Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για το ε2, κενοι αγροί κ οικοπεδα κ.α


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, ελπίζω να βρίσκεστε κοντα στις διακοπές σας!!

Αντιμετωπίζω κάποια μικρά θέματα, και θα ήθελα τη βοήθειά σας (όπως πάντα):

1. "από τα μη οικοδομημένα ακίνητα, γράφονται μόνο εκείνα που εκμισθώνονται" Εγώ καταλαβαίνω ότι οι ΚΕΝΟΙ ΑΓΡΟΙ και τα ΚΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ δεν αναγράφονται στο ε2. Είμαι λάθος?

2. Εχω σε κενές κατοικίες ιδιοκτησίες σε πολύ μικρά ποσοστά. Το θέμα μου είναι ότι οι συνιδιοκτήτες είναι άγνωστοι τουλάχιστον οι περισσότεροι(μιλάμε για συνιδιοκτησίες της τάξης του 3,75% ο καθένας).Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Από τη στιγμή που είναι κενά λέτε να έχω πρόβλημα που δεν θα τους δηλώσω?

Ευχαριστώ

Καλό ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, ελπίζω να βρίσκεστε κοντα στις διακοπές σας!!

Αντιμετωπίζω κάποια μικρά θέματα, και θα ήθελα τη βοήθειά σας (όπως πάντα):

1. "από τα μη οικοδομημένα ακίνητα, γράφονται μόνο εκείνα που εκμισθώνονται" Εγώ καταλαβαίνω ότι οι ΚΕΝΟΙ ΑΓΡΟΙ και τα ΚΕΝΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ δεν αναγράφονται στο ε2. Είμαι λάθος?

2. Εχω σε κενές κατοικίες ιδιοκτησίες σε πολύ μικρά ποσοστά. Το θέμα μου είναι ότι οι συνιδιοκτήτες είναι άγνωστοι τουλάχιστον οι περισσότεροι(μιλάμε για συνιδιοκτησίες της τάξης του 3,75% ο καθένας).Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση?Από τη στιγμή που είναι κενά λέτε να έχω πρόβλημα που δεν θα τους δηλώσω?

Ευχαριστώ

Καλό ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Καλημέρα

Για την πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι ότι γράφονται όλα τα κτίσματα, άσχετα αν είναι κενά, ιδιοχρησιμοποιούνται, εκμισθώνονται κλπ. Οι αγροί και τα οικόπεδα δεν αναγράφονται, παρά μόνο αν εκμισθώνονται ή παραχωρούνται κλπ.

Για τους συνιδιοκτήτες, άποψή μου είναι και εφόσον δεν έχετε τα στοιχεία τους, να αναφέρετε στον πίνακα 2, "κληρονόμοι του ..." (συνήθως από κληρονομιά προκύπτουν τα μικρά ποσοστά) ή και να μην αναφέρετε τίποτα.

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Για την πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι ότι γράφονται όλα τα κτίσματα, άσχετα αν είναι κενά, ιδιοχρησιμοποιούνται, εκμισθώνονται κλπ. Οι αγροί και τα οικόπεδα δεν αναγράφονται, παρά μόνο αν εκμισθώνονται ή παραχωρούνται κλπ.

Για τους συνιδιοκτήτες, άποψή μου είναι και εφόσον δεν έχετε τα στοιχεία τους, να αναφέρετε στον πίνακα 2, "κληρονόμοι του ..." (συνήθως από κληρονομιά προκύπτουν τα μικρά ποσοστά) ή και να μην αναφέρετε τίποτα.

Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ πολύ

Να είστε πάντα καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμη ερώτηση:

Από όσα γνωρίζω, στο ε2 γράφεται η πλήρης κυριότητα.Όταν ένας άνθρωπος έχει την υψηλή κυριότητα σε ποσοστό και όχι την πλήρη, είναι υποχρεωμένος να το γράφει στο ε2?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ακόμη ερώτηση:

Από όσα γνωρίζω, στο ε2 γράφεται η πλήρης κυριότητα.Όταν ένας άνθρωπος έχει την υψηλή κυριότητα σε ποσοστό και όχι την πλήρη, είναι υποχρεωμένος να το γράφει στο ε2?

Ευχαριστώ

Κατ' αρχήν, η κυριότητα λέγεται ψιλή.

Ε2 συμπληρώνει ο επικαρπωτής ή ο έχων την πλήρη κυριότητα, εκτός αν πρόκειται για απόκτηση ακινήτου, οπότε συμπληρώνεις τον Πίνακα ΙΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν, η κυριότητα λέγεται ψιλή.

Ε2 συμπληρώνει ο επικαρπωτής ή ο έχων την πλήρη κυριότητα, εκτός αν πρόκειται για απόκτηση ακινήτου, οπότε συμπληρώνεις τον Πίνακα ΙΙ

Ευχαριστώ

Καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Για την πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι ότι γράφονται όλα τα κτίσματα, άσχετα αν είναι κενά, ιδιοχρησιμοποιούνται, εκμισθώνονται κλπ. Οι αγροί και τα οικόπεδα δεν αναγράφονται, παρά μόνο αν εκμισθώνονται ή παραχωρούνται κλπ.

