Προς το περιεχόμενο

ΑΙΤΗΜΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικα παραταση θα παρουμε για δηλωσεις παιδες?? Εκανε ο ΠΟΦΕΕ τιποτις?? Ειδα μονο των φοροτεχνικων της Κρητης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι για την τάξη. ΑΣ ΜΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΤΑΞΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΣ ΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΠΤΥΧΙΟΥ.ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ.

Δεν είναι μόνο το πτυχίο μην τρελαίνεστε.....αλλά ας μου πείς φίλτατε πως μπορεί να γίνει η οριοθέτηση του επαγγέλματος αν δεν

υπάρχουν κάποιοι κανόνες,το ελάχιστο είναι να έχει κάποιος ένα κωλόχαρτο απο κάποια σχολή οικονομική,οι δικηγόροι ,μηχανικοί

κλπ μπορούν να γίνουν οι ετσι η οι αλλιώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται, πρέπει και λίγο να γελάσουμε. Στο πρωινό αστείο του Θεοχάρη παρενέβη ο Άνθιμος...

Θεσσαλονίκης Άνθιμος@ThesAnthimos

Λίγο ντροπή! Εξυπνάδα θεωρείται;“@htheoharis: Καλημέρα. Γρηγορείτε, μην αμελείτε το #E1 Δηλώσετε ίνα κληρονομήσετε την βασιλεία των ουρανών”

Harry Theoharis@htheoharis

@ThesAnthimos δεν είχα σκοπό να θίξω κανέναν. Αν το έκανα ζητώ συγγνώμη

Θεσσαλονίκης Άνθιμος@ThesAnthimos

@htheoharis σας συγχωρώ φυσικά. Απλώς δεν είνσι αστείο ή εξυπνάδα αυτό που γράψατε.

Ο κ. Θεοχάρης μέχρι και τον "απομηχανής Θεό" επικαλέστηκε για να τελειώσουν οι δηλώσεις και φυσικά ο Παναγιώτατος καλώς τον έβαλε στην θέση του.

Φυσικά το μύνημα έχει ώς στόχο να πιέσει την κατάσταση και δίχνει πρόθεση για απόφαση να μην δοθεί παράταση.

Πάω στοίχημα ότι στις 01/08/2012, ούτε καν στις 31/07/2012, θα βγεί ανακοίνωση ότι για διευκόλυνση των φορολογουμένων το σύστημα θα παραμείνει ανοικτό για μερικές μέρες (χωρίς φυσικά να αναφέρει για πόσες) έτσι για να μας αποτελειώσει χωρίς οίκτο!

κ. Θεοχάρη μην ανησυχείτε.... "οι συνεργάτες σας" όπως μας αποκαλείτε εσείς, οι είλωτες όπως όμως νιώθουμε εμείς, είμαστε εδώ, μέρα- νύχτα, μέχρι τελικής πτώσεως.

Μην νιώθετε όμως ικανοποίηση γιατί όπως μας καταντήσατε να δουλέυουμε αδιακοπα, αδιάλλειπτα, 365 μέρες το χρόνο, (όπως θα επιθυμούσατε να δουλευουν και τα συστήματα σας, αλλά αυτό δεν ήταν ποτέ εφικτό) κάποτε θα πέσουμε!

Και αν πέσουμε ποτέ δεν σκεφτήκατε ότι έρχεται και η δική σας πτώση!

Με έμεσες απειλές δεν θα πετύχετε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ Ο

ΘΟΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΡΗΓΑ .,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,?????

καλυτερα μιας ωρας,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

αντε κουραγιο

την 31/7/12 ειναι η ηρωικη εξοδος,

και οποιος αντεξει και οτι προλαβει,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σ΄εκείνους τους λίγους στα στατιστικά της ημέρας του gsis είμαι κι εγώ για να έχω λίγο περισσότερο χρόνο το πρωί να βλέπω τα παιδιά μου.

108 δηλώσεις σε 5 μέρες χαχαχαχαχαχαχα :D και 35 ΦΠΑ μέχρι .... σήμερα!!!! ααχαχαχαχαχαχαχα :D

Καλημέρα σας.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη γιώργος

Σήμερα πήγα σε μια ΔΟΥ να βγάλω κλειδάριθμο και μου λένε να περάσετε από την δική σας ΔΟΥ γιατί δεν είστε περασμένος στο σύστημα. Τι δεν ειμαι περασμένος και αηδίες..... έχω νευριάσει σήμερα. Αν είναι έτσι να λένε από το taxisnet στους φορολογούμενους οτι πρέπει να περάσουν μόνο στις ΔΟΥ που είναι εγγεγραμμένοι και όχι σε οποιαδήποτε ΔΟΥ.

