Προς το περιεχόμενο

Πανελλαδική απεργία ΓΣΕΕ-ΑΔΕΔΥ στις 26 Σεπτεμβρίου


επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ubuntu

Ένας ανθρωπολόγος πρότεινε το ακόλουθο παιχνίδι στα παιδιά μιας Αφρικάνικης φυλής:

Τοποθέτησε ένα καλάθι γεμάτο ζουμερά φρούτα δίπλα σ' ένα δέντρο και είπε στα παιδιά ότι όποιο από αυτά φτάσει πρώτο στο καλάθι θα πάρει όλα τα φρούτα.

Όταν τους έδωσε το σινιάλο για να τρέξουν, πιάστηκαν χέρι χέρι και ξεκίνησαν να τρέχουν όλα μαζί. Ύστερα κάθισαν σ' έναν κύκλο για να φάνε τα φρούτα.

Όταν ρώτησε τα παιδιά γιατί το έκαναν αυτό αφού κάποιο από αυτά θα μπορούσε να είχε καρπωθεί όλα τα φρούτα, τα παιδιά απάντησαν :

"UBUNTU"

που σημαίνει

«δεν μπορούμε να είμαστε χαρούμενοι αν έστω ένας από εμάς είναι στενοχωρημένος!»

Η λέξη "UBUNTU" στην γλώσσα τους σημαίνει :

«Υπάρχω γιατί υπάρχουμε»

Καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Ξέχασες να μας πεις τι έγινε όταν επανέλαβε το πείραμα στην Ελλάδα ..

ξέρεις εκεί που απάντησαν .. ZPOUTSAM .. (βλ.λ. αμετάφραστο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέχασες να μας πεις τι έγινε όταν επανέλαβε το πείραμα στην Ελλάδα ..

ξέρεις εκεί που απάντησαν .. ZPOUTSAM .. (βλ.λ. αμετάφραστο).

Έγινε λοιπόν το αντίστοιχο παίγνιο και σε ένα Γυμνάσιο χώρας-μέλους της Ευρωζώνης με την διαφορά ότι το καλάθι δίπλα στο δένδρο περιείχε ένα γυαλιστερό iPod, ένα iPad και ένα iPhone, πάλι με την εξήγηση ότι ο πρώτος τα παίρνει όλα.

Όταν λοιπόν δόθηκε το σινιάλο για να τρέξουν, έπεσαν αγκωνιές, τρικλοποδιές, μπουνιές και τελικά το πιο μεγαλόσωμο παιδάκι έφτασε πρώτο και πήρε και τα τρία gadgets. Ύστερα, μερικά παιδάκια κάθισαν γύρω από τον μεγαλόσωμο συμμαθητή τους και τον παρακολουθούσαν να χειρίζεται τα ηλεκτρονικά καλούδια με θαυμασμό, κάποια άλλα είχαν περικυκλώσει τον ανθρωπολόγο και διαμαρτύρονταν για τους άδικους κανόνες του παιγνίου απειλώντας τον ότι θα τον καταγγείλουν στον Διευθυντή του Σχολείου και στον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό, ενώ κάποια άλλα δέχθηκαν μοιρολατρικά την τύχη τους, ψελλίζοντας ότι το όλο παίγνιο ήταν στημένο από ξένα κέντρα εξουσίας.

Όταν ο ανθρωπολόγος συνήλθε και επέβαλε την δέουσα τάξη, πλησίασε το παιδάκι που νίκησε και το ρώτησε γιατί κράτησε και τα τρία gadgets αντί να σκεφτεί να κρατήσει το ένα και να μοιράσει τα υπόλοιπα σε δυο φίλους του. Εκείνο, του απάντησε μονολεκτικά 'ZBOUTSAM', που σημαίνει 'Στην πούτσα μου'.

Η λέξη 'ZBUTSAM' στην γλώσσα της εν λόγω χώρας/φυλής σημαίνει 'υπάρχω για να ζω σε βάρος των υπολοίπων, συγγενών, συμμαθητών, ντόπιων ή ξένων και το βρίσκω απολύτως φυσικό'.

Το σχολείο του πειράματος ήταν το 2ο Γυμνάσιο/Λύκειο Ελασσόνας και η χώρα του σχολείου, η Ελλάδα, έχει ήδη επίσημα χρεοκοπήσει από τις 19.05.2010. Ανεπίσημα δε, πολλά χρόνια πριν.

Υ.Γ.

Δεν το ξέχασα. Το απέκρυψα από ντροπή συνάδελφε.

Αλλά αλλού ήθελα όμως να εστιάσω και ο νοών ... νοείτω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αγαπητή συναδέλφισσα και πολλά, πιο "μικρά στο σώμα παιδάκια", που πρέπει να βγουν.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηθελα να δειξω (ατυχως?) το σφαλμα συνθεσης οπου εχουμε υποπεσει σε πολλους τομεις ............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντρεπομαι πολυ, παρα πολυ ομως, να ανοιξω το γραφειο , σε μερα γενικης πανελλαδικης απεργιας ....

ΧΡΥΣΑ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ

ΚΙ ΕΓΩ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΟΛΥ

όχι μόνο για το θέμα της συμπαράστασης, αλλά θεωρώ ότι όλα τα προβλήματα με αγγίζουν και με καταπλακώνουν

κι εμένα προσωπικά όπως όλους μας, τι κι αν είμαι αφεντικό ? αφεντικό τίνος είμαι ? μάλλον μαριονέτα είμαι πιά

και με πατάνε συνεχώς .....

Τι πρέπει να περιμένουμε, να γίνουμε άνεργοι για να διαμαρτυρηθούμε για την ανεργία μας ? όλα τ' άλλα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω αφεντικο θελω να λεγομαι οποτε αν κατεβω στην απεργια την τεταρτη θα εχω την απαιτηση απο τους συνεργατες μου οχι να κατσουν να πιουν καφε με την γκομενα αλλα να ερθουν μαζι μου στην πλατεια.Αν δεν το κανουν ας κατσουν να δουλεψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπέρτολτ Μπρεχτ: Όταν ήρθαν να πάρουν...

Όταν ήρθαν να πάρουν τους τσιγγάνους δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν τσιγγάνος.

