Προς το περιεχόμενο
  • 0

Υποχρεώσεις Λογιστή-Φοροτεχνικού


mairi899

Ερώτηση

Καλημέρα σε όλους!!

συνάδελφοι μια απορία έχω και επείδη από χτες έχω αρχίσει να αμφιβάλλω με το σκεπτικο μου θα ήθελα να ακουσω και το δικό σας!

είχα ένα πελατη και η συμφωνία μαζί του ήταν να γίνονται οι κάτωθι εργασίες

- Έλεγχος όλων των παραστατικών και καταχώρηση αυτών στα βιβλία της Επιχείρησης .

-Συμφωνία πελατών – προμηθευτών – χρηματικών διαθεσίμων.

-Σύνταξη περιοδικής Φ.Π.Α.

-Σύνταξη και συμφωνία εκκαθαριστικής Φ.Π.Α.-

-Πάσης φύσεως θεωρήσεις βιβλίων και στοιχείων στον Κ.Β.Σ.-

Σύνταξη και αποστολή ε3-

Σύνταξη και συμφωνία Συγκεντρωτικών Καταστάσεων Τιμολογίων.

και χωρίς από μέρους του να προσθέσει κάτι άλλο (έστω για να τον εξυπηρετήσω) και ενώ ήταν χτες να παω να του θεωρησω ενα μπλοκ δα-τιμολογιο μου έκανε χτες μια τρελη φασαρία ότι δεν είναι υποχρεωμένος αυτος να παει να αγοράσει το μπλοκ απο το βιβλιοπωλείο και ότι ήταν δική μου δουλειά μου να παω να το αγοράσω να το αριθμήσω και να παω να πάρω την σφραγιδα του να το σφραγισω και να τα παω για θεώρηση.....έχω τρελαθει απο χτες (με την τρελη).μα και παλι αν μου το ζητούσε να παω να της το αγορασω εγώ θα προσπαθούσα να το έκανα για να εξυπηρετήσω. μα δεν μου είπε τιποτα και ξαφνικα θυμηθηκε λεει οτι αυτα ειναι στις υποχρεωσεις του λογιστη λεει.

και επιπλέον όταν την έπαιρνα τηλεφωνο (γυναικα πελατισσα ήταν εν των μεταξυ γιατι ανενεφερα παραπανω για πελατη) και της έλεγα ετοίμασε στο φάκελο που είχαμε συννενοηθεί ότι θα τοποθετεί τα παραστατικα εκαστοτε μηνος για να πηγαινω να τα παιρνω να ενημερωνω τα βιβλια, και ενω παντα στο τηλεφωνο και μιλαγαμε μια χαρα χτεσ θυμηθηκε να μου πει οτι την διεταζα να μου ετοιμασει τα τιμολογια ή να μου βρε τα κλασερ με τα παραστατικα του 2011 για να ετοιμασω και τις συγκεντρωτικες για να μην τα έχω όλα αργότερα. δηλαδη ποιον έπρεπε να παρω τηλεφωνο να του τα ζητήσω τον διπλανο επιχειρηματία???

και φυσικα διακοψαμε την συνεργασια

θα ήθελα την γνωμη σας παρακαλω συνάδελφοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ναι να πας να το αγοράσεις.

και μετά

αγορά μπλοκ = 20,00 € / ανά μπλοκ

αρίθμηση = 10,00 € ανά μπλοκ

σφραγίδα = 10,00 € ανά μπλοκ

θεώρηση 50,00 € ανάλογα την απόσταση

σύνολο 90,00 + φπα , απόδειξη και τέλος

απλά πράγματα να δεις για πότε τα κάνουν όλα ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα,

Ειναι Αυγουστος ολοι θελουμε να φυγουμε, για τις συγκεντρωτικες η γνωμη μου ειναι να εκανες υπομονη ετσι και αλλιως για τον αλλον μηνα ετσι και αλλιως αποτι το κοβω Δεκεμβριο θα πανε.

Επισης καλο θα ειναι να ξεδιαλεγεις εσυ τα τιμολογια για τις συγκεντρωτικες μη τυχον ο επιχειρηματιας δεν σου δωσει καποιο και εχετε ολοι τρεχαματε σε Δ30 μετα.

