Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΕ ΤΗ ΝΕΑ ΣΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΩΝ ΠΑΛΙ ΘΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΜΙΣΘΟΥΣ?


ΗΛΙΑΣ ΜΠ.

Ερώτηση

σε μια υπάλληλο εμπορικης επιχείρησης έχουμε κάνει ατομική σύμαβαση για μείωση του μισθού 10% .Τώρα με τη σσε εμπορικών επιχειρήσεων πρέπει απο 01/08 πάλι να αλλάξω μισθο?(καθώς βγαίνει κατάτι λιγότερο απο την σσε).Και ο μισθός αυτοσ που πήρε για 2 μήνες ο μειωμένος σε έλεγχο θα θεωρηθεί σωστός?Και στην τελική γιατί πρεπει πρώτα να τα αλλαξουμε όλα για να τα ξαναλλάξουμε σε 1 μήνα,νυσάφι πια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε μια υπάλληλο εμπορικης επιχείρησης έχουμε κάνει ατομική σύμαβαση για μείωση του μισθού 10% .Τώρα με τη σσε εμπορικών επιχειρήσεων πρέπει απο 01/08 πάλι να αλλάξω μισθο?(καθώς βγαίνει κατάτι λιγότερο απο την σσε).Και ο μισθός αυτοσ που πήρε για 2 μήνες ο μειωμένος σε έλεγχο θα θεωρηθεί σωστός?Και στην τελική γιατί πρεπει πρώτα να τα αλλαξουμε όλα για να τα ξαναλλάξουμε σε 1 μήνα,νυσάφι πια....

Να πας και να διαβασης καλα...την ενοτητα <Γι οσους ρωτανε σχετικα με τις συλογικες συμβασεις εργασιας> γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα?

ΑΝ λοιπον ο εργοδοτης ΚΑΙ ο εργαζομενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μελη εργοδοτικων οργανωσεων,(το 90% δεν ειναι) η νεα ΣΣΕ του εμποριου που υπογραφηκε και ισχυει απο 1/8 ΔΕΝ τους καλυπτει,καλυπτει μονο τα μερη που την υπεγραψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πας και να διαβασης καλα...την ενοτητα <Γι οσους ρωτανε σχετικα με τις συλογικες συμβασεις εργασιας> γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα?

ΑΝ λοιπον ο εργοδοτης ΚΑΙ ο εργαζομενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μελη εργοδοτικων οργανωσεων,(το 90% δεν ειναι) η νεα ΣΣΕ του εμποριου που υπογραφηκε και ισχυει απο 1/8 ΔΕΝ τους καλυπτει,καλυπτει μονο τα μερη που την υπεγραψαν.

γιατι για καποιο λόγο μου έβγαζε οτι δεν μπορούσα να ποστάρω απο εκει...και το αντεγραψα σε αλλη ενότητα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΕΡΓΟΔΟΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΗΝ ΕΓΣΣΕ???

Σε νέες προσλήψεις ΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη που συνεχίζω σε αυτό το θέμα αλλά θα ήθελα να αναφερθώ σε μια απάντηση του συναδέλφου fazexa.

Να πας και να διαβασης καλα...την ενοτητα <Γι οσους ρωτανε σχετικα με τις συλογικες συμβασεις εργασιας> γιατι ανοιξες καινουργιο θεμα?

ΑΝ λοιπον ο εργοδοτης ΚΑΙ ο εργαζομενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μελη εργοδοτικων οργανωσεων,(το 90% δεν ειναι) η νεα ΣΣΕ του εμποριου που υπογραφηκε και ισχυει απο 1/8 ΔΕΝ τους καλυπτει,καλυπτει μονο τα μερη που την υπεγραψαν.

Πάνω σε αυτό θα ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν μπορούν να την εφαρμόσουν τα μη μέλη εργοδοτικών οργανώσεων ?Στην αρχή της ΣΣΕ γράφει ότι θα θέλαμε να γίνει σεβαστή από το σύνολο των εμπορικών επιχειρήσεων.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά έχω καταμπερδευτεί με τις ΣΣΕ και τις αλλαγές που γίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Xωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν σε τηλ.επικοινωνία με το υπουργείο εργασίας μου είπαν ότι αν δεν είσαι μέλος για να εφαρμόσεις την νέα σύμβαση θα πρέπει να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι.Θα πρέπει λέει να συννενέσουν.