Όταν ήρθαν να πάρουν τους κομμουνιστές δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν κομμουνιστής.

Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους δεν αντέδρασα.

Δεν ήμουν Εβραίος.

Όταν ήρθαν να πάρουν εμένα,

Δεν είχε απομείνει κανείς για να αντιδράσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείνα

Εγώ πεινάω ;

Εσύ πεινάς !

Αυτός πεινάει !

Εμείς πεινάμε ;

Εσείς πεινάτε !

Αυτοί πεινάνε !

Υ.Γ.

Σαν να πείνασα κι εγώ ...

Καλό μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ γιατί ανησυχείς; Αυτό που ήθελες στις εκλογές έγινε. Απόλαυσέ το.... :ph34r:

Γιατρέ μου η διάγνωση-παρατήρηση σου(αυτό που ήθελες στις εκλογές έγινε),ήταν, όπως πάντα, πολύ εύστοχη.

Ο "ασθενής" μας ,μετά τις εκλογές του Ιουνίου είχε μπεί στην "εντατική" και εμφανίσθηκε πάλι πολύ πρόσφατα.

Μήπως έχει "εσωτερική πληροφόρηση" ότι λίαν συντόμως θα έχουμε πάλι εκλογές και θα χρειασθεί πάλι

να βάλει την...ουρά του???

Απλή παρατήρηση και αφελής ερώτηση!

Τώρα όσον αφορά την 26 Σεπτέμβρη είναι μέρα αγωνιστικών κινητοποιήσεων όχι μόνο της ΓΣΕΕ(για την τιμή των όπλων)

αλλά πρέπει ολόκληρου του Ελληνικού λαού που εξαθλιώνεται βάναυσα,απο τα βάρβαρα μέτρα σε βάρος του.

Πρέπει νομίζω όλοι , "αφεντικά" και μή (καταργώντας ? στιγμιαία την πάλη των τάξεων), να αντιδράσουμε ενωμένοι

συμμετέχοντας στις κινητοποιήσεις και με κλείσιμο των γραφείων μας ΚΑΙ με την δυναμική παρουσία μας στις συγκεντρώσεις και

πορείες.

Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα πάντοτε σε όλες τις πανελλαδικές κινητοποιήσεις(θεωρήστε με ίσως γραφικό),αυτό θα κάνω και

τώρα.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ήλθε η κουβέντα για αφεντικά και υπαλλήλους επιτρέψτε να πω κάτι : Ημουν στην Αθήνα πάντα. Μέχρι το 1987 βρισκόμουν σε κάποιον Σύνδεσμο επαγγελματιών για 10 χρόνια, που τον διοικούσε 11μελές Συμβούλιο, στο οποίο έδινα λόγο, σαν διευθυντής των τεσσάρων Λογιστηρίων που ανήκαν σε αυτόν. Πολλοί από τους συμβούλους , αλλά και μέλη του Συνδέσμου, όταν δεν τους "εξυπηρετούσα" προνομιακά, με κατηγορούσαν ότι αυτοί με πλήρωναν...Κάποια στιγμή απηύδησα να δίνω λόγο σε τόσα "αφεντικά" και βοηθούντος και κάποιου λόγου υγείας, ήλθα στην γενέτειρά μου για να γίνω - επιτέλους - Αφεντικό ! Ετσι, κατέληξα σήμερα να έχω πάνω στο κεφάλι μου γύρω στα 200 αφεντικά σήμερα και περισσότερα παλαιότερα. Και όλοι λένε "εγώ σε πληρώνω" !!

Που θέλω να καταλήξω; Μα αγαπητοί μου συναδέλφισες και συνάδελφοι, δεν είμαστε "αφεντικά", σκλάβοι είμαστε, των πελατών, του κράτους και μερικών απασχολούμενων από εμάς, που (πολύ σωστά) απαιτούν να πληρώνονται στην ώρα, αδιάφορο αν εμείς δεν μπορούμε να πληρώσουμε τον ΦΠΑ. Ποινήν εκτίομεν, όπως έλεγε ο Βύρωνας (ο Στρατηγός Ανεμος, ντε..). Ομως δεν έχουμε ούτε το δικαίωμα της απεργίας, δυστυχώς...Τα συμπεράσματα δικά σας. Ωστόσο, παρ' όλα αυτά συμμετέχω στις κινητοποιήσεις των συναδέλφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκοιο. Έχουμε αφήσει το Ο.Ε.Ε. να αλωνίζει, και ΄το χειρότερο είναι ότι το κάνει με τα δικά μας τα χρήματα. Εδώ και 2 χρόνια επεξεργάζεται τον Κώδικα Δεοντολογίας... :angry:

Η ειρωνία είναι ότι παρόλο που σαν ομοσπονδία ανήκουμε στη ΓΣΕΒΕΕ, δεν μετέχουμε ποτέ σαν κλάδος στις κινητοποιήσεις της... :blink:

Όσο για την άρση της πιστοποίησης, ο Γιάννης καλά τα λέει...

http://www.taxheaven...s/view/id/10787

Δυστυχώς έχεις απόλυτο δίκοιο. Έχουμε αφήσει το Ο.Ε.Ε. να αλωνίζει, και ΄το χειρότερο είναι ότι το κάνει με τα δικά μας τα χρήματα. Εδώ και 2 χρόνια επεξεργάζεται τον Κώδικα Δεοντολογίας... :angry:

Η ειρωνία είναι ότι παρόλο που σαν ομοσπονδία ανήκουμε στη ΓΣΕΒΕΕ, δεν μετέχουμε ποτέ σαν κλάδος στις κινητοποιήσεις της... :blink:

Όσο για την άρση της πιστοποίησης, ο Γιάννης καλά τα λέει...

http://www.taxheaven...s/view/id/10787

ρε παιδια εχετε αναρωτηθει απο τα μελη του ΟΕΕ ποσοι ειναι οι λογιστες και ποσοι οι οικονομολογοι,

τραπεζιτες ,ΔΥ, και γενικα ασχετοι απο το επαγγελμα μας?

