Jump to content

Προμήθεια αλλοδαπού για μεσολάβιση σε εξαγωγή σε τρίτες χώρες


Recommended Posts

Ελληνική επιχείρηση έρχεται σε συμφωνία με αλλοδαπό για προώθηση των προϊόντων της σε τρίτες χώρες.

-Ο αλλοδαπός δεν έχει εγκατάσταση στην Ελλάδα αλλά σε τρίτη χώρα.

Ποια η διαδικασία?

Αναγράφεται στο Τιμολόγιο της εξαγωγής η προμήθεια και τα στοιχεία του μεσολαβητή.

Αποστέλλεται με τραπεζικό έμβασμα το ποσό της προμήθειας.

Απαιτείται η έκδοση Τιμολογίου από τον αλλοδαπό?

Αν δεν εκδίδεται υποχρεωνόμαστε σε έκδοση θεωρημένου τιμολογίου αγοράς υπηρεσιών?

Θα πρέπει να γίνει παρακράτηση φόρου από μεριάς μας?

Αντιμετωπίζεται ως πράξη λήπτη υπηρεσιών για το ΦΠΑ?

Link to comment
Share on other sites

Guest TZABELAS  KITSOS

Ελληνική επιχείρηση έρχεται σε συμφωνία με αλλοδαπό για προώθηση των προϊόντων της σε τρίτες χώρες.

-Ο αλλοδαπός δεν έχει εγκατάσταση στην Ελλάδα αλλά σε τρίτη χώρα.

Ποια η διαδικασία?

Αναγράφεται στο Τιμολόγιο της εξαγωγής η προμήθεια και τα στοιχεία του μεσολαβητή.

Αποστέλλεται με τραπεζικό έμβασμα το ποσό της προμήθειας.

Απαιτείται η έκδοση Τιμολογίου από τον αλλοδαπό?

Αν δεν εκδίδεται υποχρεωνόμαστε σε έκδοση θεωρημένου τιμολογίου αγοράς υπηρεσιών?

Θα πρέπει να γίνει παρακράτηση φόρου από μεριάς μας?

Αντιμετωπίζεται ως πράξη λήπτη υπηρεσιών για το ΦΠΑ?

ποιος πουλαει και ποιος προωθει δεν καταλαβαμε ?

Link to comment
Share on other sites

Guest TZABELAS  KITSOS

ποιος πουλαει και ποιος προωθει δεν καταλαβαμε ?

Ελληνική επιχείρηση έρχεται σε συμφωνία με αλλοδαπό για προώθηση των προϊόντων της σε τρίτες χώρες.

-Ο αλλοδαπός δεν έχει εγκατάσταση στην Ελλάδα αλλά σε τρίτη χώρα.

Ποια η διαδικασία?

Αναγράφεται στο Τιμολόγιο της εξαγωγής η προμήθεια και τα στοιχεία του μεσολαβητή.

Αποστέλλεται με τραπεζικό έμβασμα το ποσό της προμήθειας. ναι

Απαιτείται η έκδοση Τιμολογίου από τον αλλοδαπό? ναι

Αν δεν εκδίδεται υποχρεωνόμαστε σε έκδοση θεωρημένου τιμολογίου αγοράς υπηρεσιών? δεν μπορεις να τον πληρωσεις

Θα πρέπει να γίνει παρακράτηση φόρου από μεριάς μας? οχι

Αντιμετωπίζεται ως πράξη λήπτη υπηρεσιών για το ΦΠΑ? ναι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα.

Μήπως για την προμήθεια πρέπει να κοπεί ιδιαίτερο, θεωρημένο ΤΠΥ στο πελάτη του εξωτερικού ;

Λέω εγώ τώρα ...

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Guest TZABELAS  KITSOS

Γεια σας και από μένα.

Μήπως για την προμήθεια πρέπει να κοπεί ιδιαίτερο, θεωρημένο ΤΠΥ στο πελάτη του εξωτερικού ; απο ποιον ?

Λέω εγώ τώρα ...

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Αναγράφεται στο Τιμολόγιο της εξαγωγής η προμήθεια και τα στοιχεία του μεσολαβητή.

Αποστέλλεται με τραπεζικό έμβασμα το ποσό της προμήθειας.

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω μπερδέψει?

Η προμήθεια θα δοθεί από τον Έλληνα εξαγωγέα στον μεσολαβητή που εδρεύει σε τρίτη χώρα..

Δεν νομίζω ότι υπάγεται η πράξη στις περιπτώσεις του άρθρου 13 και 55 του 2238..

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν εκδίδει λέει Τιμολόγιο..

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω μπερδέψει?

Η προμήθεια θα δοθεί από τον Έλληνα εξαγωγέα στον μεσολαβητή που εδρεύει σε τρίτη χώρα..

Δεν νομίζω ότι υπάγεται η πράξη στις περιπτώσεις του άρθρου 13 και 55 του 2238..

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν εκδίδει λέει Τιμολόγιο..

Θα χρεωθεί και στον πελάτη;

Link to comment
Share on other sites

Guest TZABELAS  KITSOS

Σας έχω μπερδέψει?

Η προμήθεια θα δοθεί από τον Έλληνα εξαγωγέα στον μεσολαβητή που εδρεύει σε τρίτη χώρα..

Δεν νομίζω ότι υπάγεται η πράξη στις περιπτώσεις του άρθρου 13 και 55 του 2238..

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν εκδίδει λέει Τιμολόγιο..

δεν μπορεις να στειλεις χρηματα

και δεν μπορεις να δικαιολογησεις την δαπανη

το τιμολογιο αγορας αφορα ελληνικη επικρατεια

Link to comment
Share on other sites

Guest TZABELAS  KITSOS

Σας έχω μπερδέψει?

Η προμήθεια θα δοθεί από τον Έλληνα εξαγωγέα στον μεσολαβητή που εδρεύει σε τρίτη χώρα..

Δεν νομίζω ότι υπάγεται η πράξη στις περιπτώσεις του άρθρου 13 και 55 του 2238..

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ο συγκεκριμένος δεν εκδίδει λέει Τιμολόγιο.. http://www.gsis.gr/efimerida_ypiresias/KBS/DIOIKHTIKES%20LYSEIS/ARTICLE_12.pdf

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να στειλεις χρηματα

και δεν μπορεις να δικαιολογησεις την δαπανη

το τιμολογιο αγορας αφορα ελληνικη επικρατεια

Αυτό με προβληματίζει κι εμένα.. αλλά υπάρχει και το έγγραφο 1045759/285/0015/25.6.2008 που προβλέπει

έκδοση τιμολογίου αγοράς υπηρεσιών σε ανάλογη περίπτωση.

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/10657

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...