Προς το περιεχόμενο

Απωλεια πελατων λογω αρνησης μου να καταγραψω ανυπαρκτα εξοδα στο εντυπο Ε3.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ έχω μια απορία πώς ο πελάτης σου και ο κάθε πελάτης ,ήξερε το ε3 κλπ,έξοδα και τα λοιπά?Εκτός αν ηταν πολύ προχό...............

κάτι δεν μου κάθεται.

Toυ το είπαν οι σύμβουλοι για τα " τραπεζικά " και τα " αναπτυξιακά ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να μάθεις; Πόσο κάνει το κουστούμι; Ανάλογα την παράβαση.Κατ' αρχήν, ο υπογράφων λογιστής υπογράφει όχι μόνο για τη σωστή μεταφορά των δεδομέων από τα βιβλία στο Ε3, αλλά και για την σωστή παρακολούθηση της επιχείρησης. Οπότε, όποιες ευθύνες έχει ο επιειρηματίας έχεις κι εσύ, επειδή υποτίθεται ότι ενημερώνεις τα βιβλία και συντάσσεις και το έντυπο Ε3. Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο τις διατάξεις περί ευθύνης, δεν είναι δύσκολο, όλα είναι καταγεγραμμένα εδώ.

παρ.3 άρθρο 38 Ν.2873/2000 .....

3. Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, για την ακρίβεια των δηλώσεων ως προς τη συμφωνία αυτών με τα φορολογικά και οικονομικά δεδομένα που προκύπτουν από τα τηρούμενα βιβλία. Επίσης, είναι υπεύθυνος για την ορθή φορολογική αναμόρφωση των αποτελεσμάτων με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται και τις οποίες παραθέτει αναλυτικά σε κατάσταση που συνυποβάλλεται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος. Το περιεχόμενο της κατάστασης αυτής υπόκειται σε έλεγχο σύμφωνα με το άρθρο 66 του Κ.Φ.Ε. Τέλος, με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος δηλώνεται ότι κατά τη διαρρεύσασα διαχειριστική περίοδο έχουν υποβληθεί ορθά όλες οι δηλώσεις παρακρατούμενου φόρου εισοδήματος και απόδοσης των έμμεσων φόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κεντρική σελίδα του forum υπάρχει δημοσίευση του σχεδίου για τον κώδικα επαγγελματικής δεοντολογίας των λογιστών-φοροτεχνικών. Υπόψιν και αυτό το κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κεντρική σελίδα του forum υπάρχει δημοσίευση του σχεδίου για τον κώδικα επαγγελματικής δεοντολογίας των λογιστών-φοροτεχνικών. Υπόψιν και αυτό το κείμενο.

Ναι, ναι..... Το έβαλα στα ήδη στα υπόψην..... Μη το ψάχνω και δεν ξέρω που το έχω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να μάθεις; Πόσο κάνει το κουστούμι; Ανάλογα την παράβαση.Κατ' αρχήν, ο υπογράφων λογιστής υπογράφει όχι μόνο για τη σωστή μεταφορά των δεδομέων από τα βιβλία στο Ε3, αλλά και για την σωστή παρακολούθηση της επιχείρησης. Οπότε, όποιες ευθύνες έχει ο επιειρηματίας έχεις κι εσύ, επειδή υποτίθεται ότι ενημερώνεις τα βιβλία και συντάσσεις και το έντυπο Ε3. Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο τις διατάξεις περί ευθύνης, δεν είναι δύσκολο, όλα είναι καταγεγραμμένα εδώ.
Στην περίπτωση που παρακολουθώ επιχείρηση κάποιου μεγέθους ως επιβλέπων έχω την ευθύνη για τις καταχωρήσεις των 2 ή 3 υπαλλήλων...και μάλιστα όταν η συμφωνημένη εργασία που παρέχω είναι η επίβλεψη...οφείλω δηλ. να επανελέγχω τις καταχωρήσεις των υπαλλήλων? Τα πράγματα θεωρώ ότι είναι συγκεχυμένα πολύ...οι ευθύνες της δουλειά μας είναι σαν τις ευθύνες του λήπτη πλαστού εικονικού τιμολ... ευθύνεσαι δηλ. για ότι δεν έκανες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο την παράγραφο του νόμου που είχε την καλωσύνη να ανεβάσει ο Γιώργος στο #27: "Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία" Όταν λέμε επίβλεψη, τι εννοούμε; Αν οι υπάλληλοι κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που παρακολουθώ επιχείρηση κάποιου μεγέθους ως επιβλέπων έχω την ευθύνη για τις καταχωρήσεις των 2 ή 3 υπαλλήλων...και μάλιστα όταν η συμφωνημένη εργασία που παρέχω είναι η επίβλεψη...οφείλω δηλ. να επανελέγχω τις καταχωρήσεις των υπαλλήλων? Τα πράγματα θεωρώ ότι είναι συγκεχυμένα πολύ...οι ευθύνες της δουλειά μας είναι σαν τις ευθύνες του λήπτη πλαστού εικονικού τιμολ... ευθύνεσαι δηλ. για ότι δεν έκανες...