Αν είναι σωστό δεν το ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι και αυτά τα λίγα που ήξερα για τις μισθοδοσίες έχουν γίνει αχταρμας στο κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Xωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν σε τηλ.επικοινωνία με το υπουργείο εργασίας μου είπαν ότι αν δεν είσαι μέλος για να εφαρμόσεις την νέα σύμβαση θα πρέπει να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι.Θα πρέπει λέει να συννενέσουν.

Αν είναι σωστό δεν το ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι και αυτά τα λίγα που ήξερα για τις μισθοδοσίες έχουν γίνει αχταρμας στο κεφάλι μου.

Βλακείες σας είπανε. Διαβάστε στο ΔΕΝ μία έξοχη ανάλυση που βρίσκεται στο τεύχος 1604, σσ.808-810.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ doctor θα το διαβάσω,βέβαια το θέμα είναι πως θα πείσω την επιθεώρηση που θέλει και πρόγραμμα εντός 15 ημερών από την 1 Αυγούστου γιατί λέει ότι είναι συνναιτετική η νέα ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ doctor θα το διαβάσω,βέβαια το θέμα είναι πως θα πείσω την επιθεώρηση που θέλει και πρόγραμμα εντός 15 ημερών από την 1 Αυγούστου γιατί λέει ότι είναι συνναιτετική η νέα ΣΣΕ.

Πρόγραμμα;;;

Εννοείς πίνακα προσωπικού με τους νέους μισθούς. Μα η προθεσμία των 15 ημερών ισχύει σε περίπτωση αλλαγής μισθού, είτε αυτή γίνεται με ατομική σύμβαση, είτε μονομερώς από τον εργοδότη κατ'εφαρμογή της ΠΥΣ 6/2012, οπότε θεωρώ άστοχο τον διαχωρισμό που κάνει ο υπάλληλος του ΣΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη δεν είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης.Αυτό εννοεί.

Ετσι ακριβως αν ο εργοδοτης ειναι large :P και θελει να του δωση 2,000 δεν τον εμποδιζει κανεις να το κανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Xωρίς να θέλω να μπερδέψω κανέναν σε τηλ.επικοινωνία με το υπουργείο εργασίας μου είπαν ότι αν δεν είσαι μέλος για να εφαρμόσεις την νέα σύμβαση θα πρέπει να υπογράψουν και οι εργαζόμενοι.Θα πρέπει λέει να συννενέσουν.

Αν είναι σωστό δεν το ξέρω.Το μόνο που ξέρω είναι ότι και αυτά τα λίγα που ήξερα για τις μισθοδοσίες έχουν γίνει αχταρμας στο κεφάλι μου.

Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων.ΑΝ παρ ολα αυτα ο εργαζομενος βγαινει να παιρνει και παλι πανω απο την καινουργια,αυτα τα παραπανω θεωρουνται οικιοθελη παροχη οικιοθελη παροχη απο τον εργοδοτη, και δεν μπορει να του τα κοψη παρα μονο με την συναινεση του και αν εχει την συναινεση του ,και αν δεν ειναι μελη και οι δυο,τοτε μπορει να τον παει οχι μονο στην νεα ΣΣΕ εμποριου αλλα...και στην ΕΓΣΣΕ. πιστευω πως αυτο να ενοουσαι ο ΣΕΠΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων.ΑΝ παρ ολα αυτα ο εργαζομενος βγαινει να παιρνει και παλι πανω απο την καινουργια,αυτα τα παραπανω θεωρουνται οικιοθελη παροχη οικιοθελη παροχη απο τον εργοδοτη, και δεν μπορει να του τα κοψη παρα μονο με την συναινεση του και αν εχει την συναινεση του ,και αν δεν ειναι μελη και οι δυο,τοτε μπορει να τον παει οχι μονο στην νεα ΣΣΕ εμποριου αλλα...και στην ΕΓΣΣΕ. πιστευω πως αυτο να ενοουσαι ο ΣΕΠΕ.

Το ξαναγράφω: Η μονομερής μείωση των μισθών μέσω της κατάργησης όλων των επιδομάτων (πλην των 4 και αν αυτά προβλέπονται) γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχει υπογραφεί ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων."