Και ποιος ξέρει τι θα ακούσω την Δευτέρα από την άλλη ΔΟΥ τώρα, παίζει να μου πούνε πηγαίντε και ξαναστείλτε αίτηση ηλεκτρονικά για κλειδάριρθμο γιατί επειδή σας περάσαμε τώρα στο σύστημα η παλιά αίτηση θεωρείται άκυρη..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... ...Έχω μια απορία:

Στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης, στην οποία λέμε ότι δικαιωματικά ανήκουμε, πώς υπολογίζονται και καταβάλονται ο φόρος εισοδήματος, ο ΦΠΑ, κλπ; Έχουνε και εκεί, π.χ., τον ΚΒΣ να χάνεις μια (πολύτιμη) μέρα να θεωρήσεις ένα δελτίο αποστολής; Κάθονται και εκεί να αθροίζουν αποδειξούλες για να χτίσουν αφορολόγητο; Έχουν και εκεί ένα τετρασέλιδο γεμάτο νταμάκια, όπου πρέπει να γράψεις στοιχεία που είναι ήδη περασμένα στα ηλεκτρονικά τους αρχεία; (π.χ., αυτοκίνητα, σπίτια, ακαθάριστα έσοδα, μισθοί, ασφαλιστικές εισφορές, κλπ κλπ κλπ ....) Ξανακάθονται με τις ώρες να ξαναφτιάξουν περιουσιολόγια με στοιχεία που ήδη απέστειλαν ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων των υπουργείων τους; Κάθονται με τις ώρες να κάνουν καταστάσεις με τους φόρους που ήδη απέδωσαν και που ήδη βρίσκονται στα ηλεκτρονικά αρχεία του κράτους; Έχουν σύστημα παρακρατήσεων φόρων 1,3,4,8,10,15,20 % αρ. 52, 55, 58; Έχουνε ΦΜΥ;ΕΤΑΚ; ΦΜΑΠ; ΦΤΜ; ΕΕΑΦΔΣ; ΑΠΔ; ΣΕΠΕ; ΟΑΕΕ; ΤΣΜΕΔΕ; ΤΣΑΥ; Έχουν κι αυτοί φορολογικό σύστημα όπου για κάθε άρθρο του βασικού νόμου υπάρχουν 15 ΠΟΛ, χώρια οι νομολογίες και τα εσωτερικά έγγραφα; Έχουν έναρξη υποβολής της ηλεκτρονικής δήλωσης ένα μήνα πριν τη λήξη της προθεσμίας; Κλειδάριθμο πρέπει να κάνουνε 40 - 50 χλμ, να στηθούνε στην ουρά να πάρουνε για να έχουνε πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες; ΓΓΠΣ έχουνε με Helpdesk που δεν απαντάει;

Αλήθεια ρε παιδιά, αυτοί οι δύστυχοι, πώς πορεύονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... ...Έχω μια απορία:

Στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης, στην οποία λέμε ότι δικαιωματικά ανήκουμε, πώς υπολογίζονται και καταβάλονται ο φόρος εισοδήματος, ο ΦΠΑ, κλπ; Έχουνε και εκεί, π.χ., τον ΚΒΣ να χάνεις μια (πολύτιμη) μέρα να θεωρήσεις ένα δελτίο αποστολής; Κάθονται και εκεί να αθροίζουν αποδειξούλες για να χτίσουν αφορολόγητο; Έχουν και εκεί ένα τετρασέλιδο γεμάτο νταμάκια, όπου πρέπει να γράψεις στοιχεία που είναι ήδη περασμένα στα ηλεκτρονικά τους αρχεία; (π.χ., αυτοκίνητα, σπίτια, ακαθάριστα έσοδα, μισθοί, ασφαλιστικές εισφορές, κλπ κλπ κλπ ....) Ξανακάθονται με τις ώρες να ξαναφτιάξουν περιουσιολόγια με στοιχεία που ήδη απέστειλαν ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων των υπουργείων τους; Κάθονται με τις ώρες να κάνουν καταστάσεις με τους φόρους που ήδη απέδωσαν και που ήδη βρίσκονται στα ηλεκτρονικά αρχεία του κράτους; Έχουν σύστημα παρακρατήσεων φόρων 1,3,4,8,10,15,20 % αρ. 52, 55, 58; Έχουνε ΦΜΥ;ΕΤΑΚ; ΦΜΑΠ; ΦΤΜ; ΕΕΑΦΔΣ; ΑΠΔ; ΣΕΠΕ; ΟΑΕΕ; ΤΣΜΕΔΕ; ΤΣΑΥ; Έχουν κι αυτοί φορολογικό σύστημα όπου για κάθε άρθρο του βασικού νόμου υπάρχουν 15 ΠΟΛ, χώρια οι νομολογίες και τα εσωτερικά έγγραφα; Έχουν έναρξη υποβολής της ηλεκτρονικής δήλωσης ένα μήνα πριν τη λήξη της προθεσμίας; Κλειδάριθμο πρέπει να κάνουνε 40 - 50 χλμ, να στηθούνε στην ουρά να πάρουνε για να έχουνε πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες; ΓΓΠΣ έχουνε με Helpdesk που δεν απαντάει;

Αλήθεια ρε παιδιά, αυτοί οι δύστυχοι, πώς πορεύονται;

Άσε τους κακόμοιρους. Ούτε ψύλλος στον κόρφο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΑΠΟ ΠΟΦΕΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΙΜΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ 16ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟ ΠΟΦΕΕ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ. ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΡΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΗΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΙΜΑΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΜΕ 16ΩΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.....

η ΠΟΦΕΕ ειναι ανικανοι να ξερουν οτιδηποτε πλεον

σιωπηρη παραταση γονατιστοι ζητανε οι αχρηστοι

με δυο κιλα γλυκα για κερασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΧΡΟΝΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΕΝΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ "ΣΩΣΤΑ " ΦΠΑ ΚΑΙ ΔΗΛ.ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ.ΕΔΩ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΦΕΡΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΙ ¨"ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΜΑΣ"! ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΕΓΩ Η ΕΣΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΩΡΑ ΟΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΙΕΡΑΡΧΙΑ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΦΟΥ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΚΑΙ ΞΕΡΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ Α Υ Ρ Ι Ο ΚΑΙ ΟΛΑΣ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΥΛΙΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ.ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΖΩΗ.ΟΙ ΓΑΜΟΙ ΜΑΣ ΚΛΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΜΗΔΑΜΙΝΕΣ ΜΕ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ. ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΣΑΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΕ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ.....

ESY ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΙΟ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 87 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ESY ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΓΙΟ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΗ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΕΙΑ 87 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΕΤΑΙ.

KAI για να ευθυμισουμε λιγο ευτυχως δεν εχεις την πεθερά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς συνεχίζει να ισχύει το κλίμα που περιγράφεται από την δήλωση του κ Πατέλη:

NIKOS PATELIS Είπε:

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ (σ.σ. σημερινή) ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ κ.ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΑΠΛΑ "ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ" ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ "ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ" . Η ΓΓΠΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 1/1 - 31/7 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ. Η "ΣΙΩΠΗΡΗ" Ή ΜΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ 12/8 ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ. ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ WWW.POFEE.GR ΑΥΡΙΟ 26/7/2012.

Αύριο θα ξέρουμε καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά... ...Έχω μια απορία:

