Προς το περιεχόμενο

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΕΚΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΖΥΓΟ ΣΕ ΠΟΙΟ ΚΩΔ.Ε1?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως ξέρει κανείς?

Διατροφή που λαμβάνει η σύζυγος για το παιδί από τον πρώην σύζυγο, σε ποιον κωδικό στο Ε1?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς?

Διατροφή που λαμβάνει η σύζυγος για το παιδί από τον πρώην σύζυγο, σε ποιον κωδικό στο Ε1?

Ευχαριστώ

659 kai piso , stis loipes !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ξέρει κανείς?

Διατροφή που λαμβάνει η σύζυγος για το παιδί από τον πρώην σύζυγο, σε ποιον κωδικό στο Ε1?

Ευχαριστώ

ΚΩΔ 781 Ποσά που δεν θεωρούνται εισόδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενά...

Σε κανενα κωδικο, πουθενα.....

Η διατροφη αυτη δεν θεωρειται εισοδημα των προστατευομενων τεκνων και γι αυτο δεν αναγραφεται πουθενα στη δηλωση της συζυγου.

Αντιστοιχα ο συζυγος που πληρωνει αυτη την διατροφη για τα παιδια του δεν θα την αναγραψει ουτε εκεινος στη δηλωση του και δεν θα εχει καμια φορολογικη ελαφρυνση. (ΠΟΛ 1016/2005)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανενα κωδικο, πουθενα.....

Η διατροφη αυτη δεν θεωρειται εισοδημα των προστατευομενων τεκνων και γι αυτο δεν αναγραφεται πουθενα στη δηλωση της συζυγου.

Αντιστοιχα ο συζυγος που πληρωνει αυτη την διατροφη για τα παιδια του δεν θα την αναγραψει ουτε εκεινος στη δηλωση του και δεν θα εχει καμια φορολογικη ελαφρυνση. (ΠΟΛ 1016/2005)

Μονο η διατροφη που διδεται απο τον ενα συζυγο στον αλλο αναγραφεται στη δηλωση και των δυο συζυγων διοτι για τον εναν που την πληρωνει ειναι εξοδο με φορολογικη ελαφρυνση και για τον αλλο που την εισπρατει ειναι φορολογητεο εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και εγώ με τους συναδέλφους για το ότι δεν δηλώνεται η διατροφή του γονέα προς το τέκνο και επισυνάπτω και σχετικό έγγραφο:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7568

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stirizetai mono tou , den kano , ego tipota , oso gia to loipes , otan tha steileis mia dilosi tha to deis mprosta sou !

εγώ το έχω δει, εσύ?

Συμφωνώ και εγώ με τους συναδέλφους για το ότι δεν δηλώνεται η διατροφή του γονέα προς το τέκνο και επισυνάπτω και σχετικό έγγραφο:

http://www.taxheaven...ar/view/id/7568

ακριβώς!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

659 kai piso , stis loipes !

Καλημερα,

Καλο θα ειναι οταν καποιος συνανθρωπος ρωταει κατι,

αν δεν ξερουμε να μην γραφουμε του κεφαλιου μας διοτι

μπορει να τον παρουμε στο λαιμο μας.

Αν φυσικα θελουμε ομως να τον εξυπηρετησουμε και οχι να το

παιξουμε εξυπνοι καλο θα ηταν να ριξουμε μια ματια

σε νομους και ΠΟΛ να δωσουμε εμπεριστατομενη απαντηση.

Πολυ φοβαμαι οτι εχεις παρει πολλους στο λαιμο σου φετος,

και αυτο το λεω διοτι δουλευεις πολυ τον 659. Δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει

αλλα στο ποσο του 659 μπαινει και εισφορα.

Σαν συμβουλη οταν στελνεις δηλωσεις καλο ειναι να διαβαζεις καθε κωδικο και

που αντιστοιχει καθε ποσο.

Σαν δευτερη συμβουλη πριν ηρωνευτεις συναδελφο ``Stirizetai mono tou , den kano , ego tipota , oso gia to loipes , otan tha steileis mia dilosi tha to deis mprosta sou !``

θα πρεπει να επιχειρηματολογεις αυτα που λες.

Χιλια συγγνωμη για ολη αυτη την εκθεση αλλα βγαινω απο τα ρουχα μου με αυτα που διαβαζω απο ορισμενους και αυτα που βλεπω οτι εκαναν τα προηγουμενα χρονια συναδελφοι σε πελατες που ερχονται πρωτη φορα στο γραφειο μου.

