Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΩΝ Μ.Ε. ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ


Trip_Accountant

Ερώτηση

Η παραπάνω σύμβαση απο 14/7/2012 έχει λήξει καθώς και το διάστημα της μετενέργειας επίσης.

Αρα οι εργοδότες κάνουν ότι θέλουν με το βασικο ωρομίσθιο απο τα 11,09 που ήταν εώς ποιό ποσό; Εως το ωρομίσθιο της ΕΓΣΣΕ; (το οποίο είναι πόσο;)

Ρωτάω γιατί στην Επιθώρηση Εργασίας είδα πίνακες προωπικού με ωρομίσθιο καθηγητών 8.00 ευρώ. Μάλλον έχουν συμφωνήσει τοπικά σύλλογοι για το ύψος του ωρομισθίου.

Θυμάμαι οτι η ΟΕΦΕ ζήτησε νέα σύμβαση με προτεινόμενο ωρομίσθιο 8,80 ευρω αλλα δεν ξέρω αν τελικά υπογράφηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ

ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΜΕΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗ ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ

ΠΟΙΑ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΓΑΜΟΥ-ΤΡΙΕΤΙΕΣ

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΑΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φροντιστήριο ξένων γλωσσών θα απασχολήσει καθηγήτρια  30 ωρες την εβδομάδα οι ωρες  απο 18 εως 30  θεωρούνται υπερωρίες 

ή τελικά ισχύει  το 40  ωρο όπως στούς ΄αλλους υπαλλήλους. Η επιθεώρηση δέχεται 30 ωρες ανα εβδομάδα .

 

Με τίς 15 μέρες αργίας των Χριστουγέννων  τί ισχύει αμοίβονται   χωρίς να εργάζονται οπως πρίν 

(  θεωρούνται πλέον κατ έθιμον αργίες) ή πρέπει να πηγαίνουν στο φροντιστήριο τίς ανάλογες ώρες ανεξάρτητα  αν

δεν διδάσκουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετυχε να ξαναδώ το θέμα και έχω την απορία γιατί ο συνάδελφος Αλέκος αναφέρεται στο 11,06 και όχι στο 8,03 Τ.Η. 1ης ειδικής. το οποίο αν δεν κάνω λάθος έιναι η βάση για τον υπολογισμό των εισφορών σε μερική απασχόληση.

 

Επίσης βρε παιδιά τι πρέπει να αναφέρουν επάνω οι εξοφλητικές αποδείξεις ως σύμβαση εργασίας;

Με την ΕΓΣΕΕ το epsilon αναφέρει νόμιμο μισθό και όχι ωρομίσθιο και δε μου κολλάει να φαίνεται 586,08 ή 644,69 κλπ στο πεδίο νόμιμου μισθου/ημερομισθίου.

 

Επίσης είμαστε σίγουροι πως μετά τη μη ισχύ της ΣΣΕ Καθηγητών οπου το συμβατικό ωράριο απασχόλησης των καθηγητών ήταν 21 ώρες, ο υπολογισμός του ωρομισθίου σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ δεν θα γίνει ως εξής: 586,08/25*6/21 = 6,69 ;

 

Ο συνάδελφος ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ αναφέρει πως στην ανώτερη κατηγορία προυπηρεσίας στους παντρεμένους βγαίνει 7,66 μεικτά. Πως προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ετυχε να ξαναδώ το θέμα και έχω την απορία γιατί ο συνάδελφος Αλέκος αναφέρεται στο 11,06 και όχι στο 8,03 Τ.Η. 1ης ειδικής. το οποίο αν δεν κάνω λάθος έιναι η βάση για τον υπολογισμό των εισφορών σε μερική απασχόληση.

 

Επίσης βρε παιδιά τι πρέπει να αναφέρουν επάνω οι εξοφλητικές αποδείξεις ως σύμβαση εργασίας;

Με την ΕΓΣΕΕ το epsilon αναφέρει νόμιμο μισθό και όχι ωρομίσθιο και δε μου κολλάει να φαίνεται 586,08 ή 644,69 κλπ στο πεδίο νόμιμου μισθου/ημερομισθίου.

 

Επίσης είμαστε σίγουροι πως μετά τη μη ισχύ της ΣΣΕ Καθηγητών οπου το συμβατικό ωράριο απασχόλησης των καθηγητών ήταν 21 ώρες, ο υπολογισμός του ωρομισθίου σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ δεν θα γίνει ως εξής: 586,08/25*6/21 = 6,69 ;

 

Ο συνάδελφος ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ αναφέρει πως στην ανώτερη κατηγορία προυπηρεσίας στους παντρεμένους βγαίνει 7,66 μεικτά. Πως προκύπτει αυτό;

 

 

Είναι λίγο παλιό το θέμα αλλά δεν έχει αλλάξει κάτι.