Οσο για την θεωρηση θεωρω παραλογο να χασεις εναν πελατη αυτην την εποχη και ποσο μαλλον αν σε πληρωνει στην ωρα του για το ποιος θα αγορασει και θα σφραγισει 1 μονο μπλοκ, να ηταν 10 τα μπλοκ και εγω θα το πασσαρα στον επιχειρηματια.

Ξερω αυτη την περιοδο ολονων τα νευρα ειναι στην τσιτα μια με το τρεξιμο που ριξαμε με τις δηλωσεις, μια οι επιχειρηματιες με τους φορους που ειναι να καταβαλλουμε.

Η γνωμη μου να την κερδισεις παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι να πας να το αγοράσεις.

και μετά

αγορά μπλοκ = 20,00 € / ανά μπλοκ πολυ ακριβα το αγοραζεις

αρίθμηση = 10,00 € ανά μπλοκ

σφραγίδα = 10,00 € ανά μπλοκ

θεώρηση 50,00 € ανάλογα την απόσταση

σύνολο 90,00 + φπα , απόδειξη και τέλος

απλά πράγματα να δεις για πότε τα κάνουν όλα ,

Το κανεις και εσυ αυτο?

Και αν ναι ο πελατης το δεχεται ή ετσι και αλλιως τον χανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ναι να πας να το αγοράσεις.

και μετά

αγορά μπλοκ = 20,00 € / ανά μπλοκ

αρίθμηση = 10,00 € ανά μπλοκ

σφραγίδα = 10,00 € ανά μπλοκ

θεώρηση 50,00 € ανάλογα την απόσταση

σύνολο 90,00 + φπα , απόδειξη και τέλος

απλά πράγματα να δεις για πότε τα κάνουν όλα ,

Καλημερα,

Ειναι Αυγουστος ολοι θελουμε να φυγουμε, για τις συγκεντρωτικες η γνωμη μου ειναι να εκανες υπομονη ετσι και αλλιως για τον αλλον μηνα ετσι και αλλιως αποτι το κοβω Δεκεμβριο θα πανε.

Επισης καλο θα ειναι να ξεδιαλεγεις εσυ τα τιμολογια για τις συγκεντρωτικες μη τυχον ο επιχειρηματιας δεν σου δωσει καποιο και εχετε ολοι τρεχαματε σε Δ30 μετα.

Οσο για την θεωρηση θεωρω παραλογο να χασεις εναν πελατη αυτην την εποχη και ποσο μαλλον αν σε πληρωνει στην ωρα του για το ποιος θα αγορασει και θα σφραγισει 1 μονο μπλοκ, να ηταν 10 τα μπλοκ και εγω θα το πασσαρα στον επιχειρηματια.

Ξερω αυτη την περιοδο ολονων τα νευρα ειναι στην τσιτα μια με το τρεξιμο που ριξαμε με τις δηλωσεις, μια οι επιχειρηματιες με τους φορους που ειναι να καταβαλλουμε.

Η γνωμη μου να την κερδισεις παλι.

αγαπητε συναδελφε ήταν η πρωτη θεωρηση που καναμε μαζι απο τα μεσα του ιουλιου ξεκινησαμε την συνεργασια πηρα τα βιβλια και τα παραστατικα απο τις αρχες του 2012 που που τα ειχε ο προηγουμενος ηλικιωμενος-πεθερος της-λογιστης , για να κανω ελεγχο τις εκανα 2 τροποιποιητικες φπα για λαθη που βρηκα και δεν ηξερα οτι ηθελε να κανω και αυτο....δεν μου το ειπε....μα και μονο απο εξυπηρετηση θα το εκανα....αλλα με πειραξε ο τροπος της και η υποχρεωση αρον αρον.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το κανεις και εσυ αυτο?

Και αν ναι ο πελατης το δεχεται ή ετσι και αλλιως τον χανεις?

έχουμε μεταφορικά 7+ ευρώ + έξοδα αντικαταβολής άρα 20 ευρώ.

