Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΕΤΑΙΡΟΥ ΑΠΟ Ο.Ε. - διαγραφη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

είμαι νέος στο αντικείμενο και θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής ζήτημα.

Σε ομόρρυθμη εταιρεία (super market) κατά την ίδρυση της ο πατέρας έβαλε με το "ζόρι" το γιό του μέσα. Ο γιος τώρα πρόκειται να φύγει στο εξωτερικό και θέλει να βγεί από έταιρος.

1. ποιες είναι οι απαραίτητες διαδικασίες;

2. Εκτός από το φόρο υπεραξίας και τα λοιπά έξοδα δεν προκύπτει κάτι άλλο σωστά;

3. Σε περίπτωση που δεν βρεθεί άλλος αγοραστής του μεριδίου παρά μόνο ο πατέρας του τότε θα πρέπει να γίνει και μετατροπή της εταιρείας σε πχ Μονοπρόσωπη ΕΠΕ σωστά;

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

είμαι νέος στο αντικείμενο και θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής ζήτημα.

Σε ομόρρυθμη εταιρεία (super market) κατά την ίδρυση της ο πατέρας έβαλε με το "ζόρι" το γιό του μέσα. Ο γιος τώρα πρόκειται να φύγει στο εξωτερικό και θέλει να βγεί από έταιρος.

1. ποιες είναι οι απαραίτητες διαδικασίες; Καταγγελία της εταιρικής σύμβασης για σημαντικό λόγο. Αν δεν συναινεί ο πατέρας, το δικαστήριο είναι το μόνο αρμόδιο να αποφασίσει αν συντρέχει τέτοιος λόγος. καλύτερα συνεννοήσου με δικηγόρο

2. Εκτός από το φόρο υπεραξίας και τα λοιπά έξοδα δεν προκύπτει κάτι άλλο σωστά; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Τέτοιες ώρες, τέτοια λόγια, φίλε μου...

3. Σε περίπτωση που δεν βρεθεί άλλος αγοραστής του μεριδίου παρά μόνο ο πατέρας του τότε θα πρέπει να γίνει και μετατροπή της εταιρείας σε πχ Μονοπρόσωπη ΕΠΕ σωστά;Δε νομίζω. Το πιθανότερο είναι να λυθεί η εταιρεία και να μπει σε εκκαθάριση. Στη θέση της θα μπορούσε να γίνει μια ατομική επιχείρηση. Δε γνωρίζω να σου πω πολλά για τις μονοπρόσωπες ΕΠΕ, αφενός τις αποφεύγω γιατί δεν μου αρέσουν, αφετέρου είναι ένα σχετικά εξειδικευμένο θέμα εμπορικού δικαίου. Καλύτερα να συνεννοηθείς και γι' αυτό με δικηγόρο. Προσωπικά αποφεύγω να εμπλέκομαι σε αρμοδιότητες άλλων επαγγελματιών, πέρα από το φορολογικό μέρος.

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων. Να είσαι καλά, καλη σταδιοδρομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...