Aπό 14/05/2013 για την συγκεκριμένη σύμβαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Απο την παλια ...συμβαση ο εργοδοτης μπορει να κοψη μονομερως, ολα τα επιδοματα , εκτος, τεκνων ,προυπηρεσιας,επικ.εργασιας και σπουδων."

Aπό 14/05/2013 για την συγκεκριμένη σύμβαση?

AN δεν υπογραφεί νέα, ναι, μπορεί.

Προσοχή όμως. Αν υπογραφεί πιο μετά, π.χ. 1.6.2013, τότε: είτε θα κάνει ατομικές συμβάσεις με το προσωπικό, είτε θα ακολουθήσει την νέα ΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.Δυστυχώς προσπαθώ ακόμα να ξεδιαλύνω στο μυαλό μου το τι γίνεται και οι απορίες είναι πολλές.Ευχαριστώ για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξαναγράφω: Η μονομερής μείωση των μισθών μέσω της κατάργησης όλων των επιδομάτων (πλην των 4 και αν αυτά προβλέπονται) γίνεται ΜΟΝΟ όταν δεν έχει υπογραφεί ΣΣΕ.

Δηλαδη λες οτι τωρα που εχει υπογραφει νεα, ασχετως αν καλυπτει ή οχι την επιχειρηση και εμενα (μη μελη) δεν μπορει να μου κοψη τα επιδοματα που δεν προβλεπονται με τον νεο νομο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη λες οτι τωρα που εχει υπογραφει νεα, ασχετως αν καλυπτει ή οχι την επιχειρηση και εμενα (μη μελη) δεν μπορει να μου κοψη τα επιδοματα που δεν προβλεπονται με τον νεο νομο?

Α. Η Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου 6/2012, αναφέρει:

Άρθρο 2

[...]

Οι κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας που θα λήξει ή θα καταγγελθεί, εξακολουθούν να ισχύουν επί ένα τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία τους. Κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης που έχει ήδη λήξει ή καταγγελθεί ισχύουν για ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012. Με την πάροδο του τριμήνου και εφόσον εν τω μεταξύ δεν έχει συναφθεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, εξακολουθούν να ισχύουν από τους κανονιστικούς αυτούς όρους αποκλειστικώς οι όροι εκείνοι που αφορούν α) τον βασικό μισθό ή το βασικό ημερομίσθιο και β) τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή καταγγέλθηκαν, ενώ παύει αμέσως να ισχύει κάθε άλλο προβλεπόμενο σε αυτές επίδομα. Η προσαρμογή των συμβάσεων στις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου γίνεται χωρίς να απαιτείται προηγούμενη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οι όροι του τρίτου εδαφίου που διατηρούνται, εξακολουθούν να ισχύουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από εκείνους της νέας Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας ή της νέας ή της τροποποιημένης ατομικής σύμβασης.

Β. Η ερμηνευτική Εγκύκλιος του Υπ.Εργασίας (4601/304/12.3.2012), αναφέρει:

Άρθρο 2

[...]

5. Όταν παρέλθει τ ο τ ρίμηνο α πό τ η λήξη ή τ ην κ αταγγελία τ ης σ .σ.ε κ αι δ εν

συναφθεί νέα σ.σ.ε, τότε όλοι οι κανονιστικοί όροι που αφορούν επιδόματα

παύουν να ισχύουν, συνεχίζουν όμως να ισχύουν αποκλειστικά αυτοί που

αφορούν αφενός το βασικό μισθό/ημερομίσθιο (της σ.σ.ε. που έληξε ή

καταγγέλθηκε) και αφετέρου τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και

επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις σ.σ.ε που

έληξαν ή καταγγέλθηκαν.

Έτσι για τους ήδη εργαζόμενους, εξακολουθούν να ισχύουν οι

κανονιστικοί όροι που αφορούν το βασικό μισθό ή ημερομίσθιο, και τα επιδόματα

ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον προβλέπονταν.

Επειδή η συγκεκριμένη προσαρμογή ορίζεται από το νόμο, δεν απαιτείται

σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οποιοδήποτε άλλο επίδομα που προβλέπεται

παύει να ισχύει.

