Jump to content
Sign in to follow this  
ΧΑΛΚΙΔΕΟΣ

Πήραμε (μια ακόμα) παράταση , Και μετά τι ? μια μικρή και βαρετή ματιά στο άμεσο μέλλον

Recommended Posts

Άντε και του χρόνου Κίμωνα

Να ξαναφτάσει η περίοδος των δηλώσεων, να ανοίξει το taxis κατά τα μέσα Μάρτη (δεν θάχουμε ? εκλογές ) να πέφτει μετά , να μην έρχονται οι βεβαιώσεις και να περιμένουν τον φάκελο από το υπουργείο οι φορολογούμενοι για να μας επισκεφτούν.

Στο εν τω μεταξύ διάστημα θα μιλάμε στο φόρουμ αυτό περί ανέμων και υδάτων, θα ρίχνουμε που και που κανά καντήλι στην ΠΟΦΕΕ και τους συνδικαλιστές μας, θα εξακολουθούμε να θεωρούμε το φόρουμ αυτό σαν το κέντρο αν όχι του κόσμου αλλά τουλάχιστον το κέντρο των απανταχού εν Ελλάδι λογιστών (κάπου διάβασα να αναλάβει το taxheaven την εκπροσώπηση μας) και θα ευλογάμε τον Κωστή (κουζουλέ συγχώρα με, πιστεύω να με καταλαβαίνεις) και θα φωνάζουμε όλοι μαζί να αναλάβει εκπρόσωπος τύπου (το διάβασα κι αυτό).

Στην Θεσσαλονίκη κάποιοι ανησυχούντες συνάδελφοι θα ξαναμαζεύονται, θα φιλοσοφούν για το που πάει η κατάσταση, θα δίνουν τα χέρια για τον υπερ πάντων ημών τον αγώνα, αλλά όλα αυτά χαΛΛαρά , όπως αρμόζει στα καρντάσια.

Πιθανόν στο διάστημα αυτό να γίνουν οι ετήσιες συνελεύσεις των συλλόγων μας και της ΠΟΦΕΕ , (μπορεί και εκλογές – δεν καλοθυμάμαι), χαμπάρι θα πάρουν μόνο οι φίλοι και συγγενείς και αυτοί που έχουν ¨συμφέροντα¨ και … πάπαλα .

Α, ναι

Θα ανοίξουν και θέματα για παράταση του Ε9 και της συγκεντρωτικής τιμολογίων με πάνω από 2000 παρεμβάσεις στο κάθε θέμα (εύκολο είναι, copy – paste από το θέμα των δηλώσεων θα είναι) , μέχρι ο χάρης να μας κάνει την χάρη και να τα πάει κατά το τέλος του Γενάρη.

Και όλα αυτά ενώ θα έχουμε ξεχάσει τη γράφαν όχι οι σαρακηνοί και βενετσιάνοι αλλά ο Σαρακηνός και οι δικοί του από την Πάρο στις προτάσεις τους, και δεν θα πάρουμε χαμπάρι (ίσως μόνο για γαμοσταυρισμό) κάποιες θέσεις της ΠΟΦΕΕ (όπως δεν πήραμε χαμπάρι τις θέσεις της για

και άλλες, που αγνοούμε γιατί τι μας νοιάζει εμάς τώρα )

και έτσι θα κυλήσει ο χρόνος μέχρι ο καλός μας FAZEXA να ανοίξει το θέμα περί καλοκαιρινών διακοπών

άντε και του Χρόνου Κίμωνα

ΥΓ1 : απαραίτητη διευκρίνιση

Στην ΠΟΦΕΕ και ειδικά στον Νίκο Πατέλη τα έχω χώσει άπειρες φορές και κάποιες από αυτές χοντρά. Αλλά νομίζω ότι έχω αποκτήσει το δικαίωμα να τα χώνω γιατί συμμετέχω σε αυτό που λένε συνδικαλισμό. Το να κριτικάρεις κάποιον είναι δικαίωμα που σίγουρα όμως δεν το αποκτάς ξαπλωμένος στον καναπέ του σπιτιού σου

ΥΓ2: θάθελα αν μπορούσαν τα αφεντικά να μέτραγαν και να μας έλεγαν από τις 2200 και δημοσιεύσεις στο θέμα για την παράταση, πόσοι ήταν οι επισκέπτες και πόσα τα μέλη (και απ αυτά πόσα μέλη είναι στην ουσία περιστασιακοί επισκέπτες που απλά έχουν κάνει μια εγγραφή) . Το λέω γιατί νομίζω ότι και αυτό το φόρουμ το ¨χρησιμοποιούμε¨ πολλοί μόνο για τέτοιες ιστορίες και όχι για τον σκοπό που πραγματικά δημιουργήθηκε.