Για τους συνιδιοκτήτες, άποψή μου είναι και εφόσον δεν έχετε τα στοιχεία τους, να αναφέρετε στον πίνακα 2, "κληρονόμοι του ..." (συνήθως από κληρονομιά προκύπτουν τα μικρά ποσοστά) ή και να μην αναφέρετε τίποτα.

Καλή συνέχεια

Προσοχή στην α και β κατοικίες δεν αναγράφονται , άσχετα αν ιδιοχρησιμοποιούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχή στην α και β κατοικίες δεν αναγράφονται , άσχετα αν ιδιοχρησιμοποιούνται.

Καλησπέρα συνάδελφε

Τα ευκόλως ενοούμενα ... παραλείπονται. :)

Αλλά και αυτά αναγράφονται στον πίνακα Ι, εφόσον έχουμε ποσοστό συνιδιοκτησίας (συνιδιοκτήτες).

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ Ε2. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΜΗ ΑΡΔΕΥΟΜΕΝΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΕ 14,51€. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ Ε2 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΚΤΑΣΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ. Η ΕΚΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ! ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΕΣΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφε

Τα ευκόλως ενοούμενα ... παραλείπονται. :)

Αλλά και αυτά αναγράφονται στον πίνακα ΙΙ, εφόσον έχουμε ποσοστό συνιδιοκτησίας (συνιδιοκτήτες).

Καλή συνέχεια.

Τα ακινητα που μενουμε (ιδιοκατοικηση) δεν αναγραφονται ΠΟΥΘΕΝΑ στο ε2

μονο στην περιπτωση που περιηλθαν στην κυριοτητα μας στο ετος εκεινο που κανουμε δηλωση και τα αναγραφουμε στον τελευταιο πινακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!! ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ Ε2. ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΟΡΕΙΝΗΣ ΜΗ ΑΡΔΕΥΟΜΕΝΗΣ ΕΚΤΑΣΗΣ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΕ 14,51€. ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ Ε2 ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΧΩΡΕΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΚΤΑΣΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ. Η ΕΚΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ! ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΑΜΕΣΑ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΓΝΩΜΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΛΑΚΕΙΑ...... ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΜΗΝΙΑΙΟ ΜΙΣΘΩΜΑ ΓΙΑ ΤΑ 4 ΣΤΡΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ... ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφε

Τα ευκόλως ενοούμενα ... παραλείπονται. :)

Αλλά και αυτά αναγράφονται στον πίνακα Ι, εφόσον έχουμε ποσοστό συνιδιοκτησίας (συνιδιοκτήτες).

Καλή συνέχεια.

Τα ακινητα που μενουμε (ιδιοκατοικηση) δεν αναγραφονται ΠΟΥΘΕΝΑ στο ε2

μονο στην περιπτωση που περιηλθαν στην κυριοτητα μας στο ετος εκεινο που κανουμε δηλωση και τα αναγραφουμε στον τελευταιο πινακα

Καλησπέρα

Τα αναγράφουμε και στην περίπτωση που αναφέρω στην παραπάνω δημοσίευσή μου.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δίκιο ο Χάρης. Έχουμε συναντήσει πολλά προβλήματα από συνιδιοκτησίες που δεν αναγράφονται στο Ε2, άσχετα αν φορολογούνται ή όχι, ή ιδιοχρησιμοποιούνται ή ιδιοκατοικούνται. Προσοχή, το Ε2 είναι πιο σημαντικό απ' ό,τι νομίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Τα αναγράφουμε και στην περίπτωση που αναφέρω στην παραπάνω δημοσίευσή μου.

Καλή συνέχεια.

Καλησπερα,

Τι εννοεις την ιδιοκατοικηση την αναγραφουμε στο Ε2 και στον πινακα 5 του Ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει συνιδιοκτήτης, ναι. Στην πίσω σελίδα του Ε2, στον πίνακα με τα συμπληρωματικά στοιχεία ακινήτων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντικό έντυπο όπως σωστά επισημαίνει ο κος Αχιλλέας.

Στις περισσότερες των περιπτώσεων τα στοιχεία των συνιδιοκτητών σε καινούργιους πελάτες όλα τα προηγούμενα χρόνια τα έβλεπα κενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει συνιδιοκτήτης, ναι. Στην πίσω σελίδα του Ε2, στον πίνακα με τα συμπληρωματικά στοιχεία ακινήτων

Περισυ το ειχα απορια και εστειλα μνμ στο Υπουργειο.