Τώρα με τον κώδικα δεοντολογίας (υπό ψήφιση) γίνεται μια προσπάθεια πολλαπλασιασμού των αμαρτημάτων , αφού καθιερώνεται και αυτό της ασέβειας.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, κομμένα τα μπινελίκια; :o :o :o

Θα αρχίζεις κάπως έτσι...Σεβαστόν μας ΟΕΕ ... και θα συνεχίζεις κάνοντας το σταυρό σου με τη δεξιά...... κατόπιν θα κάνεις ότι σε φωτίσει ο παντοδύναμος :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος έχασα πάντως έναν πελάτη γιατί ήθελε να κάνουμε επεμβάσεις - π.χ σαν αυτήν που λέει και ο τίτλος του άρθρου - στο Ε3 του...

Πήγε σε άλλο "συνάδελφο" ο οποίος και το μαγείρευσε δεόντως, και την υπέγραψε κιόλας (!). (Έκανα ένα τσεκάρισμα με τους κωδικούς taxis για να δω τι έγινε...).

Μιλάμε μερικοί δεν υπολογίζουν τίποτα... Και μιλάω και για πελάτες και για λογιστές...

Η διαφορά στους φόρους δεν ήταν δίολου ευκαταφρόνητη...

Αυτό που μου κάνει μεγαλύτερη εντύπωση είναι που έβαλε και την (ηλεκτρονική) υπογραφή του...

Θα μπορούσε να την στείλει ανυπόγραφη και να πάρει ελάχιστα ρίσκα για τον εαυτό του...

Και ποιος ρισκάρει (για πολλούς λόγους) την σήμερον ημέρα να γίνει ρουφιάνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι που κάποιος άλλος, αφού υπέδειξε σε πελάτη μου να κάνει τη λουμπινιά και αφού με τον τρόπο αυτό τον κέρδισε, έστειλε τη δήλωσή του όπως ακριβώς την είχα κάνει κι εγώ :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι που κάποιος άλλος, αφού υπέδειξε σε πελάτη μου να κάνει τη λουμπινιά και αφού με τον τρόπο αυτό τον κέρδισε, έστειλε τη δήλωσή του όπως ακριβώς την είχα κάνει κι εγώ :lol: :lol: :lol:

Αυτό είναι σατανικό.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να μάθεις; Πόσο κάνει το κουστούμι; Ανάλογα την παράβαση.Κατ' αρχήν, ο υπογράφων λογιστής υπογράφει όχι μόνο για τη σωστή μεταφορά των δεδομέων από τα βιβλία στο Ε3, αλλά και για την σωστή παρακολούθηση της επιχείρησης. Οπότε, όποιες ευθύνες έχει ο επιειρηματίας έχεις κι εσύ, επειδή υποτίθεται ότι ενημερώνεις τα βιβλία και συντάσσεις και το έντυπο Ε3. Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο τις διατάξεις περί ευθύνης, δεν είναι δύσκολο, όλα είναι καταγεγραμμένα εδώ.

μονο που με τον ορο σωστή παρακολούθηση τελικά εννοουν να προσλάβουμε ντετέκτιβ και να παρακολουθούμε ποτε και με ποιον κάνουν τι!!

