Jump to content
Sign in to follow this  
Giorgoss

Κατάλογος ΚΑΔ Ελευθέρων Επαγγελματιών

Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να δώ τα ΚΑΔ που χαρακτηρίζουν τους ελεύθερους επαγγελματίες για παρακράτηση φόρου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που μπορώ να δώ τα ΚΑΔ που χαρακτηρίζουν τους ελεύθερους επαγγελματίες για παρακράτηση φόρου?

1. Οι ΚΑΔ.....

2. άρθρο 48 του ΚΦΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites

oi καδ ειναι εδω http://www.taxheaven.gr/default/pages/codes-kad απ΄'οπου θα επιλεξεις τον σωστο που αφορα τον επαγγελματια. απο κει και περα σε ολουσ τους ελευθερους επαγγελματιες τους γινεται 20% παρακρατηση φορου στην καθαρη αξια της ΑΠΥ που κοβουν ανω των 300,00 ευρω, ανεξαρτητως καδ του ελευθερου επαγγελματια

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πελάτης μου θέλει να κόψει ΤΠΥ μεσιτείας αγαθών αλλά έχει το εν λόγο κάδ σαν δευτερευον και ψάχνω αν έχει παρακράτηση 20%.. να συμπληρώσω οτι είναι ατομική

Share this post


Link to post
Share on other sites

εκτος ανα χαρακτηριζεισ την εννοια του ελευθερου επαγγελματια ως γενικη εννοια ''επαγγελματιας'' που δεν ειναι σωστο. τοτε πρεπει να δεις με τι ακριβως επαγγελμα θα ασχοληθει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

βασικα οσο πιο καλα μπορεις ξεκαθαρισε μασ λιγο τι θελεις διοτι μασ ξεκινασ με τοπικ καταλογοι καδ , μετα στην παρακρατηση φορου ελευθερων επαγγελματιων, και μετα μασ μετασ παροχη υπηρεσιων , και μετα......γενικα στον φορο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φόρος ελευθέρων επαγγελματιών εννοώ..

Σχετικά με τον φόρο ελεύθερων επαγγελματιών δεν υπάρχει κάποια νομοθεσία. Σχετικά με τον φόρο ελευθερίων επαγγελμάτων (και όχι, ΔΕΝ είναι το ίδιο, τουλάχιστον αν θέλει κάποιος να λέγεται λογιστής) δες το #3 του παρόντος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σορρυ, 1)λοιπον πελάτης μου με κύριο κάδ σύμβουλου επιχειρήσεων 66.19.91 θέλει να κόψει ΤΠΥ. Θα γίνει παρακράτηση φόρου ελευθέρου επαγγελματιών?

2) ο ίδιος έχει και σαν δευτερευον καδ 66.12.12 υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών. Άν κόψει ΤΠΥ μεσιτείας αγαθών θα έχει ξανά παρακράτηση?

(τα ΤΠΥ είναι πάνω απο 300 ευρώ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σορρυ, 1)λοιπον πελάτης μου με κύριο κάδ σύμβουλου επιχειρήσεων 66.19.91 θέλει να κόψει ΤΠΥ. Θα γίνει παρακράτηση φόρου ελευθέρου επαγγελματιών?

2) ο ίδιος έχει και σαν δευτερευον καδ 66.12.12 υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών. Άν κόψει ΤΠΥ μεσιτείας αγαθών θα έχει ξανά παρακράτηση?

(τα ΤΠΥ είναι πάνω απο 300 ευρώ)

Σημασία δεν έχουν οι ΚΑΔ, αλλά το τι υπηρεσίες παρείχε. Αν παρείχε υπηρεσίες συμβούλου, τότε είναι εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, και έτσι πρέπει να το χειριστεί, τόσο από πλευράς εισοδήματος όσο και ΚΒΣ. Αν παρείχε υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών , θα πρέπει να γίνει και ο ανάλογος χειρισμός από πλευράς εισοδήματος, ΚΒΣ και ΦΠΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημασία δεν έχουν οι ΚΑΔ, αλλά το τι υπηρεσίες παρείχε. Αν παρείχε υπηρεσίες συμβούλου, τότε είναι εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα, και έτσι πρέπει να το χειριστεί, τόσο από πλευράς εισοδήματος όσο και ΚΒΣ. Αν παρείχε υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών , θα πρέπει να γίνει και ο ανάλογος χειρισμός από πλευράς εισοδήματος, ΚΒΣ και ΦΠΑ

Δηλαδή σαν σύμβουλος το ΤΠΥ έχει παρακράτηση 20% και σαν υπηρεσίες μεσιτείας αγαθών δεν έχει παρακράτηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

μήπως σαν αρχή να διάβαζες το άρθρο 48 τοτ ΚΦΕ καθώς και το 58

και μετά τα άρθρα 12 και 13 του ΚΒΣ ?

