Προς το περιεχόμενο

ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα εσόδων-εξόδων


επισκέπτη George

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι μισθωτός Λογιστής σε επιχείρηση και παράλληλα έχω με τη σύζυγο ένα ψιλικατζίδικο τα βιβλία του οποίου μέχρι τώρα είναι χειρόγραφα.

Υπάρχει κάποιο ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα εσόδων-εξόδων που να κάνει τα εντελώς βασικά (φπα, Ε3, αυτοπεραίωση θα τα κάνω στο χέρι) ή να συνεχίσω χειρόγραφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φέτος αναγκαστικά θα συνεχίσεις χειρόγραφα αλλαγή στον τρόπο τήρησης γίνεται στην αρχή του χρόνου,ετσι τουλάχιστον μου είπαν στο τμήμα μητρωου σε παλίοτερο ερωτημά μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φέτος αναγκαστικά θα συνεχίσεις χειρόγραφα αλλαγή στον τρόπο τήρησης γίνεται στην αρχή του χρόνου,ετσι τουλάχιστον μου είπαν στο τμήμα μητρωου σε παλίοτερο ερωτημά μου..

Δεν ισχύει!! όποτε θες το αλλάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Βλέπω καλυφθηκε πλήρως ο άνθρωπος απο τις απαντήσεις :lol: :lol: :lol::D :D :D

Ρωτάει για το άν υπάρχει κάποιο δωρεάν πρόγραμμα για προσωπική του χρήση και παίρνει 3 απαντήσεις οι οποίες σχολιάζουν για το πότε μπορεί να αλλάξει από χειρόγραφα σε μηχανογραφημένα. Είναι πραγματικά γελοίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κατά την άποψή μου, γελοίο είναι ... ότι δεν γράφει αυτά που γράφετε, ο ίδιος που ρώτησε ...

Ή μήπως είστε ο ίδιος;

Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Κατά την άποψή μου, γελοίο είναι ... ότι δεν γράφει αυτά που γράφετε, ο ίδιος που ρώτησε ...

Ή μήπως είστε ο ίδιος;

Καλό βράδυ

:) :)και μετα..απο 1,5 μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είμαι ο ίδιος απλώς έκανα ένα search επειδή ενδιαφερόμουν για το ίδιο θέμα ακριβώς και έπεσα σε αυτό το thread. Θα με ενδιέφερε πολύ μία απάντηση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι μισθωτός Λογιστής σε επιχείρηση και παράλληλα έχω με τη σύζυγο ένα ψιλικατζίδικο τα βιβλία του οποίου μέχρι τώρα είναι χειρόγραφα.

Υπάρχει κάποιο ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα εσόδων-εξόδων που να κάνει τα εντελώς βασικά (φπα, Ε3, αυτοπεραίωση θα τα κάνω στο χέρι) ή να συνεχίσω χειρόγραφα?

Δεν υπαρχει δωρεαν προγραμμα που να τα κανει ολα αυτά.Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να κρατήσεις το εσόδων-εξόδων σε excel για να μη κάνεις τις αθροίσεις.Και σε αυτή την περίπτωση τα βιβλία σου θα είναι μηχανογραφικά και την μεταβολή στο μητρώο μπορείς να την κάνεις οποτε θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ να το γνωρίζει καλά και να καλύψει τις απαιτήσεις του κώδικα.

Άμα το γνωρίζει καλά, πάντως, φτιάχνεται μια χαρά στις απαιτήσεις του κβσ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για παράδειγμα δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί δεν θα ήξερα τι να δώσω όταν θα μου ζητούσαν αυτό: αναλυτικό εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης του λογισμικού στην ελληνική γλώσσα, που αναφέρεται τουλάχιστον στην εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα αυτού και το οποίο ενημερώνεται αμέσως για κάθε μεταβολή που επέρχεται σ' αυτό,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για παράδειγμα δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί δεν θα ήξερα τι να δώσω όταν θα μου ζητούσαν αυτό: αναλυτικό εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης του λογισμικού στην ελληνική γλώσσα, που αναφέρεται τουλάχιστον στην εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα αυτού και το οποίο ενημερώνεται αμέσως για κάθε μεταβολή που επέρχεται σ' αυτό,

Θα παραδώσεις τις οδηγίες χρήσης του excel αν ο ελεγκτής δεν γνωρίζει τι σημαίνει excel. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Στέφανε....

