Jump to content
  • 0
JVA

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΕΝΣΗΜΑ ΣΕ ΔΥΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ?

Question

ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ 8ΩΡΟ ΠΕΝΘΗΜΕΡΟ . ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΛΛΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ?

ΑΝ ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΙΚΑ Η ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ? ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΕΝΣΗΜΩΝ ΣΤΗΝ ΑΠΔ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ? ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΠΩΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Εγω το εχω κανει.8ΩΡΟ+4ΩΡΟ στην ιδια μερα σε εργαζομενο με ωραριο 08.00-16.00 & 17.00-21.00 . Η επιθεωρηση μου ειπε οτι εφοσον δεν εχει προβλημα ο εργαζομενος αυτη το δεχεται(αν και για αυτο εχω τισ αμφιβολιες μου βαση νομου) για το ΙΚΑ αυτο το δεχεται σιγουρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αν δεν εχει πρόβλημα ο εργαζόμενος η επιθεώρηση θα δεχτεί εργασία απο 9:00 το πρωι μέχρι 9:00 το βράδυ?

Καλύπτεται πίσω από το "δεν μπορώ να ελέγξω" καθώς επίσης στο γεγονός ότι η επιθεώρηση ελέγχει κατά κύριο λόγο τις επιχείρήσεις και προσπαθεί να προστατεύσει τους εργαζόμενους.... οπότε φαντάζομαι ότι δεν θα έρθει σε ρήξη με εργαζόμενο χωρίς να υπάρχει τρίτος εμπλεκόμενος....

Άμα τεθεί υπόψη της επίσημα, φαντάζομαι θα πάρει θέση....

Ιδίως αν ο εργαζόμενος είναι τίποτα οδηγός σε λεοφωρεία κτλ.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Δηλαδή αν δεν εχει πρόβλημα ο εργαζόμενος η επιθεώρηση θα δεχτεί εργασία απο 9:00 το πρωι μέχρι 9:00 το βράδυ?( Εγω σου καταθεσα πραγματικο γεγονος)

ΣΤΟ ΙΚΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΑΜ?ΟΧΙ)

ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΙ ΒΑΖΕΙΣ?(ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΝΕΙΣ?

ΣΤΟ ΙΚΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΩΡΙΣ ΤΕΑΜ?ΟΧΙ)

ΣΤΟΝ ΕΠΟΠΤΗ ΓΙΑ 5 ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΙ ΒΑΖΕΙΣ?(ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ?)

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Ο ΕΠΟΠΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 40 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΡΟΜΑΔΑ...ΤΙ ΛΕΤΕ ΕΣΕΙΣ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

νομίζω πως έχει δίκιο ο επόπτης. ή τουλάχιστον αυτό που ξέρω εγώ έως τώρα είναι ότι όταν ένας υπάλληλος δουλεύει σε μια δουλειά 8ωρο δεν μπορεί να δουλέψει σε άλλη δουλειά.

αν όμως δουλεύει σε μια δουλειά π.χ. 5 ωρες μπορεί να πάει σε άλλη επιχείρηση άλλες 3 ώρες να συμπληρώσει το 8ωρο

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Την παραπομπή μου παραπάνω.. δεν την είδατε?

Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει την αυτήν ημέρα εργάτες ή υπαλλήλους, που εργάστηκαν σε άλλο εργοστάσιο ή τόπο εργασίας όλο το νόμιμο χρόνο εργασίας (ωράριο), μπορεί όμως, να απασχολήσει μισθωτούς που εργάστηκαν την αυτή μέρα σε άλλους εργοδότες λιγότερες από τις νόμιμες ώρες , αλλά μόνο για το χρόνο που απαιτείται για την συμπλήρωση του ανώτατου ορίου καθημερινής εργασίας (Αρθρο 16 παρ.3 του Π.Δ. 27.6/4-7-32).

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
Επειδή με απασχόλησε πρόσφατα!

Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει την ίδια ημέρα εργάτες ή υπαλλήλους που εργάστηκαν σε άλλο εργοδότη, όλο το νόμιμο χρόνο εργασίας (ωράριο), μπορεί όμως να απασχολήσει μισθωτούς που εργάστηκαν την ίδια ημέρα σε άλλους εργοδότες, λιγότερες από τις νόμιμες ώρες, αλλά μόνο για το χρόνο που απαιτείται για την συμπλήρωση του ανώτατου ορίου ημερήσιας εργασίας (άρθρο 16 παρ.3 του Π.Δ 27.6/4-7-1932).