σιγα μην κάνω καραούλι !!

βρε αντε απο δω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί νομίζεις ότι έχω αυτή τη φωτογραφία στο προφίλ μου, Μαρίνα; :lol: :lol: :lol::ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι ,για το ποιά κενά εκμεταλλεύονται κάποιοι "συνάδελφοι" και εξακολουθούν ακόμη και σήμερα να παρέχουν αυτές τις ...εκπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο την παράγραφο του νόμου που είχε την καλωσύνη να ανεβάσει ο Γιώργος στο #27: "Ο λογιστής φοροτεχνικός είναι υπεύθυνος για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία" Όταν λέμε επίβλεψη, τι εννοούμε; Αν οι υπάλληλοι κάνουν σωστά τη δουλειά τους.

Συνάδελφε, είχα αποφασίσει να σταματήσω τις καταχωρήσεις, γιατί το πράγμα χοντραίνει πολύ από ορισμένους άλλους "συναδέλφους" με προσωπικές επιθέσεις και κάποιες ρατσιστικές αντιλήψεις για διαφορετικές τάξεις Λ/Φ και "παιδιών ενός κατώτερου θεού" στα οποία κατατάσσουν τα παιδιά που δουλεύουν στα γραφεία μας, αλλά και συναδέλφους που έχουν τελειώσει κάποια ΙΕΚ ή λογιστικές σχολές, αλλά έχουν παρακολουθήσει πολλά σεμινάρια και έχουν διαβάσει πολύ. Αλλά με αφορμή το δικό σου σχόλιο ξαναγυρίζω για να βάλω κάποιους προβληματισμούς : Ναι πραγματικά, είμαστε υπεύθυνοι για την ορθή μεταφορά των οικονομικών δεδομένων από τα στοιχεία στα βιβλία, αλλά και αν οι υπάλληλοι κάνουν καλά την δουλειά τους. Αν ο "βοηθός" μας που κάνει την "λιανικούρα" καταχωρώντας τιμολόγια και Α.Λ.Π., κάνει κάποιο λάθος και περάσει άλλα παραστατικά σε άλλο βιβλίο, από κεκτημένη ταχύτητα, χωρίς να ελέγξει την σειρά των αποδείξεων που καταχωρεί, ποιός ευθύνεται για την μεταφορά τους στο Ε3; Ασφαλώς εμείς. Τι θα κάνεις; Θα καρατομήσεις τον υπάλληλο, ή θα πεις "δεν φταίω εγώ, αυτός το έκανε" ; Τίποτα από αυτά, ασφαλώς. Εσύ είσαι υπεύθυνος για όλα. Πως θα αντιμετωπίσουμε αυτήν την - πολύ συνηθισμένη - περίπτωση; Θα ελέγξεις μία-μία τις εγγραφές (ο σωστός τρόπος); Θα τσεκάρεις την συνοπτική κατάσταση αποτελεσμάτων , που δίνουν πολλά προγράμματα (ο γρήγορος τρόπος); Δεν μπορώ να δώσω λύση σε αυτό το πρόβλημα, παρά μόνο όταν έχω εμπιστοσύνη στην σωστή δουλειά των παιδιών που δουλεύουν στο γραφείο μου. Αν χάσω αυτήν την εμπιστοσύνη, δεν υπάρχει άλλος δρόμος από το να κάνω όλη την δουλειά μόνος μου. Τότε γιατί να έχω προσωπικό; Μου φτάνει το παιδί που θα πηγαίνει καθημερινά στην Δ.Ο.Υ. για να διεκπεραιώνει καταστάσεις που εγώ θα ετοιμάζω και το παιδί που θα σηκώνει το τηλέφωνο και θα κάνει ταξινόμηση των παραστατικών , που εγώ θα καταχωρώ. Μα θα βγει έτσι η δουλειά; Η θα ξενυχτώ καταχωρώντας τα πάντα μόνος μου , ενώ θα κυνηγώ τους πελάτες , μπας και μου πληρώσουν , τουλάχιστον , τον ΦΠΑ; Δεν λειτουργούμε έτσι και αυτή είναι η αιτία του κακού και η αφορμή να μας βάζει το μαχαίρι στον λαιμό ο νόμος και το ΟΕΕ. Συνεπώς θα πρέπει να αλλάξουν κάποια πράγματα στην "ευθύνη" των λογιστών για τις καταχωρίσεις των παραστατικών , πραγματικών, εικονικών (που ενδεχόμενα τα γνωρίζουμε) και πλαστών (που αν δεν κάνουμε διασταύρωση δεν τα γνωρίζουμε). Και πως θα γνωρίζουμε τις "λαμογιές" του πελάτη, πριν κάνουμε την αυτοπεραίωση, οπότε σίγουρα τραβάμε μόνοι μας το σχοινί που θα μας πνίξει...Μήπως, λέω μήπως, προς τα εκεί πρέπει να στραφούν οι σύλλογοι και οι ανωτεροβάθμιες ενώσεις μας; Γιατί εμείς, όταν καταφερόμαστε εναντίον των "κατώτερων" συναδέλφων και ζητάμε διαχωρισμό σε "προνομιούχες" και "μη προνομιούχες" τάξεις, καταστρέφουμε μόνοι μας τον κλάδο μας. Η "Βαστίλη" έπεσε από τον λόγο αυτό, ας μη το ξεχνάμε.