Αφού το έχουμε αναλύσει μέχρι θανάτου το θέμα και παλαιότερα. Άρθρο 23 ΚΒΣ...

Για αυτό μπριζώνω...... :)

Εγώ για παράδειγμα δεν θα το χρησιμοποιούσα γιατί δεν θα ήξερα τι να δώσω όταν θα μου ζητούσαν αυτό: αναλυτικό εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης του λογισμικού στην ελληνική γλώσσα, που αναφέρεται τουλάχιστον στην εφαρμογή των διατάξεων του Κώδικα αυτού και το οποίο ενημερώνεται αμέσως για κάθε μεταβολή που επέρχεται σ' αυτό,

Εγώ πάντως θα πάταγα το F1.............

Και μη μου πει κανείς σας ότι έχει ενημερωμένο εγχειρίδιο ή ότι δεν μπορεί να κάνει αποοριστικοποίηση κινήσεων με τα εμπορικά προγράμματα που έχει..........................

Απλά για να δουλέψεις σε excel είνα πιο μπίζιλο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγίες χρήσης του excel αναφέρονται τουλάχιστον στην εφαρμογή των διατάξεων του κώδικα αυτού? Ή τουλάχιστον μπορούν να τροποποιηθούν ώστε να αναφέρονται σε αυτές (δηλ. τις διατάξεις)? Δεν το ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να πάθουμε καιμία ηλεκτροπληξία, να μην συνεχίσουμε την κουβένται μιας και έχει ξανασυζητηθεί!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οδηγίες χρήσης του excel αναφέρονται τουλάχιστον στην εφαρμογή των διατάξεων του κώδικα αυτού? Ή τουλάχιστον μπορούν να τροποποιηθούν ώστε να αναφέρονται σε αυτές (δηλ. τις διατάξεις)? Δεν το ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο.

Μα το excel δεν κανει τίποτε άλλο από ενα χειρόγραφο βιβλίο.Τον μονο που κάνει είναι οι αθροίσεις και επειδή θα θεωρήσεις μηχανογραφημένα εντυπα θα κάνεις την μεταβολή στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το καταλαβαίνω εγώ από την στιγμή που χρησιμοποιείται Η/Υ για την τήρηση των βιβλίων, τότε είναι απαραίτητο να υπάρχει αναλυτικό εγχειρίδιο που να δίνει συγκεκριμένες πληροφορίες. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το καταλαβαίνω εγώ από την στιγμή που χρησιμοποιείται Η/Υ για την τήρηση των βιβλίων, τότε είναι απαραίτητο να υπάρχει αναλυτικό εγχειρίδιο που να δίνει συγκεκριμένες πληροφορίες. Έτσι τουλάχιστον το καταλαβαίνω εγώ.

Να το συγκεκριμενοποιήσουμε λιγάκι....

Ένα είναι το εγχειρίδιο..... Που να αναφέρεται λέει στις διατάξεις του ΚΒΣ..... Δλδ να αναφέρει τι ακριβώς.....??? Πως δημιουργούνται στήλες, πως γίνεται η οριστικοποίηση, πως εισάγονται τα αθροίσματα...??? Όλα είναι στο F1... Επειδή δλδ δεν αναφέρει "όπως προβλέπει ο ΚΒΣ" δεν μας κάνει το εγχειρίδιο...??? Το βρίσκω τυπολατρικό....

Και ξαναρωτώ, ποιος από μας έχει εγχειρίδιο που να αναφέρεται στις διατάξεις του κβσ...???? Και σε ποιον έλεγχο έχουν πει "φέρε μου το εγχειρίδιο του προγράμματος που να αναφέρεται στις διατάξεις του κβσ"....???

Μιλώντας για β κατηγορία, ο κβσ απαιτεί:

2.Το λογισμικό πρέπει να ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις των διατάξεων του Κώδικα αυτού, όπως ισχύουν κάθε φορά,

Τι θέλει το β...??? Στήλες, ιδιαίτερο χώρο, αθροίσματα.... Όλα αυτά, τα κάνει το excel, επομένως ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις των διατάξεων του κβσ. Πάμε στα πρόσθετα.....