Από τις διατάξεις του παραπάνω Διατάγματος, σε συνδυασμό με τις διατάξεις των άρθρων 3, 174, 180 Α.Κ, των άρθρων 3 και 6 της από 26-2-1975 ΕΓΣΣΕ, του άρθρου 6 της από 14-2-1984 ΕΓΣΣΕ, των διατάξεων του Ν.Δ 515/1970 και του άρθρου 1 του Ν.3385/2005 προκύπτει σαφώς ότι απαγορεύεται η απασχόληση του μισθωτού την ίδια ημέρα, δηλαδή μέσα στο ίδιο 24 ωρο, στον ίδιο ή σε άλλον εργοδότη, μετά την παροχή εργασίας του σε όλο τον νόμιμο ανώτατο χρόνο ημερήσιας απασχόλησής του, για να μην επέρχεται έτσι περαιτέρω καταπόνηση των σωματικών και πνευματικών του δυνάμεων και επομένως η σύμβαση εργασίας για την παροχή εργασίας πέρα από το νόμιμο ωράριο, αφού είναι αντίθετη με απαγορευτική διάταξη νόμου, είναι άκυρη. Μάλιστα σύμφωνα με τη νομολογία των δικαστηρίων, η ακυρότητα είναι απόλυτη και εξετάζεται και αυτεπαγγέλτως.

Για τις παραβάσεις των διατάξεων του Π.Δ 27.6/4-7-1932 προβλέπονται ποινικές κυρώσεις για τον υπαίτιο εργοδότη ,σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν.Δ 515/1970, ενώ ποινικές κυρώσεις για την υπέρβαση των νομίμων χρονικών ορίων εργασίας, προβλέπει και το άρθρο 28 του Ν.3996/2011.

Διοικητικές κυρώσεις επιβάλλονται για τις παραβάσεις των διατάξεων του Π.Δ 27.6/4-7-1932, σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.3996/2011 όπως ισχύει.

Η περίπτωση της απασχόλησης μισθωτού σε άλλον εργοδότη, αφού ο ίδιος μισθωτός απασχολήθηκε στον αρχικό εργοδότη συμπληρώνοντας το νόμιμο ωράριο εργασίας του, δεν αποτελεί αδήλωτη εργασία για την οποία προβλέπονται κυρώσεις από την Υ.Α 27397/122/19-8-2013 αλλά και από το άρθρο 14 του Ν.4225/2014, δεδομένου ότι τέτοια απασχόληση απαγορεύεται με ρητή διάταξη νόμου.

Επίσης ο περιορισμός της απασχόλησης έως τα νόμιμα χρονικά όρια εργασίας, ισχύει και στην περίπτωση του γνήσιου δανεισμού μισθωτού (συμβαίνει συχνά μεταξύ επιχειρήσεων που ανήκουν στον ίδιο όμιλο),όταν ο εργοδότης ο οποίος έχει στη διάθεσή του τις υπηρεσίες κάποιου μισθωτού με βάση τη συναφθείσα με αυτόν σύμβαση εργασίας, παραχωρεί με συναίνεση του μισθωτού τις υπηρεσίες αυτού σε άλλον εργοδότη, οπότε αυτή η σχέση στηρίζεται στη θέληση των τριών μερών (άρθρο 651 Α.Κ σε συνδυασμό με τις διατάξεις των άρθρων 361 και 648 Α.Κ). Δηλαδή στην περίπτωση που ο μισθωτός απασχολείται παράλληλα στον αρχικό αλλά και στον δανειζόμενο εργοδότη, η απασχόληση αυτή υπόκειται στους περιορισμούς του άρθρου 16 του Π.Δ 27.6/4-7-1932.

Σε κάθε περίπτωση,η πολλαπλή απασχόληση μισθωτού με μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση (άρθρο 2 του Ν.3846/2010) σε περισσότερους του ενός εργοδότες (μέχρι συμπληρώσεως του ανώτατων νομίμων χρονικών ορίων) είναι επιτρεπτή. Άλλωστε ο σκοπός της θέσπισης της μειωμένης απασχόλησης, είναι ακριβώς η ευελιξία στην απασχόληση σύμφωνα με τις ανάγκες των επιχειρήσεων αλλά και τις δυνατότητες αύξησης των ευκαιριών απασχόλησης των εργαζομένων στα πλαίσια της απασχόλησης σε περισσότερους εργοδότες (Οδηγία 97/81 του Συμβουλίου της 15-12-1997).