πολυ ευστοχα οσα γραφεις Γιαννη μου

σε ο,τι με αφορα επιφυλασσομαι να σου απαντησω , δεν κανω πως δεν καταλαβαινω :)

οι νεοτεροι εδω μεσα μπορουν να ειναι αισιοδοξοι

εγω συμμεριζομαι την απαισιοδοξια σου και την εχω εκφρασει και αλλου σημερα.

παρε τις ανασες σου και συ, γιατι τις χρειαζεσαι και απο Σεπτεμβρη , θα τα λεμε εδω....

ΥΓ3: να μην ξεχάσω ότι σε όλο αυτό το διάστημα ο καλός συνάδελφος HARYK (καλημέρα Μπάμπη) θα συνεχίζει να απαντά στις απορίες για τον κωδ 175-176 της δήλωσης

ηδη το θεμα σου , δεν τυγχανει μεγαλης αποδοχης αν κρινω απο οσους το διαβαζουν

7 χρήστες διαβάζουν αυτό το θέμα

2 μέλη, 1 επισκέπτες, 1 ανώνυμοι χρήστες

ας το αποδωσουμε στην ωρα , στην πιεση, στη ζεστη κι ας ελπισουμε οτι θα προβληματισει πολλους, τουλαχιστον οσους τοσα μερονυχτα κατεκλυαν το θεμα της παρατασης.

και πως να τύχει μεγάλης αποδοχής...αφού τα προβλήματα λύθηκαν με τη νέα παράταση..από τις 10/8 ..θα ξαναγίνουμε φωνακλάδες..

Δεν ξέρω τι λές εσύ Γιάννη για του χρόνου , πάντως το επόμενο μεγάλο θέμα που θα διεκδικήσουμε μαχητικά μέσα από τα πληκτρολόγιά μας είναι η παράταση των συγκεντρωτικών. :)

Πότε θα καταλάβουμε ότι δεν "λύθηκε" κανένα πρόβλημα και πότε θα σταματήσουμε να σκεφτόμαστε τον εαυτούλη μας μόνο και πώς θα καταφέρουμε να τα στριμώξουμε όλα ώστε να τα προλάβουμε;! Καμία αλλυλεγύη, καμία αξιοπρέπεια. Ειλικρινά έχω απογοητευτεί κι ας μην ασχολούμε πάρα πολλά χρόνια με αυτό το επάγγελμα. :(

Γιάννη θέλεις να είσαι κακός με όλους αλλά δεν τα καταφέρνεις....

Για την μη ενασχόληση με τον συνδικαλισμό δεν φταίει ούτε Η ΠΟΦΕΕ ούτε η νοοτροπία μας σαν λογιστές .

Αυτό που φταίει είναι οι νοοτροπίες οι πράξεις , και τα λεγόμενα αυτών που ηγούνται συνδικαλιστικών οργανώσεων στην Ελλάδα όλα τα τελευταία χρόνια 20 χρόνια (ΓΣΕΕ κλπ).

Προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τον συνδικαλισμό, (ούτε σαν μέλος) αναγνωρίζω όμως στην ΠΟΦΕΕ (και μόνο σε αυτήν) ότι τα τελευταία τουλάχιστον 2 χρόνια έχει κάνει προόδους.

Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πάντα, αλλά θα ήμουν άδικος να μην αναγνωρίσω ότι έχει κάνει προόδους.

Όπως ξέρεις μερικά πράγματα δεν ανακοινώνονται, αλλά πραγματικά ψάξε να μάθεις το παρασκήνιο της σημερινής παράτασης.

Θα συμφωνήσω μαζί σου λέγοντας ότι όσοι τα χώνουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο στην ΠΟΦΕΕ και την κάθε ΠΟΦΕΕ πρέπει να "κερδίσουν" το δικαίωμα αυτό συμμετέχοντας ..

Είχα δημιουργήσει ένα παρόμοιο θέμα στις 19/05/2012 βλέποντας την καταιγίδα να έρχεται...

ένα like και ένα σχόλιο...αυτά εισέπραξα!

Θέλω να πιστεύω πως δεν θα έχει την ίδια τύχη κι αυτό...

Να μην ξεχάσουμε τον εφιάλτη που ζήσαμε για να μην τον ξανά αντιμετωπίσουμε!

Σε όλους μας αντιστοιχεί το μερίδιο ευθύνης για όλη αυτή την κατάσταση.