Τα φραγκα το ΟΕΕ τα παιρνει απ εμας τους ελευθερους επαγγελματιες και γενικα απ τους λογιστες

η πιστοποιηση που ηθελαν θα γινοταν για την πιστοποιηση των λογιστων και εμεις θα την πληρωναμε

συν ολα τ αλλα που θα επρεπε να τακτοποιησουμε ασφλιστικα, δοσεις, ικα κλπ

Αυτο που δεν καταλαβαινω 24 χρονια που κανωνα αυτη την δουλεια γιατι δεν κανουμε ενα δικο μας επιμελητηριο

να πηγαινουν τα λεφτα σ εμας πισω αν περισευουν .Μηπως λεω μηπως μας πιανουν τον κωλο και την τσεπη

για να κανουν αυτοι τα γουστα τους ? και γιατι στις εκλογες δεν βγαζουμε εναν λογιστη και εχουμε τον πελοπιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετοχή μας σε οποιαδήποτε απεργία ή αποχή (όπως θέλετε πείτε το) σε περίοδο μη καταληκτικών ημερομηνιών δεν ενδιαφέρει κανένα από τους κυβερνώντες και δεν πιστεύω να τους ενοχλήσει και να το πάρουν καν χαμπάρι. Η συμμετοχή μας σε περίοδο καταληκτικών ημερομηνιών που θα τους πείραζε αρκετά έχουν φροντίσει να το κάνουν δικό μας πρόβλημα αφού μας έχουν και δουλεύουμε με το πιστόλι στον κρόταφο (δηλαδή κάνε τη δουλειά σου αλλιώς θα την πληρώσει ο πελάτης σου). Η πρώτη μας κίνηση θα έπρεπε να είναι η κατοχύρωση στο δικαίωμα της απεργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετοχή μας σε οποιαδήποτε απεργία ή αποχή (όπως θέλετε πείτε το) σε περίοδο μη καταληκτικών ημερομηνιών δεν ενδιαφέρει κανένα από τους κυβερνώντες και δεν πιστεύω να τους ενοχλήσει και να το πάρουν καν χαμπάρι. Η συμμετοχή μας σε περίοδο καταληκτικών ημερομηνιών που θα τους πείραζε αρκετά έχουν φροντίσει να το κάνουν δικό μας πρόβλημα αφού μας έχουν και δουλεύουμε με το πιστόλι στον κρόταφο (δηλαδή κάνε τη δουλειά σου αλλιώς θα την πληρώσει ο πελάτης σου). Η πρώτη μας κίνηση θα έπρεπε να είναι η κατοχύρωση στο δικαίωμα της απεργίας.

AYTO EINAI TO ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΣ(δηλαδή κάνε τη δουλειά σου αλλιώς θα την πληρώσει ο πελάτης σου)

μην ξεχνατε χαρακτηριστικα οτι το υπουργειο προσφατα εδωσε οδηγιες σε πολ τι πρεπει να κανει ο φορολογουμενος

πελατης μας σε περιπτωση που πεθανουμε!!!!!!!!!!! απαπαπαπαπαπα για απεργια ουτε λογος

Αληθεια αν τα τιναξουμε σε ημερομηνιες καταληκτικες θα ψαχνουν την χηρα???????? ανοιξε να παρουμε τα χαρτια μας

η μαζι με το κονιακ και το παξιμαδακι θα δινει και το φακελο του πελατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ήλθε η κουβέντα για αφεντικά και υπαλλήλους επιτρέψτε να πω κάτι : Ημουν στην Αθήνα πάντα. Μέχρι το 1987 βρισκόμουν σε κάποιον Σύνδεσμο επαγγελματιών για 10 χρόνια, που τον διοικούσε 11μελές Συμβούλιο, στο οποίο έδινα λόγο, σαν διευθυντής των τεσσάρων Λογιστηρίων που ανήκαν σε αυτόν. Πολλοί από τους συμβούλους , αλλά και μέλη του Συνδέσμου, όταν δεν τους "εξυπηρετούσα" προνομιακά, με κατηγορούσαν ότι αυτοί με πλήρωναν...Κάποια στιγμή απηύδησα να δίνω λόγο σε τόσα "αφεντικά" και βοηθούντος και κάποιου λόγου υγείας, ήλθα στην γενέτειρά μου για να γίνω - επιτέλους - Αφεντικό ! Ετσι, κατέληξα σήμερα να έχω πάνω στο κεφάλι μου γύρω στα 200 αφεντικά σήμερα και περισσότερα παλαιότερα. Και όλοι λένε "εγώ σε πληρώνω" !!

Που θέλω να καταλήξω; Μα αγαπητοί μου συναδέλφισες και συνάδελφοι, δεν είμαστε "αφεντικά", σκλάβοι είμαστε, των πελατών, του κράτους και μερικών απασχολούμενων από εμάς, που (πολύ σωστά) απαιτούν να πληρώνονται στην ώρα, αδιάφορο αν εμείς δεν μπορούμε να πληρώσουμε τον ΦΠΑ. Ποινήν εκτίομεν, όπως έλεγε ο Βύρωνας (ο Στρατηγός Ανεμος, ντε..). Ομως δεν έχουμε ούτε το δικαίωμα της απεργίας, δυστυχώς...Τα συμπεράσματα δικά σας. Ωστόσο, παρ' όλα αυτά συμμετέχω στις κινητοποιήσεις των συναδέλφων.

Αγαπητε Σαρακινε,

διαβασα εδω μεσα μεχρι για ντροπη που δεν θα απεργησω/με/ουν.........και χωρις να ξερω απο εδω μεσα κανεναν προσωπικα και σαν ι.υπαλληλος που ειμαι εχω μια ερωτηση!Αν στις 25/09/2012 ερθει το δικο μου αφεντικο που εσυ (και δεν μιλαω προσωπικα για σενα ) εισαι ο λογιστης του και σου πει"οκ στο 6μηνο εγω δεν εβγαλα οσα ηθελα θα κανω περικοπη στην Ελενη στον μισθο και θα μειωσω και τα ενσημα της για να καλυψω την ψαλιδα του κερδους.Και βρες μου 5 παραθυρα να αποφυγω φορο τι κανεις?(δεν σου μιλαω να υπαρχει πραγματικο προβλημα στην εταιρεια και μην μου πεις οτι δεν υπαρχουν εταιρειας που απλα δεν βγαζουν αυτα που θελουν και το θεωρουν προβλημα αυτο).

