Jump to content

Πήραμε (μια ακόμα) παράταση , Και μετά τι ? μια μικρή και βαρετή ματιά στο άμεσο μέλλον

Recommended Posts

Δεν μου αρέσουν τα πμ.

Ειμαι ευκολος άνθρωπος..... δεν δημιουργώ προβλήματα.

Θα έρθουμε 7 άτομα, καμιά εβδομάδα θα μεινουμε. Πιστεύω ,με 150-160 τμ σπίτι θα ειμαστε σχετικά καλά.

Αν εχεις κανονίσει να λείπεις κάπου εκεινη την περίοδο, θα ειναι πιο καλά.

Κατάλαβες.... να μην σου χαλάσουμε και το προγραμμα....

Α, και ενα πολυμορφικό να μας νοικιαζες. Να μην γυρναμε με τα δικά μας.

Ευχαριστώ.

Κιμωνα αν θες έλα κι εσύ. Απλα πες το μου γρηγορα να ενημερωσω τον Αποστολη.

• Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει .

Έτσι και εγώ από βιασύνη για διακοπές έστειλα εκπρόθεσμη δήλωση χωρίς τον 049.Βέβαια ενημερώθηκε ο φορολογούμενος.

Για την συμπληρωματική μπορεί να σταλεί μέσω ΕΛΤΑ έως της 10/08 , όπως αναφέρει η ανακοίνωση του Υπουργείου ;

Όποιος βιάζεται σκοντάφτει .

Έτσι και εγώ από βιασύνη για διακοπές έστειλα εκπρόθεσμη δήλωση χωρίς τον 049.Βέβαια ενημερώθηκε ο φορολογούμενος.

Για την συμπληρωματική μπορεί να σταλεί μέσω ΕΛΤΑ έως της 10/08 , όπως αναφέρει η ανακοίνωση του Υπουργείου ;

έχουν αποοριστικοποιήσει τις δηλώσεις που εστάλεισαν ως εκπρόθεσμες . Μπορείς να μπεις και να την επανυποβάλεις κανονικά.

έχουν αποοριστικοποιήσει τις δηλώσεις που εστάλεισαν ως εκπρόθεσμες . Μπορείς να μπεις και να την επανυποβάλεις κανονικά.

Ευχαριστώ , για την πληροφορία . Από την θάλασσα στον Η/Υ. Μου έφυγε ένα βάρος .

Καλές διακοπές ( έστω και ολιγοήμερες ).

Άντε και του χρόνου Κίμωνα

Να ξαναφτάσει η περίοδος των δηλώσεων, να ανοίξει το taxis κατά τα μέσα Μάρτη (δεν θάχουμε ? εκλογές ) να πέφτει μετά , να μην έρχονται οι βεβαιώσεις και να περιμένουν τον φάκελο από το υπουργείο οι φορολογούμενοι για να μας επισκεφτούν.

Στο εν τω μεταξύ διάστημα θα μιλάμε στο φόρουμ αυτό περί ανέμων και υδάτων, θα ρίχνουμε που και που κανά καντήλι στην ΠΟΦΕΕ και τους συνδικαλιστές μας, θα εξακολουθούμε να θεωρούμε το φόρουμ αυτό σαν το κέντρο αν όχι του κόσμου αλλά τουλάχιστον το κέντρο των απανταχού εν Ελλάδι λογιστών (κάπου διάβασα να αναλάβει το taxheaven την εκπροσώπηση μας) και θα ευλογάμε τον Κωστή (κουζουλέ συγχώρα με, πιστεύω να με καταλαβαίνεις) και θα φωνάζουμε όλοι μαζί να αναλάβει εκπρόσωπος τύπου (το διάβασα κι αυτό).

Στην Θεσσαλονίκη κάποιοι ανησυχούντες συνάδελφοι θα ξαναμαζεύονται, θα φιλοσοφούν για το που πάει η κατάσταση, θα δίνουν τα χέρια για τον υπερ πάντων ημών τον αγώνα, αλλά όλα αυτά χαΛΛαρά , όπως αρμόζει στα καρντάσια.

Πιθανόν στο διάστημα αυτό να γίνουν οι ετήσιες συνελεύσεις των συλλόγων μας και της ΠΟΦΕΕ , (μπορεί και εκλογές – δεν καλοθυμάμαι), χαμπάρι θα πάρουν μόνο οι φίλοι και συγγενείς και αυτοί που έχουν ¨συμφέροντα¨ και … πάπαλα .