Οι όροι του προηγούμενου εδαφίου που διατηρούνται (βασικός μισθός ή

ημερομίσθιο, τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου

εργασίας) παραμένουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από τους όρους νέας

συλλογικής σύμβασης εργασίας.

Με τη νέα συλλογική σύμβαση εργασίας τα μέρη

μπορούν να διαπραγματευτούν και όρους πέραν των ανωτέρω.

Όσον αφορά τη σύναψη νέας ή τροποποιημένης ατομικής σύμβασης

εργασίας, εργοδότες και εργαζόμενοι μπορούν να συμφωνήσουν αμοιβές

τουλάχιστον στο ύψος των μισθών και ημερομισθίων τ ης παρ. 1 α του άρθρου 1

της παρούσης εγκυκλίου.

Συνεπώς, θεωρώ πως με την λήξη του τριμήνου που ακολουθεί τη λήξη ή την καταγγελία της ΣΣΕ, είναι καλό να γίνει νέα τροποποιητική ατομική σύμβαση εργασίας, και όχι η μονομερής μείωση που περιγράφεται πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Α. Η Πράξη Υπουργικού Συμβουλίου 6/2012, αναφέρει:

Άρθρο 2

[...]

Οι κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας που θα λήξει ή θα καταγγελθεί, εξακολουθούν να ισχύουν επί ένα τρίμηνο από τη λήξη ή την καταγγελία τους. Κανονιστικοί όροι Συλλογικής Σύμβασης που έχει ήδη λήξει ή καταγγελθεί ισχύουν για ένα τρίμηνο από την ισχύ του ν. 4046/2012. Με την πάροδο του τριμήνου και εφόσον εν τω μεταξύ δεν έχει συναφθεί νέα Συλλογική Σύμβαση Εργασίας, εξακολουθούν να ισχύουν από τους κανονιστικούς αυτούς όρους αποκλειστικώς οι όροι εκείνοι που αφορούν α) τον βασικό μισθό ή το βασικό ημερομίσθιο και β) τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις Συλλογικές Συμβάσεις Εργασίας που έληξαν ή καταγγέλθηκαν, ενώ παύει αμέσως να ισχύει κάθε άλλο προβλεπόμενο σε αυτές επίδομα. Η προσαρμογή των συμβάσεων στις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου γίνεται χωρίς να απαιτείται προηγούμενη σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οι όροι του τρίτου εδαφίου που διατηρούνται, εξακολουθούν να ισχύουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από εκείνους της νέας Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας ή της νέας ή της τροποποιημένης ατομικής σύμβασης.

Β. Η ερμηνευτική Εγκύκλιος του Υπ.Εργασίας (4601/304/12.3.2012), αναφέρει:

Άρθρο 2

[...]

5. Όταν παρέλθει τ ο τ ρίμηνο α πό τ η λήξη ή τ ην κ αταγγελία τ ης σ .σ.ε κ αι δ εν

συναφθεί νέα σ.σ.ε, τότε όλοι οι κανονιστικοί όροι που αφορούν επιδόματα

παύουν να ισχύουν, συνεχίζουν όμως να ισχύουν αποκλειστικά αυτοί που

αφορούν αφενός το βασικό μισθό/ημερομίσθιο (της σ.σ.ε. που έληξε ή

καταγγέλθηκε) και αφετέρου τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και

επικινδύνου εργασίας, εφόσον τα επιδόματα αυτά προβλέπονταν στις σ.σ.ε που

έληξαν ή καταγγέλθηκαν.

Έτσι για τους ήδη εργαζόμενους, εξακολουθούν να ισχύουν οι

κανονιστικοί όροι που αφορούν το βασικό μισθό ή ημερομίσθιο, και τα επιδόματα

ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου εργασίας, εφόσον προβλέπονταν.

Επειδή η συγκεκριμένη προσαρμογή ορίζεται από το νόμο, δεν απαιτείται

σύμφωνη γνώμη των εργαζομένων. Οποιοδήποτε άλλο επίδομα που προβλέπεται

παύει να ισχύει.

Οι όροι του προηγούμενου εδαφίου που διατηρούνται (βασικός μισθός ή

ημερομίσθιο, τα επιδόματα ωρίμανσης, τέκνων, σπουδών και επικινδύνου

εργασίας) παραμένουν μέχρις ότου αντικατασταθούν από τους όρους νέας

συλλογικής σύμβασης εργασίας.

