Jump to content
  • 0

Πλανόδιος υπαίθριος μικροπωλητής


Question

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Είναι ο ΠΛΑΝΟΔΙΟΣ υπαίθριος μικροπωλητής ( άρθρο 1, παρ. 2-4, ν. 2323/1995 ) ασφαλιστέος στον ΟΑΕΕ και , αν ναι , βάσει ποιας διατάξεως ?

Γενικά οι μικροπωλητές υπάγονται στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ, εφόσον διατηρούν επαγγελματική στέγη (έστω και πάγκος). Δες ΠΟΛ 1167/1993.

Πιο συγκεκριμένα, αν προκειται για μικροπωλητές λαικών αγορών, δες το Ν. 3846/2010 και την εγκύκλιο 80/2010 του ΟΑΕΕ

Link to post
Share on other sites
  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν είναι μικροπωλητής λαϊκών αγορών . Έχει άδεια από την Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση πλανόδιου υπαίθριου μικροπωλητή ( ασκεί πλανόδιο υπαίθριο εμπόριο με χρήση αυτοκίνητου ). Προσθέτω σε όσα παραθέτεις και τα εξής : 1) σύμφωνα με την απόφαση υπουργού εργασίας Αριθ.22695 της 23/23 Απρ.1938.Περί εγκρίσεως καταστατικού του Ταμείου Ασφαλίσεως Επαγγελματιών και Βιοτεχνών της Ελλάδος (ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΕΒΕ) , ασφαλίζονται υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ μόνον οι στάσιμοι υπαίθριοι επαγγελματίες. 2) Επίσης , σύμφωνα με την Αποφ.55575/Ι.479/1965 Υπουργού Εργασίας Περί τροποποιήσεως και συμπληρώσεως διατάξεως Κανονισμών Ι.Κ.Α. περί υπαγωγής εις την ασφάλισιν και εισπράξεως εισφορών ως και κωδικοποιήσεως τούτων Β. 816 (ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΕΩΣ ΙΚΑ - άρθρο 80 ) , οι πλανόδιοι υπαίθριοι μικροπωλητές είναι ασφαλιστέοι στο ΙΚΑ. Εφόσον λοιπόν οι πλανόδιοι και πάντως ο συγκεκριμένος πλανόδιος , σε αντιδιαστολή με τους στάσιμους , δεν διαθέτει ούτε καν πάγκο παρά ασκεί υπάιθριο εμπόριο με χρήση αυτοκινήτου , θέλω να πιστεύω ότι εκφεύγει της ασφάλισης του ΟΑΕΕ.

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...