Προς το περιεχόμενο
  • 0

εναρξη αρτοπειου και απαλλαγη οαεε λογω ογα 1


baios

Ερώτηση

Καλησπέρα και καλο χειμώνα να ευχηθω σε ο΄λους,

σε περιπτωση που καποιος παρει απαλλαγη απο τον οαεε λογω ογα π.χ.φουρνος εαν θελει να πουλησει κατι χονδρικως πως μπορει να το κανει και να αποδειξει οτι ηρθε ο πελατης και το πηρε για να μην χασει την απαλλαγη του οαεε Αναγραφοντας τον αριθμο αυτοκινητου πανω στο τιμολογιο ή υπαρχει κατι αλλο?γιατι τωρα που πηγε να παρει την απαλλαγη του ζητησανε φωτοτυπια το πρωτο φυλλο απο το τιμολογιο δελτιο αποστολης.

ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

εφόσον πουλήσει σε επιτηδευματία σε μή απαλλασόμενη περιοχή, θα χάσει την απαλλαγή.

ασχετα με το αν ερθει να παραλαβει ο ιδιος επιτηδευματιας το ψωμι?δεν υπαρχει καποιος τροπος να κοβει τδα για επιτηδευματιες?

αρα μονο λιανικη(παντου) και χονδρικη στο χωριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ασχετα με το αν ερθει να παραλαβει ο ιδιος επιτηδευματιας το ψωμι?δεν υπαρχει καποιος τροπος να κοβει τδα για επιτηδευματιες?

αρα μονο λιανικη(παντου) και χονδρικη στο χωριο?

??
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

??

σε περιπτωση που ερθει καποιος επαγγελματιας εκτος χωριου και του κοψω τδα εαν στο τοπο παραδοσης γραψω το χωριο υπαρχει περιπτωση χα χασει παλι την απαλλαγη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που ερθει καποιος επαγγελματιας εκτος χωριου και του κοψω τδα εαν στο τοπο παραδοσης γραψω το χωριο υπαρχει περιπτωση χα χασει παλι την απαλλαγη??

Θα εκδόσετε κανονικά τιμολόγιο στον πελάτη,αναγράφοντας τον αριθμό αυτοκινήτου του και θα κάνετε μια σημείωση επάνω που θα λέει ότι τα εμπορεύματα παρελήφθησαν από την έδρα τησ επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα εκδόσετε κανονικά τιμολόγιο στον πελάτη,αναγράφοντας τον αριθμό αυτοκινήτου του και θα κάνετε μια σημείωση επάνω που θα λέει ότι τα εμπορεύματα παρελήφθησαν από την έδρα τησ επιχείρησης.

Αυτά δεν αναγράφονται στο δελτίο αποστολής ή στο ΤΔΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που ερθει καποιος επαγγελματιας εκτος χωριου και του κοψω τδα εαν στο τοπο παραδοσης γραψω το χωριο υπαρχει περιπτωση χα χασει παλι την απαλλαγη??

Καλημέρα

Κατά την ταπεινή μου άποψη θα έλεγα, ότι στην περίπτωση αυτή κινδυνεύετε να θεωρηθεί δραστηριότητα εκτός απαλλασσόμενης περιοχής, έστω και στην περίπτωση που αναγράψετε παράδοση στην απαλλασσόμενη περιοχή. Ο προορισμός όμως δεν είναι εκτός αυτής;

Προσωπικά στη θέση του, δεν θα το ρίσκαρα.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Κατά την ταπεινή μου άποψη θα έλεγα, ότι στην περίπτωση αυτή κινδυνεύετε να θεωρηθεί δραστηριότητα εκτός απαλλασσόμενης περιοχής, έστω και στην περίπτωση που αναγράψετε παράδοση στην απαλλασσόμενη περιοχή. Ο προορισμός όμως δεν είναι εκτός αυτής;

Προσωπικά στη θέση του, δεν θα το ρίσκαρα.

Καλή συνέχεια.

δλδ το μονο σιγουρο ειναι να μην κόψει?

απο εμπειρια οταν κοβει στην ιδια απαλασομενη περιοχη τδα δεν υπαρχει προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δλδ το μονο σιγουρο ειναι να μην κόψει?

απο εμπειρια οταν κοβει στην ιδια απαλασομενη περιοχη τδα δεν υπαρχει προβλημα.

Όταν δραστηριοποιείται μόνο στην απαλλασσόμενη, γιατί να υπάρξει πρόβλημα;

Άποψή μου εξέφρασα.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κ εγώ μια παρόμοια περίπτωση και ψάχνω να βρώ μια λύση: Επιχείρηση λιανικού εμπορίου με απαλλαγή λόγω ΟΓΑ, θέλει να πουλήσει κάποια πράγματα στον Δήμο της απαλλασόμενης περιοχής. Αν το κάνει θα χάσει την εξαίρεση απο το ΟΑΕΕ... αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας πληροφορήσει.

Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το ΟΑΕΕ μου είπαν οτι έστω και ένα τιμολόγιο χονδρικής να κόψει χάνει κατευθείαν την απαλλαγή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κ εγώ μια παρόμοια περίπτωση και ψάχνω να βρώ μια λύση: Επιχείρηση λιανικού εμπορίου με απαλλαγή λόγω ΟΓΑ, θέλει να πουλήσει κάποια πράγματα στον Δήμο της απαλλασόμενης περιοχής. Αν το κάνει θα χάσει την εξαίρεση απο το ΟΑΕΕ... αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας πληροφορήσει.

Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το ΟΑΕΕ μου είπαν οτι έστω και ένα τιμολόγιο χονδρικής να κόψει χάνει κατευθείαν την απαλλαγή..

αναλογα με τις ορεξεις του ειναι ο ΟΑΕΕ

η γενικη ιδεα ειναι οτι απαλλασεσαι εφοσον ενισχυεις και δραστηριοποιησαι στην τοπικη κοινοτητα..,

αυτο τι σημαινει?

οτι ενας επιτηδευματιας της τοπικης κοινοτητας δεν μπορει να αγοραζει απο εσενα σαν επαγγελματιας?(τιμ)

ετσι τον αποκλειεις αποπελατη..

επισης θεωρω οτι ο ΟΤΑ δεν ειναι επιτηδευματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω κ εγώ μια παρόμοια περίπτωση και ψάχνω να βρώ μια λύση: Επιχείρηση λιανικού εμπορίου με απαλλαγή λόγω ΟΓΑ, θέλει να πουλήσει κάποια πράγματα στον Δήμο της απαλλασόμενης περιοχής. Αν το κάνει θα χάσει την εξαίρεση απο το ΟΑΕΕ... αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος να μας πληροφορήσει.

Πάντως σε επικοινωνία που είχα με το ΟΑΕΕ μου είπαν οτι έστω και ένα τιμολόγιο χονδρικής να κόψει χάνει κατευθείαν την απαλλαγή..

Έτσι είναι. Αν κόψει έστω ένα τιμολόγιο σε υποχρεωτική περιοχή τότε ασφαλίζεται στον ΟΑΕΕ.

OAEE emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...