Ο χρονικός περιορισμός της απασχόλησης που θέτει το άρθρο 16 του Π.Δ 27.6/4-7-1932 αποτελεί διάταξη δημόσιας τάξης αναγκαστικού δικαίου για την προστασία του μισθωτού και δεν ισχύει σε συμβάσεις ανεξαρτήτων υπηρεσιών ή ανεξάρτητη επαγγελματική δραστηριότητα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Επειδή με απασχόλησε πρόσφατα!
Ο εργοδότης δεν επιτρέπεται να απασχολήσει την ίδια ημέρα εργάτες ή υπαλλήλους που εργάστηκαν σε άλλο εργοδότη, όλο το νόμιμο χρόνο εργασίας (ωράριο), μπορεί όμως να απασχολήσει μισθωτούς που εργάστηκαν την ίδια ημέρα σε άλλους εργοδότες, λιγότερες από τις νόμιμες ώρες, αλλά μόνο για το χρόνο που απαιτείται για την συμπλήρωση του ανώτατου ορίου ημερήσιας εργασίας (άρθρο 16 παρ.3 του Π.Δ 27.6/4-7-1932).
Από τις διατάξεις του παραπάνω Διατάγματος, σε συνδυασμό με τις διατάξεις των άρθρων 3, 174, 180 Α.Κ, των άρθρων 3 και 6 της από 26-2-1975 ΕΓΣΣΕ, του άρθρου 6 της από 14-2-1984 ΕΓΣΣΕ, των διατάξεων του Ν.Δ 515/1970 και του άρθρου 1 του Ν.3385/2005 προκύπτει σαφώς ότι απαγορεύεται η απασχόληση του μισθωτού την ίδια ημέρα, δηλαδή μέσα στο ίδιο 24 ωρο, στον ίδιο ή σε άλλον εργοδότη, μετά την παροχή εργασίας του σε όλο τον νόμιμο ανώτατο χρόνο ημερήσιας απασχόλησής του, για να μην επέρχεται έτσι περαιτέρω καταπόνηση των σωματικών και πνευματικών του δυνάμεων και επομένως η σύμβαση εργασίας για την παροχή εργασίας πέρα από το νόμιμο ωράριο, αφού είναι αντίθετη με απαγορευτική διάταξη νόμου, είναι άκυρη. Μάλιστα σύμφωνα με τη νομολογία των δικαστηρίων, η ακυρότητα είναι απόλυτη και εξετάζεται και αυτεπαγγέλτως.
Για τις παραβάσεις των διατάξεων του Π.Δ 27.6/4-7-1932 προβλέπονται ποινικές κυρώσεις για τον υπαίτιο εργοδότη ,σύμφωνα με το άρθρο 7 του Ν.Δ 515/1970, ενώ ποινικές κυρώσεις για την υπέρβαση των νομίμων χρονικών ορίων εργασίας, προβλέπει και το άρθρο 28 του Ν.3996/2011.
Διοικητικές κυρώσεις επιβάλλονται για τις παραβάσεις των διατάξεων του Π.Δ 27.6/4-7-1932, σύμφωνα με το άρθρο 24 του Ν.3996/2011 όπως ισχύει.
Η περίπτωση της απασχόλησης μισθωτού σε άλλον εργοδότη, αφού ο ίδιος μισθωτός απασχολήθηκε στον αρχικό εργοδότη συμπληρώνοντας το νόμιμο ωράριο εργασίας του, δεν αποτελεί αδήλωτη εργασία για την οποία προβλέπονται κυρώσεις από την Υ.Α 27397/122/19-8-2013 αλλά και από το άρθρο 14 του Ν.4225/2014, δεδομένου ότι τέτοια απασχόληση απαγορεύεται με ρητή διάταξη νόμου.
Επίσης ο περιορισμός της απασχόλησης έως τα νόμιμα χρονικά όρια εργασίας, ισχύει και στην περίπτωση του γνήσιου δανεισμού μισθωτού (συμβαίνει συχνά μεταξύ επιχειρήσεων που ανήκουν στον ίδιο όμιλο),όταν ο εργοδότης ο οποίος έχει στη διάθεσή του τις υπηρεσίες κάποιου μισθωτού με βάση τη συναφθείσα με αυτόν σύμβαση εργασίας, παραχωρεί με συναίνεση του μισθωτού τις υπηρεσίες αυτού σε άλλον εργοδότη, οπότε αυτή η σχέση στηρίζεται στη θέληση των τριών μερών (άρθρο 651 Α.Κ σε συνδυασμό με τις διατάξεις των άρθρων 361 και 648 Α.Κ). Δηλαδή στην περίπτωση που ο μισθωτός απασχολείται παράλληλα στον αρχικό αλλά και στον δανειζόμενο εργοδότη, η απασχόληση αυτή υπόκειται στους περιορισμούς του άρθρου 16 του Π.Δ 27.6/4-7-1932.
Σε κάθε περίπτωση,η πολλαπλή απασχόληση μισθωτού με μερική ή εκ περιτροπής απασχόληση (άρθρο 2 του Ν.3846/2010) σε περισσότερους του ενός εργοδότες (μέχρι συμπληρώσεως του ανώτατων νομίμων χρονικών ορίων) είναι επιτρεπτή. Άλλωστε ο σκοπός της θέσπισης της μειωμένης απασχόλησης, είναι ακριβώς η ευελιξία στην απασχόληση σύμφωνα με τις ανάγκες των επιχειρήσεων αλλά και τις δυνατότητες αύξησης των ευκαιριών απασχόλησης των εργαζομένων στα πλαίσια της απασχόλησης σε περισσότερους εργοδότες (Οδηγία 97/81 του Συμβουλίου της 15-12-1997).
Ο χρονικός περιορισμός της απασχόλησης που θέτει το άρθρο 16 του Π.Δ 27.6/4-7-1932 αποτελεί διάταξη δημόσιας τάξης αναγκαστικού δικαίου για την προστασία του μισθωτού και δεν ισχύει σε συμβάσεις ανεξαρτήτων υπηρεσιών ή ανεξάρτητη επαγγελματική δραστηριότητα.