Α, ναι

Θα ανοίξουν και θέματα για παράταση του Ε9 και της συγκεντρωτικής τιμολογίων με πάνω από 2000 παρεμβάσεις στο κάθε θέμα (εύκολο είναι, copy – paste από το θέμα των δηλώσεων θα είναι) , μέχρι ο χάρης να μας κάνει την χάρη και να τα πάει κατά το τέλος του Γενάρη.

Και όλα αυτά ενώ θα έχουμε ξεχάσει τη γράφαν όχι οι σαρακηνοί και βενετσιάνοι αλλά ο Σαρακηνός και οι δικοί του από την Πάρο στις προτάσεις τους, και δεν θα πάρουμε χαμπάρι (ίσως μόνο για γαμοσταυρισμό) κάποιες θέσεις της ΠΟΦΕΕ (όπως δεν πήραμε χαμπάρι τις θέσεις της για

και άλλες, που αγνοούμε γιατί τι μας νοιάζει εμάς τώρα )

και έτσι θα κυλήσει ο χρόνος μέχρι ο καλός μας FAZEXA να ανοίξει το θέμα περί καλοκαιρινών διακοπών

άντε και του Χρόνου Κίμωνα

ΥΓ1 : απαραίτητη διευκρίνιση

Στην ΠΟΦΕΕ και ειδικά στον Νίκο Πατέλη τα έχω χώσει άπειρες φορές και κάποιες από αυτές χοντρά. Αλλά νομίζω ότι έχω αποκτήσει το δικαίωμα να τα χώνω γιατί συμμετέχω σε αυτό που λένε συνδικαλισμό. Το να κριτικάρεις κάποιον είναι δικαίωμα που σίγουρα όμως δεν το αποκτάς ξαπλωμένος στον καναπέ του σπιτιού σου

ΥΓ2: θάθελα αν μπορούσαν τα αφεντικά να μέτραγαν και να μας έλεγαν από τις 2200 και δημοσιεύσεις στο θέμα για την παράταση, πόσοι ήταν οι επισκέπτες και πόσα τα μέλη (και απ αυτά πόσα μέλη είναι στην ουσία περιστασιακοί επισκέπτες που απλά έχουν κάνει μια εγγραφή) . Το λέω γιατί νομίζω ότι και αυτό το φόρουμ το ¨χρησιμοποιούμε¨ πολλοί μόνο για τέτοιες ιστορίες και όχι για τον σκοπό που πραγματικά δημιουργήθηκε.

Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο Γιάννης.

Το κείμενο έχει όμως μια δόση απαισιοδοξίας ως προς το μέλλον.

Θεωρώ ότι οι συνάδελφοι βλέπουν όλο και περισσότερο την αναγκαιότητα της εκπροσώπησης τους.

Οι καταστάσεις τους οδηγούν εκεί, αν και βέβαια θα έπρεπε να τους οδηγεί η ίδια η πρωτοβουλία τους.

Είμαι αισιόδοξος επίσης ότι οι συνάδελφοι θα διεκδικήσουν αλλαγή στάσης από την Διοίκηση της Ομοσπονδίας. Θα διεκδικήσουν μια δυναμική διοίκηση, χωρίς βέβαια να αφήνει στην άκρη την διπλωματία. Σκέτο διπλωματία όμως, δεν παίζει... Το γνωρίζουν και οι κοτρώνες, θα το μάθουν κι αυτοί.

Επιπλέον γνωρίζω ότι η ΠΟΦΕΕ θα συγκαλέσει Ολομέλεια Σωματείων στον Σεπτέμβρη. Στο χέρι των Σωματείων θα είναι το θέμα της συνέχισης της κινητοποίησης και όχι όσα ορθά προβλέπει ο Γιάννης να συμβούν. Στο χέρι των Σωματείων είναι η αλλαγής στάσης της Διοίκησης όπως την περιγράψαμε πιο πρίν.

Ε όλα αυτά, λέω πως είναι μια βελτίωση βρε αδερφέ..

Βέβαια θα διαφωνήσω κάθετα με το ρόλο του Forum και της πρώτης σελίδας του Taxheaven Γιάννη. Θα σας το βαράω μέχρι ν' αποθάνω :D ότι πρέπει να υιοθετήσουμε νέες πρακτικές. Και τα μέσα δικτύωσης είναι πρώτα στην κορυφή. Και αν είναι και επαγγελματικό όπως το Taxheaven ακόμα καλύτερα.