Η απαντηση τους ηταν οτι ο εν λογο πινακας συμπληρωνεται ΜΟΝΟ αν συμπληρωθει ο μπροστα πινακας του Ε2 με το συγκεκριμενο ακινητο και το ποσοστο ιδιοκτησιας που αναφερουμε ειναι λιγοτερο απο 100%. Αν βρω την απαντηση μεσα απο το λογαριασμο μου στο taxisnet θα την επισυναψω.

Αν μου απαντησε λαθος το υπουργειο τοτε γραφω και εγω λαθος.

Αν φυσικα κυριε Αρχοντη εχετε καποιο ντοκουμεντο που να αποδεικνυει αυτο που λετε παρακαλω στειλτε το μου να τους το δειξω στο υπουργειο.

Ευχαριστω,

Παναγιωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σας απάντησε το υπουργείο, κατά τη γνώμη μου. Δείτε λίγο πιο προσεκτικά τη διατύπωσή του: Αναφέρεται στη (σύνηθη) περίπτωση να υπάρχει ιδιοκατοίκηση σε ακίνητο με ποσοστό ιδιοκτησίας ή επικαρπίας μικρότερο του 100%. Στην περίπτωση αυτή, ο συνιδιοκτήτης που ΔΕΝ κατοικεί εκεί, θα πρέπει να συμπληρώσει τους δυο πίνακες του Ε2, μπροστά με το πραγματικό ή τεκμαρτό μίσθωμα και πίσω με τα στοιχεία του άλλου (ή άλλων) συνιδιοκτήτη. Για λόγους σωστής φορολογικής παρακολούθησης του ακινήτου, συμπληρώνεται και ο πίσω πίνακας από τον ιδιοκατοικούντα με τα στοιχεία του συνιδιοκτήτη (ή συνιδιοκτητών), προκειμένου να είναι εύκολη η διασταύρωση για τη δήλωση των εισοδημάτων (πραγματικών ή τεκμαρτών) που προκύπτουν από το συγκεκριμένο ακίνητο. Τέτοια θέματα συνήθως ανακύπτουν από κληρονομιαία ακίνητα, όπου η διανομή γίνεται άτυπα μεταξύ των κληρονόμων, χωρίς συμβολαιογραφικές πράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριε Αρχοντη,

μενω (ιδιοκατοικηση) σε ενα σπιτι το οποιο μου ανηκει το 50% και το αλλο 50% ανηκει

Σωστά σας απάντησε το υπουργείο, κατά τη γνώμη μου. Δείτε λίγο πιο προσεκτικά τη διατύπωσή του: Αναφέρεται στη (σύνηθη) περίπτωση να υπάρχει ιδιοκατοίκηση σε ακίνητο με ποσοστό ιδιοκτησίας ή επικαρπίας μικρότερο του 100%. Στην περίπτωση αυτή, ο συνιδιοκτήτης που ΔΕΝ κατοικεί εκεί, θα πρέπει να συμπληρώσει τους δυο πίνακες του Ε2, μπροστά με το πραγματικό ή τεκμαρτό μίσθωμα και πίσω με τα στοιχεία του άλλου (ή άλλων) συνιδιοκτήτη. Για λόγους σωστής φορολογικής παρακολούθησης του ακινήτου, συμπληρώνεται και ο πίσω πίνακας από τον ιδιοκατοικούντα με τα στοιχεία του συνιδιοκτήτη (ή συνιδιοκτητών), προκειμένου να είναι εύκολη η διασταύρωση για τη δήλωση των εισοδημάτων (πραγματικών ή τεκμαρτών) που προκύπτουν από το συγκεκριμένο ακίνητο. Τέτοια θέματα συνήθως ανακύπτουν από κληρονομιαία ακίνητα, όπου η διανομή γίνεται άτυπα μεταξύ των κληρονόμων, χωρίς συμβολαιογραφικές πράξεις.

Κυριε Αρχοντη,

μενω (ιδιοκατοικηση) σε σπιτι που μου ανηκει (πληρη κυριοτητα) 50%, το υπολοιπο 50% (πληρη κυριοτητα) ανηκει στην αδερφη μου που μου το παραχωρει.

Στο δικο μου Ε2 πρεπει να βαλω τα στοιχεια της αδερφης μου στη 2η σελιδα των ιδιοκτητων?

Η δικη μου αποψη ειναι οχι.

Η αδερφη μου πρεπει στο δικο της Ε2 να συμπληρωσει την 1η σελ. του Ε2 με δωρεαν παραχωρηση και τεκμαρτο μισθωμα και στην 2η σελιδα τα δικα μου στοιχεια με ποσοστο 50 %.

Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως είναι εκ του περισσού, ίσως να είμαι υπερβολικός, αλλά προσωπικά θα συμπλήρωνα και στα δυο τα στοιχεία των συνιδιοκτητών. Από τις διατάξεις, μετά από μια πρόχειρη έρευνα που έκανα, δεν φαίνεται να προκύπτει υποχρέωσή σας να δηλώσετε την συνιδιοκτησία, οπότε θεωρώ ότι καλώς πράττετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...