τα πάντα χρεώνονται, αν θέλει να φύγει ας φύγει

γιατί μετά καλομαθαινουν και ζητάνε κι άλλα κι άλλα , κι τρέχεις κι δεν φτάνεις μετά

τα εξηγείς όλα από την αρχή και καθάρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αγαπητε συναδελφε ήταν η πρωτη θεωρηση που καναμε μαζι απο τα μεσα του ιουλιου ξεκινησαμε την συνεργασια πηρα τα βιβλια και τα παραστατικα απο τις αρχες του 2012 που που τα ειχε ο προηγουμενος ηλικιωμενος-πεθερος της-λογιστης , για να κανω ελεγχο τις εκανα 2 τροποιποιητικες φπα για λαθη που βρηκα και δεν ηξερα οτι ηθελε να κανω και αυτο....δεν μου το ειπε....μα και μονο απο εξυπηρετηση θα το εκανα....αλλα με πειραξε ο τροπος της και η υποχρεωση αρον αρον.....

Αν ειναι ετσι καλυτερα που εφυγε διοτι μαλλον ο χαρακτηρας της ειναι ιδιορυθμος και σιγουρα θα ειχες πολλα προβληματα στο μελλον.

Οποτε καλυτερα να διωξεις εναν δυστροπο πελατη με σκοπο ο χρονος που θα αφιερωνες σε αυτον, να τον αφιερωσεις να βρεις 5 σωστους πελατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

έχουμε μεταφορικά 7+ ευρώ + έξοδα αντικαταβολής άρα 20 ευρώ.

τα πάντα χρεώνονται, αν θέλει να φύγει ας φύγει

συνεργαζομαι με εταιρεια courier με 3 ευρω + 1,5 αντικαταβολη + 2 το μπλοκακι = 6,5 ευρω με την αγορα

Τελοσπαντων, δεν μπορω να πω κατι πανω σε αυτο και δεν σου πηγα κοντρα πουθενα, ελευθερη αγορα εχουμε.

Απλα επειδη με αυτα που βλεπουμε με τις επιχειρησεις που κλεινουν και ολο το κοσμο που ειναι στριμωγμενος,

η γνωμη μου ειναι να ειμαστε και εμεις λιγο προσγειωμενοι στην πραγματικοτητα διοτι θα παει στο διπλανο λογιστη

και θα του πει τα μισα απο σενα και ετσι θα χασεις εναν πελατη.

Εκτος φυσικα αν εχεις τοση πελατεια που δεν την προλαβαινεις και εχεις την πολυτελεια να τους διωχνεις για θεωρηση ενος μπλοκ.

Εγω προσωπικα θα το εκανα μεσα στην τιμη αρκει να μη γινεται συνεχεια και εχω εναν υπαλληλο μονο για εναν πελατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν ειναι ετσι καλυτερα που εφυγε διοτι μαλλον ο χαρακτηρας της ειναι ιδιορυθμος και σιγουρα θα ειχες πολλα προβληματα στο μελλον.

Οποτε καλυτερα να διωξεις εναν δυστροπο πελατη με σκοπο ο χρονος που θα αφιερωνες σε αυτον, να τον αφιερωσεις να βρεις 5 σωστους πελατες.

στενοχωρηθηκα τοσο πολυ γιατι εγώ δεν είχα καμια προθεση ουτε αντιρρηση θα έφερνα αν μου το ζητουσε αλλα ο τροπος της οτι δεν ειναι υποχρεωμενη να παει στο βιβλιοπωλειο με τρελανε.....και της ειπα γιατι δεν μου το ειπες ή γιατι δεν μου αγοραζεις 10 μπλοκ να τα εχω εγω στο γραφειο μου και να ερχομαι απο κει να παιρνω την σφραγιδα να καθομαι καπου να τα σφραγιζω και να τα πηγαινω αν ειναι αυτο το προβλημα.........η επιχειρηση της ειναι στην πολη που ειναι και η δου , θα πρεπει να παω να αγορασω το μπλοκ να παω να παρω την σφραγιδα να ξαναγυρισω στο γραφειο και να ξαναπω στην πολη που ειναι η δου και ολα αυτα μαζι με τις παραπανω υποχρεωσεις που σας εγραψα 65 ευρω (λογω συναισθηματισμου και καποιων προβληματων που ειχε οικογενειακα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνεργαζομαι με εταιρεια courier με 3 ευρω + 1,5 αντικαταβολη + 2 το μπλοκακι = 6,5 ευρω με την αγορα

Τελοσπαντων, δεν μπορω να πω κατι πανω σε αυτο και δεν σου πηγα κοντρα πουθενα, ελευθερη αγορα εχουμε.