Και το Υ.Ο και η ΠΟΦΕΕ με την μόνη διαφόρα ότι η ΠΟΦΕΕ είμαστε όλοι εμείς

οι άλλοι(Υ.Ο) βρίσκουν έδαφος και καταπατάνε...εμείς για πόσο ακόμα θα τους επιτρέπουμε?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=86972&st=0&p=475399entry475399

Φυσικά και δεν λύθηκε κανένα πρόβλημα απλά μερικοί συνάδελφοι θα μπορέσουν να ανταπεξέλθουν στις υποχρεώσεις τους ασχέτως αν μας βγήκε η ψυχή.

Το μετά είναι στο χέρι μας.Και όπως κανονίζετε τις συναντήσεις (που δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να έρθω) έτσι θα κανονίσουμε όλοι κάτι για να ακουστούμε.

αφεντικό

πόσο δίκιο έχεις

τα τελευταία 30 χρόνια έχουν καταφέρει συνειδητά να απαξιώσουν κάθε έννοια και το κυριότερο την έννοια της συμμετοχής

Χρύσα, το έγραψα και στον τίτλο , ένα βαρετό θέμα

Νίκο συγκεντρωτικές και Ε9

ελπιζω να μην με εχετε μαζι σας στον μεγαλειωδη αυτον αγωνα και ελπιζω να διαχειριστω κι εγω καλυτερα τον χρονο μου στο μελλον ωστε να μην ξαναασχοληθω με καμμια παραταση της ντροπης.

Για ο,τι αλλο προγραμματισμενο εγκαιρα και με αξιοπρεπεια , θα ειμαι μαζι σας...

Γιάννη μου καλέ , μέχρι να ξαναφτάσει η υποβολή των δηλώσεων για του χρόνου θα πρέπει, όπως λέει και ο νονός μου nikosb, να ζητηθεί παράταση για τις συγκεντρωτικές , για το νέο Ε9 (οταν με το καλό ) για το ΓΕΜΗ , για τα σήματα κυκλοφορίας , για τις ληξιπρόθεσμες κλπ κλπ .

Θα ήθελα να μην διαφωνήσω σε όσα λές , αλλα αυτό δεν γίνεται σε ότι έχει σχεση με την ομοσπονδία και το ΟΕΕ .

Ειναι οι φορείς του κλάδου και είχαν την υποχρεωση να κάνουν πολλά περισσότερα απο αυτα που κάνουν .

Δεν με ενδιαφερει το πόσοι συναδελφοι συμμετεχουν η όχι στους συλλόγους τους και το πόσο ενεργοί είναι .

Την αποχή την γνωρίζουμε γενικότερα , απο εκεί και πέρα όποιος θέλει να κοντραριστει με το σύστημα και να διεκδικήσει το κάνει με τα λίγα όπλα που διαθετεί .

Δίνει την μάχη του και μετά λέει , παιδιά συγνώμη , εμείς παλέψαμε αλλα δυστυχώς είμασταν λίγοι και χάσαμε .

θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο ότι το φόρουμ δεν μπορεί να προσφερει τίποτα και δεν θα έπρεπε κατα την γνώμη μου , σε ότι έχει να κάνει με την εκπροσώπηση του κλάδου , αλλα είναι γεγονός ότι μέσα απο το φόρουμ έχουν γίνει συντονισμένες και ομαδικές προσπάθειες οι οποίες έχουν αποτελέσματα .

Προσπαθειες όπως η μειωμένη απασχόληση και το ΙΚΑ , ο ΟΑΕΕ , τα Ε9 και το περιουσιολόγιο .

Προσωπικά το έχω δηλώσει ότι θα προσπαθώ με κάθε τρόπο ,

όσο και όπως μπορώ , με φίλους και με γνωστούς , μεσα απο τον σύλλογο ,

με δημοσιεύσεις , με τηλεφωνήματα , με επιστολές , με συλλογη υπογραφών ,

οπως μπορει και νομίζει ο καθε ενας γενικότερα.

Είναι στο χέρι μας λοιπόν να κανονισουμε μια μαζικη κινητοποίηση μια και η ΠΟΦΕΕ καλύψε τις ανάγκες της ώς ομοσπονδία με την ολιγοήμερη παράταση που φανηκέ πως πήρε απο το υπουργείο .

Αυτό είναι το τεράστιο λάθος- ψεμα τους φίλε , φωνάζουν απο εχθές θα κάνουμε , θα δείξουμε , θα ματώσουμε και μόλις δόθηκε η παράταση τσιμουδιά , κουβέντα για την απαισια γενικότερη συμπεριφορά του υπουργείου απέναντι στον κλάδο .