Γιατί δεν το καταλαβαίνεται αυτό;

Το έχω μεταφέρει σε στελέχη της Ομοσπονδίας αλλά απαντούν όπως εσύ τώρα.

Να νιώσουμε τι σημαίνει "βήμα επικοινωνίας με την βάση"..........

πρέπει να διεκδικήσουμε την αλλαγή :

Η Ομοσπονδία να πιέζει (ολόκληρο θέμα θα έβαζα εδώ) Προέδρους και τα Διοικητικά Συμβούλια και να μιλά με την βάση.

Να πιέζει και να μιλά...

Να μιλά και να πιέζει....

Τότε θα αποκτήσει το υλικό που θα την κάνει δυνατή απέναντι στα Υπουργεία και τους πολιτικούς

Δώστε αέεεεεεεεεεεεεεεερρρρρρρρρρρρραααααααααααααααα !!!!!!!!!!!!!!

Κώστα, μόλις ήλθα στο γραφείο για να ξεμπερδέψω τις υπόλοιπες 3-4 δηλώσεις και διάβασα τα όσα γράφεις. Τελικά όλοι συμφωνούμε και απλά λέμε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Και όπως τόνισα προηγούμενα, βασικό στοιχείο του δημοκρατικού διαλόγου είναι ο αντίλογος. Αλοίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε απόλυτα...Ομως , δεν σου κάνει εντύπωση και σε σένα Γιάννη, ότι το θέμα "θάφτηκε" από την τρίτη μέρα και αν δεν το συντηρούσαμε 2-3 άνθρωποι θα είχε εξαφανιστεί; Θέλω να πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στην απουσία των συναδέλφων της στεριανής χώρας σε διακοπές, μετά από την εξάντληση των δηλώσεων, γιατί εμείς οι νησιώτες παραμένουμε στα γραφεία μας λόγω ελέγχων.. Από τον Σεπτέμβρη θα είμαστε πάλι σε εγρήγορση και ελπίζω να προκύψει κάτι θετικό. Καλή σας μέρα...

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ

ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

Θεσσαλονίκης & Χανδρή 1

Μοσχάτο

Αποδέκτης: ΧΧΧΧ, Username: WW.

Αγαπητέ φορολογούμενε,

Δεδομένης της παράτασης στην υποβολή των δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος μέσω διαδικτύου που το Υπουργείο Οικονομικών ανακοίνωσε, για τη δική σας διευκόλυνση και προς αποφυγή ταλαιπωρίας, η Υπηρεσία μας χαρακτήρισε αυτόματα προσωρινή τη δήλωση που υποβάλατε.

Κατόπιν τούτου έχετε την δυνατότητα να προβείτε σε διορθώσεις που αφορούν τη συμπλήρωση του κωδικού 049 για την κατοχύρωση του αφορολόγητου και του πίνακα Ι του έντυπου Ε3 για τον αυτοέλεγχο των επιτηδευματιών, ώστε να οριστικοποίησετε εκ νέου τη δήλωσή σας.

Η νέα προθεσμία υποβολής είναι η 10η Αυγούστου 2012.

Επισημαίνεται ότι η υποβολή των δηλώσεων φόρου εισοδήματος μετά την 10η Αυγούστου 2012, επιφέρει μεταξύ άλλων εκτός από προσαυξήσεις εκπροθέσμου υποβολής ή προστίμου, την απώλεια του αφορολόγητου του πρώτου κλιμακίου της φορολογικής κλίμακας διότι δεν αναγνωρίζονται οι αποδείξεις δαπανών του κωδ. 049 καθώς και τη δυνατότητα του αυτοελέγχου για τους επιτηδευματίες.

Εάν αντιμετωπίζετε πρόβλημα κατά τη διαδικασία της ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσής σας μπορείτε να απευθύνεστε στο Γραφείο Υποστήριξης Χρηστών (Helpdesk) της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων: 210 480 2552.

Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΘΕΟΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ

Κώστα, μόλις ήλθα στο γραφείο για να ξεμπερδέψω τις υπόλοιπες 3-4 δηλώσεις και διάβασα τα όσα γράφεις. Τελικά όλοι συμφωνούμε και απλά λέμε τα ίδια πράγματα με διαφορετικά λόγια. Και όπως τόνισα προηγούμενα, βασικό στοιχείο του δημοκρατικού διαλόγου είναι ο αντίλογος. Αλοίμονο αν όλοι συμφωνούσαμε απόλυτα...Ομως , δεν σου κάνει εντύπωση και σε σένα Γιάννη, ότι το θέμα "θάφτηκε" από την τρίτη μέρα και αν δεν το συντηρούσαμε 2-3 άνθρωποι θα είχε εξαφανιστεί; Θέλω να πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στην απουσία των συναδέλφων της στεριανής χώρας σε διακοπές, μετά από την εξάντληση των δηλώσεων, γιατί εμείς οι νησιώτες παραμένουμε στα γραφεία μας λόγω ελέγχων.. Από τον Σεπτέμβρη θα είμαστε πάλι σε εγρήγορση και ελπίζω να προκύψει κάτι θετικό. Καλή σας μέρα...

ΚΑλημερα, στο χερι μας ειναι να το οργανωσουμε ,γιατι επειδη καθε φετος και χειροτερα , του χρονου θα εχουμε σημαντικο προβλημα , συμφωνω μαζι σου , α μια ερωτηση , σημερα μεχρι το βραδυ θα ειναι ανοιχτο ?

ευχαριστω.

ΚΑλημερα, στο χερι μας ειναι να το οργανωσουμε ,γιατι επειδη καθε φετος και χειροτερα , του χρονου θα εχουμε σημαντικο προβλημα , συμφωνω μαζι σου , α μια ερωτηση , σημερα μεχρι το βραδυ θα ειναι ανοιχτο ?

ευχαριστω.

Μπέρδεψες τις μέρες , σήμερα είναι Πέμπτη. δεν είσαι ο μόνος, αφού κάναμε την νύχτα μέρα. Αύριο είναι Παρασκευή 10 του μήνα όπως λέει η ανακοίνωση και δεν νομίζω να το κρατήσουν για Σαββατοκύριακο. Κάνε κουράγιο και τέλειωσε αύριο για να ξεκουρασθείς το Σ/Κ. Τράβα σε καμιά παραλία...

Καλημέρα μας!!!

Θα πρέπει λοιπόν όλοι μας εφόσον θέλουμε να αλλάξουμε την όλη κατάσταση μέλη και μη της ΠΟΦΕΕ

έως τον Σεπτέμβρη να φροντίσουμε να κοιτάξουμε την δική μας βάση έτσι ώστε να έχουμε όλες τις απόψεις

των μελών μας τεκμηριωμένες.Να δούμε τελικά τι πραγματικά θέλουμε και ζητάμε και κατά την απόψη μου

έτσι δεν θα απαιτούμε και δεν θα αδικούμε κανέναν ούτε καν εμάς τους ίδιους γιατί απλά θα είναι επιλογή μας!

Κωστή

Να ξεκαθαρίσω κάτι.

Το σάιτ αυτό και το φόρουμ είναι το καλύτερο που υπάρχει στον χώρο μας.

Οτιδήποτε άλλο, ακόμα και από εταιρείες που έχουν σχέση με τον χώρο μας, είναι μακράν δεύτερο.

Ένας από τους λόγους που το κάνει μοναδικό είναι η ζωντάνια του, δηλαδή όλοι εμείς.

Μέχρι εδώ συμφωνούμε

Θα συμφωνήσουμε και στο ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο επικοινωνίας (οριζόντιας όπως την λες) μεταξύ των συναδέλφων.

Εκεί που εγώ διαφώνησα ή αν θες σχολίασα, είναι η λογική υποκατάστασης των οργάνων (αυτών των έρμων οργάνων) και μάλιστα ¨δια βοής¨.

Να κάνουμε λένε τον Κουλογιάννη αρχιεπίσκοπο και τον Γραβιά δεσπότη (ο Καρποδίνης δρα αθέατος και έτσι γλυτώνει την ενθρόνιση)

Και μιας και η αφεντομουτσουνάρα σου τράβηξε το κουπί, να σε χρήσουμε , λέει εκπρόσωπο τύπου (κάτι σαν τον Σίμο τον πατριώτη μου).

Και όχι πως δεν θα σε ψήφιζα και γω, σουχω αδυναμία το ξέρεις, άσχετα αν καμια φορά με πικραίνεις (άντε μια ήταν και πέρασε), αλλά όχι στην λογική κάτω τούτοι και πάνω εκείνοι.