 

 

Μα ο δεύτερος εργοδότης "δεν ξέρει" για την πρώτη απασχόληση, ούτε φυσικά γνωρίζει τι κάνει ο εργαζόμενος μόλις σχολάσει. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Τελικά τι ισχύει.....έχω έναν εργαζόμενο πενθήμερο...8ωρο......και θέλει να εργαστεί σε μια άλλη επιχείρηση 1 ώρα την ημέρα πενθήμερο......γίνεται?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0
3 λεπτά πριν, solwn 1 είπε

Τελικά τι ισχύει.....έχω έναν εργαζόμενο πενθήμερο...8ωρο......και θέλει να εργαστεί σε μια άλλη επιχείρηση 1 ώρα την ημέρα πενθήμερο......γίνεται?

 

ΑΠ ΌΤΙ ΞΈΡΩ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ  ΟΧΙ .

ΤΟ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΓΙΝΕΙ  ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Η επιχειρηση δε ειναι υποχρεωμενη να γνωριζει τι κανει ο εργαζομενος οταν δεν εργαζεται σε αυτη.

Εκτος και αν ο ιδιος της το δηλωσει,οπότε το γνωριζει και απαγορευει ή οχι την απασχοληση του σε αλλη επιχειρηση περαν του νομιμου ωραριου.

Μπορει να κανει δευτερη δουλεια και να ερχεται κουρασμενος για δουλεια,μπορει να κανει ναρκωτικα και να ερχεται κουρασμενος για δουλεια,μπορει να του αρεσει να ξενυχταει και να τα πινει και να ερχεται κουρασμενος στη δουλεια κ.α.

Το προβλημα της "κουρασης" το αναφερω γιατι ειναι σημαντικος παραγοντας σε περιπτωση ατυχηματος και ειδικα σε ορισμενα επαγγελματα.

Οσον αφορα ειδικα για την 9η ωρα της ημερας συμφωνα με το νομο θεωρειται υπερεργασια και επιτρεπεται για ολες τις ημερες που εργαζεται ο εργαζομενος χωρις αδεια απο την επιθεωρηση εργασιας οπότε μαλλον επιτρεπεται να εργαστει σε αλλη επιχειρηση για μια επιπλεον ωρα.

Για σιγουρα;

Αν συνεχισουμε να τηρουμε νομους του 1932 και ακομη πιο πισω,δυσκολα τα πραγματα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

καλημέρα.

Μιας και οι προσλήψεις πλεον γίνονται ηλεκτρονικά, τα ανωτέρω δεν γίνονται πλεον αντιληπτά αν κάποιος θελήσει να προσλάβει εργαζόμενο που ήδη εργάζεται 8ωρο αλλού;

ή ακόμα ισχύει το, "ξέρουμε ότι κανονικά δε γίνεται αλλά τελικά γίνεται";

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

Το οτι γινονται ηλεκτρονικα δε σημαινει οτι εχουμε προσβαση σε ολα τα προσωπικα δεδομενα του καθε εργαζομενου.

Εμεις μπορουμε να δουμε ονοματεπωνυμο-αφμ-αμκα κλπ στοιχεια ταυτοποιησης.Οχι που δουλεψε πριν ή αν συνεχιζει να  δουλευει αυτη τη στιγμη σε αλλη επιχειρηση.

Αυτη την προσβαση την εχει μονο ο ιδιος με τους κωδικους Ταχις που διαθετει και οι δημοσιες υπηρεσιες(ΙΚΑ-ΣΕΠΕ-ΟΑΕΔ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×