Προς το περιεχόμενο

Απωλεια πελατων λογω αρνησης μου να καταγραψω ανυπαρκτα εξοδα στο εντυπο Ε3.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα που τελειωσα με τις δηλωσεις ηθελα να ακουσω και αλλες αποψεις γυρω απο ενα καυτο θεμα.

Εχω αποφασισει να μεταφερω στις φορολογικες δηλωσεις τα πραγματικα εξοδα της καθε επιχειρησης.

Αυτο ειχε σαν συνεπεια καποιοι πελατες μου να διακοψουν την συνεργασια μας.

Προφανως βρηκαν συναδελφους που διακινδυνευουν υπογραφοντας οτι θελει ο πελατης.

Μηπως ειμαι υπερβολικος? Μηπως τα προβλεπομενα προστιμα ειναι λιγοτερα απο την απωλεια πελατων?

Μηπως υπαρχει κενο στην νομοθεσια και δεν το ξερω?

Ευχαριστω για την φιλοξενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα απολύτως κενό δεν υπάρχει στη νομοθεσία...Είναι απόλυτα ξεκάθαρη στο θέμα της συνυπευθυνότητας .

Το κενό βρίσκεται μέσα στα κεφάλια μερικών που το παίζουν πονηροί.

Γνώμη μου...ότι με τέτοιους δεν αξίζει να ασχολείσαι και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και να σου πω την αλήθεια, μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει το οτι υπήρχαν επιχειρήσεις μέσα στο 2011 που έκαναν τόσα κέρδη ώστε να 'ψάχνουν' για έξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές έδιωξα πελάτη γιατί ήθελε να του μειώσω τον φόρο και φυσικά αρνήθηκα...

αρκετά δεν είναι αυτά που έχουν γίνει εν αγνοία μας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ φέτος έδιωξα πελάτες οι οποίοι δεν είχαν συνειδητοποιήσει ότι αυτά που ήξεραν απλά ...μας τελείωσαν.

Ο καλός λογιστής πρέπει να εφαρμόζει σωστά τον νόμο για να μην πληρώνουν οι πελάτες του φόρους που δεν πρέπει, όχι να γίνεται συνυπεύθυνος στην φοροδιαφυγή.

Κάτι Αγγλοι πελάτες που έχω μου είπαν ότι στην Αγγλία οι λογιστές εκεί είναι πολύ αυστηροί και τυπικοί στο γράμμα του νόμου και όταν πηγαίνουν στον λογιστή τους φοβούνται σαν να πηγαίνουν στην εφορία.

Μακάρι να γίνει έτσι και εδώ κάποτε.

Αντε να δούμε γιατί εδώ μας έχουν πιάσει κοροιδάκια γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα που ανοίξατε είναι πολύ σοβαρό συνάδελφοι και για να λυθεί θα πρέπει το κράτος εκτός από ευθύνες να βάλει και υποχρεώσεις σε όλους αναιξερέτως τους επαγγελματίες. 3 μου φύγανε για τον απλούστατο λόγω οτι θέλανε μαιμού δηλώσεις. Το αποτέλεσμα να απευθυνθούν σε <<λογιστές γκουρού>> ξέρετε αυτούς χωρίς άδεια-τεβε-γραφείο κλπ οπότε χωρίς σφραγίδα-χωρίς ευθύνες και πάει λέγοντας.Βάλανε ευθύνες στους λογιστές αλλά έτσι όπως το πάνε θα μείνουν χωρίς δουλειά τα γραφεία και θα γεμίσουν με δουλειά οι παράνομοι που μαγειρεύουνε τα πάντα. Με τέτοιες πρακτικές τίποτα δεν θα πάει μπροστά. Όλοιι ανεξαιρέτως μέσω λογιστή αυτό το στρεβλό σύστημα πρέπει να σταματήσει και για τα δημόσια έσοδα και για τα επίσημα γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα που ανοίξατε είναι πολύ σοβαρό συνάδελφοι και για να λυθεί θα πρέπει το κράτος εκτός από ευθύνες να βάλει και υποχρεώσεις σε όλους αναιξερέτως τους επαγγελματίες. 3 μου φύγανε για τον απλούστατο λόγω οτι θέλανε μαιμού δηλώσεις. Το αποτέλεσμα να απευθυνθούν σε <<λογιστές γκουρού>> ξέρετε αυτούς χωρίς άδεια-τεβε-γραφείο κλπ οπότε χωρίς σφραγίδα-χωρίς ευθύνες και πάει λέγοντας.Βάλανε ευθύνες στους λογιστές αλλά έτσι όπως το πάνε θα μείνουν χωρίς δουλειά τα γραφεία και θα γεμίσουν με δουλειά οι παράνομοι που μαγειρεύουνε τα πάντα. Με τέτοιες πρακτικές τίποτα δεν θα πάει μπροστά. Όλοιι ανεξαιρέτως μέσω λογιστή αυτό το στρεβλό σύστημα πρέπει να σταματήσει και για τα δημόσια έσοδα και για τα επίσημα γραφεία.

