Προς το περιεχόμενο

Λειτουργία λογαριασμού 53.08 για ελευθερους επαγγελματιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να εισαι καλά, παλληκάρι μου. Εύχομαι, έστω και μέσω ενός απολίτιστου και μειωτικού σχολίου, να καταλάβεις τι είναι αυτό που κάνεις. Όταν το καταλάβεις, θα έρθει μια μέρα που θα πεις "Ευτυχώς που ένας απολίτιστος με μείωσε και με σύγχισε και κατάλαβα μερικά πράγματα, γιατί ετοιμαζόμουνα να την κάνω τη μαλακία και να κάψω κόσμο και να καώ κι εγώ." Μέχρι τότε, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια και να εύχεσαι να έρχονται αυτόματες περαιώσεις, όπως το εύχομαι κι εγώ, όταν γυρίζω πίσω και βλέπω τι μαλακίες έκανα επειδή μου χάϊδευαν τ' αυτιά και μου έκλειναν τα μάτια.

Φιλικά

δεν θα σχολιασω περαιτέρω το θέμα, αλλωστε το forum ειναι για να μαθαίνουμε νέα πράγματα, και όχι για να σφάζουμε με το γαντι.

καλή συνέχεια στην δουλειά που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα σχολιασω περαιτέρω το θέμα, αλλωστε το forum ειναι για να μαθαίνουμε νέα πράγματα, και όχι για να σφάζουμε με το γαντι.

καλή συνέχεια στην δουλειά που κάνεις.

Λοιπόν... Είσαι ένας επαγγελματίας λογιστής, 42 ετών, σύμφωνα με το προφίλ σου, άρα όχι ένας νεαρός και άπειρος. Βάζεις έναν προβληματισμό αν κάποιες δαπάνες σου θα πάνε στο κόστος πωλήσεων ή σε άλλη λειτουργία της επιχείρησης που έχεις την ευθύνη της λογιστικής υποστήριξης. Καλά ως εδώ. Και μετά βάζεις προβληματισμό αν αυτές οι παραγωγικές - πιο παραγωγικές δε γίνεται - δαπάνες πρέπει να αναμορφωθούν φορολογικά, για να μην έχεις πρόβλημα στον έλεγχο για μη σωστή εφαρμογή του λογιστικού σχεδίου. Η πρώτη απορία κάποιου που σε διαβάζει είναι: "Αυτός ο άνθρωπος ξέρει τι είναι φορολογική αναμόρφωση, πότε γίνεται και για ποιό λόγο γίνεται;" Κι όταν σου επισημαίνεται αυτή η εμφανής σου αδυναμία, συγχίζεσαι, νιώθεις μειωμένος και απαξιωμένος και κατηγορείς τον άλλον που σου επισήμανε αυτή σου την αδυναμία. Αν εκτιμάς ότι αυτή είναι στάση ενός επαγγελματία λογιστή, θα σου πω ότι κάνεις λάθος. Πολύ μεγάλο λάθος. Όπως και να το κάνουμε, κάποια πράγματα της δουλειάς μας δεν είναι "νέα πράγματα που μαθαίνουμε μέσω ενός φόρουμ", αλλά προαπαιτούμενα της δουλειάς μας. Και θα ήταν καλύτερα, αντί να νιώθεις μειωμένος σε ένα φόρουμ που είσαι ανώνυμος μέσα στους ανώνυμους, να φροντίσεις να λάβεις σοβαρά υπόψιν σου κάποιες παρατηρήσεις, έστω κι αν τις θεωρείς απολίτιστες - που δεν είναι - για να μην μειωθείς αργότερα μισθολογικά μετά από κάποιον έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Να εισαι καλά, παλληκάρι μου. Εύχομαι, έστω και μέσω ενός απολίτιστου και μειωτικού σχολίου, να καταλάβεις τι είναι αυτό που κάνεις. Όταν το καταλάβεις, θα έρθει μια μέρα που θα πεις "Ευτυχώς που ένας απολίτιστος με μείωσε και με σύγχισε και κατάλαβα μερικά πράγματα, γιατί ετοιμαζόμουνα να την κάνω τη μαλακία και να κάψω κόσμο και να καώ κι εγώ." Μέχρι τότε, καλό διάβασμα, καλή συνέχεια και να εύχεσαι να έρχονται αυτόματες περαιώσεις, όπως το εύχομαι κι εγώ, όταν γυρίζω πίσω και βλέπω τι μαλακίες έκανα επειδή μου χάϊδευαν τ' αυτιά και μου έκλειναν τα μάτια.

