Προς το περιεχόμενο

Έκπτωση από τόκους στεγαστικού δανείου Ά κατοικίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Είχα αγοράσει ένα οικόπεδο το 2009 με πλήρη κυριότητα και ποσοστό ιδιοκτησίας 100%. Τον Οκτώβριο του 2010 παντρεύτηκα και το Φεβρουάριο του 2011 εκδόθηκε άδεια οικοδομής στο όνομα μου και στο όνομα της συζύγου για ανέγερση Ά κατοικίας. Στο Ε9 επειδή το οικόπεδο μου ανήκε 100%, ισχύει το ίδιο και επί των ανεγερθέντων κτισμάτων οπότε το έβαλα ημιτελές και ιδιοκτησία 100%. Πήραμε στεγαστικό δάνειο για την ανέγερση και στα δυο ονόματα. Στην Δ.Ο.Υ όπου ανήκω μου απορρίπτουν από τη σύζυγο το δικαίωμα έκπτωσης των τόκων που καταβλήθηκαν το 2011 γιατί δεν έχει ποσοστό ιδιοκτησίας επί της ανεγερθήσας οικοδομής. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με το παρακάτω θέμα.

Είχα αγοράσει ένα οικόπεδο το 2009 με πλήρη κυριότητα και ποσοστό ιδιοκτησίας 100%. Τον Οκτώβριο του 2010 παντρεύτηκα και το Φεβρουάριο του 2011 εκδόθηκε άδεια οικοδομής στο όνομα μου και στο όνομα της συζύγου για ανέγερση Ά κατοικίας. Στο Ε9 επειδή το οικόπεδο μου ανήκε 100%, ισχύει το ίδιο και επί των ανεγερθέντων κτισμάτων οπότε το έβαλα ημιτελές και ιδιοκτησία 100%. Πήραμε στεγαστικό δάνειο για την ανέγερση και στα δυο ονόματα. Στην Δ.Ο.Υ όπου ανήκω μου απορρίπτουν από τη σύζυγο το δικαίωμα έκπτωσης των τόκων που καταβλήθηκαν το 2011 γιατί δεν έχει ποσοστό ιδιοκτησίας επί της ανεγερθήσας οικοδομής. Γνωρίζετε αν ισχύει κάτι τέτοιο? Ευχαριστώ.

Καλησπέρα

Τα κτίσματα, ακολουθούν τους ιδιοκτήτες των επιφανειών, με βάση τα εμπράγματα δικαιώματα και ποσοστά συνιδιοκτησίας που έχει ο καθένας, σε αυτές (εφόσον δεν υπάρχει διαφορετική πράξη). Έτσι στην περίπτωσή σας, αν δεν έχει γίνει καμία πράξη, άσχετα σε ποιανού όνομα εκδόθηκε η άδεια ανέγερσης, τα κτίσματα ανήκουν κατ' αποκλειστικότητα σε εσάς.

Έτσι κατά την άποψή μου, ορθώς πράττει η ΔΟΥ.

Καλό μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ, Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΔΑΝΕΙΟ Α'ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΕΒΑΛΕ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΗ (ΕΜΕΝΑ)ΕΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΔΙΑΜΕΝΕΙ-ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ, Η ΔΟΣΗ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΟΚΟΙ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ ΔΗΛΩΘΗΚΑΝ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ, ΑΝ ΚΑΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΑΝΑΔΟΧΗ ΤΟΥ ΧΡΕΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΕΓΩ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ Ε1 ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάτε αν μπορείτε να  δηλώνετε τις δόσεις που θα πληρώνετε ή αν υποχρεούστε να δηλώνετε τις δόσεις αυτές , στις "τεκμαρτές " σας δαπάνες ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάτε αν μπορείτε να  δηλώνετε τις δόσεις που θα πληρώνετε ή αν υποχρεούστε να δηλώνετε τις δόσεις αυτές , στις "τεκμαρτές " σας δαπάνες ? 

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΔΗΛΩΝΩ ΕΓΩ ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΗΛΩΣΗ, ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΝΟΜΙΜΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να το κάνετε αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο να το κάνετε αυτό??

ΕΙΜΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΕΝΩ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΑΝΕΡΓΟΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΦΟΡΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΔΑΝΕΙΟΥ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ ΕΓΩ ΟΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΘΩ ΜΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φαίνεται από την τράπεζα ότι εσείς είστε υποχρεη για την καταβολή των δόσεων μπορείτε να τις δηλώσετε. Για απαλλαγή του 10% από φόρο δεν θα μπορούσατε (αν και θα καταργηθεί)!!

Μήπως όμως καλύπτεται με >65ετών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...