Συμπερασμα: η διατροφη στα τεκνα δεν μπαινει ΠΟΥΘΕΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΠΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟ Ε1 ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΔΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΖΕΥΓΑΡΙΟΥ ΔΙΑΖΕΥΓΜΕΝΟΥ ΜΕ ΣΥΝΑΙΝΕΤΙΚΟ ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ? ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΖΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΚΑΙ ΛΕΙΠΕΙ ΕΚΤΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. ΟΥΤΕ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ. ΤΑ ΔΗΛΩΝΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΣΤΟ Ε1 ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ Η ΔΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

Στο 100% των περιπτωσεων που εχω σε σχεση με αυτο, δεν μου εχουν ζητησει κατι.

Μπορει ομως και να πεσεις σε καποιον που να ζητησει.

Λογικα στο συναινετικο διαζυγιο αναφερουν στο συμβολαιογραφο ή δικηγορο για την επιμελεια οποτε καπου αναγραφεται, αυτο το χαρτι ειναι αρκετο να το αποδειξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 100% των περιπτωσεων που εχω σε σχεση με αυτο, δεν μου εχουν ζητησει κατι.

Μπορει ομως και να πεσεις σε καποιον που να ζητησει.

Λογικα στο συναινετικο διαζυγιο αναφερουν στο συμβολαιογραφο ή δικηγορο για την επιμελεια οποτε καπου αναγραφεται, αυτο το χαρτι ειναι αρκετο να το αποδειξεις

Μου ειπε η μητερα οτι επειδη ειναι συναινετικο το διαζυγιο δεν λεει ποιος οριζεται η επιμελεια να την εχεις ενας απο τους δυο , την εχουν απο κοινου. βεβαια δεν εχω παρει ακομα το διαζυγιο στα χερια μου να το διαβασω να δω ακριβως τι λεει....απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την μητερα μου ειπε αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε η μητερα οτι επειδη ειναι συναινετικο το διαζυγιο δεν λεει ποιος οριζεται η επιμελεια να την εχεις ενας απο τους δυο , την εχουν απο κοινου. βεβαια δεν εχω παρει ακομα το διαζυγιο στα χερια μου να το διαβασω να δω ακριβως τι λεει....απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με την μητερα μου ειπε αυτα!

Πριν κανεις οτιδηποτε διαβασε το διαζυγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλιοτερα σε χειρογραφη δηλωση εψαξαν στη δου να δουν αν τα χει δηλωσει κ ο συζυγος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλιοτερα σε χειρογραφη δηλωση εψαξαν στη δου να δουν αν τα χει δηλωσει κ ο συζυγος

Φαινεται δεν ειχε πολυ κοσμο και ηθελαν να δικαιολογησουν το μεροκαματο :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παλιοτερα σε χειρογραφη δηλωση εψαξαν στη δου να δουν αν τα χει δηλωσει κ ο συζυγος

δουλεια δεν ειχε ο διαολος.......... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Ανασύρω το θέμα λόγω της ακόλουθης περιπτώσεως:

 

Ο σύζυγος καταβάλει στην σύζυγο διατροφή για τα τέκνα. Τα τέκνα, ως προστατευόμενα μέλη, δηλώνονται στην δήλωση Φ.Ε. της συζύγου.

 

Το ιδιωτικό σχολείο, στο οποίο φοιτούν τα τέκνα, απέστειλε επιστολή με την οποία ζητά τα προσωπικά στοιχεία και το ΑΦΜ του κηδεμόνα. (Στην συγκεκριμένη περίπτωση η σύζυγος).

 

Επειδή θα αποσταλούν δεδομένα που αφορούν το οικονομικό έτος 2012 και επειδή πρόκειται για μεγάλο ποσό (22.000 ευρώ), πολύ πιθανόν να μην έχει δηλωθεί στην δήλωση της πρώην συζύγου.

 

Το τι θα γίνει με το οικονομικό 2012, θα βρεθεί σε έλεγχο. Όσον αφορά το οικονομικό 2013, η σύζυγος, πως θα μπορούσε να καλύψει το συγκεκριμένο τεκμήριο, εφόσον δεν δηλώνεται το ποσό που εισπράττει για την διατροφή των τέκνων της;

 

Δηλαδή φορτώνεται ένας γονέας με τεκμήριο, το οποίο μπορεί να δικαιολογήσει (διαζύγιο), ωστόσο δεν μπορεί να καλύψει για "τυπικούς λόγος απεικόνισης" στην δήλωση εισοδήματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σύζυγος καταβάλει στην σύζυγο διατροφή για τα τέκνα. Τα τέκνα, ως προστατευόμενα μέλη, δηλώνονται στην δήλωση Φ.Ε. της συζύγου.