Και βγαινουμε τώρα και εμείς και τα χωνουμε σε όσους απέχουν , μα πρωτα πρωτα αυτοι που συμμετεχουν και μας εκπροσωπουν δίνουν το κακό παράδειγμα φίλε μου και μένουν στην υποτιθέμενη νίκη , στην μάχη της παράτασης .

Για αυτό σου λέω ,

το πρόβλημα δεν είναι στην αποχή και μόνο ,

το μεγαλυτερο πρόβλημα είναι η ΣΙΩΠΗΡΗ συμμετοχή .

Γιάννη θέλεις να είσαι κακός με όλους αλλά δεν τα καταφέρνεις....

Για την μη ενασχόληση με τον συνδικαλισμό δεν φταίει ούτε Η ΠΟΦΕΕ ούτε η νοοτροπία μας σαν λογιστές .

Αυτό που φταίει είναι οι νοοτροπίες οι πράξεις , και τα λεγόμενα αυτών που ηγούνται συνδικαλιστικών οργανώσεων στην Ελλάδα όλα τα τελευταία χρόνια 20 χρόνια (ΓΣΕΕ κλπ).

Προσωπικά εγώ δεν πρόκειται να ασχοληθώ με τον συνδικαλισμό, (ούτε σαν μέλος) αναγνωρίζω όμως στην ΠΟΦΕΕ (και μόνο σε αυτήν) ότι τα τελευταία τουλάχιστον 2 χρόνια έχει κάνει προόδους.

Περιθώρια βελτίωσης υπάρχουν πάντα, αλλά θα ήμουν άδικος να μην αναγνωρίσω ότι έχει κάνει προόδους.

Όπως ξέρεις μερικά πράγματα δεν ανακοινώνονται, αλλά πραγματικά ψάξε να μάθεις το παρασκήνιο της σημερινής παράτασης.

Θα συμφωνήσω μαζί σου λέγοντας ότι όσοι τα χώνουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο στην ΠΟΦΕΕ και την κάθε ΠΟΦΕΕ πρέπει να "κερδίσουν" το δικαίωμα αυτό συμμετέχοντας ..

εγω παλι Κωστα, δεν σε καταλαβαινω.....ειμαι και Σαλονικια , τα παμε.....

γινεται κακος καποιος οταν λεει αληθειες ?

και μηπως αυτο το παρασκηνιο που μας περιγραφεις και που δεν ανακοινωνεται, ειναι ακριβως αυτο που παραπανω ονομαζεις νοοτροπια αυτων που ηγουνται των συνδικαλιστικων οργανωσεων? Και μηπως ακριβως αυτη η ομιχλη που επικρατει κανει τον κοσμο επιφυλακτικο και καχυποπτο ?

για να μην προχωρησω περισσοτερο (πραγμα που για μενα δεν ειναι η ουσια) και αναρωτηθω γιατι αυτο το παρασκηνιο δεν παιχτηκε την Παρασκευη παρα σημερα Τριτη με δυο μερες καθυστερηση?

snapback.png1953, κατά 13 Φεβρουάριος 2012 - 09:05 πμ, λόγο:

ΕΠΑΝΑΧΑΡΑΞΗ ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΛΟΓΙΣΤΩΝ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ

ΔΙΑ ΜΕΣΟΥ ΤΗΣ ΙΔΡΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝ-ΠΕ ν1667/86

Αρθρο 18 Κεφαλαια

Η συνθεση του κεφαλαιου θα αποτελειται απο συνεταιριστικες μεριδες καποιας αξιας .Η συμμετοχη καθε μελους θα εκφραζεται με μια συνεταιριστικη μεριδα και μια ψηφο στις Γενικες Συνελευσεις.(βλεπετε δημοσιευση μου 8/2/12 στο θεμα αυτο περι ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ)

Αρθρο 6

Προυποθεσεις εγγραφης

1) Οι Λ/Φ ανεξαρτητων ταξεων εγκεγραμενοι στο ΟΕΕ(ελευθεροι επαγγελματιες και μισθωτοι) με μια ψηφο

2) Οι Λ/Φ ειτε βοηθοι λογιστες ειτε λογιστες που δεν ειναι εγκεγραμενοι στον ΟΕΕ με μια ψηφο

3) Οι σπουδαστες φοιτητες οικονομικων σχολων (οι αυριανοι συνεχιστες του κλαδου) χωρις ψηφο η τουλαχιστον καθε σχολη δια των μελων του με δημοκρατικες

διαδικασιες να εκπροσωπουν με μια ψηφο.

4)Συμμετοχη οργανωσεων σωματειων συλλογων (που αφορουν τον κλαδο) δια μεσου μιας συνεταιριστικης μεριδας με μια ψηφο.