Και αν ανέφερα με τα link επεξεργασμένες θέσεις της ΠΟΦΕΕ δεν τόκανα για να πω τι καλή (η ΠΟΦΕΕ) και τι καλοί (το ΔΣ της) που είναι αλλά μπας , μήπως, κάποιοι από εμάς δουν ότι αυτή η ομοσπονδία και αυτό το συμβούλιο κάτι έχουν κάνει ρε γαμώτο και μάλιστα σε τομείς που όλοι (?) θα θέλαμε να έχουμε λόγο και παρέμβαση. Και έβαλα τούτο το ερωτηματικό στο όλοι γιατί ειλικρινά ρε Κωστή δεν είμαι σίγουρος, σκέφτομαι δηλαδή αν μια, όποια ΠΟΦΕΕ , εξασφάλιζε την παράταση που ήθελε ο καθ ένας μας, αυτή και θα ήταν η καλή, και δεν πάνε να κουρεύονται θέσεις και απόψεις για το επάγγελμά μας.

Έγραψα και στην αρχή.

Μπράβο και ζήτω στους Παριανούς, από κει και πέρα τι?

Να αυτά σκέφτομαι Κωστή μου και τελικά καταλήγω

Τελειώστε τις δηλώσεις και πάρτε μια ανάσα σύντροφοι, σε λίγο θάχουμε νέο αγώνα.

Την παράταση για τις συγκεντρωτικές και την παράταση για το Ε9

(θυμάσαι Κωστή πριν λίγα χρόνια που οι συγκεντρωτικές είχαν φθάσει 31 Δεκέμβρη και κει στις 28 ζητάγαμε πάλι παράταση και τις πήγαν Γενάρη, αλλά ρε γαμώτο πάλι παράταση θέλαμε)

Γιαυτό και καταλήγω

Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,

προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Κωστή

Να ξεκαθαρίσω κάτι.

Το σάιτ αυτό και το φόρουμ είναι το καλύτερο που υπάρχει στον χώρο μας.

Οτιδήποτε άλλο, ακόμα και από εταιρείες που έχουν σχέση με τον χώρο μας, είναι μακράν δεύτερο.

Ένας από τους λόγους που το κάνει μοναδικό είναι η ζωντάνια του, δηλαδή όλοι εμείς.

Μέχρι εδώ συμφωνούμε

Θα συμφωνήσουμε και στο ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο επικοινωνίας (οριζόντιας όπως την λες) μεταξύ των συναδέλφων.

Εκεί που εγώ διαφώνησα ή αν θες σχολίασα, είναι η λογική υποκατάστασης των οργάνων (αυτών των έρμων οργάνων) και μάλιστα ¨δια βοής¨.

Να κάνουμε λένε τον Κουλογιάννη αρχιεπίσκοπο και τον Γραβιά δεσπότη (ο Καρποδίνης δρα αθέατος και έτσι γλυτώνει την ενθρόνιση)

Και μιας και η αφεντομουτσουνάρα σου τράβηξε το κουπί, να σε χρήσουμε , λέει εκπρόσωπο τύπου (κάτι σαν τον Σίμο τον πατριώτη μου).

Και όχι πως δεν θα σε ψήφιζα και γω, σουχω αδυναμία το ξέρεις, άσχετα αν καμια φορά με πικραίνεις (άντε μια ήταν και πέρασε), αλλά όχι στην λογική κάτω τούτοι και πάνω εκείνοι.

Και αν ανέφερα με τα link επεξεργασμένες θέσεις της ΠΟΦΕΕ δεν τόκανα για να πω τι καλή (η ΠΟΦΕΕ) και τι καλοί (το ΔΣ της) που είναι αλλά μπας , μήπως, κάποιοι από εμάς δουν ότι αυτή η ομοσπονδία και αυτό το συμβούλιο κάτι έχουν κάνει ρε γαμώτο και μάλιστα σε τομείς που όλοι (?) θα θέλαμε να έχουμε λόγο και παρέμβαση. Και έβαλα τούτο το ερωτηματικό στο όλοι γιατί ειλικρινά ρε Κωστή δεν είμαι σίγουρος, σκέφτομαι δηλαδή αν μια, όποια ΠΟΦΕΕ , εξασφάλιζε την παράταση που ήθελε ο καθ ένας μας, αυτή και θα ήταν η καλή, και δεν πάνε να κουρεύονται θέσεις και απόψεις για το επάγγελμά μας.

