Jump to content
Sign in to follow this  
MARIAZAK

ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ Δ.Ο.Υ.ΔΗΛ.ΦΟΡΟΛ.ΕΙΣΟΔ.ΛΟΓΩ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΦΟΡΟΥ & ΕΠΑΝΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ Δ.Ο.Υ.

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Μια ερώτηση!

Αρχές Αυγούστου ένας πελάτης μου έλαβε το εκκαθαριστικό του και λόγω επιστροφής φόρου άνω των 1.500,00 τον κάλεσαν για έλεγχο στην Δ.Ο.Υ. Πήρα και εγώ τα δικαιολογητικά και πήγα. Αφού τα έλεγξαν μου είπαν πως θα τα προχωρήσουν προς το αρμόδιο τμήμα και να επικοινωνήσει ο ίδιος ο φορολογούμενος προκειμένου να ενημερωθεί ΠΟΤΕ και ΠΩΣ θα παραλάβει την επιστροφή.

Απο την Δ.Ο.Υ. μου υπέγραψαν και μου σφράγισαν την δήλωση κανονικά κατόπιν του ελέγχου που έκαναν.

Σήμερα μου ξανα τηλεφώνησαν απο την Δ.Ο.Υ. και μου ζήτησαν να πάω πάλι τα έντυπα της δήλωσης με τα συναφή δικαιολογητικά!!!!Τους είπα την Δευτέρα.

Φαντάζομαι όλα αυτα γιατί ο φόρος επιστροφής είναι μεγάλος και ο προϊστάμενος Εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. θέλει να δεί πάλι τα δικαιολογητικά.

Ομως αναρωτιέμαι απλα: Aφού έκαναν τον έλεγχο, έχουν δικαίωμα να ξαναζητήσουν έλεγχο απο την στιγμή που εγώ έχω και σφραγίδα και υπογραφή οτι έλεγξαν την δήλωση????

Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει θέμα να τους ξαναπάμε τα δικαιολογητικά. Δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.

Όμως μπορεί κάθε υπάλληλος της Δ.Ο.Υ. να σε ταλαιπωρεί και να σου ζητά ξανά και ξανά να ελέγξει κάτι που ήδη έχει ελεγχθεί και ενώ σου έχουν πει οτι η υπόθεση πάει προς επιστροφή του φόρου?

Εχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο? Οι παλαιότεροι έχετε κάτι να με συμβουλεύσετε πρίν πάω?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας!

Guest MAGIAKOFKSI

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Μια ερώτηση!

Αρχές Αυγούστου ένας πελάτης μου έλαβε το εκκαθαριστικό του και λόγω επιστροφής φόρου άνω των 1.500,00 τον κάλεσαν για έλεγχο στην Δ.Ο.Υ. Πήρα και εγώ τα δικαιολογητικά και πήγα. Αφού τα έλεγξαν μου είπαν πως θα τα προχωρήσουν προς το αρμόδιο τμήμα και να επικοινωνήσει ο ίδιος ο φορολογούμενος προκειμένου να ενημερωθεί ΠΟΤΕ και ΠΩΣ θα παραλάβει την επιστροφή.

Απο την Δ.Ο.Υ. μου υπέγραψαν και μου σφράγισαν την δήλωση κανονικά κατόπιν του ελέγχου που έκαναν.

Σήμερα μου ξανα τηλεφώνησαν απο την Δ.Ο.Υ. και μου ζήτησαν να πάω πάλι τα έντυπα της δήλωσης με τα συναφή δικαιολογητικά!!!!Τους είπα την Δευτέρα.

Φαντάζομαι όλα αυτα γιατί ο φόρος επιστροφής είναι μεγάλος και ο προϊστάμενος Εισοδήματος της Δ.Ο.Υ. θέλει να δεί πάλι τα δικαιολογητικά.

Ομως αναρωτιέμαι απλα: Aφού έκαναν τον έλεγχο, έχουν δικαίωμα να ξαναζητήσουν έλεγχο απο την στιγμή που εγώ έχω και σφραγίδα και υπογραφή οτι έλεγξαν την δήλωση????

Σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει θέμα να τους ξαναπάμε τα δικαιολογητικά. Δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.

Όμως μπορεί κάθε υπάλληλος της Δ.Ο.Υ. να σε ταλαιπωρεί και να σου ζητά ξανά και ξανά να ελέγξει κάτι που ήδη έχει ελεγχθεί και ενώ σου έχουν πει οτι η υπόθεση πάει προς επιστροφή του φόρου?

Εχει συμβεί σε κάποιον κάτι ανάλογο? Οι παλαιότεροι έχετε κάτι να με συμβουλεύσετε πρίν πάω?

γιατι δεν ρωτουσες γιατι να γινει ελεγχος δευτερη φορα ?