αν μετά από αυτό έχεις απορίες τις ξανακουβεντιάζουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

μήπως σαν αρχή να διάβαζες το άρθρο 48 τοτ ΚΦΕ καθώς και το 58

και μετά τα άρθρα 12 και 13 του ΚΒΣ ?

αν μετά από αυτό έχεις απορίες τις ξανακουβεντιάζουμε

Οκ κατανοητά όλα! Σαν σύμβουλος θα βάζει παρακράτηση 20% στο ΤΠΥ και για μεσιτείας αγαθών δεν θα βάζει τίποτα.

Σωστά έτσι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ κατανοητά όλα! Σαν σύμβουλος θα βάζει παρακράτηση 20% στο ΤΠΥ και για μεσιτείας αγαθών δεν θα βάζει τίποτα.

Σωστά έτσι?

Τσου....

Ο χαλκιδας σου εδωσε παραπομπες στο κβς..

Ανετρεξε εκει για να δεις οτι δεν εκδιδει τπυ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσου....

Ο χαλκιδας σου εδωσε παραπομπες στο κβς..

Ανετρεξε εκει για να δεις οτι δεν εκδιδει τπυ...

Τα είδα τα άρθρα αλλα δεν λέει οτι δεν εκδίδει ΤΠΥ πουθενά.. αφού οι πελάτες είναι επιχειρήσεις/επιτηδευματίες τι θα εκδώσει?

Αρθρο 12. Τιμολόγια. Εκκαθαρίσεις.

1.Για την πώληση αγαθών για ίδιο λογαριασμό ή για λογαριασμό τρίτου ή δικαιώματος εισαγωγής και την παροχή υπηρεσιών από επιτηδευματία σε άλλο επιτηδευματία και τα πρόσωπα των παραγράφων 3 και 4 του άρθρου 2 του Κώδικα αυτού, για την άσκηση του επάγγελμα τός τους ή την εκτέλεση του σκοπού τους, κατά περίπτωση, καθώς κα για την πώληση αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών εκτός της χώρας εκ δίδεται τιμολόγιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ είδα ότι ο μπορεί να δίνει και ΑΠΥ αντί για ΤΠΥ αλλά αναφέρει πουθενά ότι η μεσιτεία αγαθών υπόκειται ή μη στην παρακράτηση;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε φίλε... Έχεις πελάτες, άρα είσαι - κατά τη δήλωσή σου έναρξης εργασιών ή κατά την αναγγελία πρόσληψής σου, δεν ξέρω - λογιστής.Είναι δυνατόν; Πρόσεξε ρε φίλε, μην πας μέσα για αντιποίηση επαγγέλματος. Και πριν αρχίσεις τα παράπονα ότι δεν βοηθάμε τους νέους κλπ, θα σου πω ότι αυτά που ρωτάς είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ για να κάνεις αυτή τη δουλειά. Αν δεν τα ξέρεις, κάνε κάτι άλλο μέχρι να τα μάθεις. Κι όταν αρχίσεις ερωτήσεις του τύπου "είμαι νέος και θέλω να μάθω κάποια πράγματα ΠΡΙΝ γίνω λογιστής", εγώ πρώτος θα στα εξηγήσω όλα όσα ξέρω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οκ είδα ότι ο μπορεί να δίνει και ΑΠΥ αντί για ΤΠΥ αλλά αναφέρει πουθενά ότι η μεσιτεία αγαθών υπόκειται ή μη στην παρακράτηση;

Περαν των οσων καλοπροαιρετα σου ειπε ο Αρχοντης, 2 ερωτησεις:

1. Το "μπορει να εκδιδει κ απυ αντι για τπυ" απο που προκυπτει??

Ολοι εμεις οι ελευθεροι επαγγελματιες εκδιδουμε απυ κ για επιτηδευματιες... Πρεπει να θεωρηθεις εμπορος για να εκδοσεις τπυ.... Οχι δλδ πως θα σου ριξουνε κανενα προστιμο αμα εκδοσεις τπυ....

2. Η μεσιτεια ειναι στα κατανομαζομενα ελευθερια επαγγελματα του αρθρου 48?? αν δεν ειναι, γιατι να εχει παρακρατηση..???

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ (ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ..ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΣΥΜΒΑΣΗ

ΜΕ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ (ΔΑΣΚΑΛΟ ) ΟΔΗΓΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΒΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ

ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ ΟΔΗΓΩΝ ...?

ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ , ΜΕ ΤΙ ΚΑΔ (ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ Η'ΑΛΛΙΩΣ)?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΟΡΟΣ 20% ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...