Ας αρχίσουμε εμείς να επανεξετάζουμε τα θέματα αυτά από την βάση και να τα προωθούμε στους συλλόγους, στις ομοσπονδίες, στις εποπτεύουσες αρχές, μήπως και καταφέρουμε κάτι ουσιαστικό. Ας μη βυζαντινολογούμε, ενώ ο εχθρός είναι προ των πυλών. Το σύνθημα "φύλακες γρηγορείτε" είναι πιο επίκαιρο από ποτέ, αγαπητοί συνάδελφοι, με και χωρίς εισαγωγικά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, συνάδελφε, ότι μέσα από την παράθεσή σου έδωσες την μεγάλη απάντηση:

Δεν μπορώ να δώσω λύση σε αυτό το πρόβλημα, παρά μόνο όταν έχω εμπιστοσύνη στην σωστή δουλειά των παιδιών που δουλεύουν στο γραφείο μου

Κι αυτή η εμπιστοσύνη είναι αμφίδρομη. Από σένα (κι από μένα) περιμένει να μάθει ο νεαρός υπάλληλος. Αν εμείς δεν ξέρουμε να του δείξουμε, όχι μόνο τρόπο καταχωρισμού αλλά και μεθόδους ελέγχου - που φυσικά πρέπει εμείς να τις ξέρουμε πρώτοι - δεν θα μου φταίει σε τίποτα το νέο παιδί που μου καταχώρισε , π.χ., τα έξοδα στην πίστωση. Προσωπικά, προσπαθώ παντού να στήσω πρότυπα άρθρα και αφιερώνω κάποιον από τον χρόνο μου για να δείξω στα παιδιά γιατί αυτό γίνεται έτσι και όχι αλλιώς. Και εννοείται βέβαια ότι ελέγχονται τα πάντα, αρχικά αν "χτυπάει" κανένα παράξενο νούμερο - η σύγχρονη μηχανογράφηση επιτρέπει πολλούς αυτοματισμούς ελέγχου, αρκεί να ξέρεις να τους χειριστείς και τι είναι αυτό που ψάχνεις- και μετά, εντοπίζοντας την πηγή του λάθους, μια - μια τις εγγραφές. Η ευθύνη για την εκπαίδευσή τους είναι δική μου. Άρα δική μου και η ευθύνη για τα λάθη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ενας εργολαβος μου εσπασε τα νευρα να βρω λεει τροπο να κααταχωρησω στα εξοδα τα μεροκαματα για τα οποια δεν κολαει ο ιδιοκτητης ενσημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι έβαλα λίγοτερα έξοδα από αυτά που πραγματικά είχε. Μετά από αυτό βέβαια μου το γύρισε και μου ζήτησε να βάλω τα πραγματικά έξοδα. Φανταστείτε πως ένιωσα, ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά. Φυσικά σταμάτησα τη συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ενας εργολαβος μου εσπασε τα νευρα να βρω λεει τροπο να κααταχωρησω στα εξοδα τα μεροκαματα για τα οποια δεν κολαει ο ιδιοκτητης ενσημα

Σωστό.