Σκεψου τωρα να ειναι και καλοπληρωτης σε εσενα και να βλεπεις οτι εχει προοπτικη να τον εχεις για πολλα χρονια.

Θα του πεις ΟΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ κοψε 2 βραδια στα σκυλαδικα και να το κλεισιμο της ψαλιδας και μετα 26/09/2012 θα απεργησεις?

ή θα τα κανεις ολα ωραια ωραια και θα απεργησεις και απλα δεν θα ντρεπεσαι γιατι ησουν ενεργος στην απεργια που θα με βλεπεις αλλα θα λες κοιτα την καημενη ο Μ@@@@ς τις εκοψε 10 ευρω και σωθηκε?

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Σαρακινε,

διαβασα εδω μεσα μεχρι για ντροπη που δεν θα απεργησω/με/ουν.........και χωρις να ξερω απο εδω μεσα κανεναν προσωπικα και σαν ι.υπαλληλος που ειμαι εχω μια ερωτηση!Αν στις 25/09/2012 ερθει το δικο μου αφεντικο που εσυ (και δεν μιλαω προσωπικα για σενα ) εισαι ο λογιστης του και σου πει"οκ στο 6μηνο εγω δεν εβγαλα οσα ηθελα θα κανω περικοπη στην Ελενη στον μισθο και θα μειωσω και τα ενσημα της για να καλυψω την ψαλιδα του κερδους.Και βρες μου 5 παραθυρα να αποφυγω φορο τι κανεις?(δεν σου μιλαω να υπαρχει πραγματικο προβλημα στην εταιρεια και μην μου πεις οτι δεν υπαρχουν εταιρειας που απλα δεν βγαζουν αυτα που θελουν και το θεωρουν προβλημα αυτο).

Σκεψου τωρα να ειναι και καλοπληρωτης σε εσενα και να βλεπεις οτι εχει προοπτικη να τον εχεις για πολλα χρονια.

Θα του πεις ΟΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ κοψε 2 βραδια στα σκυλαδικα και να το κλεισιμο της ψαλιδας και μετα 26/09/2012 θα απεργησεις?

ή θα τα κανεις ολα ωραια ωραια και θα απεργησεις και απλα δεν θα ντρεπεσαι γιατι ησουν ενεργος στην απεργια που θα με βλεπεις αλλα θα λες κοιτα την καημενη ο Μ@@@@ς τις εκοψε 10 ευρω και σωθηκε?

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία που δεν είναι άλλη από το φόβο που μας έχουν δημιουργήσει ......

Γνωρίζω πολλούς που θέλουν να απεργήσουν , θέλουν να βγούν στο δρόμο και να μπινελικούσουν αλλά δυστυχως φοβούνται ότι την επομένη θα είναι χωρίς δουλειά ........ Θεμιτό και κατανοητό ...... Αυτό που τους λέω είναι ότι το θέμα είναι να αποβάλλουμε το φόβο και όχι αυτή καθ'αυτή η απεργία ...... Μόνο τότε θα μας φοβηθούν και αυτοί ........

Το παράδειγμα σου είναι τουλάχιστον ατυχές , άλλωστε γνωρίζεις ότι προσπαθούμε να είμαστε με το νόμο και όχι με το τι θεωρεί ο πελάτης νόμιμο , αν θέλει να κόψει ένσημα και μας φέρει υπογεγραμμένα χαρτιά με τη σύμφωνη γνωμη του εργαζομενού τι θα κάνουμε εμείς θα πουμε δεν είναι σωστό ????

Το θέμα είναι ότι πρέπει να αντιδράσουμε κάπως στη λαίλαπα που έρχεται γιατί σύντομα δεν θα ύπαρχει δουλειά , αλλά δουλεία και μάλιστα θα το ονομάζουν ανάπτυξη ........

Ας μη ξέχναμε ότι ο στόχος είναι το κλείσιμο σχεδόν όλων των μικρομεσαίων (συνήθως οικογενειακών και ατοιμικών επιχειρήσεων) , η αποδήμηση του ΔΗμοσίου τομέα , η κατάρρευση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα (στο όνομα της ανταγωνιστικότητας πάντα) έτσι ώστε να βρούν πεδίο δόξης λαμπρό πολυεθνικές και όμιλοι επιχειρήσεων και εμείς να είμαστε στην ουρά και να γλύφουμε κατουρημένες ποδίες για 300 και 400 ευρώ ....... Εκτός αν θεωρείς τα μέτρα δίκαια και βέβαια με αναπτυξιακό όραμα ή έστω ότι θα μειώσουν το έλλειμα και την ύφεση ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία που δεν είναι άλλη από το φόβο που μας έχουν δημιουργήσει ......

Γνωρίζω πολλούς που θέλουν να απεργήσουν , θέλουν να βγούν στο δρόμο και να μπινελικούσουν αλλά δυστυχως φοβούνται ότι την επομένη θα είναι χωρίς δουλειά ........ Θεμιτό και κατανοητό ...... Αυτό που τους λέω είναι ότι το θέμα είναι να αποβάλλουμε το φόβο και όχι αυτή καθ'αυτή η απεργία ...... Μόνο τότε θα μας φοβηθούν και αυτοί ........

Το παράδειγμα σου είναι τουλάχιστον ατυχές , άλλωστε γνωρίζεις ότι προσπαθούμε να είμαστε με το νόμο και όχι με το τι θεωρεί ο πελάτης νόμιμο , αν θέλει να κόψει ένσημα και μας φέρει υπογεγραμμένα χαρτιά με τη σύμφωνη γνωμη του εργαζομενού τι θα κάνουμε εμείς θα πουμε δεν είναι σωστό ????

Το θέμα είναι ότι πρέπει να αντιδράσουμε κάπως στη λαίλαπα που έρχεται γιατί σύντομα δεν θα ύπαρχει δουλειά , αλλά δουλεία και μάλιστα θα το ονομάζουν ανάπτυξη ........