...Το αγωι...ξυπνα τον αγωγιατι...!

Παιδιά, χαλαρώστε...... του χρονου ισως να ΜΗΝ γινουν δηλώσεις......

Ή ΑΝ γινουν, ΔΕΝ θα ειναι τόσες πολλές....

Εαν, ΕΑΝ λέω, πτωχεύσουμε, (για να να μην πω τιποτα χειρότερο) θα κάνει κανένας δηλωση?

Ποιος θα πληρώνει φόρους σε ενα κράτος που δεν θα παρέχει ουτε τα στοιχειώδη αναγκαία???

Απο που να βρει τα χρηματα, οταν το κράτος δεν θα πληρώνει μισθους και συντάξεις???

Αντε καλό υπόλοιπο καλοκαίρι, και καλό υπόλοιπο γενικώς......

Παιδιά, χαλαρώστε...... του χρονου ισως να ΜΗΝ γινουν δηλώσεις......

Ή ΑΝ γινουν, ΔΕΝ θα ειναι τόσες πολλές....

Εαν, ΕΑΝ λέω, πτωχεύσουμε, (για να να μην πω τιποτα χειρότερο) θα κάνει κανένας δηλωση?

Ποιος θα πληρώνει φόρους σε ενα κράτος που δεν θα παρέχει ουτε τα στοιχειώδη αναγκαία???

Απο που να βρει τα χρηματα, οταν το κράτος δεν θα πληρώνει μισθους και συντάξεις???

Αντε καλό υπόλοιπο καλοκαίρι, και καλό υπόλοιπο γενικώς......

Με τα αν και τα ίσως όμως δεν γίνεται δουλειά ......

Προς θεού συνάδελφε μη το πάρεις στραβά ....

Ειναι γεγονός επίσης ότι αρκετούς με τους συναδέφλους που μίλησα νοιαζόταν ΜΟΝΟ για το πότε θα προλάβαιναν αυτοί και δευτερευόντος για το κλάδο και το τρόπο αντιμετώπισης . Κατανοητότα βέβαια μέσα στο άγχος και στη πίεση . Άλλωστε αυτόφάνηκε άμεσα και στα αντίστοιχα θέματα , οι περισσότεροι τελειώσαν όπως όπως , άλλοι προσπαθούν να τελειώσουν και κάποιοι γραφικοί (?) προσπαθούν να κρατάνε το θέμα μπας και επιτέλους οργανωθούμε .......

Δυστυχώς μάλλον θα γίνει ότι λέει ο Γιάννης και γνωρίζουμε σχεδόν όλοι , άλλωστε πλησιάζει και ο 15αυγουστος που καιρός για σκέψεις και διαμαρτυρίες . Σεπτέμβριο θα λένε οι περισσότεροι "θα τα οργανώσω καλύτερα του χρόνου" ή κάτι σχετικό και πάει λέγοντας ......

Για μένα εκεί είναι η κύρια ευθύνης της Ποφεε , θα μπορούσε να κάνει κάλεσμα στις 15-20/7 και να γινόταν ο χαμός , όπως θα μπορούσε να το κάνει και μετά τον 3842 (αν θυμάστε το είχα ξαναγράψει και τότε ότι ήταν ιστορική (!) ευκαιρία για την Ποφεε να οργανώσει μαζικά τους λογιστές) .......

Τέλος πάντων θα δούμε , εμείς παρέμενουμε εδώ ......

ΥΓ Ψιλοάσχετο και τσατικό , όποιος από τους αγαπητούς φίλους βρεθεί στα μέρη μας ας επικοινωνήσει μαζί μας , μη φοβηθεί έχουμε τελειώσει τις δηλώσεις !!!!!! :D Ακόμη και με τους φίλους που ανταλλάξαμε και μια κουβέντα παραπάνω , τι να κάνουμε ένα από τα χαρακτηριστικά μας (για εμάς τους νέους λέω :D ) είναι ότι βράζει το αίμα μας και έχουμε λυμένο το ζωνάρι μας για καβγά !!! :D

Γιάννη υπάρχει περίπτωση να σε φιλοξενήσουμε ?

