Jump to content
  • 0

Πιστοποίηση καταβολής της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου


Question

Α.Ε. κάνει αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, το πρακτικό της Γ.Σ. της απόφασης για την αύξηση έχει δημοσιευθεί , για την δημοσίευση του πρακτικού του Δ.Σ. για την Πιστοποίηση καταβολής πρέπει να πληρωθεί τέλος δημοσίευσης?και το πρακτικό του Δ.Σ. πρέπει να είναι θεωρημένο από την ΔΟΥ ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to post
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Θα πληρωθεί κανονικά παράβολο ανακοίνωσης (289,72) ..

και το πρακτικό θα διαβιβαστεί με απλή επικύρωση από την ΑΕ.

Στην συνέχει θα κληθείτε να "σκάσετε" και 2 χ 150 στους ελεγκτές της Περιφέρειας,

που θα ελέγξουν την καταβολή του ΜΚ.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Στην συνέχει θα κληθείτε να "σκάσετε" και 2 χ 150 στους ελεγκτές της Περιφέρειας,

που θα ελέγξουν την καταβολή του ΜΚ.

Κανονικά, με απόδειξη δαπάνης, χαρτόσημο 3,6% παρακράτηση 20%.........

Αλλά θα μου πεις, ποιος τα κάνει αυτά..........

Link to post
Share on other sites
  • 0

Θα πληρωθεί κανονικά παράβολο ανακοίνωσης (289,72) ..

και το πρακτικό θα διαβιβαστεί με απλή επικύρωση από την ΑΕ.

Σούλη όλα και όλα, εδώ σε εμάς τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά. Εκτός από τα 289,72 θέλουμε και τα 90 για τα ανταποδοτικά της αυτοδιοίκησης.

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλημέρα 

 

Συνάδελφοι , παρακαλώ θερμώς για την γνώμη σας και την γνώση σας

Το 2012 έκανα αύξηση Μετ. Κεφ. με κεφαλαιοποίηση διανεμηθέντων και μή καταβληθέντων μερισμάτων

-Υπεβλήθη κανονικά Δήλωση ΦΣΚ . Βεβαίως Μηδενική.

-Κατεβλήθη το παράβολο υπέρ της επιτροπής ανταγωνισμού.

-Δέν έγινε πιστοποίηση καταβολής αφου  

Σύμφωνα με την παρ.2. του άρθρου 11 του ν.2190  

Σε κάθε περίπτωση αύξησης του μετοχικού κεφαλαίου η πιστοποίηση της καταβολής ή μη αυτού κατά την προηγούμενη παράγραφο πρέπει να γίνεται εντός προθεσμίας ενός (1) μηνός από τη λήξη της προθεσμίας καταβολής του ποσού της αύξησης. Πιστοποίηση καταβολής δεν απαιτείται εάν η αύξηση κεφαλαίου δεν γίνεται με νέες εισφορές.

 

Σήμερα λοιπόν έλαβα μια επιστολή απο το ΓΕΜΗ στην οποία μου γνωστοποιείται οτι δεν μπορεί να δημοσιευθεί ο Ισολογισμός λόγω μή Πιστοποίησης της  Καταβολης.

Επικοινώνησα με την αρμόδια υπάλληλο, της είπα πως έχει η κατάσταση , και επιφυλάχθηκε να μου απαντήσει μέχρι το μεσημέρι.

Αν έχετε κάτι σχετικό 

Παρακαλώ για την βοήθειά σας

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Δεν ξέρω αν σας καλύπτει:

 

3. Σχετικά με το ανωτέρω θέμα, η Συνέλευση των Προϊσταμένων των Νομικών Διευθύνσεων, με τη γνωμοδότηση της 768/1988 , που έγι­νε αποδεκτή από τον Υπουργό των Οικονομικών, γνωμοδότησε, ότι η αύξηση κεφαλαίου των εταιρειών (Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε.) στις προαναφερόμενες περιπτώσεις εμπίπτει στην έννοια της παρα­πάνω απαλλακτικής διάταξης του άρθρου 22 παρ. 2β' του Ν. 1676/1986 και επομένως για την κεφα­λαιοποίηση αυτή δεν οφείλεται φόρος συγκέν­τρωσης κεφαλαίων. Και τούτο γιατί, σκοπός της απαλλακτικής αυτής διάταξης είναι τα χρηματι­κά ποσά, που προκύπτουν από τη δραστηριότη­τα των εταιρειών, να μην περιέλθουν τελικά σε ρευστό χρήμα στις ιδιωτικές οικονομίες των ε­ταίρων ή των μετόχων, στους οποίους αυτά είναι διανεμητέα και ανήκουν κατά νόμο, αλλά να πα­ραμείνουν υπό μορφή αύξησης κεφαλαίου στις εταιρείες αυτές, για να ενισχύσουν την περαιτέ­ρω δράση τους. Δηλαδή, για την εφαρμογή της ανωτέρω απαλλακτικής διάταξης σημασία έχει το γεγονός, ότι τα ποσά των κερδών δεν έχουν αναληφθεί προηγουμένως από τους εταίρους ή μετόχους, αλλά κατά το χρόνο, που άγονται σε αύξηση του κεφαλαίου της εταιρείας, αυτά βρί­σκονται ακόμη στα χέρια αυτής. 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Καλησπέρα,

 

