Προς το περιεχόμενο

Διόρθωση λανθασμένης ΑΠΔ χωρίς οικονομική διαφορά, αλλά μόνο διαφορά στον κωδικό ειδικότητας.


ΚΠ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το 1ο τρίμηνο του 2012 σε ΑΠΔ που υπέβαλα, από λάθος μου σε εργαζόμενο έγραψα άλλο κωδικό ειδικότητας.

Το πακέτο κάλυψης και όλα τα υπόλοιπα στοιχεία (αποδοχές, εισφορές) υπολογίσθηκαν σωστά.

Το πρόγραμμα (Epsilon) δε με προστάτεψε καθόλου.

Όλες οι περίοδοι της ΑΠΔ εξοφλήθηκαν όμως κανονικά.

Όταν κατάλαβα το λάθος υπέβαλα δήλωση μεταβολών μόνο για το συγκεκριμένο εργαζόμενο.

Με έκληξή μου μου τηλεφώνησαν από το ΙΚΑ να μου κοινοποιήσουν (2) πράξεις. Η μία για υποβολή ανακριβούς ΑΠΔ με ποσό ίσο με τις εισφορές. Η άλλη με ποσό ίσο με το 30% των εισφορών.

Πήγα στο ΙΚΑ και δε βρήκα αυτόν που συνέταξε τις πράξεις, λείπει σε άδεια.

Έτυχε σε κανέναν παρόμοια περίπτωση;

Αν είναι έτσι θα τρελλαθούμε τελείως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοησίες.

Θα κάνεις δελτίο μεταβολής στοιχείων ασφάλισης με εξουσιοδότηση του εργαζομένου και διορθώνεται (συννημένα πίνακας προσωπικού, πρόσληψη κτλπ).

Επαναλαμβάνω την αίτηση την κάνει ο εργαζόμενος σε αυτή την περίπτωση και όχι η επιχείρηση.

Ο ελεγκτής είναι μάλλον @#%@$@ στον εγκέφαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιβολη εισφορων θα εστεκε αν με την λανθασμενη ειδικοτητα προεκυπτε αλλαγη εισφορων ή δεν ειχαν καταβληθει σωστα οι εισφορες.

Αλλως δεν στεκει σε καμια αλλη περιπτωση.

Επισης σε καμια περιπτωση δεν στεκει η επιβολη του 30%, αφου υπεβαλες δελτιο μεταβολης.

Ο προισταμενος ειναι υποχρεωμενος να απαντησει για τον καταλογισμο υπαρχει δεν υπαρχει ο ασχετος ελεγκτης και να αφησουν τις π@π@ριες

Δε χρειαζεται να κανει τιποτα ο εργαζομενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Θα συμφωνήσω με την συναδέλφισσα Isidora.

Οι αλλαγές στοιχείων ΑΠΔ αφορούν και γίνονται από τον εργοδότη και όχι από τον εργαζόμενο.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση, η αλλαγή κωδικού ειδικότητας, εφόσον αποδεικνύεται από την πρόσληψη, σύμβαση, πίνακα ωρών της επιθεώρησης και άλλο επίσημο έγγραφο και εφόσον το πακέτο κάλυψης είναι το ίδιο και έχουν αποδοθεί σωστά οι εισφορές, δεν έχει καμία επίπτωση για τον εργοδότη.

Προφανώς κάτι άλλο είχε στο μυαλό του και έκανε ο ελεγκτής. (ίσως να φύγει με άδεια).

Πάντως είναι γενικά απαράδεκτη συμπεριφορά, το να λείπει συγκεκριμένος υπάλληλος και όλη η υπηρεσία να αδυνατεί να "εξυπηρετήσει"...

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους τέσσερις.

Τα ίδια ήξερα και εγώ, αλλά κοντεύω να τα ξεχάσω.

Θα σας ενημερώσω μόλις επιστρέψει από την άδεια ο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ειχα περίπτωση με λάθος υπολογισμούς στις ασφαλ.εισφορές, ενω συνολικά ειχαν αποδοθεί οι σωστές εισφορές

ειχαν επιμεριστεί λάθος αφου ειχα συμπεριλάβει προσθετες αποδοχές και τα εστειλα μεσω προγραμματος μισθοδοσίας. Ειχα τσεκάρει τα συνολικά ποσά και δεν το έπιασα το λάθος. Πήγα λοιπον στο υποκ/μα ΙΚΑ που ανήκει ο εργοδότης

με τα σωστά στοιχεία και τα υπέβαλλε η υπάλληλος του ΙΚΑ χωρίς γκρινιες κιόλας.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Τελικά η αρμοδία υπάλληλος παρόλο που μου τόνισε ότι "οι απόψεις διίστανται" δέχθηκε την άποψή μου και έκανε τη διόρθωση χωρίς κάποιο κόστος από την πλευρά της επιχείρησης (εδώ διάβαζε λογιστή). Διέγραψε τις ΠΕΕ κλπ, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η αρμοδία υπάλληλος παρόλο που μου τόνισε ότι "οι απόψεις διίστανται"