και επιπλέον πρέπει να έχει τις ακόλουθες δυνατότητες:

α) ανάπτυξης κωδικών αριθμών και τίτλων λογαριασμών από τους επιτηδευματίες που τηρούν βιβλία τρίτης κατηγορίας, ανάλογης με εκείνη του Ελληνικού Γενικού Λογιστικού Σχεδίου, ή των κλαδικών λογιστικών σχεδίων, εφόσον προορίζεται για επιχειρήσεις που τα εφαρμόζουν. Προκειμένου για επιτηδευματίες που τηρούν βιβλία πρώτης και δεύτερης κατηγορίας τα πληροφοριακά στοιχεία που προβλέπονται από τα άρθρα 5 και 6 του Κώδικα αυτού πρέπει να προκύπτουν υποχρεωτικά από ανάπτυξη αντίστοιχων στηλών στα βιβλία αυτά, εφόσον δεν συντάσσονται οι αναλυτικές καταστάσεις που προβλέπονται από τις ίδιες διατάξεις,

Προσαρμόζεται και σε αυτό, με τις στήλες.

β) προσδιορισμού των χρησιμοποιούμενων μεταβλητών φορολογικών συντελεστών, εισφορών, τελών από τον ίδιο το χρήστη,

Προφανώς και μπορεί να επέμβει ο χρήστης, δεν το συζητάμε καθόλου.........

γ) αυτόματης ετήσιας προοδευτικής αρίθμησης κάθε ημερολογιακής εγγραφής, ξεχωριστά για κάθε ημερολόγιο, η οποία δεν επιτρέπεται να μεταβάλλεται από το χρήστη. Η απλή εισαγωγή πληροφοριών ή άλλων ενδείξεων για μελλοντική έκδοση φορολογικών στοιχείων, δεν ασκεί οποιαδήποτε επίδραση στα λογιστικοποιημένα οικονομικά στοιχεία,

Για τα γ αυτό..... δεν μας αφορά..... Αλλά ακόμα και αν μας αφορά (ίσως το τραβήξει κάποιος), κλείδωμα κελιών και α/α μπαίνει μια χαρά στο excel.......

δ) διασφάλισης της ενημέρωσης των βιβλίων του επιτηδευματία με το περιεχόμενο των στοιχείων που εκδίδονται μηχανογραφικά,

Άμα οριστούν καλά οι συναρτήσεις και τα subtotal, μια χαρά......

ε) ακύρωσης εγγραφής με έκδοση ειδικού ακυρωτικού στοιχείου, σε περίπτωση λανθασμένης έκδοσης φορολογικών στοιχείων, εφόσον δεν έγινε χρήση αυτών. Η διόρθωση της λανθασμένης εγγραφής μπορεί να γίνεται με αλγεβρική απεικόνιση, με την προϋπόθεση ότι η ίδια μέθοδος θα εφαρμόζεται σε όλα τα επίπεδα λογαριασμών στους οποίους αφορά η διόρθωση,

Και σ' αυτό δεν υπάρχει πρόβλημα.

στ) διαχωρισμού, καταχώρησης και εκτύπωσης των οικονομικών πράξεων της νέας διαχειριστικής περιόδου, παράλληλα με τις οικονομικές πράξεις και τις τακτοποιητικές πράξεις της διαχειριστικής χρήσης που έληξε (σύνταξη ισολογισμού), καθώς και αυτόματης μεταφοράς των υπολοίπων στους λογαριασμούς της νέας χρήσης. Κάθε υπόλοιπο που μεταφέρεται στη νέα χρήση πρέπει να είναι οριστικό και εκκαθαρισμένο,

Αυτά στα γ, οπότε δεν μας αφορούν.......

ζ) διαχωρισμού και χωριστής εκτύπωσης των πράξεων του τελευταίου μήνα της διαχειριστικής χρήσης που έληξε από τις τακτοποιητικές πράξεις της ίδιας χρήσης,

Γ και εδώ, δεν μας αφορούν......

η) μεταγενέστερης αναπαραγωγής των εγγραφών σε περίπτωση τροποποίησης του λογισμικού.

οκ και σε αυτό......

Εγώ μια χαρά το βλέπω να ανταποκρίνεται...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένουμε τώρα μια σωστή εφαρμογή που να είναι παραμετροποιήσιμη για όλα τα γούστα. Περιμένουν ενημέρωση 3 βιβλία εσόδων εξόδων. Θα ήταν μεγάλη ευκολία απο χειρόγραφα να πάω excel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με την καταργηση κβσ (εαν και οποτε) τερμα τα προγραμματα και οι ετησιες συνδρομες? μας βγηκαν αχρηστα τα προγραμματα? ή καταλαβαινω κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...