Αυτός πως βρίσκει τρόπο να ρίχνει θεμέλια και να κλέβει στο μπετό; ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα ενας εργολαβος μου εσπασε τα νευρα να βρω λεει τροπο να κααταχωρησω στα εξοδα τα μεροκαματα για τα οποια δεν κολαει ο ιδιοκτητης ενσημα

Σε οικοδομική , με β κατηγορίας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, συνάδελφε, ότι μέσα από την παράθεσή σου έδωσες την μεγάλη απάντηση:

Μακάρι να είχαν όλοι αυτά τα μυαλά...................

Κι αυτή η εμπιστοσύνη είναι αμφίδρομη. Από σένα (κι από μένα) περιμένει να μάθει ο νεαρός υπάλληλος. Αν εμείς δεν ξέρουμε να του δείξουμε, όχι μόνο τρόπο καταχωρισμού αλλά και μεθόδους ελέγχου - που φυσικά πρέπει εμείς να τις ξέρουμε πρώτοι - δεν θα μου φταίει σε τίποτα το νέο παιδί που μου καταχώρισε , π.χ., τα έξοδα στην πίστωση. Προσωπικά, προσπαθώ παντού να στήσω πρότυπα άρθρα και αφιερώνω κάποιον από τον χρόνο μου για να δείξω στα παιδιά γιατί αυτό γίνεται έτσι και όχι αλλιώς. Και εννοείται βέβαια ότι ελέγχονται τα πάντα, αρχικά αν "χτυπάει" κανένα παράξενο νούμερο - η σύγχρονη μηχανογράφηση επιτρέπει πολλούς αυτοματισμούς ελέγχου, αρκεί να ξέρεις να τους χειριστείς και τι είναι αυτό που ψάχνεις- και μετά, εντοπίζοντας την πηγή του λάθους, μια - μια τις εγγραφές. Η ευθύνη για την εκπαίδευσή τους είναι δική μου. Άρα δική μου και η ευθύνη για τα λάθη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω, συνάδελφε, ότι μέσα από την παράθεσή σου έδωσες την μεγάλη απάντηση:

Κι αυτή η εμπιστοσύνη είναι αμφίδρομη. Από σένα (κι από μένα) περιμένει να μάθει ο νεαρός υπάλληλος. Αν εμείς δεν ξέρουμε να του δείξουμε, όχι μόνο τρόπο καταχωρισμού αλλά και μεθόδους ελέγχου - που φυσικά πρέπει εμείς να τις ξέρουμε πρώτοι - δεν θα μου φταίει σε τίποτα το νέο παιδί που μου καταχώρισε , π.χ., τα έξοδα στην πίστωση. Προσωπικά, προσπαθώ παντού να στήσω πρότυπα άρθρα και αφιερώνω κάποιον από τον χρόνο μου για να δείξω στα παιδιά γιατί αυτό γίνεται έτσι και όχι αλλιώς. Και εννοείται βέβαια ότι ελέγχονται τα πάντα, αρχικά αν "χτυπάει" κανένα παράξενο νούμερο - η σύγχρονη μηχανογράφηση επιτρέπει πολλούς αυτοματισμούς ελέγχου, αρκεί να ξέρεις να τους χειριστείς και τι είναι αυτό που ψάχνεις- και μετά, εντοπίζοντας την πηγή του λάθους, μια - μια τις εγγραφές. Η ευθύνη για την εκπαίδευσή τους είναι δική μου. Άρα δική μου και η ευθύνη για τα λάθη τους. Αυτές τις φράσεις ήδη τις αναφέρω παραπάνω.

