχουμε? Οχι.

Επομένως ας πάμε αυριο να κάνουμε την πλακα μας στο κεντρο για να μας περάσει η ώρα.

οι εργατοπατέρες της ΓΣΕΕ με 372000 ευρώ εξοδα το μηνα σιγά μη πάνε κόντρα στη κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η απεργία δε λέω. Και εγώ θα απεργήσω. Αλλά δεν είναι κάτι που γίνεται πρώτη φορά. Κάποια στιγμή πρέπει μαζί με την απεργία να γίνει και κάτι διαφορετικό. Να μαζευτούν όλοι οι απεργοί εκείνη την ημέρα στο σύνταγμα, στο Λευκό Πύργο, στην πρωτεύουσα κάθε νομού της Ελλάδας. ΌΛΟΙ ΟΙ ΑΠΕΡΓΟΙ, ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ, ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Τότε θα φανεί η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να χει γίνει από καιρό (πριν 1,5 χρόνο από τότε που μας φόρτωσαν τις αναμορφώσεις) όχι τώρα που μας πήρανε τα βρακιά......ΑΛΛΑ όσοι όμως έχουν ΦΠΑ αύριο θα κάνουν απεργία? εγώ τυχαίνει να τα χω υποβάλλει...θα το κλείσω και θα πάω για καφέ....και ξαναρωτώ όταν ένας καλός πελάτης που πληρώνει αύριο φερ ειπείν 100.000 και του πεις μεθαύριο 101.500 ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ...ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΡΙΞΕΙ ΜΠΟΥΦΛΑ?....ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να έχω τοποθετηθεί υπερ μιας τέτοιας κίνησης ολίγον διαφορετικού τύπου...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ...ΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΚΟΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ...

Πεστα ρε.....

Τι απεργια και παπαριες....

οταν κανουν οι του δημοσιου απεργια , ειναι καλυμενοι για οποιες τυχον παπαριες

οι δικηγοροι το ιδιο, αφου δεν γινονται δικαστηρια

οι μηχανικοι , αυτοι κι αν ειναι ζαμαν φου

Εμεις απο που ρε φιλε????

Και τι θα του πω του πελατη μου αυριο ???

Απεργω δεν σου πληρωνω το ΦΠΑ????

Εγω προσωπικα , απ οτι εχω καταλαβει, ειμαι γραμμενος στον τοπικο συλλογο

στο ΟΕΕ και δεν ξερω που αλλου

και μ εχουν γραμμενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να χει γίνει από καιρό (πριν 1,5 χρόνο από τότε που μας φόρτωσαν τις αναμορφώσεις) όχι τώρα που μας πήρανε τα βρακιά......ΑΛΛΑ όσοι όμως έχουν ΦΠΑ αύριο θα κάνουν απεργία? εγώ τυχαίνει να τα χω υποβάλλει...θα το κλείσω και θα πάω για καφέ....και ξαναρωτώ όταν ένας καλός πελάτης που πληρώνει αύριο φερ ειπείν 100.000 και του πεις μεθαύριο 101.500 ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ...ΘΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ΝΑ ΣΟΥ ΡΙΞΕΙ ΜΠΟΥΦΛΑ?....ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ να έχω τοποθετηθεί υπερ μιας τέτοιας κίνησης ολίγον διαφορετικού τύπου...ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ...ΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΙΣΚΟΙ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΙΡΟΥΣ ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΖΟΥΝ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΘΟΥΝ...

Μπορειτε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος σε ποιους αναφερεστε οταν μιλατε για "συλλογισκους κλειστου τυπου που κατα καιρους θελουν να εντυπωσιασουν? "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο , ΄φαντάζομαι γνωρίζετε ότι πήραν παράταση οι περιοδικές ΦΠΑ ...... Και βέβαια επειδή απεργούν οι τραπεζούπάλληλοι και όχι οι σκλάβοι και οι πιο χέστες επαγγελματίες (Λογιστές αν μπερδευτήκατε .....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε γ@@@@@το αμά δεν στείλουμε τις δηλώσεις δεν θα πάρουν ευρω ..... αυτό και μονό δεν είναι τρομερό μέσο πίεσης προς το υπουργείο οικονομικών.... δεν μπορούμε μετά την απεργεία να απαιτήσουμε να τις στείλουμε χωρίς πρόστιμο....όταν απεργούν τα φαρμακεία κάποιοι κινδυνεύουν να πεθάνουν...και παρ όλα αυτά την κάνουν τη ριμάδα.... εμείς δεν κρατάμε ζωές στα χέρια μας.... γιατί δεν μπορούμε... ? Πιο σημαντικά είναι τα χρήματά που μπορεί να δώσει ο πελάτης (που επαναλαμβάνω μπορούμε να πιέσουμε για να τα στείλουμε χωρίς πρόστιμα) από την Ζωή ενός αρρώστου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι άθλια πλάκα πραγματικά σου σηκώνεται η τρίχα .........

Να η μελλοντική ανάπτυξη για τους μικρομεσαίους ......

87ADC064A33921A5117438D5986EEC4C.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.alterthess.gr/content/treis-nees-ayres-gia-tin-katastoli-ton-diadiloseon

Το νου σας λοιπον .......γιατι αν κανουν το λαθος και τις χρησημοποιησουν θα χυθει αιμα.

