Jump to content

Πανελλαδική απεργία ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ στις 26 Σεπτεμβρίου

Guest TZABELAS  KITSOS

Recommended Posts

• Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Μια απορία έχω κι απευθύνομαι σε κάποιους που λένε πως η απεργία είναι για τους εργαζομένους κι όχι για τους επαγγελματίες. Πρωτίστως όμως, επιτρέψτε μου να συστηθώ: Ονομάζομαι Λούκα Αναστασία (η Να

Απεργία Και εγώ θα συμμετάσχω. Για μένα, για τη γυναίκα μου, για τα παιδιά μου, για τον γείτονα, για τα παιδιά του, για όλους τους ανέργους, για όλους τους εργαζομένους και για όλο τον κόσμο. Καλημ

Επειδή αρχίσαμε να διαφωνούμε ριζικά για τον τρόπο αντίδρασης του κλάδου μας, ας διευκρινίσουμε τα παρακάτω: Οι ελεύθεροι επαγγελματίες και οι έμποροι δεν κάνουν απεργία, αλλά αποχή. Συμμετέχουν σε κ

Ρε παιδιά δουλευόμαστε τώρα?

Τι καθόμαστε και συζητάμε?

Καθόμαστε και παίζουμε με τα νούμερα λες και λύνουμε sudoku....

Ότι δηλαδή θα σωθεί η χώρα αν οι γονείς μας από 420 σύνταξη πάρουν 380 κι αν τα αδέρφια μας από 800 μισθό πάρουν 500 κι αν εμείς που μέχρι χτες ζούσαμε με 10χιλ το χρόνο θα πρέπει να ζήσουμε με 5000 (τυχαία νούμερα, μην παρεξηγηθούμε κιόλας)!

Η χώρα είναι οι πολίτες της κι αυτοί οι καρεκλοκένταυροι δυστυχώς ΔΕΝ μας έχουν χεσμένους.

Γιατί αν μας είχαν, θα μας άφηναν στην ησυχία μας να πορευτούμε.

Αλλά φευ....

Ότι δηλαδή το κράτος δεν έχει έσοδα και πρέπει να αφανιστεί η μεσαία τάξη για να βγούμε απ'την κρίση. Καλά για τους φτωχούς, δεν το συζητάμε. Η μόνη λύση είναι να ψοφήσουν, αλλά βλέπεις έχουμε και τη μεσογειακή διατροφή που έχει πια περάσει στο dna μας και μας κρατάει ακόμη ζωντανούς.

Μόνο από τους φίλους τους να πάρουν ότι είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν (οι φίλοι) και να το το πλεόνασμα της χώρας!

Οδεύουμε προς την πλήρη εξαθλίωση, πάρτε το χαμπάρι!

Κι όσο εμείς ασχολούμαστε με τον ιονιστή που έχει στο κελί του ο Τσοχατζόπουλος, με τις σκανδαλώδεις μεταγραφές των ποδοσφαιριστών και με το νέο dvd της Τζούλιας, αυτοί κανονίζουν το μέλλον των παιδιών μας!

Για μαλάκες τους έχετε? "Πάρτε εσείς τροφή για συζήτηση στα καφενεία κι εμείς σιγά σιγά κι αθόρυβα, θα σας ροκανίζουμε τα πόδια"

Έκτακτα χαράτσια (που αν δεν γίνουν μόνιμα, εγώ θα ανέβω στα Τουρκοβούνια και θα γκαρίξω), και βγαίνει ο άλλος στα κανάλια (δεν θυμάμαι όνομα τώρα, είμαι συγχισμένη) και λέει, δείτε το σαν μια ακόμη δόση του στεγαστικού σας δανείου!

(Να σου δώσω μια στα δόντια και να το δεις ότι πήγες οδοντίατριο, καριόλη?)

Μετονομάσανε την "εφεδρεία" σε "προσυνταξιοδοτικό καθεστός", για να αποφύγουνε συνταγματικά κωλύματα, λες και το σύνταγμα δεν το έχουν ξεφτιλίσει σαν γκόμενα σε παρτούζα!