Με τη νέα συλλογική σύμβαση εργασίας τα μέρη

μπορούν να διαπραγματευτούν και όρους πέραν των ανωτέρω.

Όσον αφορά τη σύναψη νέας ή τροποποιημένης ατομικής σύμβασης

εργασίας, εργοδότες και εργαζόμενοι μπορούν να συμφωνήσουν αμοιβές

τουλάχιστον στο ύψος των μισθών και ημερομισθίων τ ης παρ. 1 α του άρθρου 1

της παρούσης εγκυκλίου.

Συνεπώς, θεωρώ πως με την λήξη του τριμήνου που ακολουθεί τη λήξη ή την καταγγελία της ΣΣΕ, είναι καλό να γίνει νέα τροποποιητική ατομική σύμβαση εργασίας, και όχι η μονομερής μείωση που περιγράφεται πιο πάνω.

Για να αντικατασταθούν, δεν πρέπει η νέα σσε να γίνει υποχρεωτική...???

Άλλως δεσμεύει μόνο τα μέλη των οργανώσεων που την υπέγραψαν......????

Ή το γύρισες και συντάσσεσαι πλέον με το ΙΚΑ οπότε να σε κόψω από παρέα σιγά σιγά....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να αντικατασταθούν, δεν πρέπει η νέα σσε να γίνει υποχρεωτική...???

Άλλως δεσμεύει μόνο τα μέλη των οργανώσεων που την υπέγραψαν......????

Ή το γύρισες και συντάσσεσαι πλέον με το ΙΚΑ οπότε να σε κόψω από παρέα σιγά σιγά....................

Ευγε!!! Στεφανε χιλια χρονια θα ζησης, απο το... στομα μου τα πηρες..(τα... γραφομενα ενοειται). !! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είναι τόσο απλό. Με τη λογική σας συνάδελφοι, δημιουργείται φαύλος κύκλος και έτσι ο εργοδότης δεν μπορεί να κάνει απολύτως τίποτα μονομερώς, ως μη μέλος της εργοδοτικής οργάνωσης που συμβάλλεται την ΣΣΕ. Έτσι, δεν μπορεί:

α) να δώσει μονομερώς μόνο τον βασικό και τα τέσσερα επιδόματα (αυτό μπορούν να το κάνουν μόνο τα μέλη-σύμφωνα με τη λογική σας!),

β) να σταματήσει μονομερώς να εφαρμόζει μία ΣΣΕ την οποία δεν υποχρεούται πλέον να εφαρμόζει (αφού έληξε και το τρίμηνο της παράτασης της κανονιστικής της ισχύος) και να εφαρμόσει μονομερώς π.χ. την ΕΓΣΣΕ. Δηλαδή να πει ότι εφάρμοζε την εν λόγω ΣΣΕ μόνο διότι αυτή καθίστατο υποχρεωτική κάθε έτος,

γ) να εφαρμόσει την νέα ΣΣΕ επειδή δεν θα καταστεί ποτέ υποχρεωτική και άρα ως μη μέλος δεν μπορεί να την εφαρμόσει.

Γι'αυτό το ξαναλέω και το ξαναλέω: πρέπει ο εργοδότης να κάνει ατομικές συμβάσεις που θα "βλέπουν" στην ΕΓΣΣΕ και πάνω σε αυτή μπορεί να δώσει ένα επιπλέον ποσό. Έτσι, ξεμπερδεύει με όλα αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ. ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΗΣ ΜΕ 9 ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 42,34€ ΜΙΚΤΑ. ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΣΣΕ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΤΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΑ 33€ ΜΙΚΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Ή ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πατριώτη όπως λέει κι ο Doctor :

"Συνεπώς, θεωρώ πως με την λήξη του τριμήνου που ακολουθεί τη λήξη ή την καταγγελία της ΣΣΕ, είναι καλό να γίνει νέα τροποποιητική ατομική σύμβαση εργασίας, και όχι η μονομερής μείωση που περιγράφεται πιο πάνω"

Οπότε ήρθε η ώρα να πω στον εργοδότη μου να μου κάνω μια τροποποιητική σύμβαση ως προς τον μισθό από αυτήν των Λογιστών και Βοηθών Λογιστών με αυτά της ΕΓΣΣΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...