Ας μη ξέχναμε ότι ο στόχος είναι το κλείσιμο σχεδόν όλων των μικρομεσαίων (συνήθως οικογενειακών και ατοιμικών επιχειρήσεων) , η αποδήμηση του ΔΗμοσίου τομέα , η κατάρρευση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα (στο όνομα της ανταγωνιστικότητας πάντα) έτσι ώστε να βρούν πεδίο δόξης λαμπρό πολυεθνικές και όμιλοι επιχειρήσεων και εμείς να είμαστε στην ουρά και να γλύφουμε κατουρημένες ποδίες για 300 και 400 ευρώ ....... Εκτός αν θεωρείς τα μέτρα δίκαια και βέβαια με αναπτυξιακό όραμα ή έστω ότι θα μειώσουν το έλλειμα και την ύφεση ........

Νομίζω ότι χάνουμε την ουσία που δεν είναι άλλη από το φόβο που μας έχουν δημιουργήσει ......

Γνωρίζω πολλούς που θέλουν να απεργήσουν , θέλουν να βγούν στο δρόμο και να μπινελικούσουν αλλά δυστυχως φοβούνται ότι την επομένη θα είναι χωρίς δουλειά ........ Θεμιτό και κατανοητό ...... Αυτό που τους λέω είναι ότι το θέμα είναι να αποβάλλουμε το φόβο και όχι αυτή καθ'αυτή η απεργία ...... Μόνο τότε θα μας φοβηθούν και αυτοί ........

Το παράδειγμα σου είναι τουλάχιστον ατυχές , άλλωστε γνωρίζεις ότι προσπαθούμε να είμαστε με το νόμο (σαφως και δεν σε κατηγορω ουτε εσενα ουτε κανεναν αλλον εδω μεσα και εξω απο εδω )και όχι με το τι θεωρεί ο πελάτης νόμιμο , αν θέλει να κόψει ένσημα και μας φέρει υπογεγραμμένα χαρτιά με τη σύμφωνη γνωμη του εργαζομενού τι θα κάνουμε εμείς θα πουμε δεν είναι σωστό ???? Ατυχες οχι απλα ειναι σκληρο γιατι ειναι αληθεια!Η ερωτηση ειναι αν θα μιλησεις πριν τα χαρτια φτασουν για υπογραφη σε μενα γιατι εσυ θα τα φτιαξεις εγω θα εχω 2 παιδια και αντρα ανεργο και δεν θα βρω δουλεια την αλλη μερα αμα του πω Εσυ και ο Λογιστης σου μαζι ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!Και αυτο δεν ειναι φοβος προσωπικος γιατι εγω εχω μονο το τομαρι μου να σκεφτω δεν εχω παιδια ,ειναι πραγματικοτητα ομως .

Το θέμα είναι ότι πρέπει να αντιδράσουμε κάπως στη λαίλαπα που έρχεται γιατί σύντομα δεν θα ύπαρχει δουλειά , αλλά δουλεία και μάλιστα θα το ονομάζουν ανάπτυξη ........Ναι συμφωνω να αντιδρασουμε αλλα οχι στον δρομο το καναμε και εμεις και αλλοι Λαοι .Να παρουμε παραδειγμα απο αλλους μη δημοκρατες σαν εμας που απλα πιεζουν πραγματικα για την ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ ειναι ξεκαθαρα ΠΑΡΤΑΚΙΔΕΣ γιατι λενε οτι θα ισχυει για τον διπλανο μου θα ισχυει και για μενα οποτε το καλο το δικο του ειναι και δικο μου καλο αρα θα ειμαι μαζι του επι της ουσιας.

Ας μη ξέχναμε ότι ο στόχος είναι το κλείσιμο σχεδόν όλων των μικρομεσαίων (συνήθως οικογενειακών και ατοιμικών επιχειρήσεων) , η αποδήμηση του ΔΗμοσίου τομέα , η κατάρρευση των μισθών στον ιδιωτικό τομέα (στο όνομα της ανταγωνιστικότητας πάντα) έτσι ώστε να βρούν πεδίο δόξης λαμπρό πολυεθνικές και όμιλοι επιχειρήσεων και εμείς να είμαστε στην ουρά και να γλύφουμε κατουρημένες ποδίες για 300 και 400 ευρώ ....... Εκτός αν θεωρείς τα μέτρα δίκαια και βέβαια με αναπτυξιακό όραμα ή έστω ότι θα μειώσουν το έλλειμα και την ύφεση ........Δεν ειμαι Ηλιθια μονο ΒΛΑΜΕΝΗ ειμαι Η Ελλαδα τελειωσε για μενα ειναι πολυ αργα να γινει κατι πια οχι γιατι δεν μπορει να γινει απλα γιατι δεν θελουν να γινει και το πιστευω οτι ειναι απο ολο το πολιτικο σκηνικο εκτος απο κατι Ρομαντικους Αριστερους που δεν θα τους αφησουν μεχρι να τους βολευει να το κανουν.

Θα το δεις αλλωστε και στο μετρα που θα παρθουν.Θα ριξουν παλι τα τυρακια οχι Χαρατσι ενας φορος απο 100 ευρω,το πετρελαιο στο 1,20 -1,30 αντι 1,60 το αφορολογητο θα επανελθει και στους ελευθερους στα 5.000 η θα βρουν κατι αλλο να το μειωνει ωστε να βγει ισα βαρκα ισα νερα και διαφορα αλλα τετοια .

Γιατι το Θεμα μας ειναι αλλο ΤΡΑΠΕΖΕΣ-ΕΟΖ-ΛΙΜΑΝΙΑ-ΑΙΓΙΑΛΟΙ-ΔΕΚΟ και αφου φτασουμε αισιως στο 2014 και αφου θα λυσαμε παλι στους Δρομους το 2015 θα παμε σε εκλογες να βγει μαλλον το Συριζα ,οι συμβασεις θα ειναι υπεγεγραμμενες για 5-10 χρονια με Ιδιωτες θα εχουν ρητρες αποζημειωσεις ωστε να μην μπορει κανεις να τους κουνησει και αν ειμαστε καλα και στην χωρα θα περιμενουμε το 2020 να αρχησει η αναπτυξη.