Ξαφνιαζόμαστε κάθε Σεπτέμβρη με την διαχείριση της παιδείας από τις κυβερνήσεις. Φυσικά και θέλουν αγράμματους νέους. Αν είχαν μορφωμένους πολίτες απέναντί τους τώρα, θα είχαν πέσει πριν τολμήσει να σκεφτούν τα μισά από όσα τόλμησαν να κάνουν.

Κοντοζυγώνει η στιγμή που πιο εύκολα θα βρίσκουμε το άλλο μας μισό, παρά πετρέλαιο.

Λέμε "αλήτες" τα παιδιά που μουτζώνουν τη σημαία, αλλά ίσως αυτά τα παιδιά να είναι η μόνη μας ελπίδα!

30% στις ατομικές που δεινοπαθούν να κρατηθούν ενεργές και δυο αυγά Τουρκίας!

Α! Και μην ξεχάσω! Για όλα φταίνε οι μετανάστες! (Η μαλακία εξαντλήθηκε, αλλά δυστυχώς επανακυκλοφορεί με νέα πλήρως ανανεωμένη έκδοση!)

Αν δεν πιστέψουμε εμείς οι ίδιοι σε ένα καλύτερο μέλλον, μην περιμένετε να το κάνουν άλλοι για μας!

Και να σας πω και κάτι?

Τα θαύματα δεν έχουν καμία σχέση με την εκκλησία.

Με την πίστη των ανθρώπων έχουν!

Κι όποιος νομίζει πως με το να αποφεύγει τις καταστάσεις, τις ξεπερνάει....

Για κούνα λίγο την κεφάλα σου....

Φιλαράκι, έτσι δεν ζεις.

Απλά υπάρχεις!

Κι αν αξίζει..... εσύ ξέρεις!

Μονάχα σκέψου γρήγορα, γιατί καμιά φορά η ζωή μας τιμωρεί πριν να προλάβουμε να επανορθώσουμε!

Αυτά!

Σας χαιρετώ και πάω στην πλατεία Αριστοτέλους.

Νατάσσα

ξέρω οτι αυτο που θα γράψω θα εκνευρίσει κάποιους, μάλλον αρκετούς

η εννοια της απεργίας πλεον δεν αφορα μόνο εργαζομένους...αλλα τον Ελληνικό Λαό στο σύνολό του...

δεν ειμαι αφεντικό..ιδ.υπάλληλος σε μια εταιρεία και σήμερα είμαι στην δουλειά μου...

δεν νιώθω οτι η απεργία που γίνεται σήμερα αλλα και κάποιες αλλες φορές είναι "αυθεντική". ή τουλαχιστον έτσι όπως την έχω εγω στην αντίληψη μου

δεν μου αρέσει η κάθε συνδικαλιστική οργάνωση να καπηλευεται τον αγώνα και την αγωνία μας... και μετα να υπολογίζεται η απεργία σε νούμερα συμμετοχής.

Γιατί δεν μπορεί ο Έλληνας πολίτης να μην ανήκει σε κανένα ΠΑΜΕ, ΝΔ, κλπ;... γιατί θα πρέπει ο αγώνας να χαρακτηρίζεται απο πολιτικό χρώμα και όχι με την πραγματική του αγωνία του για το αν θα μπορεί να επιβιώσει;

δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιος που θα ηγηθεί σε μια πραγματική απεργία... δεν ξέρω αν θα βρεθεί αυτός που όντως θα καταφέρει να παραλύσει όλη την χώρα έστω και για μια ημέρα...

προσωπικά νιωθω οτι η μόνη αυθεντική διαμαρτυρία στην οποία συμμετείχα ως Έλληνας πολίτης και όχι μόνο σαν εργαζόμενος, ήταν η πρωτη διαμαρτυρία των αγανακτισμένων στο Σύνταγμα. κάποιοι το κατέκρίναν γιατι χρησιμοποιηθηκαν χυδαίες λέξεις...αυτο τους πείραξε...ας διαμαρτυρηθούν με το "γάντι" λοιπόν

Μέτα κατάφεραν και το διέλυσαν και αυτό ...