Έγραψα και στην αρχή.

Μπράβο και ζήτω στους Παριανούς, από κει και πέρα τι?

Να αυτά σκέφτομαι Κωστή μου και τελικά καταλήγω

Τελειώστε τις δηλώσεις και πάρτε μια ανάσα σύντροφοι, σε λίγο θάχουμε νέο αγώνα.

Την παράταση για τις συγκεντρωτικές και την παράταση για το Ε9

(θυμάσαι Κωστή πριν λίγα χρόνια που οι συγκεντρωτικές είχαν φθάσει 31 Δεκέμβρη και κει στις 28 ζητάγαμε πάλι παράταση και τις πήγαν Γενάρη, αλλά ρε γαμώτο πάλι παράταση θέλαμε)

Γιαυτό και καταλήγω

Δειλοί, μοιραίοι κι άβουλοι αντάμα,

προσμένουμε, ίσως, κάποιο θάμα!

Ναι συμφωνώ απόλυτα σε όσα είπες Γιάννη.

Πάρα γι' αυτό βρε άτιμε:

σου' χω αδυναμία το ξέρεις, άσχετα αν καμια φορά με πικραίνεις (άντε μια ήταν και πέρασε),...

μα την Παναγιά θα σε ποτίσω τόσινα ρακί μιαν ημέρα, απού θε να τα ξεχάσεις ούλα ετούτανα μονομιάς... :D:rolleyes:

Μπέρδεψες τις μέρες , σήμερα είναι Πέμπτη. δεν είσαι ο μόνος, αφού κάναμε την νύχτα μέρα. Αύριο είναι Παρασκευή 10 του μήνα όπως λέει η ανακοίνωση και δεν νομίζω να το κρατήσουν για Σαββατοκύριακο. Κάνε κουράγιο και τέλειωσε αύριο για να ξεκουρασθείς το Σ/Κ. Τράβα σε καμιά παραλία...

ΝΑ ΣΑΙ καλα σαρακινοσ, το καταλαβα και γω αργοτερα αυτο με την πεμπτη , οντως εχουμε χασει το μπουσουλα...

Όπως ξέρεις μερικά πράγματα δεν ανακοινώνονται, αλλά πραγματικά ψάξε να μάθεις το παρασκήνιο της σημερινής παράτασης.

Θα ήθελα πολύ να το μαθαίναμε όλοι...

όχι τίποτε άλλο,για να μην οργιάζει η φαντασία μας και γινόμαστε κακοί.

Όπως ξέρεις μερικά πράγματα δεν ανακοινώνονται, αλλά πραγματικά ψάξε να μάθεις το παρασκήνιο της σημερινής παράτασης.

Θα ήθελα πολύ να το μαθαίναμε όλοι...

όχι τίποτε άλλο,για να μην οργιάζει η φαντασία μας και γινόμαστε κακοί.

Τι εννοεί ο ποιητής....;

Τι εννοεί ο ποιητής....;

Και μένα με προβλημάτισε. Kiky δεν βοηθάς;

δεν ειστε προσεχτικοι ........

Στους γρίφους δεν ήμουν δυνατός , από το Δημοτικό. Μήπως κάποια βοήθεια, μια λέξη, συναδέλφισα ;

τον γριφο δεν τον εγραψα εγω αγαπητοι μου συναδελφοι......

ουτε ο/η kiky ειναι ο ποιητης....

δεν θελω να γινω περισσοτερο δυσαρεστη, γι αυτο καντε τον κοπο και ανατρεξτε παραπανω , οπου εξεφρασα και γω την απορια μου σχετικα με αυτο το παρασκηνιο....

και μηπως αυτο το παρασκηνιο που μας περιγραφεις και που δεν ανακοινωνεται, ειναι ακριβως αυτο που παραπανω ονομαζεις νοοτροπια αυτων που ηγουνται των συνδικαλιστικων οργανωσεων? Και μηπως ακριβως αυτη η ομιχλη που επικρατει κανει τον κοσμο επιφυλακτικο και καχυποπτο ?

για να μην προχωρησω περισσοτερο (πραγμα που για μενα δεν ειναι η ουσια) και αναρωτηθω γιατι αυτο το παρασκηνιο δεν παιχτηκε την Παρασκευη παρα σημερα Τριτη με δυο μερες καθυστερηση?