Φιλικά

Είσαι 100% λάθος, και το να επιτίθεσαι σε κάποιον που δεν γνωρίζει την δουλειά δεν ειναι ορθό! Εχει άδεια φοροτεχνικού όπως και όλοι που είναι στο επίπεδο του δεν εχει αναγκη απο την γνώμμη σου συνάδελφε.Αυτοί που τους έδωσαν την άδεια είχαν κάποιο όραμα, εβλεπαν κάποια εξειδικευση.Στο κάτω κάτω υπάρχει ο Νόμος με την επιβεβαίωση της επιτροπής ανταγωνισμού, δεν είναι επικίνδυνοι, απλά άσχετοι, γνωστό προσόν ενος αποφοίτου ΑΕΙ.Εκει θα κολλήσουμε, ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα,

Στο λογαριασμό 53.08 δικαιούχοι αμοιβών καταχωρούνται οι αμοιβές που οφείλονται σε ελεύθερους επαγγελματίες.

Δηλαδη, αν έχω μια απυ απο δικαστικό επιμελητή, θα πρέπει να περναω το έξοδο και να πιστώνω τον 53.08;

Είναι μια πρακτική που ακολουθείτε;

Ευχαριστώ.

To εξοδο θα το περνάς στον 53,08 με πίστωση δεν μου είπες?

ο συνάδελφος που σου επιτέθηκε απλά αποτελεί τον κρικο που τηρεί σε ισορροπία το τρίγωνο ΠΟΦΕΕ-ΟΕΕ-ΥΠΕΠΘ.Δηλάδή είναι ο αντίλογος στα κακώς κείμενα παρόλο που έχει ευεργετηθέι απο τον 2515/97 (υπαρχουν και τέτοιοι)

Ετσι ο ΟΕΕ παρόλο που τον βρίζουν όλοι, κάνει κουμάντο με το <<χαμηλό του προφίλ>> 15 χρονια τώρα (για να απελευθερωθεδί η ελλάδα χρειάστηκαν 4,για να απελευθερωθεί το επάγγελμα του λογιστή πόσο θεωρείται θα χρειαστεί?,και άσε τους (μαλα.ες) να λένε, απο το ενα μπάινει απο το άλλο βγάινει.

Ολοι με λίγα λόγια είναι κρίκος αυτής της αλυσίδας που κάνει το λογιστικό επάγγελμα να τηρείται απο αγραμμάτους και ασχέτους.

Δεν πληρώνουν φόρο συνάδελφε.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορολογική αναμόρφωση δεν έχει καμία θέση σε αυτό το κύκλωμα, δεν αποτελούν δαπάνες που πρέπει να αναμορφωθούν. POET

Με συγχωρείς, ξέρεις τι είναι η φορολογική αναμόρφωση, πώς γίνεται κα για ποιό λόγο γίνεται; ΑΡΧΟΝΤΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φορολογική αναμόρφωση δεν έχει καμία θέση σε αυτό το κύκλωμα, δεν αποτελούν δαπάνες που πρέπει να αναμορφωθούν. POET

Με συγχωρείς, ξέρεις τι είναι η φορολογική αναμόρφωση, πώς γίνεται κα για ποιό λόγο γίνεται; ΑΡΧΟΝΤΗΣ

Αν σε ενόχλησε ο τρόπος μου και το ύφος μου, σου ζητώ συγγνώμη. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου. Αν η παρατήρησή μου σε έκανε να σκεφτείς καλύτερα κάποια πράγματα, τότε χαίρομαι ιδιαίτερα. Επειδή αυτή ακριβώς ήταν η πρόθεσή μου. Αγνόησε το ανώνυμο παραλήρημα δυο -τρεις δημοσιεύσεις παραπάνω και συνέχισε να ψάχνεις τρόπους βελτίωσης. Οι δημοσιεύσεις σου δείχνουν άνθρωπο που θέλει να κάνει σωστή και λεπτομερή δουλειά, αλλά που χρειάζεται εξάσκηση και μελέτη. Μην επαναπαύεσαι στα φόρα του ιντερνετ. Ψάξε καλύτερα και διάβασε περισσότερο. Το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς μας απαιτεί κατανόηση και όχι αποστήθιση.

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...