φιλικά προς όλους

Νατάσα, που ήσουν τόσο καιρό; Είπες μέσα σε λίγες αράδες, τόσες αλήθειες που πολλοί από μας ούτε τις διανοούνται ! Τα συγχαρητήρια δεν φτάνουν. Αν και έχω τα διπλά σου χρόνια στην ζωή και στη δουλειά, υποκλίνομαι...

Καλημέρα φίλε.

Καλά κάνεις που θα "συμμετάσχεις" στην απεργία.Αλλά ,μη κοροιδευόμαστε.Στην πραγματικότητα αυτή την ημέρα εσύ θα κάνεις αργία και θα την "αράξεις¨" και όχι απεργία.Αφεντικό βέβαια είσαι και κάνεις ότι θέλεις και το βαφτίζεις όπως θέλεις.

Ομως Η απεργία αποτελεί μέσο έκφρασης του δικαιώματος της συνδικαλιστικής ελευθερίας και μέσο άσκησης πίεσης εργαζομένων σε σχέση εξηρτημένης εργασίας κατα των εργοδοτών τους και κατά του κράτους όταν το τελευταίο λειτουργεί ως εργοδότης. Πρόκειται για την μαζική άρνηση εργατικών ομάδων να εκτελέσουν εργασία.(Βικιπέδεια).

Το θέμα πάντως είναι να ασκήσεις πίεση σε κάποιον.Εμείς σαν ελευθεροι επαγγελματίες δεν ασκούμε πίεση σε κανέναν με αυτό τον τρόπο.

Ο μόνος τρόπος που θα μπορόυσαμε εμείς να ασκήσουμε πίεση και να εκβιάσουμε καταστάσεις είναι την εποχή των δηλώσεων να αρνηθούμε μαζικά να υποβάλλουμε δηλώσεις ειτε φορολογίας εισοδήματος είτε φπα,αλλά τότε όλοι θα έβγαζαν την ουρά τους απέξω αφενός μεν για τον φόβο της ευθύνης και αφετέρου για τον φόβο μη χάσουν τον πελάτη και πάει σε άλλο λογιστή.Οπότε για να είμαστε "εντάξει" με τον εαυτό μας πηγαίνουμε για ουζάκι τις 26 σεπτέμβρη (αφού έχουμε στείλει πρωτα τα ΦΠΑ) και ετσι συμμετέχουμε στην απεργία και ολα ειναι μια χαρά. :D

Μιλάς πολύ σωστά

σε ΚΟΡΑΗ δεν υπηρχε ψυχη απο λογιστες

Ποια ώρα το διαπίστωσες Κίτσο;Πριν ή μετά την συγκέντρωση; Αναρωτιέμαι , γιατί τόση αντίδραση, τι σου κάνανε οι συνάδελφοι;

Guest TZABELAS  KITSOS

Ποια ώρα το διαπίστωσες Κίτσο;Πριν ή μετά την συγκέντρωση; Αναρωτιέμαι , γιατί τόση αντίδραση, τι σου κάνανε οι συνάδελφοι;

Εμενα τιποτα

αλλα λεμεεεεεεεεεεεεε μηπως κανουμε πραξεις καμια λαλακια που λεμε που και που

ξέρω οτι αυτο που θα γράψω θα εκνευρίσει κάποιους, μάλλον αρκετούς

η εννοια της απεργίας πλεον δεν αφορα μόνο εργαζομένους...αλλα τον Ελληνικό Λαό στο σύνολό του...

δεν ειμαι αφεντικό..ιδ.υπάλληλος σε μια εταιρεία και σήμερα είμαι στην δουλειά μου...