Απλα επειδη με αυτα που βλεπουμε με τις επιχειρησεις που κλεινουν και ολο το κοσμο που ειναι στριμωγμενος,

η γνωμη μου ειναι να ειμαστε και εμεις λιγο προσγειωμενοι στην πραγματικοτητα διοτι θα παει στο διπλανο λογιστη

και θα του πει τα μισα απο σενα και ετσι θα χασεις εναν πελατη.

Εκτος φυσικα αν εχεις τοση πελατεια που δεν την προλαβαινεις και εχεις την πολυτελεια να τους διωχνεις για θεωρηση ενος μπλοκ.

Εγω προσωπικα θα το εκανα μεσα στην τιμη αρκει να μη γινεται συνεχεια και εχω εναν υπαλληλο μονο για εναν πελατη.

ναι ελεύθερη αγορά είναι και θα συνεχίσουμε να χρεώνουμε τα πάντα

κρίση έχουμε όλοι μας.

όχι δεν έχουμε πόλους πελάτες σύνολο 20,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι τώρα που θα κλείσουν κι οι ΔΟΥ εδώ της περιοχής , θα πάει η θεώρηση του μπλοκ 200+ ευρώ κι θα λες κι ευχαριστώ , αλλιώς ας πάει μόνος του δεν είναι μακριά 300 χλμ δρόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 90% των πελατών μας σφράγισμα θεώρηση γίνεται από εμάς... Γενικά δεν κάνουν τίποτα ποτέ... :D

Θα έλεγα ότι δεν είναι περίοδος για να χάνετε πελάτες από άλλο λόγο πλην του κλεισίματος-αναδουλειά-χρωστάω στο λογιστή πολλά λεφτουδάκια... Αυτός πρέπει να είναι ο μόνος λόγος...

Τα τελευταία χρόνια (δεν μετράω αυτούς που κλείσανε και αυτούς που σταμάτησαν να με πληρώνουν), έχω χάσει 2 πελάτες, στον ένα δεν άρεσε το ποσό του φόρου που έπρεπε να πληρώσει και επέμενε να το "μαγειρέψω" - το ίδιο και με όλα τα ΦΠΑ του από εδώ και στο εξής και βρήκε άλλο "συνάδελφο" που τα μαγείρεψε και έβαλε και την υπογραφή του στη δήλωσή του (αν είναι δυνατόν....) και ο άλλος ήταν ανηψιός οικογενειακού φίλου που με είχε παρακαλέσει να τον έχω σε ελάχιστη τιμή για 1 χρόνο και βάλε και μόλις του έκανα αύξηση μετά από 1,5 χρόνο εξαφανίστηκε (η τιμή μέχρι τότε ήταν ανέκδοτο στην κυριολεξία και η δεύτερη τιμή ήταν πολύ χαμηλή, προφανώς όχι για αυτόν πάντως...).

Άλλος λόγος για να χάσεις πελάτη (σαν αυτόν του θέματος) δεν πρέπει να υφίσταται κατ΄εμέ... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι τώρα που θα κλείσουν κι οι ΔΟΥ εδώ της περιοχής , θα πάει η θεώρηση του μπλοκ 200+ ευρώ κι θα λες κι ευχαριστώ , αλλιώς ας πάει μόνος του δεν είναι μακριά 300 χλμ δρόμος

Δεν ηξερα οτι μιλαμε για επαρχια, εγω μιλαω για αττικη που στο Κερατσινι που ειμαι εχω απεναντι μου βιβλιοπωλεια και σε αποσταση 10λεπτου 5 διαφορετικες ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο 90% των πελατών μας σφράγισμα θεώρηση γίνεται από εμάς... Γενικά δεν κάνουν τίποτα ποτέ... :D

Θα έλεγα ότι δεν είναι περίοδος για να χάνετε πελάτες από άλλο λόγο πλην του κλεισίματος-αναδουλειά-χρωστάω στο λογιστή πολλά λεφτουδάκια... Αυτός πρέπει να είναι ο μόνος λόγος...

