Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
periklis87

ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΙΑ ΜΙΑ ΧΑΖΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΑΠΑΝΤΑΕΙ

Question

Καλή σπερα σε όλους

Όπως γράφω και στον τίτλο … μια χαζή ερώτηση.

Θα ήθελα να μάθω την άποψη σας για την περίπτωση να ζητήσει το κράτος από όλους…. Να κάνουν φορολογική δήλωση με τα εξής στοιχεία:

Α) έσοδα

Β) υπόλοιπα λογαριασμών 1/1

Γ) έξοδα (αποδείξεις)

Δ) υπόλοιπο λογαριασμού 31/12

Ε) ο φόρος να υπολογίζεται στο έσοδα –έξοδα (όπως στους επαγγελματίες)

Συμφώνα με την δική μου απλή λογική και την μικρή εμπειρία στον χώρο μας βλέπω τα εξής θετικά:

1. Όλοι θα ζητάνε την απόδειξη καθώς αυτό θα είναι και το αφορολόγητό του
    • Άρα ο επαγγελματίας δεν θα μπορεί να φοροδιαφεύγει
    • Το φπα θα πληρώνεται κανονικά

[*]Ο κάθε ένας θα φορολογείται με βάση το τι μπορεί να πληρώσει

• Δεν θα βγαίνει φόρος 500 όταν ο φορολογούμενος έχει δηλώσει 10000€ έσοδα και 9000 αποδείξεις
    • Λογιστικά του έχουν μείνει 1000 και τα 9000 θα τα φορολογηθούν αυτοί που τα εισέπραξαν

3)ίσως βοηθήσει και την πτώση των τζίρων

Διάβασα σε ένα σχόλιο ότι έτσι όπως το πάμε θα θέλει ένα «ΣΔΟΕΤΖΗ» για κάθε επαγγελματία. Αν γίνει αυτό που αναφέρω τότε ο κάθε πολίτης θα έχει κίνητρο να απαιτήσει την απόδειξη … ενώ με την τρέχουσα κατάσταση δεν του καίγεται καρφάκι…

Χαρακτηριστικό είναι ότι σχεδόν τα 2/3 των δηλώσεων που έκανα εφέτος μου είπαν στην ψύχρα…. Τι θα μου κόψεις και απόδειξη?????… όταν τους έλεγα φυσικά έχει 800 πρόστιμο αν δεν την κόψω, με κοίταζαν σαν να είμαι εξωγήινος …. Σχεδόν όλοι δεν έμειναν στο περίεργο κοίταγμα αλλά μου είπαν σιγά μωρέ…. Τι να την κάνω … κράτα τη….

Δεν τους ενδιέφερε καθόλου αν θα τους κόψω απόδειξη… μόνο ένας αφού βγήκε από το γραφείο γύρισε για να μου ζητήσει απόδειξη ,την οποία είχα βάλει μέσα στον φάκελο με την δήλωση….

Τώρα που ηρέμησα λίγο από τον φόρτο εργασίας ήθελα να εκφράσω αυτήν την απορία… όποιος θέλει αν επισημάνει τα αρνητικά του τρόπου σκέψης μου

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

δηλαδη

εγώ πχ με 12000, δεν έχω έξοδα τα πληρώνουν όλα οι άλλοι , όλα τα ευρώ τα βάζω στο μπαούλο για τις κρύες νύχτες του χειμώνα θα φορολογηθώ για τα 12,000, ενώ κάποιος άλλος με δεκαπλάσιο εισόδημα , θα πάρει σβάρνα όλα τα μάρκετ θα μαζεύει αποδείξεις και δεν θα πλήρωση μια, κι αν έχει έξοδα πιο πολλά θα πάρει και επιστροφή

τίποτα

βάλε κίνητρο στις αποδείξεις , και να δεις για πότε τις μαζεύουν - ζητάνε

φοροκαρτα χρησιμοποιείτε ?

ΑΡΙΘΜΟΣ ΚΑΡΤΑΣ ΠΛΗΘΟΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ 240 4933.07

• 0

η φοροκάρτα δεν έχει κάποιο κίνητρο... θα μπορούσαν να έχουν μια έκπτωση στο φπα ή κάτι σχετικό....

επιστροφη δεν θα παρει γιατι ειναι εσοδα προηγουμενου ετους...

αποδειξεισ δεν θα πρεπει να βρει (εκτος αν κανει το εξοδο ο ιδιος) γιατι ολοι θα θελουν τις αποδειξεις τους για το δικο τους αφορολογητο...

