Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
PIREAS1962

Υποπτη χρήση ΑΦΜ λογιστή σε δήλωση σε Ε3 με αυτοπεραίωση , που δεν έχει συνταχθεί και υποβληθεί από τον ίδιο.

Question

Αγαπητοί συνάδελφοι ,

κάνω κατάχρηση του χρόνου σας για να σας ενημερώσω για ένα θέμα που αφορά όλους μας και το οποίο εμένα μου έτυχε τώρα και μπορεί αύριο να τύχει και σε εσάς.Περιττό να πω ότι χρειάζομαι τη γνώμη σας για τις περαιτέρω ενέργειες μου.

Παλαιότερα είχα μία πελάτισσα, που διατηρεί ατομική εμπορική επιχείρηση. Πριν ενάμισυ χρόνο λύσαμε την μεταξύ μας συνεργασία και από τότε ουδεμία σχέση είχα μαζί της.

Χθες το βράδυ και ενώ σκάλιζα το αρχείο μου με τους κωδικούς των πελατών μου στο TAXISNET έπεσα στους ξεχασμένους κωδικούς της συγκεκριμένης κυρίας. Από περιέργεια μπήκα μέσα με τους κωδικούς της για να δω αν έχει υποβάλλει δήλωση.

Εκεί λοιπόν διαπίστωσα ότι έχει υποβάλλει οριστικά εδώ και μέρες, εκτός των άλλων και δήλωση Ε3 με τζίρο πάνω από 100.000 Ευρώ και αυτοπεραίωση. Στα δε στοιχεία του λογιστή εμφανίζονται ο δικός μου ΑΦΜ, ο δικός μου αριθμός αδείας και όλα τα σχετικά.

Περιττό βεβαίως να σας πω ότι το Ε3 είναι άρτζι μπούρτζι και λουλάς από τεχνικής απόψεως.

Τι γίνεται λοιπόν σε αυτή την περίπτωση, που ένας λογιστής δεν έχει υποβάλλει το Ε3 κάποιου, ο οποίος κάποιος δολίως χρησιμοποιεί τον ΑΦΜ αυτού του λογιστή σε δική του δήλωση ?

Παρακαλώ για τις απόψεις σας μπας και κατευναστεί η οργή μου.

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Άποψή μου είναι ότι με την γνωστοποίηση καλύπτεις μόνο ότι δεν έχεις συντάξει εσύ το Ε3 σε κάποιον ενδεχόμενο έλεγχο σε εσένα. Είναι βαθύτερο όμως το θέμα. Από τη μία μπορείς να κινηθείς δικαστικά (για να είσαι απόλυτα καλυμμένος) αλλά από την άλλη με ποιό δικαίωμα χρησιμοποίησες τους κωδικούς πελάτη εν αγνοία του. Αυτό μπορεί να στο βεβαιώσει και δικηγόρος, ότι δηλαδή πως έμαθες ότι στάλθηκε το Ε3 με δικά σου στοιχεία. Είχες κάνει πρωτόκολλο παράδοσης όταν του έδωσες τα στοιχεία και έληξες την συνεργασία? Δυστυχώς, μόνο με υπογραφή από τον πελάτη για τη λήξη της συνεργασίας και για ολοκλήρωση εργασιών μπορούμε να είμαστε καλυμμένοι. Να μην σας πω ότι καλό θα ήταν να περνάμε και τις λήξεις συνεργασίας από την κατάσταση συμφωνητικών. Γιατί αυτός είναι ένας που έτυχε και κράτησε τους ίδιους κωδικούς μετά από τόσο καιρό, όλοι οι άλλοι ξέρεις τι έχουνε κάνει?

• 0
Guest lernh

Γιατί οταν εληξε η συνεργασία δεν εκανες ανάκληση της εξουσιοδότησης υποβολής δηλώσεων

• 0

Άποψή μου είναι ότι με την γνωστοποίηση καλύπτεις μόνο ότι δεν έχεις συντάξει εσύ το Ε3 σε κάποιον ενδεχόμενο έλεγχο σε εσένα. Είναι βαθύτερο όμως το θέμα. Από τη μία μπορείς να κινηθείς δικαστικά (για να είσαι απόλυτα καλυμμένος) αλλά από την άλλη με ποιό δικαίωμα χρησιμοποίησες τους κωδικούς πελάτη εν αγνοία του. Αυτό μπορεί να στο βεβαιώσει και δικηγόρος, ότι δηλαδή πως έμαθες ότι στάλθηκε το Ε3 με δικά σου στοιχεία. Είχες κάνει πρωτόκολλο παράδοσης όταν του έδωσες τα στοιχεία και έληξες την συνεργασία? Δυστυχώς, μόνο με υπογραφή από τον πελάτη για τη λήξη της συνεργασίας και για ολοκλήρωση εργασιών μπορούμε να είμαστε καλυμμένοι. Να μην σας πω ότι καλό θα ήταν να περνάμε και τις λήξεις συνεργασίας από την κατάσταση συμφωνητικών. Γιατί αυτός είναι ένας που έτυχε και κράτησε τους ίδιους κωδικούς μετά από τόσο καιρό, όλοι οι άλλοι ξέρεις τι έχουνε κάνει?

