Jump to content
  • 0

Μονομερής μεταβολή όρων εργασίας και αντιμετώπιση από πλευράς εργαζομένου

stefanos_her
 Share

Question

Ένα case study με τα περί της ΠΥΣ.............

Εργαζόμενος άνω των 15 ετών σε εμπορική ομόρρυθμη εταιρία αμοίβεται βάσει της ΣΣΕ εμπορικών επιχειρήσεων.

Με πρόσχημα την ΠΥΣ 6/12, ο εργοδότης μεταβάλει τη ΣΣΕ από εμπορικών σε ΕΓΣΣΕ με πίνακα προσωπικού από την 1/5/2012 (κατατέθηκε στις 17/5/12, αλλά αναγράφει επάνω ότι η μείωση ισχύει από 1/5/12).

Τονίζω ότι ο εργαζόμενος δεν έχει υπογράψει νέα σύμβαση.

Πάμε παρακάτω....

Τον Ιούλιο μετατρέπεται η ΟΕ σε ΑΕ...

Πάλι δεν υπάρχει καινούρια σύμβαση...

Υπάρχουν πίνακες πριν και μετά, αποδείξεις κατάθεσης των μισθών σε τραπεζικούς λογαριασμούς.

Πως το βλέπω.....

1. βάσει του με αριθμό 4975/342/29-3-2012 έγγραφο του Υπ.Εργασίας, οι όροι εργασίας της ΣΣΕ έχουν καταστεί όροι της ατομικής σύμβασης εργασίας του εργαζόμενου και μπορούν να τροποποιηθούν μόνο με υπογραφή νέας ατομικής σύμβασης εργασίας, που απαιτεί τη σύμφωνη γνώμη του εργαζομένου.

2. αφού δεν έχει υπογράψει ο εργαζόμενος, θεωρώ ότι έχω μονομερής βλαπτική μεταβολή των όρων εργασίας από τον εργοδότη (η μείωση του μισθού έχει δηλωθεί στην επιθεώρηση με πίνακα, οι καταβολές στην τράπεζα δείχνουν το μειωμένο ποσό, τα ένσημα που έχουν δηλωθεί είναι βάσει των μειωμένων αποδοχών), και καθώς έχει περάσει το 3μηνο αλλά όχι το 6μηνο, μπορώ να ζητήσω απόλυση με την καταβολή της νόμιμης αποζημίωσης.

3. υπόχρεη είναι η ΑΕ, καθώς

α) εάν γινόταν διακοπή από την ΟΕ και επαναπρόσληψη στην ΑΕ, θα έπρεπε να είχε καταβληθεί η αποζημίωση με την μετατροπή/απορρόφηση (δεν ξέρω τι ακριβώς έχει γίνει).

β) σε κάθε άλλη περίπτωση, η ΑΕ αναλαμβάνει απαιτήσεις και υποχρεώσεις της ΟΕ, οπότε ευθύνεται αυτή.

Απόψεις...????

15 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Μονομερώς μπορεί να κόψει μόνο επιδόματα (πλην σπουδών, επικινδυνότητας κτλπ) - όχι να τον πάει στην ΕΓΣΣΕ.

Δεν τίθεται θέμα, είναι ξεκάθαρη βλαπτική μεταβολή.

Δεν βλέπω γιατί δικαιούται αποζημίωση, σε τέτοιες περιπτώσεις κανονικά υπογράφεται ένα χαρτάκι που λέει ότι η νέα εταιρεία αναλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις προς τους παλιούς, γίνονται προσλήψεις/αποχωρήσεις και νέοι πίνακες - αλλά οι εργαζόμενοι διατηρούν τα δικαιώματά τους (υπάρχουν και άλλες απόψεις- όπως μόνο νέοι πίνακες ταυτόχρονα με κάποιες ενέργειες στο ΙΚΑ - θυμάμαι σχετικό θέμα στο φόρουμ - εγώ πάντως έτσι το κάνω και δεν υπήρξε ποτέ θέμα γιατί και οι εργαζόμενοι και οι εργοδότες δεν χάνουν κάτι).