Δεν ξέρω αν σας καλύπτει:

 

3. Σχετικά με το ανωτέρω θέμα, η Συνέλευση των Προϊσταμένων των Νομικών Διευθύνσεων, με τη γνωμοδότηση της 768/1988 , που έγι­νε αποδεκτή από τον Υπουργό των Οικονομικών, γνωμοδότησε, ότι η αύξηση κεφαλαίου των εταιρειών (Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε.) στις προαναφερόμενες περιπτώσεις εμπίπτει στην έννοια της παρα­πάνω απαλλακτικής διάταξης του άρθρου 22 παρ. 2β' του Ν. 1676/1986 και επομένως για την κεφα­λαιοποίηση αυτή δεν οφείλεται φόρος συγκέν­τρωσης κεφαλαίων. Και τούτο γιατί, σκοπός της απαλλακτικής αυτής διάταξης είναι τα χρηματι­κά ποσά, που προκύπτουν από τη δραστηριότη­τα των εταιρειών, να μην περιέλθουν τελικά σε ρευστό χρήμα στις ιδιωτικές οικονομίες των ε­ταίρων ή των μετόχων, στους οποίους αυτά είναι διανεμητέα και ανήκουν κατά νόμο, αλλά να πα­ραμείνουν υπό μορφή αύξησης κεφαλαίου στις εταιρείες αυτές, για να ενισχύσουν την περαιτέ­ρω δράση τους. Δηλαδή, για την εφαρμογή της ανωτέρω απαλλακτικής διάταξης σημασία έχει το γεγονός, ότι τα ποσά των κερδών δεν έχουν αναληφθεί προηγουμένως από τους εταίρους ή μετόχους, αλλά κατά το χρόνο, που άγονται σε αύξηση του κεφαλαίου της εταιρείας, αυτά βρί­σκονται ακόμη στα χέρια αυτής. 

 

Αν και δεν αναφέρεται ευθέως στην υπόθεση ,

Το  συμπέρασμα 

"ότι τα ποσά των κερδών δεν έχουν αναληφθεί προηγουμένως από τους εταίρους ή μετόχους, αλλά κατά το χρόνο, που άγονται σε αύξηση του κεφαλαίου της εταιρείας, αυτά βρί­σκονται ακόμη στα χέρια αυτής. "

 

Εχω την άποψη οτι βοηθάει 

 

Οπως και νάχει  πάντως , ευχαριστώ πολύ 

Link to post
Share on other sites
  • 0

Απο Δημητρακα Αθανασιο Πρακτικος Συμβουλος Ανωνυμων Εταιριων Γ εκδοση σελ.549

"Πιστοποιηση καταβολης δεν απαιτειται εαν η αυξηση κεφαλαιου δεν γινεται με νεες εισφορες, οπως ειναι για παραδειγμα η αυξηση με κεφαλαιοποιηση αποθεματικων ή κερδων εις νεο.(αρθρο 11 παρ.2 του κ.ν.2190/20)

Στις λοιπες περιπτωσεις αυξησης του κεφαλαιου απαιτειται η πιστοποιηση καταβολης της αυξησης, ητοι απαιτειται πιστοποιηση οταν η αυξηση γινεται με καταβολη μετρητων, με εισφορες σε ειδος, με κεφαλαιοποιηση υποχρεωσεων της εταιρειας, με κεφαλαιοποιηση μερισματων πληρωτεων, λογω απορροφησης αλλης εταιρειας ή κλαδου κ.λ.π.

Διευκρινιζεται οτι η διαταξη της μη πιστοποιησης καταβολης της αυξησης, οταν αυτη γινεται χωρις νεες εισφορες, εισηχθη με το ν.3604/2007."

Link to post
Share on other sites
  • 0

 

Απο Δημητρακα Αθανασιο Πρακτικος Συμβουλος Ανωνυμων Εταιριων Γ εκδοση σελ.549

"Πιστοποιηση καταβολης δεν απαιτειται εαν η αυξηση κεφαλαιου δεν γινεται με νεες εισφορες, οπως ειναι για παραδειγμα η αυξηση με κεφαλαιοποιηση αποθεματικων ή κερδων εις νεο.(αρθρο 11 παρ.2 του κ.ν.2190/20)

Στις λοιπες περιπτωσεις αυξησης του κεφαλαιου απαιτειται η πιστοποιηση καταβολης της αυξησης, ητοι απαιτειται πιστοποιηση οταν η αυξηση γινεται με καταβολη μετρητων, με εισφορες σε ειδος, με κεφαλαιοποιηση υποχρεωσεων της εταιρειας, με κεφαλαιοποιηση μερισματων πληρωτεων, λογω απορροφησης αλλης εταιρειας ή κλαδου κ.λ.π.

Διευκρινιζεται οτι η διαταξη της μη πιστοποιησης καταβολης της αυξησης, οταν αυτη γινεται χωρις νεες εισφορες, εισηχθη με το ν.3604/2007."

 

 

Τώωωωωωωωωρα..........

μας έκανες την καρδια περιβόλι,    και εσύ και ο Τάσος , και κυρίως ο Δημητρακας

 

Βέβαια αυριο θα πάω απο κοντά και θα επιμείνω οτι δεν χρειάζεται , αφου καμμία πραγματική καταβολή δεν έγινε για να πιστοποιηθεί , και ο θεός βοηθός.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...