Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μετατροπή από πλήρης απασχόληση σε μερική


medousa

Ερώτηση

Καλησπέρα και συγγνώμη που εμφανίζω το ίδιο θέμα αλλά θα εκτιμούσα μια επιβεβαίωση μια κει έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Η διαδικασία της μετατροπής , με συμφωνία εργοδότη και εργαζομένου, είναι :

  • συμπληρώνω το έντυπο "Ατομική σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης" με ημερομηνία πρόσληψης την ημερομηνία μετατροπής της σύμβασης π.χ. 01/09/2012 και το καταθέτω την ίδια ημέρα στην επιθεώρηση εργασίας (χρειάζεται να γράψω κάπου ότι είναι τροποποιητική από πλήρη ? )
  • κάνω έναν τροποποιητικό πίνακα προσωπικού , μόνο με τις αλλαγές , και το καταθέτω επίσης στην επιθεώρηση την ίδια ημέρα και πριν την ανάληψη εργασίας
  • χρειάζεται να έχω Υ.Δ. του εργαζόμενου με το γνήσιο της υπογραφής ότι η αλλαγή έγινε με συμφωνία των δύο ? αν ναι το κρατώ στο αρχείο μου ή το καταθέτω κάπου?
  • χρειάζεται να καταθέσω κάτι στο ΙΚΑ κάποια γνωστοποίηση ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα και συγγνώμη που εμφανίζω το ίδιο θέμα αλλά θα εκτιμούσα μια επιβεβαίωση μια κει έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Η διαδικασία της μετατροπής , με συμφωνία εργοδότη και εργαζομένου, είναι :

  • συμπληρώνω το έντυπο "Ατομική σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης" με ημερομηνία πρόσληψης την ημερομηνία μετατροπής της σύμβασης π.χ. 01/09/2012 και το καταθέτω την ίδια ημέρα στην επιθεώρηση εργασίας (χρειάζεται να γράψω κάπου ότι είναι τροποποιητική από πλήρη ? )
  • κάνω έναν τροποποιητικό πίνακα προσωπικού , μόνο με τις αλλαγές , και το καταθέτω επίσης στην επιθεώρηση την ίδια ημέρα και πριν την ανάληψη εργασίας
  • χρειάζεται να έχω Υ.Δ. του εργαζόμενου με το γνήσιο της υπογραφής ότι η αλλαγή έγινε με συμφωνία των δύο ? αν ναι το κρατώ στο αρχείο μου ή το καταθέτω κάπου?
  • χρειάζεται να καταθέσω κάτι στο ΙΚΑ κάποια γνωστοποίηση ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα!Συμπληρώνεις το έντυπο "Ατομική σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης" , το υπογράφει ο εργαζόμενος και το καταθέτεις στην επιθεώρηση εργασίας μαζί με τον πίνακα προσωπικού. Στον πίνακα πρέπει να γράψεις σε κάποιο σημείο το εξής : "τροποποιητικός του πίνακα xxxxx κ ημερομηνία κατάθεσης του πίνακα λόγω μετατοπής από πλήρη σε μερική απασχόληση" . Επειδή είναι μετατροπή έχεις περιθώριο 8 μέρες να τον καταθέσεις .

Στο ΙΚΑ δεν χρειάζεται κάποια γνωστοποίηση, ούτε ΥΔ του εργαζόμενου ,εφόσον έχει υπογράψει ήδη στην σύμβαση!

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

Μήπως κάνετε λάθος; Εδώ υπάρχει αλλαγή ωραρίου ή και οργάνωσης του χρόνου εργασίας και η υποβολή των εντύπων πρέπει να γίνει αυθημερόν ή τουλάχιστον πριν την ανάληψη εργασίας.

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!! Για καλό και για κακό θα τα καταθέσω την ίδια ημέρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην Επιθεώρηση (που μίλησα πρόσφατα) μου είπαν 8 μέρες για αλλάγη σε μειωμένη και 15 μέρες για αλλαγή μισθού..όχι ότι τους έχω και τυφλή εμπιστοσύνη , αλλά έτσι μου είπαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ πάλι όταν έχω παρόμοια περίπτωση στέλνω αυθημερόν με fax τον πίνακα και το πρόγραμμα ωρών και ανάπαυσης και μέσα σε 8 ημέρες πάω και την σύμβαση, καθώς και πρωτόκολλο για τους πίνακές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτα θα σε βοηθήσουν

Αριθμ. οικ. 14827/22/24.7.2011 Όροι και προϋποθέσεις ηλεκτρονικής υποβολής εντύπων αρμοδιότητας Σώματος Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) και Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ).

Άρθρο 4

Προθεσμία και ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής

γ) Κατά την υποβολή των εντύπων του άρθ. 30 παρ. 4 του Ν. 3996/2011:

1) ο εργοδότης υποβάλλει ηλεκτρονικά το έντυπο Ε4 (πίνακας προσωπικού) συμπληρωμένο μόνο ως προς τα στοιχεία i) της μεταβολής των αποδοχών εντός δεκαπέντε (15) ημερών από τη μεταβολή και ii) της αλλαγής ή τροποποίησης του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας, το αργότερο ως και την ίδια ημέρα αλλαγής του ωραρίου ή της οργάνωσης του χρόνου εργασίας και πάντως πριν από την ανάληψη υπηρεσίας από τον εργαζόμενο.

2) Η υποχρέωση κατάθεσης συμπληρωματικού πίνακα προσωπικού στις Υπηρεσίες του ΣΕΠΕ, όταν η επιχείρηση ή εκμετάλλευση αλλάξει νόμιμο εκπρόσωπο, καταργείται και ως προς τους εργοδότες που επιλέγουν τη διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και συγγνώμη που εμφανίζω το ίδιο θέμα αλλά θα εκτιμούσα μια επιβεβαίωση μια κει έχω μπερδευτεί λίγο με το θέμα και οι καιροί είναι δύσκολοι !

Η διαδικασία της μετατροπής , με συμφωνία εργοδότη και εργαζομένου, είναι :

  • συμπληρώνω το έντυπο "Ατομική σύμβαση εργασίας μερικής απασχόλησης" με ημερομηνία πρόσληψης την ημερομηνία μετατροπής της σύμβασης π.χ. 01/09/2012 και το καταθέτω την ίδια ημέρα στην επιθεώρηση εργασίας (χρειάζεται να γράψω κάπου ότι είναι τροποποιητική από πλήρη ? )
  • κάνω έναν τροποποιητικό πίνακα προσωπικού , μόνο με τις αλλαγές , και το καταθέτω επίσης στην επιθεώρηση την ίδια ημέρα και πριν την ανάληψη εργασίας
  • χρειάζεται να έχω Υ.Δ. του εργαζόμενου με το γνήσιο της υπογραφής ότι η αλλαγή έγινε με συμφωνία των δύο ? αν ναι το κρατώ στο αρχείο μου ή το καταθέτω κάπου?
  • χρειάζεται να καταθέσω κάτι στο ΙΚΑ κάποια γνωστοποίηση ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια

Υπάρχει και πρόγραμμα στο http://ergatika.gr/programmata/miomeni/ που μπορείς να τσεκάρεις τους μισθούς. Πρόσεχε τις προθεσμίες, 8 ημέρες για τη Σύμβαση, 15 για τον πίνακα εάν αλλάζει μόνο ο μισθός. Εάν τροποποιήται και το πρόγραμμα είναι αυθημερόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...