Πριν, ήμουν σχιζοφρενής, τώρα όμως είμαστε μια χαρά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα! Κι εμένα μου βγάλανε γύρω στα 40 ευρώ κάτι παλιές ΠΕΕ(πήρα την πράξη) και όταν χθες πήγα να το πληρώσω μου είπαν πως συμψηφίστηκε! Πως και τι δεν έμαθα ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Σήμερα κοινοποίησαν σε πελάτη μου ΠΕΕ με 3% για τροποποιητική ΑΠΔ που υπέβαλλα χωρίς οικονομική διαφορά και πρίν τη λήξη της επόμενης.(Σωστά ένσημα σε λάθος απασχολούμενο) Είναι δυνατόν.....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι,

Σήμερα κοινοποίησαν σε πελάτη μου ΠΕΕ με 3% για τροποποιητική ΑΠΔ που υπέβαλλα σε δισκέτα, χωρίς οικονομική διαφορά και πρίν τη λήξη της επόμενης.(Σωστά ένσημα σε λάθος απασχολούμενο)

Είναι δυνατόν.....?????

Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κοινοποίησαν σε πελάτη μου ΠΕΕ με 3% για τροποποιητική ΑΠΔ που υπέβαλλα χωρίς οικονομική διαφορά και πρίν τη λήξη της επόμενης.(Σωστά ένσημα σε λάθος απασχολούμενο) Είναι δυνατόν.....?????

Οταν λες τροποποιητικη πως την εκανες με συμπληρωματικη ΑΠΔ ή με δελτια μεταβολης ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση...

Mε αίτηση για ακύρωση και υποβολή εκ νέου κανονικής (01).Θεωρούν ανακριβή την αρχική και βάζουν 3% στο σύνολο της ΑΠΔ.

Ποιά είναι η άποψη σας ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπανέρχομαι....

Συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση...

Mε αίτηση για ακύρωση και υποβολή εκ νέου κανονικής (01).Θεωρούν ανακριβή την αρχική και βάζουν 3% στο σύνολο της ΑΠΔ.

Ποιά είναι η άποψη σας ???

Ευχαριστώ για το χρόνο σας .. ISIDORA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για την καθυστερημένη ανταπόκριση...

Mε αίτηση για ακύρωση και υποβολή εκ νέου κανονικής (01).Θεωρούν ανακριβή την αρχική και βάζουν 3% στο σύνολο της ΑΠΔ.

Ποιά είναι η άποψη σας ???

Αν τα ασφαλιστικα στοιχεια πχ ΠΚ, ημερες εργασιας, αποδοχες εισφορες ηταν σωστες και η διαφορα ηταν μονο στα ατομικα στοιχεια του εργαζομενου επρεπε να πας δελτια μεταβολης στοιχειων ασφαλισης ΑΠΔ και να εκαναν μεταφορα απο ΑΜΑ σε ΑΜΑ της ασφαλιστικης ιστοριας.

Αφου τους πηγεςαιτημα ακυρωσης και ΑΠΔ που ηταν εκπροθεσμη σωστα σου καταλογισαν, μαλλον ΠΕΠΕΕ και οχι ΠΕΕ που γραφεις.

Αν τους ειχες περιγραψει το προβλημα θα επρεπε να σε καθοδηγησουν για το τροπο αντιμετωπισης.

Τωρα μαλλον ειναι αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα ασφαλιστικα στοιχεια πχ ΠΚ, ημερες εργασιας, αποδοχες εισφορες ηταν σωστες και η διαφορα ηταν μονο στα ατομικα στοιχεια του εργαζομενου επρεπε να πας δελτια μεταβολης στοιχειων ασφαλισης ΑΠΔ και να εκαναν μεταφορα απο ΑΜΑ σε ΑΜΑ της ασφαλιστικης ιστοριας.

Αφου τους πηγεςαιτημα ακυρωσης και ΑΠΔ που ηταν εκπροθεσμη σωστα σου καταλογισαν, μαλλον ΠΕΠΕΕ και οχι ΠΕΕ που γραφεις.

Αν τους ειχες περιγραψει το προβλημα θα επρεπε να σε καθοδηγησουν για το τροπο αντιμετωπισης.

Τωρα μαλλον ειναι αργα.

Αν διάβασα καλά το άλλο θέμα που υπάρχει , δεν είχε αναφερθεί καθόλου ο συγκεκριμένος εργαζόμενος στην αρχική ΑΠΔ ,

αλλα τα ποσά πρέπει να συμφωνουν διότι είχαν δηλώθει σε άλλον έργαζόμενο .

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=88823&pid=507016&st=0entry507016

Οπότε είναι κομματάκι μπερδεμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κοινοποίησαν σε πελάτη μου ΠΕΕ με 3% για τροποποιητική ΑΠΔ που υπέβαλλα χωρίς οικονομική διαφορά και πρίν τη λήξη της επόμενης.(Σωστά ένσημα σε λάθος απασχολούμενο) Είναι δυνατόν.....?????