Γιάννη, Χρύσα, Αποστόλη, KALASTY, DAS και συ Διαχειριστή, μην απορήσετε για την ώρα που γράφω. Είμαι από τους "τυχερούς" που τους έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία η "παράταση" για να διορθώσουν την αργοπορία τους και τον "εφησυχασμό " τους, από εκείνους που με δική τους υπαιτιότητα, κατά τους αρμόδιους, άργησαν να υποβληθούν οι δηλώσεις και , τέλος, από εκείνους που μετά από συνεχή επαναλαμβανόμενα 48ωρα στον Η/Υ, έμαθαν να ζουν χωρίς ύπνο, σαν τον γάϊδαρο του Χόντζα που έμαθε να μην τρώει ! Ελπίζω να μην έχω το τέλος του...Το θέμα που άνοιξες Γιάννη είναι σπουδαίο και μεγάλο, αν τύχει της ανάλογης μεταχείρισης από μας, όχι με τις αντιρρήσεις μας-που είναι βασικό στοιχείο σε ένα δημοκρατικό διάλογο- αλλά με την αποχή και την αδιαφορία μας. Πολλοί σε αυτό το forum είναι της γνώμης ότι καλύτερα να καεί η καλύβα του γείτονα και χαζεύουν τις απέλπιδες προσπάθειές του να περισώσει ότι μπορεί. Και όταν φτάσει η φωτιά στην δική τους καλύβα, τότε τρέχουν και φωνάζουν ότι φταίει το αναθεματισμένο το κράτος που δεν έστειλε ένα σύνταγμα πυροσβέστες και 200 αεροπλάνα για να σβήσει τη φωτιά...

Θέλω να πω ότι νοιαζόμαστε μόνο όταν το πρόβλημα μας αγγίξει, μόνο όταν τα συμφέροντά μας πληγούν, μόνο όταν δούμε μέσα στο σπίτι μας αυτό που χαζεύαμε στο χαζοκούτι. Χαρακτηριστικό του Ρωμιού είναι η αναβλητικότητα. το "ες αύριον τα σπουδαία" είναι το σήμα κατατεθέν του Ελληνα, γι αυτό και οι Γερμανοί μας χορεύουν στο ταψί, με τα μαθήματα οργάνωσης που μας κάνουν οι υπάλληλοι που έρχονται σαν "τροϊκανοί" (κωμικοτραγική κατάληξη της λέξης αυτής που άλλα συμβόλιζε) και κουνάνε το δάχτυλο στους γονυπετείς πολιτικούς μας. Πρέπει, λοιπόν, για να έλθω στα δικά μας, από τώρα να δούμε τι θα κάνουμε του χρόνου, τι λέω, από τον Σεπτέμβρη φέτος, για να αντιμετωπίσουμε τα χειρότερα που έρχονται, όταν ο Υπουργός δήλωσε σήμερα και άλλες περικοπές, λέγοντας ότι η τρύπα δεν κλείνει, κάτι που εξόργισε και αυτούς που συμμετέχουν στην κυβερνητική "τρόϊκα". Και βέβαια δεν είμαστε εμείς που θα κλείσουμε την τρύπα του προϋπολογισμού, αλλά θα πρέπει να υποδείξουμε λύσεις, να κάνουμε προτάσεις, να οργανώσουμε την δουλειά μας, να καθοδηγήσουμε τον κοσμάκη που μας εμπιστεύεται την φροντίδα των οικονομικών των, που ζητά την προστασία μας, απέναντι στο αδηφάγο τέρας που λέγεται "κράτος". Και πως θα το πετύχουμε αυτό αν δεν ξεκινήσουμε με την αναδιοργάνωση του οίκου μας.

Αν δεν ξεκινήσουμε από την βάση (εμάς) μέχρι την κορυφή (Ομοσπονδία- Ενώσεις-Σύλλογοι) για μια συνολική επαναξιολόγηση της σημερινής κατάστασης, που δεν αρέσει, ασφαλώς σε κανένα, ούτε και σ΄αυτούς που ηγούνται του κλάδου. Ηγούνται αλλά δεν τον εκπροσωπούν, κατά την ταπεινή μου γνώμη. Και αυτό πρέπει να εξετάσουμε μέσα σε αυτό το forum, αφού είναι δύσκολο, αν όχι αδύνατο, να μαζευτούμε πάνω από 10 άνθρωποι σε κάποιο μέρος. Να θέσουμε τις προτάσεις μας , με την βοήθεια του διαδικτύου, με επικοινωνία μέσω των υπολογιστών μας, με τηλεφωνική ανταλλαγή απόψεων, με κάθε πρόσφορο μέσον, και στη συνέχεια με την οργάνωση ολιγομελών ομάδων εργασίας κατά περιοχή, να επεξεργαστούμε αυτές τις προτάσεις και να συνταχθεί ένα τελικό σχέδιο δράσης, οργάνωσης, όπως θέλετε πείτε το, και να προωθηθεί για την τελική αποδοχή (ή απόρριψη) στην "ολομέλεια" των εκπροσώπων μας, είτε αυτοί είναι Σύλλογοι, είτε ενώσεις.