Ε τότε πως διάολο δέχεται το Taxisnet τις δηλώσεις των επιτηδευματιών;

Μοναδική περίπτωση να μην κάνουν αυτοέλεγχο και επομένως δεν χρειάζονται υπογραφή λογιστή... Οπότε ποιός ο λόγος τήρησης/ελέγχου των βιβλίων από λογιστή;

Προσωπικά με απασχολεί το γεγονός οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ελέγξω μέσω Taxisnet, ποιά ΑΦΜ υπέβαλλαν δηλώσεις, επικαλλούμενα το δικό μου ΑΦΜ. Έπρεπε φέτος, όσοι κάνουν αυτοέλεγχο, να υποβάλλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μέσω των κωδικών του λογιστή, την δήλωσή τους. Ωστόσο, ακόμη ισχύει το περσινό σύστημα, δηλαδή ΑΦΜ λογιστή στο Ε3 και όλα γίνονται.

Και δεν το λέω αυτό τυχαία, μου τηλεφώνησε ένας πελάτης στις 30/07 ζητώντας να έρθει για δήλωση, του είπα οτι θέλω βιβλία και στοιχεία για έλεγχο και δεν ξαναμιλήσαμε. Πέρσι όμως του είχα υποβάλλει εγώ την δήλωση και από την απόδειξή μου, φαίνεται το ΑΦΜ και ο αριθμός αδείας μου....

Και μετά θα πρέπει να αποδείξω οτι δεν είμαι γάιδαρος; Πάντως σε όλους όσους αποστέλλω την δήλωση, ακολουθώ την διαδικασία που ανέφερα, δηλαδή εξουσιοδότηση και αποστολή μέσω των δικών μου κωδικών.

Επί του θέματος, τέτοιοι "πελάτες" δεν θα λείψουν από κανένα λογιστή που κάνει την δουλεία του υπεύθυνα. Ας πάνε στον μπακαλόγατο, γατόνι λογιστή που βρήκαν και ας τα βρουν μπροστά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά.......τέτοιους πελάτες τους διώχνεται χωρίς καθόλου τύψεις.

Ένας φέτος μου είπε να μην του περάσω και την σύνταξη της Γερμανίας και του απάντησα " θα σου την ετοιμάσω και πήγαινέ την εσύ στην Εφορία με δική σου υπογραφή και δική σου ευθύνη αφού εγώ δεν θα φαίνομαι πουθενά".

- Α, εντάξει περασέ την τότε και στείλτην ηλεκτρονικά εσύ, ήταν η απάντησή του.

Γιατί το σκεπτικό τους πιστεύω ότι είναι "θα πω ότι εγώ την έδωσα την σύνταξη ή ότι άλλο υπάρχει, τώρα αν αυτή δεν την πέρασε, τι φταίω εγώ?"

Για αυτό μην τους αφήνεται να σας λένε ότι θέλουν.

Και αν πάνε αλλού, να είστε σίγουροι ότι τέτοιους πελάτες ΔΕΝ τους θέλετε !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά με απασχολεί το γεγονός οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ελέγξω μέσω Taxisnet, ποιά ΑΦΜ υπέβαλλαν δηλώσεις, επικαλλούμενα το δικό μου ΑΦΜ. Έπρεπε φέτος, όσοι κάνουν αυτοέλεγχο, να υποβάλλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μέσω των κωδικών του λογιστή, την δήλωσή τους. Ωστόσο, ακόμη ισχύει το περσινό σύστημα, δηλαδή ΑΦΜ λογιστή στο Ε3 και όλα γίνονται.

αληθεια απο αυτό που αναφέρει ο συνάδερφοσ πως προστατευόμαστε? γιατι όχι μόνο θα έχει σταλέι δήλωση με τα στοιχεία μας αλλα δεν θα έχουμε κόψει και την απόδειξη.....

και κάτι ακόμα... αν έρθει πελάτης για πρώτη φορα και δεν μας αποκρύχει σκόπιμα οτι πχ. έχει αποπληρώσει δάνειο 20000 ή οτι είχε κάποια έσοδα απο την χ δραστηριοτητά του ?τι κάνουμε για να είμαστε καλυμένοι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ψαχνοντας στους νομους για τα σχετικα προστιμα, δεν εβγαλα ακρη. Ισως καποιοι ειναι καλυτερα ενημερωμενοι και τα προστιμα να ειναι γελοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστης ειναι υπευθυνος για την ορθη μεταφορα των ποσων, αν μας το αποκρυψει δεν φερουμε εμεις ευθυνη.