Αν διάβασα καλά το άλλο θέμα που υπάρχει , δεν είχε αναφερθεί καθόλου ο συγκεκριμένος εργαζόμενος στην αρχική ΑΠΔ ,

αλλα τα ποσά πρέπει να συμφωνουν διότι είχαν δηλώθει σε άλλον έργαζόμενο .

http://www.taxheaven...=0

Οπότε είναι κομματάκι μπερδεμένο

Αν πραγματι δεν ειχε αναφερθει ο εργαζομενος στην ΑΠΔ δλδ ηταν δυο οι εργαζομενοι και ειχε δηλωθει ο ενας εχεις δικιο.

Εγω καταλαβα με το "σωστα ενσημα σε λαθος εργαζομενο" οτι καταχωρηθηκε αλλος στη θεση του.

Οποτε ας το ξεκαθαρισει ο ερωτων και να μη κανω πλεον "υποθεσεις εργασιας" γιατι παντα κινδυνευει κανεις με λαθος απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πραγματι δεν ειχε αναφερθει ο εργαζομενος στην ΑΠΔ δλδ ηταν δυο οι εργαζομενοι και ειχε δηλωθει ο ενας εχεις δικιο.

Εγω καταλαβα με το "σωστα ενσημα σε λαθος εργαζομενο" οτι καταχωρηθηκε αλλος στη θεση του.

Οποτε ας το ξεκαθαρισει ο ερωτων και να μη κανω πλεον "υποθεσεις εργασιας" γιατι παντα κινδυνευει κανεις με λαθος απαντηση.

Σωστά κατάλαβες...ISIDORA η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν Δελτίο μεταβολής, καθ υπόδειξη τους όμως έκανα αίτηση ακύρωσης με αποτέλεσμα να ...(μπαχαλοποιηθεί) το θέμα.

Υπάρχει κατά την άποψη σας γιατρειά... ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά κατάλαβες...ISIDORA η σωστή αντιμετώπιση θα ήταν Δελτίο μεταβολής, καθ υπόδειξη τους όμως έκανα αίτηση ακύρωσης με αποτέλεσμα να ...(μπαχαλοποιηθεί) το θέμα.

Υπάρχει κατά την άποψη σας γιατρειά... ????

Δελτίο μεταβολής έπρεπε να γίνει εξαρχής. Μου είχε τύχει και μένα πριν χρόνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας το παρακάτω είχα καταλάβει ότι υπήρχαν δύο εργαζόμενοι και ο ένας δεν είχε αναφερθεί καθόλου στην ΑΠΔ ,

για αυτο νόμιζα πώς δεν μπορούσε να κάνει δελτίο μεταβολής σε έναν εργαζόμενο που δεν είχε αναφερθεί καθόλου.

Με δική μου πρωτοβουλία εντόπισα και διόρθωσα ανακρίβεια ΑΠΔ (πελάτη μου) με δισκέτα, αφου μου ζητήθηκε να κάνω αίτηση ακύρωσης της αρχικής και όχι Δελτίο μεταβολής.

Υπέβαλα λοιπόν ξανά κανονική (01) και συμπεριέλαβα εργαζόμενο που είχα παραλείψει και είχα (φορτώσει) τα ένσημα του σε άλλον εκ παραδρομής.

Το ΙΚΑ με (ανταμείβει) για τον κόπο μου με κοινοποίηση ΠΕΕ στον πελάτη μου με 3% επί του συνόλου της ΑΠΔ...!!!!

Παρακαλώ θα ήθελα την άποψη σας......

Ευχαριστώ για το χρόνο σας....

Οσο για την γιατρειά , ίσως μια ένσταση που να αιτιολογεί και να αναφέρει την κατάσταση, κάνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε σεις , ψαχνετε να βρειτε ακρη στον ΙΚΑ???

παει πελατης μου τον Αυγουστο ,για ενημεροτητα, χρωστας του λενε 60 και κατι ευρω

τα πληρωνει ο ανθρωπος, , κανει την δουλεια του.

Ερχεται προ 10ημερου , κλητηρας του ΙΚΑ με αποδιεκτικο επιδοσης για τα 60 ευρω

το βλεπει ο ανθρωπος και φρικαρει.

παω απο κει βλεπω ημερομηνια 10/05/2012

παω στον ΙΚΑ , τι ναι τουτο ρε παιδια???

ξερεις , μου λεει τ αφεντικο, εμεις τα φτιαχνουμε, τα δινουμε για παραδοση στον πελατη

αλλα δεν ξερουμε ποτε θα παραδοθει !!!!

Καλα , δεν ξερετε ποτε θα παραδοθει, δεν ξερετε οτι πληρωσε , για να μην το παραδοσεται????

Τοσο καραγκιοζηδες πια????

ΥΓ1 Μια απ τις πολλες ιστοριες τρελλας κι ερωτα με τον ΙΚΑ

ΥΓ2 Γι αυτο εχω αιμμοροιδες!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

θέλω να αλλάξω τον κωδικό ειδικότητας εργαζομένου χωρίς να αλλαχτεί το πακέτο κάλυψης (και οι 2 κωδικοί έχουν το ίδιο πακέτο).

Χρειάζεται να κάνω κάποια ενέργεια; γνωστοποίηση κάπου πέρα απο τον ίδιο τον εργαζόμενο ο οποίος και είναι σύμφωνος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...