Ολα τα παραπάνω είναι σκέψεις που πηγάζουν από την ησυχία της νύχτας και την καθαρότητα του μυαλού μου, που δεν απασχολείται αυτή τη στιγμή με τηλεφωνήματα, με την έγνοια που θα χτυπήσει το ΣΔΟΕ που κατοικοεδρεύει μόνιμα στο νησί...Θα έχουμε όλο το χρόνο να το συζητήσουμε μέσα από αυτό το θέμα που άνοιξες φίλε Γιάννη από την Χαλκίδα. Και με την ευκαιρία , γιατί η ΠΟΦΕΕ δεν έδωσε στην δημοσιότητα αυτά που αναφέρεις εσύ; Γιατί η "Γραμματεία είναι σε αναρρωτική άδεια" ; Τι νεολογισμός και αυτός σε επίσημη ανακοίνωση! Και συ φίλη ΧΡΥΣΑ, που δυστυχώς δεν σε γνωρίζω, αλλά αντιλαμβάνομαι πόσο σημαντική είσαι από τα δημοσιεύματά σου και τη εκτίμηση των συναδέλφων, ίσως θα έπρεπε να μην διαχωρίζεις που θα είσαι κοντά και που όχι. Οπως και συ Αποστόλη, που ξεχωρίζεις, γιατί μου θυμίζεις τα "Οργισμένα νιάτα", γιατί πριν λίγες δεκαετίες και εγώ έτσι ήμουν. Κάνε την οργή σου δράση, διοχέτευσέ την σε πράξεις και όχι λόγια και θα δεις αμέσως την διαφορά. Και σύ νησιώτισα KALASTY, που ζεις , όπως κι΄εγώ την αγωνία των απομακρυσμένων από το κέντρο συναδέλφων, που ψάχνουν εναγώνια λύσεις, μέσα από αυτό το forum, δίνεις ιδέες που πρέπει να τις δούμε όλοι μαζί από κοινού. Και τέλος για τον gus, που είχα την τιμή να μιλήσω μαζί του και που βοήθησε στην προβολή των προτάσεων του μικρού συλλόγου μας και τον ευχαριστούμε για αυτό οι Παριανοί Συνάδελφοι, θέλω να του ζητήσω το καθάρισμα του forum από τους κάθε λογής ανώνυμους πλακατζήδες και γελοίους που μας περιγελούν , κρυπτόμενοι πίσω από την μάσκα του "Ανώνυμου" και εκμεταλλευόμενοι την ασυλία του forum. Μη μου πείτε για λογοκρισία. Λογοκρισία είναι η απόκρυψη της αλήθειας, όχι ο αποκλεισμός του υβριστή και συκοφάντη.

Τέλος, αν δείτε στα ενδιαφέροντά μου, περιλαμβάνεται ο στίβος και τα βιβλία. Ε, λοιπόν με την παλιοδουλειά μας, έχω χάσει του Ολυμπιακούς, που (όνειρα θερινής νυκτός) ήθελα να παρακολουθήσω στο Λονδίνο και δεν κατάφερα ούτε στη τηλεόραση να τους δω, και όσο για τα βιβλία, πέρα από το ¨Δηλώστε έξυπνα" δεν πρόλαβα να ανοίξω άλλο βιβλίο. Αυτή την κατάσταση δεν θέλω να την ξαναζήσω...

Ευχαριστώ για την ανοχή σας, αλλά πρέπει τώρα να δουλέψω. Καλή συνέχεια σε όλους.

Μια καλημερα και ενα χαμογελο :)

οκτωμιση η ωρα το πρωι με τον καφε μου και εκτος γραφειου, μιας και ειμαι σε κλιμα διακοπων, κι ομως ειμαι εδω, φιλε Σαρακηνε.

Οσο και να λεω και να θελω δεν μπορω να ειμαι αλλου.

Ομως βαρεθηκα και κουραστικα.

Τετοιου ειδους σημαντικα θεματα εχουν ανοιξει πολλες φορες εδω. Ειμαι απο τους πρωτους που ενθουσιαζομαι και ελπιζω.

Επιτρεψτε μου, ετσι για την ψυχολογια μου να νομιζω πως αυτη τη φορα κρατω αποστασεις.

Με αγωνια περιμενω κατι να συμβει και να ειμαι στην πρωτη γραμμη.

Τελος θελω να πω , οτι παντα προσπαθω να μη γραφω βιαστικα και να σκεφτομαι και να διαβαζω πριν δημοσιευσω.

Παρολαυτα δεν τα καταφερνω , να αποφυγω τις παρανοησεις και τις παρεξηγησεις για οσα γραφω.