Οσο για το αφμ στον αυτοελγχο με προβληματιζει και μενα αυτο το ζητημα και θα πρεπει κατι να προτεινουμε για να προστατευτουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε ! Τα προστιμα πόσα να είναι αραγε , μηπως να ψαχτούμε για καμία ασφάλεια αστικής ευθύνης? Μας κανανε συνυπευθυνους χωρίς όμως να μας θωρακίζει κανενα συστημα , και αντε καποιος ξέρει το ΑΦΜ μου αντε να αποδείξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ασφαλεια αστικης ευθυνης επικοινωνηστε μαζι μου :D

Οι καλυτερες τιμες της αγορας. Αφου χανουμε πελατες λογο κλεισιματος απο καπου πρεπει να βγαλουμε κανα φραγκο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι πολύη εύκολα θα πούν τέτοιους πελάτες δεν τους θέλουμε. Το γαμώτο το δικό μου είναι οτι επειδή μου φωρτόσαν την ευθύνη σε λίγο δεν θα έχω πελατεία γιατί σήμερα είναι τρεις αύριο θα είναι άλλοι 2 μετά άλλοι 2 και πάει λέγοντας και θα κοιτάμε τα ντουβάρια. Και όλοι αυτοί θα είναι σε κάποιους που χωρίς έναρξη, χωρίς έξοδα χωρίς ΤΕΒΕ θα αλλωνίζουν την αγορά και θα προσφέρουν απλόχερα μικρόυς φόρους άσε που αυτοί δεν θα έχουν φορολογίες κλπ.Γιατί κακκά τα ψέματα τα φαινόμενα των πελατών αυτών θα αρχίσουν να γίνονται περισσότερα με την οικονομική δυσπραγία που υπάρχει και φυσικά με το να μην ελέγχεται τίποτα από πουθενά. Αν λοιπόν συνάδελφοι πιστεύετε οτι αυτή είναι η λύση , να τους διώχνουμε και όχι οτι πρέπει να γίνει κάτι να προστατεύσουμε το επάγγελμα, δεκτό, μάλλον εγώ έχω λάθος αλλά συνεχίζω να το πιστεύω και ας είμαι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε πως διάολο δέχεται το Taxisnet τις δηλώσεις των επιτηδευματιών;

Μοναδική περίπτωση να μην κάνουν αυτοέλεγχο και επομένως δεν χρειάζονται υπογραφή λογιστή... Οπότε ποιός ο λόγος τήρησης/ελέγχου των βιβλίων από λογιστή;

Προσωπικά με απασχολεί το γεγονός οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να ελέγξω μέσω Taxisnet, ποιά ΑΦΜ υπέβαλλαν δηλώσεις, επικαλλούμενα το δικό μου ΑΦΜ. Έπρεπε φέτος, όσοι κάνουν αυτοέλεγχο, να υποβάλλουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ μέσω των κωδικών του λογιστή, την δήλωσή τους. Ωστόσο, ακόμη ισχύει το περσινό σύστημα, δηλαδή ΑΦΜ λογιστή στο Ε3 και όλα γίνονται.

Και δεν το λέω αυτό τυχαία, μου τηλεφώνησε ένας πελάτης στις 30/07 ζητώντας να έρθει για δήλωση, του είπα οτι θέλω βιβλία και στοιχεία για έλεγχο και δεν ξαναμιλήσαμε. Πέρσι όμως του είχα υποβάλλει εγώ την δήλωση και από την απόδειξή μου, φαίνεται το ΑΦΜ και ο αριθμός αδείας μου....

Και μετά θα πρέπει να αποδείξω οτι δεν είμαι γάιδαρος; Πάντως σε όλους όσους αποστέλλω την δήλωση, ακολουθώ την διαδικασία που ανέφερα, δηλαδή εξουσιοδότηση και αποστολή μέσω των δικών μου κωδικών.

Επί του θέματος, τέτοιοι "πελάτες" δεν θα λείψουν από κανένα λογιστή που κάνει την δουλεία του υπεύθυνα. Ας πάνε στον μπακαλόγατο, γατόνι λογιστή που βρήκαν και ας τα βρουν μπροστά τους.