Με Εκτιμηση

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Σαρακινε,

διαβασα εδω μεσα μεχρι για ντροπη που δεν θα απεργησω/με/ουν.........και χωρις να ξερω απο εδω μεσα κανεναν προσωπικα και σαν ι.υπαλληλος που ειμαι εχω μια ερωτηση!Αν στις 25/09/2012 ερθει το δικο μου αφεντικο που εσυ (και δεν μιλαω προσωπικα για σενα ) εισαι ο λογιστης του και σου πει"οκ στο 6μηνο εγω δεν εβγαλα οσα ηθελα θα κανω περικοπη στην Ελενη στον μισθο και θα μειωσω και τα ενσημα της για να καλυψω την ψαλιδα του κερδους.Και βρες μου 5 παραθυρα να αποφυγω φορο τι κανεις?(δεν σου μιλαω να υπαρχει πραγματικο προβλημα στην εταιρεια και μην μου πεις οτι δεν υπαρχουν εταιρειας που απλα δεν βγαζουν αυτα που θελουν και το θεωρουν προβλημα αυτο).

Σκεψου τωρα να ειναι και καλοπληρωτης σε εσενα και να βλεπεις οτι εχει προοπτικη να τον εχεις για πολλα χρονια.

Θα του πεις ΟΠΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ κοψε 2 βραδια στα σκυλαδικα και να το κλεισιμο της ψαλιδας και μετα 26/09/2012 θα απεργησεις?

ή θα τα κανεις ολα ωραια ωραια και θα απεργησεις και απλα δεν θα ντρεπεσαι γιατι ησουν ενεργος στην απεργια που θα με βλεπεις αλλα θα λες κοιτα την καημενη ο Μ@@@@ς τις εκοψε 10 ευρω και σωθηκε?

Με Εκτιμηση,

Ελενη

Φίλτατη Ελένη, ειλικρινά δεν κατάλαβα τι εννοείς , αν και διάβασα πολλές φορές το κείμενό σου. Αν νομίζεις ότι έγινα "αφεντικό" από το πουθενά, δεν έχεις καταλάβει τίποτα για μένα και για πολλούς από μας. Εκανα κοπέλα μου άνεργος για 2-3 χρόνια, γιατί δεν δέχτηκα να συμπράξω σαν λογιστής σε αυτό ακριβώς που αναφέρεις, όταν ήμουν μισθωτός (γιατί υπήρξα μισθωτός για 20 χρόνια) και το τότε "αφεντικό" με έβαλε σε "μαύρη λίστα" και χτυπούσα κλειστές πόρτες για να βρω δουλειά, όντας νιόπαντρος. Ευτυχώς δούλευε η γυναίκα μου και είχαμε να φάμε. Και αν αναφέρθηκα στην απαίτηση των εργαζομένων να πληρώνονται στην ώρα τους, ξαναδιάβασε τι γράφω. Ναι, επαναλαμβάνω είμαστε σκλάβοι όλων αυτών που ανέφερα και, ναι, δεν έδιωξα κανένα από τα παιδιά που δουλεύουν στο γραφείο μου, ούτε έκοψα τους μισθούς που παίρνουν. Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας. Και κάτι τελευταίο : Κουράστηκα να απολογούμαι εδώ μέσα για κάτι που δεν έκανα και να φωνάζω σε "ώτα μη ακοουόντων" για τα δεινά που μας περιμένουν... Τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατη Ελένη, ειλικρινά δεν κατάλαβα τι εννοείς , αν και διάβασα πολλές φορές το κείμενό σου. Αν νομίζεις ότι έγινα "αφεντικό" από το πουθενά, δεν έχεις καταλάβει τίποτα για μένα και για πολλούς από μας. Εκανα κοπέλα μου άνεργος για 2-3 χρόνια, γιατί δεν δέχτηκα να συμπράξω σαν λογιστής σε αυτό ακριβώς που αναφέρεις, όταν ήμουν μισθωτός (γιατί υπήρξα μισθωτός για 20 χρόνια) και το τότε "αφεντικό" με έβαλε σε "μαύρη λίστα" και χτυπούσα κλειστές πόρτες για να βρω δουλειά, όντας νιόπαντρος. Ευτυχώς δούλευε η γυναίκα μου και είχαμε να φάμε. Και αν αναφέρθηκα στην απαίτηση των εργαζομένων να πληρώνονται στην ώρα τους, ξαναδιάβασε τι γράφω. Ναι, επαναλαμβάνω είμαστε σκλάβοι όλων αυτών που ανέφερα και, ναι, δεν έδιωξα κανένα από τα παιδιά που δουλεύουν στο γραφείο μου, ούτε έκοψα τους μισθούς που παίρνουν. Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας. Και κάτι τελευταίο : Κουράστηκα να απολογούμαι εδώ μέσα για κάτι που δεν έκανα και να φωνάζω σε "ώτα μη ακοουόντων" για τα δεινά που μας περιμένουν... Τέλος.

Αγαπητε Σαρακινε ,

Εχω καταλαβει σε αρκετες γραμμες τις αποψεις σου και για αυτο επελεξα εσενα να κανω σχολιο ,γιατι πιστευα οτι θα απαντουσες και οπως εγινε ειλικρινα και χωρις εμπαθεια τυπου ποια ειναι αυτη και τι μας λεει.

Δεν σε κρινω γιατι δεν εχω κανενα δικαιωμα να το κανω αυτο και ειλικρινα σου ζητω συγνωμη που σε εβαλα στην διαδικασια της ΑΠΟΛΟΓΙΑΣ !

Προσπαθησα να το διευκρινισω οτι δεν αφορα προσωπικα εσενα η ερωτηση .

Για να το κλεισουμε το θεμα ...........Η ερωτηση που εκανα δεν εχει απαντηση ειδικα στην κατασταση την σημερινη εδω δεν ειχε απαντηση σε αλλες εποχες ,αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ωραια τα λογια οι απεργιες οι πορειες ολα καλα ,αλλα στο διαταυτα τι γινετε.

Γιατι για μεναν, (sarakinos ειπε:δε έδιωξα κανένα από τα παιδιά που δουλεύουν στο γραφείο μου, ούτε έκοψα τους μισθούς που παίρνουν.),ακομα κι αν μιλησεις για αυτο που διαφωνεις και θελεις να απεργησεις εστω κι αν δεν ακουστηκες ειναι σαν να εκανες απεργια κι ας δουλεψες την ημερα της απεργιας 18ωρες.