Φίλε μου, προσυπογράφω αυτά που γράφεις και υπογράμμισα ακριβώς αυτά πού ήδη έχω κάνει. Και είμαι ευχαριστημένος , γιατί από το γραφείο μου βγήκαν τουλάχιστον 5 νέοι και πετυχημένοι σήμερα συνάδελφοι, αλλά και από την εποχή που ήμουν στην Αθήνα, τουλάχιστον άλλοι τόσοι. Αυτή είναι η ηθική ανταμοιβή μου για όσα χρόνια είμαι στο επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποια μέθοδος ελέγχου καταχώρησης χρησιμοποιεί το κάθε γραφείο με τουλάχιστον 1 άτομο προσωπικό ποικίλει, και εξαρτάται από τη δομή οργάνωσης του κάθε γραφείου που κάθε γραφείου + το πελατολόγιο (μεγάλο ή μικρό, με Γ' ή με Β' ή και τα δύο, και τις ιδιαιτερότητες των πελατών)... Προσωπικά εδώ ένας περνάει τιμολόγια και ένας δεύτερος τσεκάρει (όλα τα τιμολόγια ακόμα και τα μικροποσά) + κάνει και μερικούς άλλους ελέγχους είτε μέσω του προγράμματος είτε μόνος του που του έχω δείξει εγώ για άλλου τύπου σφάλματα. Έτσι σαν γραφείο έχω χασούρα για τον χρόνο του δεύτερου όσον αφορά το τσεκάρισμα, αλλά τουλάχιστον έχω νομίζω πολύ καλό επίπεδο ελέγχου όσον αφορά την καταχώρηση των παραστατικών.

Λάθη έχουν γίνει προφανώς, και προφανώς ευθύνομαι εγώ και μόνο εγώ για αυτό, όλο το θέμα είναι στις διαδικασίες - γιατί πρέπει να ελέγχω εγώ αυτόν που τσεκάρει για το αν τηρεί τις διαδικασίες και το αν αυτές οι διαδικασίες μπορούν να βελτιωθούν, αν είσαι σωστός σε αυτές και τύχει το λάθος (να ξεφύγει και από τους δύο δηλαδή στην περίπτωσή μου), θα είναι σε αποδεκτά μηδαμινά όρια και αν τύχει να σκάσει σε έλεγχο ε τι να κάνουμε θα το πληρώσω...

Τα ποιο συχνά λάθη πάντως που έχω βρει (κυρίως μέσω τσεκαρίσματος συγκεντρωτικών και αφού έχει κλείσει η χρονιά), είναι παραστατικά εξόδων πελατών μου που απλά δεν μου τα έφεραν ποτέ - οπότε τι @#Ρ$@$@ ευθύνη έχω για αυτό - να μαντέψω τι έξοδο είχε και δεν μου το έφερε; Σε κάποιους ύποπτους σε Β' κανω ελέγχους με καρτέλλες χρήσης πριν κλείσει η χρονιά αλλά προφανώς δεν μπορώ να το κάνω σε όλους τους προμηθευτές παρά μόνο στους επικίνδυνους με μεγάλα ποσά ή που το έχουν ξανακάνει ... Σε παραστατικά εσόδων είναι εξαιρετικά σπάνιο να βρω λάθος δικό μας...

Αλλά πέρα από την καταχώρηση παραστατικών, υπάρχουν και άλλα πράγματα που πρέπει να κάνουμε ώστε ο όγκος της δουλειάς μας να γίνεται σωστά και να λειτουργεί το γραφείο όπως πρέπει... Όσον αφορά τη μισθοδοσία την κάνω πάντα μόνος μου γιατί είναι κάτι δύσκολο, εύκολα βρίσκεται το λάθος και έχει και πρόστιμα γερά, και κοινώς δεν εμπιστεύομαι κανέναν άλλο - οπότε και εκεί έχω όλη την ευθύνη... Για όλα τα υπόλοιπα σίγουρα μπορεί και κάποιος άλλος εκτός από εμένα...

Υ.Γ: Συνάδελφε Σαρακηνέ γιατί τσαντίζεσαι με οποιοδήποτε post ανέβασε τα αίματα... Και διαφωνίες υπάρχουν εδώ και συγκρούσεις ακόμα και κακοί χαρακτηρισμοί, αλλά γενικά σαν επίπεδο νομίζω το φόρουμ αυτό σε σχέση και με άλλα έχει πολύ υψηλό και γίνεται καλή κουβέντα και ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...