Βεβαίως συμφωνώ ότι το θέμα είναι βαθύτερο και ακριβώς εκεί θέλω να εστιάσω τη συζήτηση. Εν ολίγοις οποιοσδήποτε γνωρίζει το ΑΦΜ μας επειδή του εκδόσαμε μια ΑΠΥ για τον οποιοδήποτε λόγο, μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ή να τον κοινοποιήσει στο γείτονα του και πάει λέγοντας.

Αναρωτιέμαι αυτοί οι φωστήρες που στήσανε το ΤΑXIS ήταν πολύ δύσκολο να εμποδίσουν τον οποιοδήποτε μη λογιστή χρήστη να χρησιμοποιεί ΑΦΜ που δεν είναι δικός του? Είμαστε εντελώς ξεβράκωτοι , συγνώμη για την έκφραση και ρισκάρουμε το κεφάλι μας και τις άδειες μας , όποιο μέτρο και να πάρουμε. Ούτε τα συμφωνητικά και οι λύσεις μας καλύπτουν , ούτε οι ανακλήσεις των εξουσιοδοτήσεων. Εδώ πρέπει να υπάρξει η στοιχειώδης προστασία του ίδιου του συστήματος απέναντι στους λογιστές "συνεργάτες".

• 0

Γιατί οταν εληξε η συνεργασία δεν εκανες ανάκληση της εξουσιοδότησης υποβολής δηλώσεων

Στο Ε3 μπορεί οποιοσδήποτε να γράψει οποιοδήποτε ΑΦΜ Λογιστή θέλει κ να φύγει η δήλωση. Αν το αφήσεις κενό υπάρχει πρόβλημα καθώς κατά την αποστολή αναφέρει οτι υπάρχει πιθανότητα προστίμου.

Είναι μία τεράστια τρύπα πιστεύω της ΓΓΠΣ.

Δεν πρέπει να φεύγουν πλέον δηλώσεις Ε3 χωρίς εξουσιοδότηση Λογιστή κ να μην υπάρχει πεδίο ΑΦΜ Λογιστή μέσα στο έντυπο.

• 0

Το καλύτερο θα ήταν να γινόταν και για τα φυσικά πρόσωπα-επιτηδευματίες ότι ισχύει και για τις εταιρίες

• 0
Guest Απελ...

Σε εμένα λοιπόν έτυχε να ελεγξω τα στοιχεια, βιβλια, δηλώσεις εμπορου (φυσικο προσωπο χωρις κλειδάριθμο με τζιρο 160.000) για το οικονομικο ετος 2011 και να στείλω το Ε1 & Ε3 του με τα στοιχεια μου (ειμαι λογιστής). Για το οικονομικο ετος 1012 ομως δεν ήρθε και φυσικα υποψιάζομαι οτι χρησιμοποίησε το δικό μου ΑΦΜ. Η εφορια μου λέει οτι δεν μπορει να το τσεκάρει.

Πως μπορώ να το εξακριβώσω αυτό? Έχει τύχει σε κανέναν άλλο?

• 0

Βεβαίως συμφωνώ ότι το θέμα είναι βαθύτερο και ακριβώς εκεί θέλω να εστιάσω τη συζήτηση. Εν ολίγοις οποιοσδήποτε γνωρίζει το ΑΦΜ μας επειδή του εκδόσαμε μια ΑΠΥ για τον οποιοδήποτε λόγο, μπορεί να τον χρησιμοποιήσει ή να τον κοινοποιήσει στο γείτονα του και πάει λέγοντας.

Αναρωτιέμαι αυτοί οι φωστήρες που στήσανε το ΤΑXIS ήταν πολύ δύσκολο να εμποδίσουν τον οποιοδήποτε μη λογιστή χρήστη να χρησιμοποιεί ΑΦΜ που δεν είναι δικός του? Είμαστε εντελώς ξεβράκωτοι , συγνώμη για την έκφραση και ρισκάρουμε το κεφάλι μας και τις άδειες μας , όποιο μέτρο και να πάρουμε. Ούτε τα συμφωνητικά και οι λύσεις μας καλύπτουν , ούτε οι ανακλήσεις των εξουσιοδοτήσεων. Εδώ πρέπει να υπάρξει η στοιχειώδης προστασία του ίδιου του συστήματος απέναντι στους λογιστές "συνεργάτες".

Έτσι είναι όπως τα λες. Με τίποτα δεν μπορούμε να προστατευθούμε. Όποιος γνωρίζει τα στοιχεία μας στέλνει ε3 ( ή υποβάλει χειρόγραφα) και δεν τον σταματάει τίποτα. Ούτε ανακλήσεις εξουσιοδοτήσεων, ούτε γνωστοποιήσεις, ούτε υπογραφές διακοπής συνεργασίας – που να τον βρεις που συνήθως χρωστάει και εξαφανίζεται. Έχουμε τόσες έγνοιες στο κεφάλι μας που ο κακόπιστος όλο και κάποιο κόλπο θα μηχανευτεί για να κάνει τζάμπα την βρομοδουλειά του. Ένα απλό και αποτελεσματικό σύστημα (καλύτερο και από ψηφιακή υπογραφή) θα ήταν να μας στέλνει μια ερώτηση - επιβεβαίωση  το taxis, φορά που υποβάλλεται ένα ε3.

• 0
Guest apel...

ΜΟΝΟ ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ ΔΗΛΑΔΗ? ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ? ΑΠΟ ΤΟ TAXISNET? ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ?

• 0
Guest Απελ...

Κανεις που να του εχει τυχει?

Πως να το αντιμετωπίσω?