Η σύμβαση φροντιστηρίων ξένων γλωσσών Ν. Αττικής - που κάποια φροντιστήρια την εφαρμόζουν ακόμα, προέβλεπε ανώτατο ημερομίσθιο στις 3 τριετίες:  βασικές αποδοχές 6,60, επίδ γάμου 0,66, επίδομα τριετιών 0,40 = 7,66 σύνολο.

 

Και ξεκίναγε από τα 3,52 για τους άγαμους.

Το 3,52 έβγαινε από το 586,08 / 166,66 ή 586,08 Χ 0,006 (το ίδιο πράγμα είναι, εξαρτάται το βιβλίο εργατικών που θα βρεις).

Το να εμφανίζει νόμιμο μισθό 586,08 στην απόδειξη πληρωμής προφανώς δεν είναι λάθος βάσει του παραπάνω.

 

 

Για τα θέματα των διαφορών μεταξύ της 1ης ασφαλιστικής κλάσης του 11,06 και της 1ης ειδικής, είναι αρκετά πολύπλοκο και αν διαβάσεις σχετικό θέμα και κυρίως τις δημοσιεύσεις των εκλεκτών συναδέλφων Στέφανου και Μπάμπη θα βγάλεις συμπέρασμα. Πρόχειρο το Link της συζήτησης δεν το έχω, κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ ή στο google και θα πέσεις πάνω στο εν λόγω θέμα. Προτείνω να χρησιμοποιείς το 11,06 μίνιμουμ κάθε μέρα για να μη μπλέξεις σε υπολογισμούς που ούτε καλά προγράμματα μισθοδοσίας δεν πιάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης είμαστε σίγουροι πως μετά τη μη ισχύ της ΣΣΕ Καθηγητών οπου το συμβατικό ωράριο απασχόλησης των καθηγητών ήταν 21 ώρες, ο υπολογισμός του ωρομισθίου σύμφωνα με την ΕΓΣΣΕ δεν θα γίνει ως εξής: 586,08/25*6/21 = 6,69 ;

 

 

 

 

Προσωπικά το ωρομίσθιο των καθηγητών μεσης εκπαίδευσης (εκτός αττικής δεν υπάρχει ΣΣΕ) το υπολογίζω 586,08χ006=3,52..

 

Οι 21 ώρες ίσχυαν με τη ΣΣΕ  καθηγητων μεσης εκπαιδευησης η οποία και έχει καταργηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καθηγητης μεσης εκπαιδευσης με 2 τριετιες εχει μισθο 761,91 και θα εργαζεται 21 ωρες ( πληρης ασφαλιση)

το ωρομισθιο του πως υπολογιζεται στις 40 ωρες ή στις 21 ωρες που η πληρης ασφαλιση για τους καθηγητες?

δηλαδη 761,91/25*6/40=4,571 ή 761,91/25*6/21 ???

στους αλλους καθηγητες πως θα το βρω το ωρομισθιο τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το 21 υπήρχε όταν ίσχυε η συλλογική σύμβαση των καθηγητών μέσης εκπαίδευσης...πλέον εγώ εφαρμόζω  40 ώρες απ τη στιγμή που πηγαίνουν με ΕΓΣΣΕ!

586,08 *ο,οο6=3,52

Αυτή είναι η άποψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καθηγητης μεσης εκπαιδευσης με 2 τριετιες εχει μισθο 761,91 και θα εργαζεται 21 ωρες ( πληρης ασφαλιση)

το ωρομισθιο του πως υπολογιζεται στις 40 ωρες ή στις 21 ωρες που η πληρης ασφαλιση για τους καθηγητες?

δηλαδη 761,91/25*6/40=4,571 ή 761,91/25*6/21 ???

στους αλλους καθηγητες πως θα το βρω το ωρομισθιο τους?

 

Αν δεν κάνω λάθος οι ΣΣΕ για τα φροντιστήρια Μ.Ε έχουν όλες καταγγελθεί ή λήξαν. Οπότε για τους όρους εργασίας και το ωρομίσθιο μπορεί να εφαρμοστεί η ΕΓΣΣΕ ή οποιαδήποτε άλλη συμφωνία μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου αποτυπωθεί στην σύμβαση (χωρίς όμως να θίγεται η ΕΓΣΣΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν δεν κάνω λάθος οι ΣΣΕ για τα φροντιστήρια Μ.Ε έχουν όλες καταγγελθεί ή λήξαν. Οπότε για τους όρους εργασίας και το ωρομίσθιο μπορεί να εφαρμοστεί η ΕΓΣΣΕ ή οποιαδήποτε άλλη συμφωνία μεταξύ εργοδότη και εργαζομένου αποτυπωθεί στην σύμβαση (χωρίς όμως να θίγεται η ΕΓΣΣΕ).

οκ συμφωνω αλλα το ωρομισθιο πως θα υπολογιστει?

761/91/25*6/40=4,571

ή

761,91/25*6/21=8,707?