Στις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης, στην οποία λέμε ότι δικαιωματικά ανήκουμε, πώς υπολογίζονται και καταβάλονται ο φόρος εισοδήματος, ο ΦΠΑ, κλπ; Έχουνε και εκεί, π.χ., τον ΚΒΣ να χάνεις μια (πολύτιμη) μέρα να θεωρήσεις ένα δελτίο αποστολής; Κάθονται και εκεί να αθροίζουν αποδειξούλες για να χτίσουν αφορολόγητο; Έχουν και εκεί ένα τετρασέλιδο γεμάτο νταμάκια, όπου πρέπει να γράψεις στοιχεία που είναι ήδη περασμένα στα ηλεκτρονικά τους αρχεία; (π.χ., αυτοκίνητα, σπίτια, ακαθάριστα έσοδα, μισθοί, ασφαλιστικές εισφορές, κλπ κλπ κλπ ....) Ξανακάθονται με τις ώρες να ξαναφτιάξουν περιουσιολόγια με στοιχεία που ήδη απέστειλαν ηλεκτρονικά στη βάση δεδομένων των υπουργείων τους; Κάθονται με τις ώρες να κάνουν καταστάσεις με τους φόρους που ήδη απέδωσαν και που ήδη βρίσκονται στα ηλεκτρονικά αρχεία του κράτους; Έχουν σύστημα παρακρατήσεων φόρων 1,3,4,8,10,15,20 % αρ. 52, 55, 58; Έχουνε ΦΜΥ;ΕΤΑΚ; ΦΜΑΠ; ΦΤΜ; ΕΕΑΦΔΣ; ΑΠΔ; ΣΕΠΕ; ΟΑΕΕ; ΤΣΜΕΔΕ; ΤΣΑΥ; Έχουν κι αυτοί φορολογικό σύστημα όπου για κάθε άρθρο του βασικού νόμου υπάρχουν 15 ΠΟΛ, χώρια οι νομολογίες και τα εσωτερικά έγγραφα; Έχουν έναρξη υποβολής της ηλεκτρονικής δήλωσης ένα μήνα πριν τη λήξη της προθεσμίας; Κλειδάριθμο πρέπει να κάνουνε 40 - 50 χλμ, να στηθούνε στην ουρά να πάρουνε για να έχουνε πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες; ΓΓΠΣ έχουνε με Helpdesk που δεν απαντάει;

Αλήθεια ρε παιδιά, αυτοί οι δύστυχοι, πώς πορεύονται;

Kύριε Αρχοντή, να είστε 1000% σίγουρος ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα!!!

Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του εξωτερικού,το φορολογικό σύστημα είναι απλούστερο,η γραφειοκρατία λιγότερη,και οι διαδικασίες(π.χ. έναρξης,διακοπής κλπ..) γρήγορες και με τον σωστό τρόπο.

Το φορολογικό σύστημα της χώρας μας είναι για τον κάδο. Θα πρεπε να μας είχαν δώσει γκίνες σαχλαμάρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kύριε Αρχοντή, να είστε 1000% σίγουρος ότι αυτά συμβαίνουν μόνο στην Ελλάδα!!!

Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του εξωτερικού,το φορολογικό σύστημα είναι απλούστερο,η γραφειοκρατία λιγότερη,και οι διαδικασίες(π.χ. έναρξης,διακοπής κλπ..) γρήγορες και με τον σωστό τρόπο.

Το φορολογικό σύστημα της χώρας μας είναι για τον κάδο. Θα πρεπε να μας είχαν δώσει γκίνες σαχλαμάρας...

Φίλη Μαρία, συμπληρωματικά γράφω για κάτι ουτοπικό που μου είπε συγγενικό πρόσωπο, αλλά δεν το διασταύρωσα. Στην Φινλανδία οι κρατική υπηρεσία στέλνει στους φορολογούμενους, φυσικά και νομικά πρόσωπα, την δήλωση εισοδήματος, συμπληρωμένη για κάθε πηγή εισοδήματος και περιουσιακού στοιχείου με τον φόρο που προκύπτει, τον τρόπο εξόφλησης που διαλέγεις και αν έχεις αντίρρηση, παραθέτεις την αιτία και υπόκεισαι σε έλεγχο για την διερεύνηση της διαφοράς. Αν συμφωνείς, πληρώνεις και κλείνεις. Ούτε παράταση, ούτε αποδείξεις, ούτε περαίωση, ούτε Ε9. Ε1. Ε2. Ε3, Ε Ε Ε...Τα στοιχεία συλλέγονται και καταχωρούνται αυτόματα στο ΑΦΜ σου, ηλεκτρονικά, μετά από κάθε συναλλαγή σου με τα καταστήματα, τα συμβολαιογραφεία, τους δικηγόρους, γιατρούς κ.λ.π. Και βέβαια υπάρχουν λογιστές, που αποκαλούνται "ελεγκτές" που συμβουλεύουν υπεύθυνα και έγκυρα τους πολίτες. Ουτοπία ,ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΠΙΛΛΥ

ΠΟΦΕΕ; ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ (΄Η ΜΑΛΛΟΝ ΧΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ 12.40΄ΠΜ) ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ Ή ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΛΑΘΟΣ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...