Ελπιζω να καταλαβες τωρα ............

Με εκτιμηση,

Ελενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Του Νίκου Μανωλίτση (Οικονομολόγος – Φοροτεχνικός Σύμβουλος)

Όλοι θυμόμαστε το Ζάππειο 1, 2 και 3 με τον κ. Σαμαρά να αναγγέλλει μείωση της φορολογίας των εταιριών και των φυσικών προσώπων, όταν θα έβγαινε κυβέρνηση. Καταλαβαίνουμε τις δυσκολίες την περίοδο αυτή για μείωση της φορολογίας αλλά όχι και τη νέα φορολογική πολιτική για τις εταιρίες, τους ελεύθερους επαγγελματίες του άρθ. 48 του ν.2238/94 καθώς και τους εμπόρους με ατομικές επιχειρήσεις ή Ο.Ε./Ε.Ε. που αποτελούν 800.000 νοικοκυριά.

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, η πρόταση που έχει κάνει ο Υφυπουργός κος Μαυραγάνης προς τον πρωθυπουργό κ. Σαμαρά προβλέπει:

α) Κατάργηση του αφορολόγητου ορίου,

β) Κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών,

γ) ενιαίο φορολογικό συντελεστή 30% από το πρώτο ευρώ.

Αυτό θα επιφέρει την εξαθλίωση των μικρών επιχειρήσεων, που είναι εκατοντάδες χιλιάδες ενώ ταυτόχρονα ευνοεί τα πολύ μεγάλα εισοδήματα.

Αναφέρουμε συγκεκριμένα παραδείγματα:

Παράδειγμα 1

Οικογένεια με 2 παιδιά, ο σύζυγος είναι ελεύθερος επαγγελματίας και η σύζυγος είναι έμπορος. Δηλώνουν καθαρό εισόδημα 20.000 € έκαστος.

Βάση του άρθρου 38, παρ. 2, ν.4024/11 που τροποποιεί την κλίμακα του άρθρου 9 του ν. 2238/94 και ισχύει σήμερα, ο φόρος που προκύπτει είναι 2.020 € για τον σύζυγο και 2.420 € για τη σύζυγο, σύνολο 4.440 € φόρος και για τους δύο.

Με τη νέα πρόταση για φορολόγηση με συντελεστή 30% θα έχουμε:

20.000 € x 30% = 6.000 € φόρος έκαστος x 2 = 12.000 € οικογενειακός φόρος.

Δηλαδή πρόσθετοι φόροι 7.560 € ή αλλιώς αύξηση της φορολογικής επιβάρυνσης κατά 170%.

Στην περίπτωση αυτή το εναπομείναν εισόδημα είναι 28.000 € χωρίς να υπολογίσουμε:

α) το τέλος επιτηδεύματος 1.000 € και για τους δύο

β) το ειδικό τέλος ακινήτων (ΕΕΤΗΔΕ)

γ) την ειδική εισφορά αλληλεγγύης

δ) το Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας

ε) την έκτακτη εισφορά για αυτοκίνητα πάνω από 1.800 cc κτλ.

Παράλληλα, αν σκεφτούμε ότι και οι δύο είναι ασφαλισμένοι στον ΟΑΕΕ άρα πληρώνουν ασφαλιστικές εισφορές γύρω στις 8.000 € συνολικά, τότε το τελικό εναπομείναν οικογενειακό εισόδημα πέφτει κάτω από 17.000 €.

Δηλαδή, από τις 40.000 € καθαρό εισόδημα, 23.000 € πληρώνουν σε φόρους και ασφαλιστικά ταμεία ή για να το εκφράσουμε σε ποσοστά, για τις 20.000 € του καθενός, το 57,5% πηγαίνει σε φόρους και ασφαλιστικά ταμεία και του απομένει μόνο το 42,5%.

Παράδειγμα 2

Ο.Ε. με 2 εταίρους (ποσοστά 50%, 50%) και Καθαρά Κέρδη 50.000 €.

Φορολογείται μέχρι στιγμής ως εξής:

50.000 x ½ = 25.000 € x 20% = 5.000 € φόρος εταιρίας και

50.000 x ½ = 25.000 € : 2 = 12.500 € δηλωθέντα στην κλίμακα του άρθ. 9 του ν.2238/94, όπου αναλογεί φόρος 790 € στο καθένα.

Συνολικός φόρος: 6.580 €.

Με τη νέα πρόταση του υφυπουργού θα πληρώνει:

50.000 € x 30% = 15.000 €

Πρόσθετοι φόροι 8.420 €, δηλαδή μια αύξηση κατά 128%.

Εναπομείναν εισόδημα για έκαστο 17.500 € για τον καθένα και αν αφαιρέσουμε τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές εισφορές και όλους τους φόρους που προαναφέραμε στο προηγούμενο παράδειγμα μας, το εναπομείναν εισόδημα για τον καθένα θα είναι κάτω από 11.000 €, δηλαδή ούτε 1.000 € το μήνα.

Το κυριότερο είναι ότι η πρόταση δε λαμβάνει υπόψη την οικογενειακή κατάσταση του φορολογούμενου. Ένας άγαμος, χωρίς παιδιά και με ιδιοκατοίκηση θα πληρώσει τον ίδιο φόρο (άρα θα του απομείνει το ίδιο εισόδημα) με έναν που πληρώνει ενοίκιο και έχει και τρία παιδιά.

Και ρωτάμε:

Με 11.000 € ετησίως, δηλαδή 900 € το μήνα, μπορεί να ζήσει οικογενειάρχης με 3 παιδιά ο οποίος θα πληρώνει και ενοίκιο ή δόσεις αγοράς σπιτιού;

Αξιοσημείωτες παρατηρήσεις

- Με το ν. 3842/10, στο 1ο παράδειγμα ο σύζυγος δε θα πλήρωνε φόρο (με το αφορολόγητο λόγω 2 παιδιών και την έκπτωση των ασφαλιστικών εισφορών) και η σύζυγος θα πλήρωνε περί τα 700 €. Δηλαδή σε σύγκριση του συστήματος το 2010 με το προτεινόμενο σύστημα, αντί των 700 € τώρα θα πληρώσουν 12.000 € οικογενειακό φόρο.