δηλαδή στις 40 ωρες ή στις 21 που η πληρης ασφαλιση στους καθηγητες?

οεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

3. Το εβδομαδιαίο ωράριο πλήρους διδακτικής απασχόλησης στα φροντιστήρια και τα κέντρα ξένων γλωσσών καθορίζεται στις είκοσι μία (21) διδακτικές ώρες. Η συμπλήρωση πλήρους εβδομαδιαίου ωραρίου αντιστοιχεί σε είκοσι πέντε (25) ένσημα μηνιαίως, ανεξαρτήτως της κατανομής των διδακτικών ωρών μέσα στην εβδομάδα.

 

μήπως αφορά μόνο τα φροντιστήρια ξένων γλωσσών και όχι τα φροντιστήρια Μ.Ε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όχι νομίζω είναι ξεκάθαρο..

Άρθρο 30 - Ρυθμίσεις για τα θέματα Φροντιστηρίων και Κέντρων Ξένων Γλωσσών - 1. α) Οι ιδιοκτήτες των φροντιστηρίων και των κέντρων ξένων γλωσσών καταθέτουν αμελλητί στις οικείες διευθύνσεις εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο καθενας βγαζει ανακοινωσεις και κανεις δεν ξερει ακριβως τι γινεται.

Χτες στο Σεπε μου ειπαν οτι ισχυει η απο 30/7/15 συμβαση εφοσον ειμαστε μελη της εργοδοτικης οργανωσης http://www.omed.gr/el/taxonomy/term/71

Γνωριζω και νομιζω οτι εξακολουθει να ισχυει οτι αν εργαζεται ανω των 21 ωρων παιρνει 25 ενσημα  

Το ωρομισθιο του εφοσον αναγραφεται στην συμβαση οτι ο μισθος ειναι βασει της ΕΓΣΣΕ και το πληρες ωραριο του 40ωρες αμοιβεται με 3,52 την ωρα 

Αν εργαζεται λιγοτερο απο 21 ωρες τοτε τα ασφαλιστικα του ημερομισθια βγαινουν με την διαιρεση των μικτων αποδοχων με το 11,06.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω οτι αφορά τα ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ Μ.Ε.

Ετσι όπως ειναι διατυπωμένο αφορά το φροντιστήρια ξένων γλωσσών.

Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επίσης , άρα το

ωρομίσθιο πλέον διαμορφώνεται σε 6,70 για όσους δεν έχουν προυπηρεσία

7,37 για 3-6 έτη

8,04 για 6-9

8,71 για 9+

Και πώς αλλάζουμε τώρα τις συμβάσεις και απο πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
21 ώρες πριν, Trip_Accountant said:

Δεν νομίζω οτι αφορά τα ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ Μ.Ε.

Ετσι όπως ειναι διατυπωμένο αφορά το φροντιστήρια ξένων γλωσσών.

Πως μπορούμε να είμαστε σίγουροι για αυτο;

Αφορά και τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
2 ώρες πριν, kotlistianos said:

Αφορά και τα φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης.

Σε ευχαριστώ συνάδελφε για την απάντηση,

διάβασα χθες ερώτημα που είχε γίνει στον κόμβο της Epsilon , ο ερωτών αναφερόταν σε φροντιστήρια Μ.Ε και του απάντησαν πως ισχύει μόνο για τα ξένων γλωσσών γιαυτό και μπερδεύτηκα.

Εκτός απο αυτό δημιουργούνται πλέον απορίες πως θα υπολογιστούν τα ένσημα σε κάτω των 21 ωρων ή ανω των 21 ωρών εβδομαδιαίο ωράριο , το ωρομίσθιο , κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
On 9/9/2016 at 6:25 ΜΜ, kotlistianos said:

Όχι νομίζω είναι ξεκάθαρο..

Άρθρο 30 - Ρυθμίσεις για τα θέματα Φροντιστηρίων και Κέντρων Ξένων Γλωσσών - 1. α) Οι ιδιοκτήτες των φροντιστηρίων και των κέντρων ξένων γλωσσών καταθέτουν αμελλητί στις οικείες διευθύνσεις εκπαίδευσης του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων:

 

 

Κι εγώ αυτο αναρωτιέμαι : δημιουργούνται πλέον απορίες πως θα υπολογιστούν τα ένσημα σε κάτω των 21 ωρων ή ανω των 21 ωρών εβδομαδιαίο ωράριο , το ωρομίσθιο , κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι ξεκάθαρο ότι αφορά και τα μέσης εκπαίδευσης και τα ξένων γλωσσών, ρώτησα και στο υπουργειο παιδείας και στον ΟΕΦΕ. το φλέγον ζήτημα είναι ότι βάσει υπουργείου παιδείας το πλήρες ωράριο είναι 21 ώρες και πετάει το μπαλάκι στο υπουργείο εργασίας, για το ωρμίσθιο, δεν βγάζει κανείς μια ανακοίνωση επίσημη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...