Εγώ, στο λόγο της τιμής μου, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά το ότι μ'ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει... :D

Εγώ, στο λόγο της τιμής μου, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αλλά το ότι μ'ενδιαφέρει, με ενδιαφέρει... :D

Το ίδιο κι' εγώ, ειλικρινά αισθάνομαι μπερδεμένος και αναρωτιέμαι τι πάει στραβά...

Σήμερα, σχετικά ξεκούραστος και ήρεμος, αφού περιμένω να δω την λήξη των Ολυμπιακών αγώνων,(που τους έχασα, αλλά ελπίζω να κυκλοφορήσει το DVD), θέλω να πάρω θέση στο θεματάκι που άνοιξε ο Γιάννης και που έχει εξελιχθεί σε θρίλερ του τύπου "ποιος σκότωσε τον J.R ?" και να ζητήσω να πούμε τα πράγματα με το όνομά τους. Και αυτό, αγαπητή Χρύσα, επειδή αναφέρεσαι σε παραπάνω δημοσίευσή σου , αν είναι αυτή : (από 7 Αυγούστου)

εγω παλι Κωστα, δεν σε καταλαβαινω.....ειμαι και Σαλονικια , τα παμε.....

γινεται κακος καποιος οταν λεει αληθειες ?

και μηπως αυτο το παρασκηνιο που μας περιγραφεις και που δεν ανακοινωνεται, ειναι ακριβως αυτο που παραπανω ονομαζεις νοοτροπια αυτων που ηγουνται των συνδικαλιστικων οργανωσεων? Και μηπως ακριβως αυτη η ομιχλη που επικρατει κανει τον κοσμο επιφυλακτικο και καχυποπτο ?

για να μην προχωρησω περισσοτερο (πραγμα που για μενα δεν ειναι η ουσια) και αναρωτηθω γιατι αυτο το παρασκηνιο δεν παιχτηκε την Παρασκευη παρα σημερα Τριτη με δυο μερες καθυστερηση?

Ομολογώ ότι αν είναι έτσι, τότε πρέπει να γνωρίζουμε τι πραγματικά λέχθηκε, μεταξύ ποιών, πότε και γιατί δεν έγινε πράξη και ποιος εξέθεσε ποιον; Αν δεν είναι δυνατόν να δημοσιοποιηθούν αυτά για να ξεκαθαρίσει το τοπίο, αν δοθεί μια εξήγηση με οποιονδήποτε άλλο τρόπο, εκτός forum, για να μη καταφερόμαστε κατά δικαίων και αδίκων. Εγώ προσωπικά, έχω πάρει κάποιες θέσεις που στηρίζονται σε γεγονότα ή τουλάχιστον, σε αυτά που φαίνεται ότι συνέβησαν. Αν δεν έγιναν έτσι, οφείλω μια συγνώμη σε κάποιους, αλλά πρέπει να αποδειχθεί ότι έσφαλα. Γκλάντνοστ και περεστρόϊκα, συνάδελφοι, για να θυμηθούμε τα προδομένα μας όνειρα κάποιοι ονειροπόλοι από μας τους παλιότερους...

Γιάννη θέλεις να είσαι κακός με όλους αλλά δεν τα καταφέρνεις....

Για την μη ενασχόληση με τον συνδικαλισμό δεν φταίει ούτε Η ΠΟΦΕΕ ούτε η νοοτροπία μας σαν λογιστές .

Αυτό που φταίει είναι οι νοοτροπίες οι πράξεις , και τα λεγόμενα αυτών που ηγούνται συνδικαλιστικών οργανώσεων στην Ελλάδα όλα τα τελευταία χρόνια 20 χρόνια (ΓΣΕΕ κλπ).

Προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τον συνδικαλισμό, (ούτε σαν μέλος) αναγνωρίζω όμως στην ΠΟΦΕΕ (και μόνο σε αυτήν) ότι τα τελευταία τουλάχιστον 2 χρόνια έχει κάνει προόδους.

Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πάντα, αλλά θα ήμουν άδικος να μην αναγνωρίσω ότι έχει κάνει προόδους.

Θα συμφωνήσω μαζί σου λέγοντας ότι όσοι τα χώνουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο στην ΠΟΦΕΕ και την κάθε ΠΟΦΕΕ πρέπει να "κερδίσουν" το δικαίωμα αυτό συμμετέχοντας ..