 

Το ιδιωτικό σχολείο, στο οποίο φοιτούν τα τέκνα, απέστειλε επιστολή με την οποία ζητά τα προσωπικά στοιχεία και το ΑΦΜ του κηδεμόνα. (Στην συγκεκριμένη περίπτωση η σύζυγος).

 

Δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το συγκεκριμένο ιδιωτικό σχολείο χειρίζεται το θέμα.

Επίσης δεν συμφωνώ με την μέθοδο που επέλεξαν να υιοθετήσουν από την Ομοσπονδία των φροντιστών χαρακτηρίζοντάς την γραφειοκρατική λόγω συμπλήρωσης εντύπων "Υπεύθυνης δήλωσης - γονέα ή κηδεμόνα ".

 

Επειδή:

 

1) Ο ΚΦΑΣ απαιτεί "αντισυμβαλλόμενο" και όχι κηδεμόνα.

2) Αντισυμβαλλόμενος μπορεί κάλλιστα να είναι ακόμη και ο ίδιος ο ... μαθητής. Ακόμη και ο ανήλικος μαθητής ( 10 έως 18 ετών ) έχει περιορισμένη ικανότητα δικαιοπραξίας αρκεί να αποκτά όφελος απ΄αυτήν.

3) ...............Παρόλα αυτά, ο εν διαστάσει ή εν διαζεύξει σύζυγος που δεν συνοικεί με τα ανήλικα τέκνα του έχει το δικαίωμα αναγνώρισης ορισμένων δαπανών στη δήλωσή του, τις οποίες καταβάλλει για τα τέκνα του, όπως αναφέρεται στις παρ. 5 και 6 του παρόντος......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το συγκεκριμένο ιδιωτικό σχολείο χειρίζεται το θέμα.

Επίσης δεν συμφωνώ με την μέθοδο που επέλεξαν να υιοθετήσουν από την Ομοσπονδία των φροντιστών χαρακτηρίζοντάς την γραφειοκρατική λόγω συμπλήρωσης εντύπων "Υπεύθυνης δήλωσης - γονέα ή κηδεμόνα ".

 

Επειδή:

 

1) Ο ΚΦΑΣ απαιτεί "αντισυμβαλλόμενο" και όχι κηδεμόνα.

2) Αντισυμβαλλόμενος μπορεί κάλλιστα να είναι ακόμη και ο ίδιος ο ... μαθητής. Ακόμη και ο ανήλικος μαθητής ( 10 έως 18 ετών ) έχει περιορισμένη ικανότητα δικαιοπραξίας αρκεί να αποκτά όφελος απ΄αυτήν.

3) ...............Παρόλα αυτά, ο εν διαστάσει ή εν διαζεύξει σύζυγος που δεν συνοικεί με τα ανήλικα τέκνα του έχει το δικαίωμα αναγνώρισης ορισμένων δαπανών στη δήλωσή του, τις οποίες καταβάλλει για τα τέκνα του, όπως αναφέρεται στις παρ. 5 και 6 του παρόντος......................

 

Συνάδελφε, κοιτώντας το σύνδεσμο που παρέθεσες, είδα τις παρ.5 & 6 τις οποίες παραθέτω αυτούσιες:

 

5.    Σύμφωνα με την παρ.1 του άρθρου 8 του Κ.Φ.Ε. (ν.2238/1994), από το συνολικό εισόδημα του φορολογουμένου αφαιρείται, κατά περίπτωση, το ποσό της ετήσιας δαπάνης που καταβάλλει ο φορολογούμενος για ασφάλιστρα ασφαλίσεων ζωής ή θανάτου, ασφαλίσεων προσωπικών ατυχημάτων και για ασφαλιστήρια ασθένειας (μέχρι 1.200 ευρώ), για την ασφάλιση του ίδιου, του άλλου συζύγου και των τέκνων που τους βαρύνουν. Στη δαπάνη της περίπτωσης αυτής περιλαμβάνεται και η δαπάνη του πρώτου εδαφίου για ασφάλιση τέκνου, από αυτά που ορίζονται στο άρθρο 7, η οποία καταβάλλεται ετησίως από γονείς που βρίσκονται σε διάζευξη, στην περίπτωση που δεν συνοικούν μαζί του.