Και με την παραπάνω λογική, υπόχρεη είναι η ΑΕ - συμφωνούμε και σε αυτό.

Όλα καλά τα έχεις σκεφτεί, οπότε....

Το τι θα κάνει τώρα ο εργαζόμενος είναι το θέμα;

Πάντως να σχολιάσω εδώ ότι ο εν λόγω επιχειρήματίας πρέπει να έχει ηλίθιο λογιστή - σε κάτι τέτοια πρέπει να τον προστατεύουμε από χαζές δικές του ιδέες και να τον σταματάμε από το να τις υλοποιήσει.

• 0

Πάντως να σχολιάσω εδώ ότι ο εν λόγω επιχειρήματίας πρέπει να έχει ηλίθιο λογιστή - σε κάτι τέτοια πρέπει να τον προστατεύουμε από χαζές δικές του ιδέες και να τον σταματάμε από το να τις υλοποιήσει.

Ή να έχει πολύ θράσσος και να πατάει στην προσδοκία ότι για να μην χάσουν τη δουλειά τους οι εργαζόμενοι, θα συμφωνήσουν όλοι άνευ όρων........

• 0

Συμφωνώ με τον Γρίβα.

Και χωρίς να χρειάζονται αποχωρήσεις-προσλήψεις εκ νέου. Το έχω κάνει στο παρελθόν και υπογράψαμε μόνο συμφωνιτικά για την επιβεβαίωση των νέων δεδομένων και του ότι η εταιρία με την νέα νομική της μορφή, αναλαμβάνει όλες τις υποχρεώσεις της παλιάς προς τους εργαζομένους.

• 0

Ή να έχει πολύ θράσσος και να πατάει στην προσδοκία ότι για να μην χάσουν τη δουλειά τους οι εργαζόμενοι, θα συμφωνήσουν όλοι άνευ όρων........

Ακόμη περισσότερο .. που πολλές επιθεωρήσεις εργασίες, απαντούν ότι αν ο εργαζόμενος δεν αντιδράσει άμεσα, μην υπογράφοντας την γνωστοποίηση των νέων όρων εργασίας.. είναι όλα καλά καμωμένα..

• 0

Ακόμη περισσότερο .. που πολλές επιθεωρήσεις εργασίες, απαντούν ότι αν ο εργαζόμενος δεν αντιδράσει άμεσα, μην υπογράφοντας την γνωστοποίηση των νέων όρων εργασίας.. είναι όλα καλά καμωμένα..

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει όλο και συχνότερα .

• 0

Εγώ πιστεύω οτι αν δεν έχει υπογράψει αποδείξεις πληρωμών -'εκκαθαρίσεις για αυτούς τους μήνες ,μπορεί

και στο μέλλον να τον τρέξει γιατί θα ισχυριστεί οτι οι καταθέσεις του έλεγε οτι ήταν προκαταβολές.Τώρα η συνέχεια

ανεξάρτητα απο την μετατροπή οε σε αε ,είναι δεδομένη αν είναι ίδιος ο φορέας.

Χλωμό το βλέπω να καθαρίσει έτσι ύπουλα η αε.

• 0

............

Τον Ιούλιο μετατρέπεται η ΟΕ σε ΑΕ...

Πάλι δεν υπάρχει καινούρια σύμβαση...................

Επίσης...

Αφού πρόκειται για μετατροπή της ίδιας επιχείρησης δεν τίθεται θέμα νέας σύμβασης.

Το νομικό πρόσωπο είναι το ίδιο.

• 0

Είναι ξεκάθαρη βλαπτική μεταβολή.