αντι να ζητας απαντησεις απο εμας να ζητουσες απο τον/την υπαλληλο της ΔΟΥ που σου τηλεφωνησε

Καλησπέρα

Γιατί μαλώνετε αγαπητέ/ή ;

Αν έχει άλλος αντίστοιχη εμπειρία ζητάει η συνάδελφος.

Προσωπικά δεν έχω. Κάθε φορά μου τα επέστρεφαν άπαξ.

Ας πει και άλλος συνάδελφος.

Φιλικά

Καλό απόγευμα

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Μια ερώτηση!

Αγαπητή Μαρία. Αυτός ο έλεγχος γίνεται πάντα για την επιστροφή φόρου, όμως τα παραστατικά δεν επιστρέφονται, αλλά κρατούνται από την εφορία, αφού σου δώσουν αντίγραφο με σφραγίδα παραλαβής. Αρα τρία πράγματα πρέπει να συνέβησαν: Η ο πρώτος υπάλληλος που έκανε τον έλεγχο κακώς σου τα επέστρεψε όλα, άρα ο έλεγχος δεν έγινε σωστά ή βρέθηκε να οφείλει ο πελάτης σου ή - τρίτον - να έχει παλαιότερη παράβαση, που έσκασε τώρα και ξαναζητήθηκαν τα χαρτιά. Ομως δεν διευκρίνισες αν ο πελάτης σου πήρε την επιστροφή ή χρειάστηκε να γίνει επανεκκαθάριση του φόρου. Εμένα πάντως (και προσωπικά) όσες φορές μου ζήτησαν τα παραστατικά της ηλεκτρονικής δήλωσης για έλεγχο, δεν τα επέστρεψαν, για τον λόγο δε αυτόν, βγάζω πάντα φωτοαντίγραφα. Και τέτοια περίπτωση δεύτερου ελέγχου, δεν μου έτυχε μέχρι τώρα. Σκόπιμο είναι να ρωτήσεις και να ζητήσεις εγγράφως εξήγηση για τον σκοπό του επανελέγχου. Καλή τύχη.

Εμένα πάντως (και προσωπικά) όσες φορές μου ζήτησαν τα παραστατικά της ηλεκτρονικής δήλωσης για έλεγχο, δεν τα επέστρεψαν,

Προσωπικά στη δική μου δήλωση : οικονομικό 2010 τα επέστρεψαν όλα , οικονομικό 2011 κράτησαν κάποια, οικονομικό 2012 δεν τα πήγα ακόμη.

Προσωπικά στη δική μου δήλωση : οικονομικό 2010 τα επέστρεψαν όλα , οικονομικό 2011 κράτησαν κάποια, οικονομικό 2012 δεν τα πήγα ακόμη.

Δεν αντιλέγω, αλλά κάποιες Δ.Ο.Υ. θεωρούν ότι στην περίπτωση ελέγχου ηλεκτρονικής δήλωσης, αυτές υποβάλλονται χειρόγραφες και τις κρατούν. Η ουσία είναι γιατί έγινε ο επανέλεγχος που αναφέρει η συναδέλφισα παραπάνω.

O πελάτης μου δεν έχει λάβει την επιστροφή ακόμα. Ζητά επανέλεγχο το τμήμα εισοδήματος προκειμένου να προχωρήσει στην επιστροφή.

Τα δικαιολογητικά μετά τον πρώτο έλεγχο μου τα επέστρεψαν. Δεν κράτησαν τίποτα. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση και μένα γιατί αντίστοιχα στο παρελθόν που έχουν κάνει έλεγχο σε πελάτη μου τα δικαιολογητικά τα έχουν κρατήσει στην Δ.Ο.Υ. την συγκεκριμένη.

Δύσκολο να ζητήσω εγγράφως εξήγηση για τον σκοπό του επανελέγχου διότι είναι κλειστή η κοινωνία στην οποία ζώ και εργάζομαι...και νομίζω όλοι καταλαβαίνετε τι θα μου προκαλέσει αυτό!....Άλλωστε δεν υπάρχει θέμα να ξαναπάω τα δικαιολογητικά απλά ενώ έγινε έλεγχος απο την υπάλληλο σε συνεργασία με τον προιστάμενο μου προκαλεί απορία γιατί τα ξαναζητούν. Εφόσον δεν θα δούν κάτι άλλο.

...και συνάδελφε/ισα MAGIAKOFSKI σαφώς και απο κοντά οταν πάω την Δευτέρα θα ρωτήσω την υπάλληλο γιατί μου ζητά επανέλεγχο. Γιατί στο τηλέφωνο δεν μου έδωσε την δυνατότητα να ρωτήσω η εφοριακός. Φαντάζομαι πολλοί απο εσάς και εσύ συνάδελφε/ισα MAGIAKOFSKI θα το έχεις εισπράξει αυτό.

Και όπως είπα αλλά είπε και ο συνάδελφος HARYK ρώτησα αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία.

Σας ευχαριστώ όλους που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. Την Δευτέρα θα σας πώ την συνέχεια.