Jump to content
  • 0

Μικροπωλητής λαϊκής : έχει καμία σημασία που κατοικεί ή μετράει μόνον η νόμιμη άδεια και το εισοδηματικό κριτήριο;;;


Question

Μικροπωλητής λαϊκής κατοικεί σε περιοχή υποχρεωτικής ασφάλισης. Με βάση δε την νόμιμη άδεια ασκήσεως επαγγέλματος , συμμετέχει σε λαϊκή υποχρεωτικής περιοχής μία φορά εβδομαδιαίως και μάλιστα δεν πληροί το εισοδηματικό κριτήριο που θέτουν οι σχετικές διατάξεις ( άρθρο 9 ν. 3050 /2002 , όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 25 ν. 3846/2010 και ισχύει σήμερα ).

Το τοπικό τμήμα ΟΑΕΕ στέκεται στο γεγονός οτι ο εν λόγω μικροπωλητής κατοικεί εντός υποχρεωτικής περιοχής . Επειδή λοιπόν κατά τον ΟΑΕΕ η έδρα του μικροπωλητή δεν βρίσκεται σε προαιρετική περιοχή , γι'αυτό και δεν έχουν εφαρμογή οι προαναφερθείσες διατάξεις, οι οποίες προϋποθέτουν -δήθεν - να έχει ο επαγγελματίας έδρα σε προαιρετική περιοχή.

Είναι δυνατόν να έχει βάση αυτή η ερμηνεία ;;;

Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...