Αν ο εργαζόμενος όμως υπογράψει το μηνιαίο εκκαθαριστικό και σε αυτό υπάρχει το γνωστό "με την υπογραφή του παρόντος δεν έχω καμία απαίτηση έναντι του εργοδότη μου", τότε σημαίνει ότι εμμέσως αποδέχεται την μεταβολή (αφού δεν έχει κάνει κάποια καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας, δεν έχει στείλει εξώδικη δήλωση κ.λπ.).

Όσον αφορά την μεταβολή του προσώπου του εργοδότη, όπως γράφει ο Ype, δεν αλλάζει κάτι στις υφιστάμενες εργασιακές σχέσεις.

• 0

Αυτή είναι η ουσία του πράγματος.Και το κάνουν όλο και περισσότεροι εργοδότες καθημερινά.Κυματα..κύματα ερχονται οι τροποποιήσεις συμβάσεων.

• 0

Αυτή είναι η ουσία του πράγματος.Και το κάνουν όλο και περισσότεροι εργοδότες καθημερινά.Κυματα..κύματα ερχονται οι τροποποιήσεις συμβάσεων.

Σε εμένα το κάνουν σχεδόν όλοι (όταν έχουν το δικαίωμα), αλλά ποτέ μα ποτέ χωρίς να υπογράψει την μεταβολή και ο εργαζόμενος... Μην μας πάνε και φυλακή...

Ας μην υπογράφει τα εκκαθαριστικά σημειώματα όπως λέει και ο doctor... Και ας τα διεκδικήσει μαζεμένα αργότερα...

• 0

Εγώ πιστεύω οτι αν δεν έχει υπογράψει αποδείξεις πληρωμών -'εκκαθαρίσεις για αυτούς τους μήνες ,μπορεί

και στο μέλλον να τον τρέξει γιατί θα ισχυριστεί οτι οι καταθέσεις του έλεγε οτι ήταν προκαταβολές.Τώρα η συνέχεια

ανεξάρτητα απο την μετατροπή οε σε αε ,είναι δεδομένη αν είναι ίδιος ο φορέας.

Χλωμό το βλέπω να καθαρίσει έτσι ύπουλα η αε.

Ξέρεις τι φοβάμαι...??? Αυτό που είπε ο γιατρός, περί σιωπηρής αποδοχής....

Είναι ξεκάθαρη βλαπτική μεταβολή.

Αν ο εργαζόμενος όμως υπογράψει το μηνιαίο εκκαθαριστικό και σε αυτό υπάρχει το γνωστό "με την υπογραφή του παρόντος δεν έχω καμία απαίτηση έναντι του εργοδότη μου", τότε σημαίνει ότι εμμέσως αποδέχεται την μεταβολή (αφού δεν έχει κάνει κάποια καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας, δεν έχει στείλει εξώδικη δήλωση κ.λπ.).

Όσον αφορά την μεταβολή του προσώπου του εργοδότη, όπως γράφει ο Ype, δεν αλλάζει κάτι στις υφιστάμενες εργασιακές σχέσεις.

Ακόμα κι αν δεν τα υπογράφει, φοβάμαι μη πατήσει κάποιος δικηγόρος και πει ότι τα λάμβανε χωρίς καμία όχληση, οπότε θεώρησε ο εργοδότης ότι συναινούσε....

Υπάρχουν φυσικά άλυτα θέματα, όπως η μη υπογραφή νέας σύμβασης (δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχυρισθεί ότι συμφωνήθηκε προφορικά και να φάει ένα πρόστιμο απλά για μη κοινοποίηση των όρων της σύμβασης) κτλ......

Επίσης...

Αφού πρόκειται για μετατροπή της ίδιας επιχείρησης δεν τίθεται θέμα νέας σύμβασης.

Το νομικό πρόσωπο είναι το ίδιο.

Δεν μπορώ να έχω πρόσβαση στο καταστατικό, δεν ξέρω αν πρόκειται για μετατροπή ή πχ απορρόφηση κτλ....