- Εάν πάμε ακόμα παλαιότερα και συγκρίνουμε με το φόρο που προέκυπτε από τις διατάξεις του άρθ. 9 του ν. 3522/2006, ο οποίος ίσχυε για τα έτη 2007-2009:

στο 1ο παράδειγμα θα πλήρωναν 0 € φόρο και οι δύο και

στο 2ο παράδειγμα θα πλήρωναν 5.000 € αντί των 15.000 € που θα προκύψει τώρα, και μάλιστα χωρίς έκτακτες εισφορές κτλ.

Παράδειγμα 3

Εισόδημα 150.000 €, που έχει ένας μεγαλογιατρός, ένας μεγαλοδικηγόρος ή μια ατομική εμπορική επιχείρηση (παρότι μπορεί να αποκρύπτουν τεράστια ποσά).

Ο κύριος φόρος βάση κλίμακας όπως ισχύει σήμερα είναι 54.920 €.

Με τη νέα πρόταση θα πληρώνει: 150.000 € x 30% = 45.000 €.

Δηλαδή θα έχει και ένα όφελος 9.920 €.

Εδώ βλέπουμε τη διαφορά:

Την επιβάρυνση μέχρι εξαθλίωσης των μικρών ελεύθερων επαγγελματιών και εμπόρων που τους φτάνει στα όρια της φτώχειας και από την άλλη το όφελος που έχουν τα υψηλά εισοδήματα.

Από το πανεπιστήμιο ακόμα ο πρωτοετής φοιτητής μαθαίνει από το φορολογικό δίκαιο ότι ο καθένας πληρώνει φόρους ανάλογα με τη φοροδοτική του ικανότητα. Αυτό έχει κατοχυρωθεί και στο Σύνταγμα. Πουθενά στα παραπάνω παραδείγματα για το νέο προτεινόμενο σύστημα δε φαίνεται να ισχύει κάτι τέτοιο.

Παράλληλα, με το νόμο αυτό οι οικογενειακές επιχειρήσεις (Ο.Ε., Ε.Ε.) που μετέχουν οι δύο σύζυγοι, αφού δε θα έχουν πια κανένα όφελος από την εταιρική μορφή και πληρώνοντας και οι δύο ασφαλιστικές εισφορές είναι λογικό να θελήσουν να τις μετατρέψουν σε ατομικές, να κερδίζει τουλάχιστον ο ένας τις ασφαλιστικές εισφορές του ΟΑΕΕ (ή αντίστοιχου ταμείου).

Μας έδωσε το Υπουργείο Οικονομικών τη λίστα με τα δηλωθέντα εισοδήματα κατά κατηγορία επαγγέλματος. Ενδεικτικά αναφέρουμε:

Κομμωτήρια: μέσο δηλωθέν εισόδημα 3.900 €

Μπαρ: μέσο δηλωθέν εισόδημα 4.500 €.

Χρησιμοποιούν τα παραδείγματα ανάλογων επαγγελμάτων που δηλώνουν εξαιρετικά χαμηλά εισοδήματα ως δικαιολογία για το σκεπτικό του νέου συστήματος, ώστε να πληρώσουν και αυτοί κάποιο φόρο. Αυτό εξοργίζει τους συνεπείς φορολογούμενους ακόμα περισσότερο διότι πάλι αυτοί θα την πληρώσουν. Κυρίως όμως τα μέτρα αυτά δείχνουν την ανικανότητα του φορολογικού μηχανισμού να συλλάβει τη διαφεύγουσα φορολογητέα ύλη.

Οι άνθρωποι ή άσχετοι είναι ή πολύ σχετικοί για να εξαθλιώσουν τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις ακόμα και να τις κλείσουν. Και οι δύο περιπτώσεις συνιστούν εγκληματική συμπεριφορά και ειδικά η δεύτερη.

Σε άλλο άρθρο μας θα αναλύσουμε και τη συνολική επιβάρυνση με όλους τους φόρους (έκτακτη εισφορά, Φόρο Μεγάλης Ακίνητης Περιουσίας, ειδικό τέλος ακινήτων κτλ) για να καταλήξουμε στο παρακάτω συμπέρασμα, που ίσως η έκφραση που θα χρησιμοποιήσω είναι βαριά:

Ενώ είχαμε τους ληστές με τα μαύρα, τώρα έχουμε τους ληστές με τα άσπρα κολάρα, οι οποίοι οδηγούν με την πολιτική τους συνολικά, εκτός των άλλων, σε εκατοντάδες αυτοκτονίες συμπολιτών μας. Και γι’ αυτό μπορούμε να τους χαρακτηρίσουμε ως ηθικούς αυτουργούς.

trans.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Με τίτλο: "Κατάθεση-φωτιά για 3 υπουργούς!" κυκλοφορεί αυτήν την Κυριακή η Realnews. Όπως αποκαλύπτει η εφημερίδα Μεϊμαράκης, Λιάπης και Βουλγαράκης κατονομάζονται εγγράφως (κατάθεση Ιωσήφ Λιβανού, πρώην συνεργάτη του Ι. Καρούζου) για συμμετοχή σε υπόθεση που εξετάζει το ΣΔΟΕ και αφορά σε μεγάλο κύκλωμα που ξέπλυνε μαύρο χρήμα αγοράζοντας ακίνητα αξίας 10,2 δισ. ευρώ!

Το κύριο άρθρο της εφημερίδας και του Νίκου Χατζηνικολάου έχει τίτλο: "Πατήστε πόδι!" και αναφερόμενο στην κυβέρνηση και τους τρεις πολιτικούς αρχηγούς που μετέχουν σ’ αυτήν επισημαίνει: "Εχουν χρέος να πατήσουν πόδι! Και αν οι υπάλληλοι των δανειστών παραμείνουν αδιάλλακτοι, ας συνομιλήσουν με τους πολιτικούς τους προϊσταμένους, που τις τελευταίες μέρες χύνουν... καυτά δάκρυα".

Επίσης στη Realnews μπορείτε να διαβάσετε:

http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=174992&catID=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...