επιστροφη φορου θα γινεται μονο αν εχει γινει παρακρατηση οχι οπως περσι με τις αποδειξεισ....

• 0

η φοροκάρτα δεν έχει κάποιο κίνητρο... θα μπορούσαν να έχουν μια έκπτωση στο φπα ή κάτι σχετικό....

επιστροφη δεν θα παρει γιατι ειναι εσοδα προηγουμενου ετους...

αποδειξεισ δεν θα πρεπει να βρει (εκτος αν κανει το εξοδο ο ιδιος) γιατι ολοι θα θελουν τις αποδειξεις τους για το δικο τους αφορολογητο...

επιστροφη φορου θα γινεται μονο αν εχει γινει παρακρατηση οχι οπως περσι με τις αποδειξεισ....

Εδώ είναι Μπαλκάνια αγαπητέ. Μην ψάχνεις να βρεις άκρη. Ωραία αυτά που λες, αλλά ανεφάρμοστα στην Ελλαδίτσα μας...

• 0

Η φοροδιαφυγή δεν αντιμετωπίζεται με γραφειοκρατία...

Οι έλεγχοι πρέπει να γίνονται από το γραφείο και με διασταυρώσεις, εφορία - τράπεζα - περιουσιολόγιο, φτιαγμένο και ενημερωμένο on line από τους συμβολαιογράφους.

• 0

Καλή σπερα σε όλους

Όπως γράφω και στον τίτλο … μια χαζή ερώτηση.

Θα ήθελα να μάθω την άποψη σας για την περίπτωση να ζητήσει το κράτος από όλους…. Να κάνουν φορολογική δήλωση με τα εξής στοιχεία:

Α) έσοδα

Β) υπόλοιπα λογαριασμών 1/1

Γ) έξοδα (αποδείξεις)

Δ) υπόλοιπο λογαριασμού 31/12

Ε) ο φόρος να υπολογίζεται στο έσοδα –έξοδα (όπως στους επαγγελματίες)

Συμφώνα με την δική μου απλή λογική και την μικρή εμπειρία στον χώρο μας βλέπω τα εξής θετικά:

1. Όλοι θα ζητάνε την απόδειξη καθώς αυτό θα είναι και το αφορολόγητό του
    • Άρα ο επαγγελματίας δεν θα μπορεί να φοροδιαφεύγει
    • Το φπα θα πληρώνεται κανονικά

3)ίσως βοηθήσει και την πτώση των τζίρων

Διάβασα σε ένα σχόλιο ότι έτσι όπως το πάμε θα θέλει ένα «ΣΔΟΕΤΖΗ» για κάθε επαγγελματία. Αν γίνει αυτό που αναφέρω τότε ο κάθε πολίτης θα έχει κίνητρο να απαιτήσει την απόδειξη … ενώ με την τρέχουσα κατάσταση δεν του καίγεται καρφάκι…

• Ο κάθε ένας θα φορολογείται με βάση το τι μπορεί να πληρώσει
    • Δεν θα βγαίνει φόρος 500 όταν ο φορολογούμενος έχει δηλώσει 10000€ έσοδα και 9000 αποδείξεις
      • Λογιστικά του έχουν μείνει 1000 και τα 9000 θα τα φορολογηθούν αυτοί που τα εισέπραξαν

Δηλαδή κάποιος αυτός που κάνει αποταμίευση θα φορολογείται βαρύτερα από αυτόν που ξοδεύει.

• 0

Η φοροδιαφυγή δεν αντιμετωπίζεται με γραφειοκρατία...

Οι έλεγχοι πρέπει να γίνονται από το γραφείο και με διασταυρώσεις, εφορία - τράπεζα - περιουσιολόγιο, φτιαγμένο και ενημερωμένο on line από τους συμβολαιογράφους.

Μάλλον από υποθηκοφύλακες. Μα τόσο δύσκολο είναι να βάλουν τα υποθηκοφυλακεία να μηχανογραφήσουν την περιουσία του καθενός. Καταθέτεις το συμβόλαιο και κατευθείαν σε βάση δεδομένων ενημερώνει το περουσιολόγιο του καθενός. Υπάρχουν βέβαι α και περιπτώσεις (όπως , δεν έχει πραγματοποιηθεί αποδοχή κληρονομιάς) που δεν ενημερώνονται οι υποθηκοφύλακες . Είναι πάντως μία καλή αρχή με σταθερές βάσεις και όχι το αλαλούμ που γίνεται με το Ε9.