• 0

Ξέρεις τι φοβάμαι...??? Αυτό που είπε ο γιατρός, περί σιωπηρής αποδοχής....

Ακόμα κι αν δεν τα υπογράφει, φοβάμαι μη πατήσει κάποιος δικηγόρος και πει ότι τα λάμβανε χωρίς καμία όχληση, οπότε θεώρησε ο εργοδότης ότι συναινούσε....

Υπάρχουν φυσικά άλυτα θέματα, όπως η μη υπογραφή νέας σύμβασης (δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να ισχυρισθεί ότι συμφωνήθηκε προφορικά και να φάει ένα πρόστιμο απλά για μη κοινοποίηση των όρων της σύμβασης) κτλ......

Mάγος είσαι Στέφανε ?

• 0

Mάγος είσαι Στέφανε ?

Συναδελφοι αυτο που συνειδητοποιω ειναι οτι οι Ελληναρες εργοδοτες καθολου δεν εχουν αλλαξει απο την δεκαετια του 1980 , οποτε και μπηκα στην αγορα εργσιας . Το ζητουμενο ειναι τι θα κανει ο εργαζομενος , γιατι δεν υπαρχει η παραμικρη αμφιβολια οτι ενας καλος δικηγορος , θα κανει κιμα τους οποισδηποτε ισχυρισμους του εργοδοτη . Στη συγκεκριμενη περιπτωση θα αλλαζα δουλεια και θα τον κυνηγουσα μεχρι να σταξει αιμα . Το προβλημα ειναι οτι η ανεργια κανει εξαιρετικα δυσκολη τη λυση αυτη .

• 0

Eχω και εγω μια ερώτηση. Μικροβιολογικό εργαστήριο λογω οικονομικών δυσκολιών (μη πληρωμή απο Ταμεία) κάνει τον Μάιο 2012 μείωση 20% στους μισθούς των υπαλλήλων προκειμένου να μην απολύση κανέναν. Οι υπάλληλοι δέχονται και υπογράφουν με μόνη προϋπόθεση εαν απολυθούν να πάρουν την νόμιμη αποζημίωση με τον αρχικό μισθό. Ερχόμαστε Σεπτεμβριο 2012 και τα Ταμεία δεν πληρώνουν , αποφασίζει ο εργοδότης να επιβάλει εκ περιτροπής απασχόληση εως 31/12/2012 με τριήμερα. Η ερώτηση έχει να κάνει με ποιό μισθό θα υπολογιστούν με τον αρχικό ή με τον μειωμένο κατά 20%? Και δεύτερη ερώτηση , υπάρχει μια εργαζόμενη η οποία επέστρεψε απο το εξάμηνο του ΟΑΕΔ στης 01/07/2012 (στην οποία έχει γίνει μείωση 20%) μπορεί να επιβάλει εκ περιτροπής απασχόληση ή υπάρχει προστασία μέχρι την συμπλήρωση 18 μηνών απο την ημερομηνία γεννήσεως του παιδιού? Ευχαριστώ......

• 0

Εξαρτάται αν στην υπογεγραμμένη σύμβαση αναγράφεται οτι τυχόν αποζημίωση στο μέλλον με καταγγελία της σύμβασης

το ποσό θα υπολογισθεί με τις αποδοχές της πλήρους απασχόλησης.Οσον αφορά την εργαζόμενη που είχε γεννήσει αν

υπογράψει την νέα σύμβαση δεν υπάρχει πρόβλημα,αν όχι μπέρδεμα ,βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις λαμβάνονται υπ

όψιν και τα πραγματικά γεγονότα.τι να πείς σε κάποιον αν δεν έχει καθόλου δουλειά ...........?αλλά εδώ απ ο΄τι διαβάζουμε

δεν πρόκειται για έλλειψη εσόδων ,αλλά σε έλλειψη μετρητών, άρα όταν εισπραχθούν τους πληρώνει.