Με καλη διαθεση και λιγες περισσοτερες εξηγησεις , οπως δοθηκαν στο φιλο μου τον Χαλκιδεο, νομιζω πως μπορουμε να συνενοηθουμε.

Καλημέρα και από μένα!

Αν και εγώ από το πρωί πίνω τον καφέ μου στο γραφείο :) (αφού εμείς οι νησιώτες δεν έχουμε την δυνατότητα να πάμε διακοπές)

Συμφωνώ απόλυτα με την Χρύσα με όσα γράφει θέλω να προσθέσω και την λέξη απογοήτευση...

Ας ξεκουραστούμε λίγο να γεμίσουν οι μπαταρίες μας και από το Σεπτέμβρη εδώ θα είμαστε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Σύλλογος μας σε τοπικό επίπεδο τουλάχιστον δεν θα αφήσουμε τον χρόνο να πάει χαμένος

και δεν θα ξεχάσουμε ότι έχει πέρασει γιατί απλά έρχονται κι άλλα πολλά που θα μας τα θυμίζουν!

Καλή ξεκούραση σε όλους μας!!!

....εμείς παρέμενουμε εδώ ......

ΥΓ Ψιλοάσχετο και τσατικό , όποιος από τους αγαπητούς φίλους βρεθεί στα μέρη μας ας επικοινωνήσει μαζί μας , μη φοβηθεί έχουμε τελειώσει τις δηλώσεις !!!!!! :D

Scorpie, υπάρχει περίπτωση να σε φιλοξενήσουμε ?

YEEEEESSSSSS!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!!

Θα ερθουμε 1 εβδομάδα Κανάλι!!!!! Οπότε μάζεψε λεφτά.... :D :D :D

Νομίζω οτι στη Στενή, γνωρίσαμε την Ελένη??? (Λάθος κάνω....???)

ΥΓ Γιάννη, μπορεις να πας μετά? Οχι οτι δεν σε θέλω, το ξέρεις, αλλά δεν φτάνουν για όλους.... Ευχαριστώ.

YEEEEESSSSSS!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε!!!!!

Θα ερθουμε 1 εβδομάδα Κανάλι!!!!! Οπότε μάζεψε λεφτά.... :D :D :D

Νομίζω οτι στη Στενή, γνωρίσαμε την Ελένη??? (Λάθος κάνω....???)

ΥΓ Γιάννη, μπορεις να πας μετά? Οχι οτι δεν σε θέλω, το ξέρεις, αλλά δεν φτάνουν για όλους.... Ευχαριστώ.

Την Ελένη την γνωρίσατε στην Στενή , για τον Αποστόλη το κόβω λίγο δύσκολο , εκτός και εάν μεινετε στο σπίτι του για δυο τρείς ημέρες , οπότε υπάρχει πιθανότητα να τον συναντήσετε καποια στιγμή .

:D :D :D

Πολλά φιλιά σε όλους σας και να περασετε πανεμορφα

Καλησπέρες , αφου τωρα μαζευτηκα απο το πρωι στο γραφείο ,

και πολλά χαμόγελα και απο εμένα.

Να κοιταξουμε να ηρεμησουμε και να ξεκουραστούμε ,

διότι η συνέχεια είναι δύσκολη.

Υγεία πανω απο όλα και όλα θα τα βρουμε .

Την Ελένη την γνωρίσατε στην Στενή , για τον Αποστόλη το κόβω λίγο δύσκολο , εκτός και εάν μεινετε στο σπίτι του για δυο τρείς ημέρες , οπότε υπάρχει πιθανότητα να τον συναντήσετε καποια στιγμή .

:D :D :D

Πολλά φιλιά σε όλους σας και να περασετε πανεμορφα

Συκοφαντίες (καλύτερα γραφείο έπρεπε να γράψεις !!!!) ........... Χώρια που άλλοι είχαν τάξει και ακόμη περιμένουμε ....... B)

Σκορπιέ , σε περιμένουμε στείλε πμ ,κλπ ......

Ο Χαλκιδέος ?

Είπαμε χώρος υπάρχει , πολυτέλειες δεν υπάρχουν .......

Έλα τώρα που γυρνάει .... Σταύρος (από Σμαψούντα ) Χάρης και άλλοι ..........

ΥΓ Είδα και τον Καλαμάτα στον ύπνο μου ......

Εντάξει καταλαβαίνω ότι το ......... παραποιήσαμε το θέμα .....

Φίλε Γιάννη (Πάριε) εμείς θα το κρατήσουμε το θέμα ζωντανό , δεν το αφήνουμε να περάσει έτσι και ας γίνουμε γραφικοί .......