Για αυτό κάποιοι φωνάζουμε για ουσιαστική πιστοποίηση, και όχι αυτές τις προχειρότητες που προωθεί το Ο.Ε.Ε... Ψηφιακή υπογραφή, ουσιαστική και πλήρη πρόσβαση στο Taxis κ.ο.κ. 6 χρόνια τώρα έχει συζητηθεί το θέμα, και ακόμα κανείς δεν ασχολείται.... :angry: Αλλά τι λέω τώρα, η επιτροπή για τον κώδικα δεοντολογίας έχει συνεδριάσει μέσα σε 2 χρόνια 2 φορές, και ακόμα περιμένουμε... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα την Παναγία......απορώ πως έχετε χρονο να ασχολείστε με τέτοιες π@π@ριες!! Δεν με φτάναν οι καημοί μου.....θα ανησυχώ και για την άδεια μου!!

Δεν τα χω κανει "πλακάκια" με τον πελάτη.....δεν τα "εφαγα" μαζί με τον πελάτη.....δεν ειμαι σιαμαία με τον πελάτη για να ξέρω τι κάνει και ποσα απο αυτα ειναι νομιμα...... δεν εχω ουτε την αρμοδιότητα αλλα και ουτε το κουράγιο να κανω έλεγχο νομιμότητας των παραστατικών που μου προσκομίζει ο πελάτης....καταχωρώ οτι βλέπω......και ψυχή βαθια!!

Αντε ρε που θα με πεθάνουν αυτοι!!

οποιος θέλει ας παει να ελεγξει οτι θέλει......εγω νίπτω τας χείρας μου!!!

off the record.....και χωρίς αδεια μια χαρα κανουν πολλοι απο εμας την δουλεια τους!!

ε...θα γινω κι εγω αλλη μια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σε συνέχεια όσον ανέφερα στην δημοσίευσή μου, είδα μέσω Taxisnet (μιας και δεν είχα απορρίψει την περσινή του εξουσιοδότηση, ούτε εκείνος την είχε ανακαλέσει) προ ολίγου, οτι υπέβαλλε μεν την δήλωσή του ηλεκτρονικά, δεν έβαλε δε τα δικά μου στοιχεία στο Ε3 και δεν δήλωσε οτι την δήλωση συμπλήρωσε λογιστής (και ο πίνακας Ι δεν έχει συμπληρωθεί).

Καθαρή τύχη οτι δεν χρησιμοποίησε τα στοιχεία μου για την δήλωσή του. Δεν μπορούμε όμως να έχουμε και αυτό τον βραχνά στην πλάτη μας, πέραν της κάθε μ@λακίας που μας έχουν φορτώσει.

Θα απορρίψω άμεσα την εξουσιοδότηση, ΑΦΟΥ εκτυπωσω τα έντυπά του και τα αποθηκεύσω στον Η/Υ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι δηλωσεις τις οποιες εγω δεν δεχθηκα να υποβαλλω, υποβληθηκαν απο πιστοποιημενους συναδελφους. Μιλωντας με εναν απο αυτους μου ειπε οτι εχει κανει και αυτοελεγχο. ΜΑ καλα δεν φοβαται για την αδεια του? Ξερει καποιος τις ποινες που προβλεπονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι ακόμα... αν έρθει πελάτης για πρώτη φορα και δεν μας αποκρύχει σκόπιμα οτι πχ. έχει αποπληρώσει δάνειο 20000 ή οτι είχε κάποια έσοδα απο την χ δραστηριοτητά του ?τι κάνουμε για να είμαστε καλυμένοι ?

προσφατα μου ηλθε για δηλωση ανθρωπος που δεν τον ηξερα και τον εβαλα και μο υπεγραψε εντολη αναθεσης που ελεγα ομως οτι η δηλωση συνταχθηκε με τα δικαιολογητικα που μου εφερε και μονον αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Τι ακριβώς θες να μάθεις; Πόσο κάνει το κουστούμι; Ανάλογα την παράβαση.Κατ' αρχήν, ο υπογράφων λογιστής υπογράφει όχι μόνο για τη σωστή μεταφορά των δεδομέων από τα βιβλία στο Ε3, αλλά και για την σωστή παρακολούθηση της επιχείρησης. Οπότε, όποιες ευθύνες έχει ο επιειρηματίας έχεις κι εσύ, επειδή υποτίθεται ότι ενημερώνεις τα βιβλία και συντάσσεις και το έντυπο Ε3. Κάνε τον κόπο και ψάξε λίγο τις διατάξεις περί ευθύνης, δεν είναι δύσκολο, όλα είναι καταγεγραμμένα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έχω μια απορία πώς ο πελάτης σου και ο κάθε πελάτης ,ήξερε το ε3 κλπ,έξοδα και τα λοιπά?Εκτός αν ηταν πολύ προχό...............

κάτι δεν μου κάθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...