6.    Σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 9 του Κ.Φ.Ε. (ν.2238/1994), το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την κλίμακα της προηγούμενης παραγράφου μειώνεται κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) των δαπανών ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης του φορολογουμένου και των λοιπών προσώπων που τον βαρύνουν και του ποσού της δαπάνης για παράδοση κατ' οίκον ιδιαιτέρων μαθημάτων ή για φροντιστήρια οποιασδήποτε αναγνωρισμένης βαθμίδας ή ξένων γλωσσών, το οποίο καταβάλλει ετησίως ο φορολογούμενος για κάθε τέκνο που τον βαρύνει ή για τον ίδιο. Στις δαπάνες αυτές περιλαμβάνονται και οι δαπάνες ιατρικής και νοσοκομειακής περίθαλψης, καθώς και φροντιστηρίων που καταβάλλονται ετησίως από γονείς που βρίσκονται σε διάζευξη, για κάθε τέκνο από αυτά που ορίζονται στο άρθρο 7, στην περίπτωση που δεν συνοικούν μαζί τους.

Επίσης, ο φόρος μειώνεται κατά ποσοστό είκοσι τοις εκατό (20%) του ποσού της διατροφής που καταβάλλεται από τον ένα σύζυγο στον άλλο και επιδικάστηκε ή συμφωνήθηκε με συμβολαιογραφική πράξη. Το ποσό της διατροφής επί της οποίας υπολογίζεται η μείωση φόρου δεν μπορεί να υπερβεί τα τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ.

 

Δυστυχώς τα δίδακτρα ιδιωτικών σχολείων, που δεν περιλαμβάνονται στις παραπάνω εκπιτπτόμενες δαπάνες, αποτελούν τεκμήριο. Εδώ ακριβώς είναι η παγίδα.

 

Επίσης, η αναφορά στον ΚΦΑΣ, ο οποίος είναι σε ισχύ από 01/01/2013, άρα αφορά πράξεις από αυτή την ημερομηνία αποκλειστικά, δεν μπορεί να έχει εφαρμογή στην περίπτωση αυτή, μιας και ΗΔΗ το Υ.Ο. ζητά στοιχεία για το 2011 (και σύντομα και για το 2012).

 

Ένα επίσης λεπτό σημείο είναι αυτό:

 

ΟΝΟΜΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ

 

ΕΠΙΘΕΤΟ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΔΙΔΑΚΤΡΩΝ

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/11732

 

Τελικά ποιός είναι ο υπόχρεος; Η έχουσα την κηδεμονία των παιδιών σύζυγος (η οποία τα δηλώνει στην δήλωσή της) ή ο υπόχρεος καταβολής διατροφής των τέκνων; (Η πλάκα είναι οτι αυτά προκύπτουν από το διαζύγιο, δηλαδή η σύζυγος την κηδεμονία, ο σύζυγος καταβολή διατροφής τέκνων)...

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Gkazan δεν σου απάντησα επειδή δεν είχα να προσθέσω κάτι. Διάβασα "ιδιωτικά σχολεία" και αμέσως το μυαλό μου πήγε στα ... φροντιστήρια γι΄αυτό ανάρτησα την απόφαση.

Παρ΄όλα αυτά σκεφτόμουν το θέμα και σε θυμήθηκα όταν ψάχνοντας κάτι για τα εταιρικά αυτοκίνητα στην ΠΟΛ 1135/04-10-2010 έπεσα στην παράγραφο που αναρτώ παρακάτω.

Πιστεύω ότι κάποια στιγμή το Υπουργείο θα το επιβεβαιώσει ξανά.

 

"Δαπάνη ιδιωτικών σχολείων

Με τις νέες διατάξεις της περίπτωσης δ’ για τον προσδιορισμό της ετήσιας αντικειμενικής δαπάνης διαβίωσης, λαμβάνεται υπόψη η ετήσια δαπάνη που καταβάλλεται για ιδιωτικά σχολεία στοιχειώδους και μέσης εκπαίδευσης, όπως αυτή προκύπτει από τις σχετικές αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Εξαιρούνται οι δαπάνες που καταβάλλονται σε εσπερινά γυμνάσια και λύκεια, καθώς και στα ειδικά σχολεία ατόμων με ειδικές ανάγκες. Στην περίπτωση διαζευγμένων γονέων όπου άλλος γονέας βαρύνεται με τα τέκνα και άλλος καταβάλλει τις δαπάνες διδάκτρων των τέκνων, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη διαβίωσης θα βαρύνει τον γονέα που καταβάλλει τις δαπάνες αυτές."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε ...

 

Σε δουλειά να βρισκόμαστε...

 

Ξεπέρασαν κάθε προσδοκία μου  :D νομίζω ΠΟΛ.1011/21.1.2013

"Για την εφαρμογή της παρούσης ως υπόχρεος θεωρείται ο γονέας ή ο κηδεμόνας ή τρίτο πρόσωπο που καταβάλει σταθερά τα δίδακτρα σε όλη τη διάρκεια του έτους."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...