• 0

Θαρώ πως σας πειραξε η ζέστη, οπως πειραξε και αυτους που ζουν με ονειρα στο υπουργειο οικονομικων, επειδή ειναι ασχετοι με την πραγματηκότητα. Σε λιγο και εσεις δεν θα εχετε δουλεια, αλλα και αυτοι οι ασχετοι στο υπουργειο θα μπουν σε διαθεσημοτητα επειδή δεν θα εχουν δουλειά. Ποια φοροδιαφυγή να ποιασουν; Μωρε ας υπαρχουν μαγαζια και εισπραξεις και ας γινεται φοροδιαφυγή. Αφου δεν υπάρχουν εισπραξεις και σε λίγο δεν θα υπάρχει ουτε ενα μαγαζί, απο που στο διάολο θα γινεται η φοροδιαφυγή. Μου φαινεται ολα γινονται για τα φακελάκια, αφου εχει αποδειχθει οτι οι ΣΔΟΥ εχουν το μεγαλητερο ποσοστό. Ουτε φακελακι δεν θα μπορουν να παρουν με δήθεν φοροδιαφυγες.

• 0
  • Ο κάθε ένας θα φορολογείται με βάση το τι μπορεί να πληρώσει

Δηλαδή κάποιος αυτός που κάνει αποταμίευση θα φορολογείται βαρύτερα από αυτόν που ξοδεύει.

+1

Γιατί δηλαδή κάποιος που έχει στην τσέπη του 1000€ να πληρώσει φόρου που αναλογεί στα 10.000,00€???

Εγώ , όπως και πολλοί άλλοι φορολογούμενοι , με τους λογαριασμους της ΔΕΗ, συμψήφησα το ενοίκιο που θα εισέπρατα, με το ΕΤΗΔΕΕ, αλλά το κράτος δεν το ένοιαξε τι έμεινε τελικά στην τσέπη μου , αλλά τι "φένεται" ότι εισπράτω.

Κοινωνικό κράτος λέμε μετά

• 0

αυτο που χρειαζεται τωρα ειναι η τονωση τησ αγορας.... δηλαδη η αυξηση του ρυθμου κυκλοφοριας του χρηματοσ... τι να το κανω αν δεν παρω πχ.15000€ αποδειξεις .... το κρατος θα μου παρει σαν φορολογουμενο 10% (1500€ προστιμο ) αλλα θα εχει χασει φπα υψους 2804,88€ συν τον φορο που θα επερνε απο τον επαγγελματια για αυτο το εσοδο που στο min ειναι 1500 (10% η πρωτη κλιμακα) αρα εχασε 2804,88+1500=4304,88 ενω πειρε1500€ τελικο αποτελεσμα... -2804,88

αν εφαρμωσει το παραπανω επιβραβειει αυτον που θα καταναλωσει μεγαλο ποσοστο του εισοδηματοσ του αλλα παραλληλα τα μαζευει απο παντου γιατι ολοι θα ζηταν αποδειξεις αρα ΟΛΟΙ θα πληρωνουν το ΦΠΑ που τους αναλωγει....δηλαδη θα χασει το 10% απο τον φορο των χαμηλων εισοδηματων αλλα θα το παρει 23% απο την καταναλωση που θα εκαναν ετσι και αλλοιως.... συν οτι αυτα που θα φορολογουνταν 10% στον καταναλωτη μπορει να φορολογηθουν τελικα με 35% στον επαγγελματια αν τον ανεβασουν σε μεγαλη κλιμακα....

• 0

Σε μια "χαζή ερώτηση" δίνω κι εγώ με την απλή λογική μου για "χαζή απάντηση".

Εφόσον δεν μπορούν να ελέγξουν το χρήμα, ας το καταργήσουν να μας δώσουν μια ηλεκτρονική κάρτα μέσω της οποίας θα κάνουμε ΟΛΕΣ τις συναλλαγές μας ΑΠΑΝΤΕΣ και ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, απο το να αγοράσουμε ένα κουτί σπίρτα μέχρι ένα σπίτι, και δεν θα χρειάζεται ούτε να ψάχνουν τραπεζικούς λογαριασμούς, ούτε πόθεν έσχες, ούτε αποδείξεις, ούτε μαύρο ούτε άσπρο ούτε πουά χρήμα. Αλλά τι να κάνουμε παίζουμε όλοι το παιχνίδι με τις καρέκλες, που είναι πάντα μια λιγότερες κι όποιος δε βρει καρέκλα για τον κώ... του έχασε!