δεν νιώθω οτι η απεργία που γίνεται σήμερα αλλα και κάποιες αλλες φορές είναι "αυθεντική". ή τουλαχιστον έτσι όπως την έχω εγω στην αντίληψη μου

δεν μου αρέσει η κάθε συνδικαλιστική οργάνωση να καπηλευεται τον αγώνα και την αγωνία μας... και μετα να υπολογίζεται η απεργία σε νούμερα συμμετοχής.

Γιατί δεν μπορεί ο Έλληνας πολίτης να μην ανήκει σε κανένα ΠΑΜΕ, ΝΔ, κλπ;... γιατί θα πρέπει ο αγώνας να χαρακτηρίζεται απο πολιτικό χρώμα και όχι με την πραγματική του αγωνία του για το αν θα μπορεί να επιβιώσει;

δεν ξέρω αν θα βρεθεί κάποιος που θα ηγηθεί σε μια πραγματική απεργία... δεν ξέρω αν θα βρεθεί αυτός που όντως θα καταφέρει να παραλύσει όλη την χώρα έστω και για μια ημέρα...

προσωπικά νιωθω οτι η μόνη αυθεντική διαμαρτυρία στην οποία συμμετείχα ως Έλληνας πολίτης και όχι μόνο σαν εργαζόμενος, ήταν η πρωτη διαμαρτυρία των αγανακτισμένων στο Σύνταγμα. κάποιοι το κατέκρίναν γιατι χρησιμοποιηθηκαν χυδαίες λέξεις...αυτο τους πείραξε...ας διαμαρτυρηθούν με το "γάντι" λοιπόν

Μέτα κατάφεραν και το διέλυσαν και αυτό ...

φιλικά προς όλους

Vassoula ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι!

Αν και στους αγανακτησμενους ενω ξεκινησε ετσι ως διαμαρτυρια ,καποια απογευματα που εκατσα εκει στις σκηνες και ακουγα τις συζητησεις εκνευριστικα με την πολιτικοποιηση παλι του πραγματος.

Να τρεμεις την μερα(λεω τρεμεις γιατι δεν μ αρεσει η βια) που δεν θα αποφασισει η ΓΕΣΕ ΠΕΣΣΕ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΣΕΕΕΕΕΕΕ.....την μερα την ωρα το που και το πως της απεργιας ,αλλα εμας τους απεξω του καναπε βρε .....που θα χτυπαμε τις πορτες και θα λεμε ΒΓΕΣ ΠΑΜΕ ΠΛΑΤΕΙΑ!

Μετα Τιμης

Ελενη

Vassoula ακριβως ετσι οπως τα λες ειναι!

Αν και στους αγανακτησμενους ενω ξεκινησε ετσι ως διαμαρτυρια ,καποια απογευματα που εκατσα εκει στις σκηνες και ακουγα τις συζητησεις εκνευριστικα με την πολιτικοποιηση παλι του πραγματος.

Να τρεμεις την μερα(λεω τρεμεις γιατι δεν μ αρεσει η βια) που δεν θα αποφασισει η ΓΕΣΕ ΠΕΣΣΕ Η ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΣΕΕΕΕΕΕΕ.....την μερα την ωρα το που και το πως της απεργιας ,αλλα εμας τους απεξω του καναπε βρε .....που θα χτυπαμε τις πορτες και θα λεμε ΒΓΕΣ ΠΑΜΕ ΠΛΑΤΕΙΑ!

Μετα Τιμης

Ελενη

Ελένη, "πότε θα κάνει ξαστεριά, πότε θα ξημερώσει"...

θελω να κανω μια ασχετη ερωτηση με την απεργια..αλλα δε μπορω να βρω πληροφοριες πουθενα..διεγραψα απο το συστημα μια καταχωρηση τιμολογιου-δελτιου αποστολής και αν την ξαναπερασω το μηχανημα που τα κοβει θα μου την εκτυπωσει παλι.:;;..πειτε μου τι να κανω ειμαι αρχαρια και κανω πρακτικη..μπορω να τη περασω χωρις να την εκτυπωσει;γιατι οσες φορες εχω κοψει γινεται αυτοματα...