Και μην μου πει κανεις τιποτα για τις ΘΥΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ !

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΕΠΕΤΕΙΟΣ εχω τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΕΓΩ!

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορειτε να γινετε λιγο πιο συγκεκριμενος σε ποιους αναφερεστε οταν μιλατε για "συλλογισκους κλειστου τυπου που κατα καιρους θελουν να εντυπωσιασουν? "

Καλημέρα κατ αρχάς...

Βεβαίως και μπορώ να γίνω συγκεκριμένος...

Αναφέρομαι σε τοπικούς συλλόγους...οι οποίοι δεν αποτελούν θεσμοθετημένα όργανα...αλλά απλές επαγγελματικές ενώσεις (τύπου όστις θέλει)...καμία σχέση...με υποχρεωτική και καθολική συμμετοχή των μελών...παράδειγμα οι δικηγορικοί σύλλογοι...όπου το επαγγελματικό δικαίωμα απορρέει από την ιδιότητα του μέλους... Με αυτά που σας γράφω κ. diba θέλω να τεκμηριώσω την άποψη μου ότι οι κατά τόπους σύλλογοι μπορούν να κάνουν μια τρύπα στο νερό όσον αφορά καυτά ζητήματα στη δίνη των οποίων έχουμε περιέλθει...επιπλέον θέλω να κάνω σαφές το γεγονός ότι η επιτυχημένη απεργία τυγχάνει ενός βασικού χαρακτηριστικού της καθολικότητας...Τέλος αν (υποθέτω για την τυχόν ιδιότητά σας ως μέλος συλλόγου) σας πρόσβαλε η λέξη που ανέφερα παραπάνω (ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΝ) την ανακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κατ αρχάς...

Βεβαίως και μπορώ να γίνω συγκεκριμένος...

Αναφέρομαι σε τοπικούς συλλόγους...οι οποίοι δεν αποτελούν θεσμοθετημένα όργανα...αλλά απλές επαγγελματικές ενώσεις (τύπου όστις θέλει)...καμία σχέση...με υποχρεωτική και καθολική συμμετοχή των μελών...παράδειγμα οι δικηγορικοί σύλλογοι...όπου το επαγγελματικό δικαίωμα απορρέει από την ιδιότητα του μέλους... Με αυτά που σας γράφω κ. diba θέλω να τεκμηριώσω την άποψη μου ότι οι κατά τόπους σύλλογοι μπορούν να κάνουν μια τρύπα στο νερό όσον αφορά καυτά ζητήματα στη δίνη των οποίων έχουμε περιέλθει...επιπλέον θέλω να κάνω σαφές το γεγονός ότι η επιτυχημένη απεργία τυγχάνει ενός βασικού χαρακτηριστικού της καθολικότητας...Τέλος αν (υποθέτω για την τυχόν ιδιότητά σας ως μέλος συλλόγου) σας πρόσβαλε η λέξη που ανέφερα παραπάνω (ΝΑ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΟΥΝ) την ανακαλώ...

δηλαδή αν κατάλαβα καλά σας αρέσει ο υποχρεωτικός συνδικαλισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες οι μερες ειναι οι καλυτερες για καλυτερη οργανωση του γραφειου,ξεσκαρταρισμα και καπως πιο ανθρωπινη εργασια μεσα στο γραφειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν κατάλαβα καλά σας αρέσει ο υποχρεωτικός συνδικαλισμός

Γιάννη....

Τον θεωρεί ο άνθρωπος πιο αποτελεσματικό..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή αν κατάλαβα καλά σας αρέσει ο υποχρεωτικός συνδικαλισμός

Τον συχαίνομαι...νομίζω καταλαβαινόμαστε...εννοώ το εξής ''Που πας ρε ξεβράκωτος στα αγγούρια''...και να γίνω πιο σαφής με απλά λόγια ρωτώ αναγνωρίζεται ο κάθε τοπικός λογιστικός σύλλογος από το υπουργείο οικονομικών (θεσμικά εννοώ) ώστε αν παρθεί απόφαση για απεργία να μετατεθούν οι προθεσμίες (περιμένω απάντηση από μέλη συλλόγων)...ο ΔΣ αντίθετα αναγνωρίζεται από το Υπ. Δικαιοσύνης ως θεσμός και δεν γίνονται δικαστήρια...πέρυσι είχα τοποθετηθεί για λευκή απεργία όσον αφορά το έντυπο της αναμόρφωσης...και ρωτώ πάλι μπορούμε να εξασφαλίσουμε την καθολικότητα ή θα τρώνε μερικοί τα πρόστιμα του εκπροθέσμου...η απεργία των τραπεζικών μετάθεσε τις καταληκτικές προθεσμίες για τον ΦΠΑ...η απεργία η δική μας μπορεί να το κάνει αυτό? ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΟΧΙ αν δεν είναι καθολική και δεν απορρέει από θεσμοθετημένα όργανα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εννοώ...χωρίς να τρελαίνομαι για όλους τους συμμετέχοντες...αλλά το θεωρώ αρκετά θετικό...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10825

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...