Τα τελευταία χρόνια (δεν μετράω αυτούς που κλείσανε και αυτούς που σταμάτησαν να με πληρώνουν), έχω χάσει 2 πελάτες, στον ένα δεν άρεσε το ποσό του φόρου που έπρεπε να πληρώσει και επέμενε να το "μαγειρέψω" - το ίδιο και με όλα τα ΦΠΑ του από εδώ και στο εξής και βρήκε άλλο "συνάδελφο" που τα μαγείρεψε και έβαλε και την υπογραφή του στη δήλωσή του (αν είναι δυνατόν....) και ο άλλος ήταν ανηψιός οικογενειακού φίλου που με είχε παρακαλέσει να τον έχω σε ελάχιστη τιμή για 1 χρόνο και βάλε και μόλις του έκανα αύξηση μετά από 1,5 χρόνο εξαφανίστηκε (η τιμή μέχρι τότε ήταν ανέκδοτο στην κυριολεξία και η δεύτερη τιμή ήταν πολύ χαμηλή, προφανώς όχι για αυτόν πάντως...).

Άλλος λόγος για να χάσεις πελάτη (σαν αυτόν του θέματος) δεν πρέπει να υφίσταται κατ΄εμέ... :rolleyes:

Αγαπητε κυριε Γρίβα δεν αρνήθηκα ποτέ να κάνω κάποια δουλειά απλά δεν ήξερα ότι δεν είχε μπλοκ στο κατάστημα και δεν μου το είπε να παω να το πάρω....παρά μονο πήγε και το πήρε και μετά έβγαλε φασαρία....και στο τέλος μου ειπε η ίδια να μην της ενημερώσω τα βιβλία..και δεν ξερω αν διαβασατε παραπανω ηταν η πρωτη φορα που θεωρουσα εγω αφου τα βιβλια τα ανελαβα μεσα ιουλιου και δεν ηξερα πως ήθελε την συνεργασια...εγω την επισκεφθηκα στην επιχειρηση της και την ενημερωσα εγγραφως για ποιες αρμοδιοτητες αναλαμβανα και της ειπα ειμαστε οκ και ειπε ναι δεν μου ειπε οτι ηθελε και κατι παραπανω ή κατι διαφορετικο εγώ που να ηξερα τον τροπο που ηθελε να δουλέψουμε....

ο μπαμπας με σπουδασε για λογιστη και οχι για μαντη.....και για αυτο τωρα του έχω παράπονο!! :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είπα ότι έκανες κάτι λάθος, απλά λέω ότι ίσως να μπορούσες να το σώσεις κάπως...

Και επίσης ότι πρέπει να είσαι και λίγο μάντης σε αυτή τη δουλειά γιατί οι περισσότεροι επαγγελματίες είναι εντελώς ανίδεοι για το πως δουλεύουμε και αυτό πάντα δημιουργούσε και δημιουργεί προβλήματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβάζω τόση ώρα και δεν ξέρω αν κάνετε πλάκα. σε περίπτωση που όλο αυτό είναι σοβαρό η γνώμη μου είναι ότι το λάθος είναι ότι καθυστέρησες να την στολίσεις εσύ πρώτη........σε λίγο θα πηγαίνουμε super market θα παίρνουμε τα παιδιά απο το σχολείο κλπ.είναι συνεργασία αυτη?γιατί είμαστε συνεργάτες και όχι δούλοι.και δεν το κατάλαβα τι και αν τα μαγαζιά κλείνουν το ένα μετά το άλλο. εάν μείνω χωρίς πελάτες θα δώ τι θα κάνω αντι να δέχομαι τις προσβολές τις κάθε μιάς για μην μείνω χωρίς πελάτες με αποτέλεσμα να μείνω χωρίς προσωπικότητα.ουφ έχω και άλλα αλλά άντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...