Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ.ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΠΙΟ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΔΙΑ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΕΛΕΓΧΟ ΤΗΣ ΑΥΤΟΑΠΟΓΡΑΦΗΣ.ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...

ΤΟ ΓΕΜΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

Θέλεις κουβέντες συνάδελφε ;;; Τέλος πάντων δεν θα το προχωρήσω παραπέρα....

Θα σου πω μόνο αυτό: δεν άκουσες απ' τους πελάτες σου "...μα oi άλλοι λογιστές τ' αναλαμβάνουν...." ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις κουβέντες συνάδελφε ;;; Τέλος πάντων δεν θα το προχωρήσω παραπέρα....

Θα σου πω μόνο αυτό: δεν άκουσες απ' τους πελάτες σου "...μα oi άλλοι λογιστές τ' αναλαμβάνουν...." ΕΤΣΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ...

Συνάδερφε?? ε λοιπον εγω το άκουσα απο τους πελάτες μου!! ε και???

κάποτε ηρθε ενας νέος πελάτης στο γραφείο και μου έφερε να του πληρώσω την ΔΕΗ....μολις ειδε το μάτι μου που γύρισε....μου ειπε οτι ο προηγουμενος λογιστης του την πληρωνε!!

του απαντησα" ....και ο επομενος....εγω παντως οχι!!! "

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να δωθει επισημη παράταση για να τους στείλω ολους στο Επιμελητήριο!

το ποιος απο εμας θα ασχοληθει.......με αφηνει πλεον παγερα αδιάφορη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μαρίνα έχει δίκιο σε αυτό. Το τι έκανε ο προηγούμενος ή το τι κάνουν οι άλλοι λίγο πρέπει να ενδιαφέρουν τον καθένα.

Ο προηγούμενος μπορεί να έκανε και κωλοτούμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε?? ε λοιπον εγω το άκουσα απο τους πελάτες μου!! ε και???

κάποτε ηρθε ενας νέος πελάτης στο γραφείο και μου έφερε να του πληρώσω την ΔΕΗ....μολις ειδε το μάτι μου που γύρισε....μου ειπε οτι ο προηγουμενος λογιστης του την πληρωνε!!

του απαντησα" ....και ο επομενος....εγω παντως οχι!!! "

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να δωθει επισημη παράταση για να τους στείλω ολους στο Επιμελητήριο!

το ποιος απο εμας θα ασχοληθει.......με αφηνει πλεον παγερα αδιάφορη!!

Ρε συ Μαρίνα....

Συγκρίνεις τη πληρωμή της ΔΕΗ με το γαμη....????

Το γαμη θέλει και λίγο γνώση από τα λογιστικά/νομικά.... να καταλαβαίνεις τι σου ζητάει....

Υγ: θα ήθελα να ήμουν από μια μεριά να έβλεπα....... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε?? ε λοιπον εγω το άκουσα απο τους πελάτες μου!! ε και???

κάποτε ηρθε ενας νέος πελάτης στο γραφείο και μου έφερε να του πληρώσω την ΔΕΗ....μολις ειδε το μάτι μου που γύρισε....μου ειπε οτι ο προηγουμενος λογιστης του την πληρωνε!!

του απαντησα" ....και ο επομενος....εγω παντως οχι!!! "

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να δωθει επισημη παράταση για να τους στείλω ολους στο Επιμελητήριο!

το ποιος απο εμας θα ασχοληθει.......με αφηνει πλεον παγερα αδιάφορη!!

Γιατί ?

Είχε λήξει? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε?? ε λοιπον εγω το άκουσα απο τους πελάτες μου!! ε και???

κάποτε ηρθε ενας νέος πελάτης στο γραφείο και μου έφερε να του πληρώσω την ΔΕΗ....μολις ειδε το μάτι μου που γύρισε....μου ειπε οτι ο προηγουμενος λογιστης του την πληρωνε!!

του απαντησα" ....και ο επομενος....εγω παντως οχι!!! "

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να δωθει επισημη παράταση για να τους στείλω ολους στο Επιμελητήριο! ΜΩΡΕ ΑΥΤΟ... ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΚΑΙ ΕΓΩ. :) ΑΛΛΑ ΤΟ ΓΕΜΗΜΕΝΟ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ ? ;)

το ποιος απο εμας θα ασχοληθει.......με αφηνει πλεον παγερα αδιάφορη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε FAZEXA,

ετοιμάζεις έναν φάκελο με φωτοτυπίες (ότι έχεις εσύ) και λές του πελάτη:

α) πας σε ένα φωτοτυπικάδικο ή στον κομπιουτερά σου να σου σκανάρει αυτό και αυτό.

β) πας σε ένα δικηγόρο ή συμβολαιογράφο να σου κάνει την κωδικοποίηση (αν χρειάζεται και αν δεν το υποβάλλεις σε κομμάτια)

και μετά του λές:

με το στικάκι του α) και τα χαρτιά του β) και αυτά που σου έδωσα πας στο επιμελητήριο να σου καταχωρήσουν την εγραφή σου.

Ετσι - του λες - δεν θα έχεις και χρεώση από εμάς παρά μόνο από το Επιμελητήριο το πολύ κανένα 60αράκι ευρώ.

Διότι αν τα κάνουμε εμείς χρεώνουμε χχχ,00 και εμείς δεν θέλουμε να σε χρεώσουμε.

Αν θες να τον χρεώσεις τότε ζητάς το β) κάνεις το α) και κάνεις την καταχώρηση ηλεκτρονικά.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να καταλάβουν σωστά και χωρίς παρεξήγηση οι πελάτες. Και το λέω και επώνυμα όπου μπορέι να διαβάζει κάποιος. Αλλά αυτό είναι το δίκαιο και το σωστό.

Το να απαιτούμε σε οποιαδήποτε εργασία μας μια αμοιβή δεν είναι θέμα οικονομικό είναι θέμα αξιοπρέπειας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε FAZEXA, ετοιμάζεις έναν φάκελο με φωτοτυπίες (ότι έχεις εσύ) και λές του πελάτη: α) πας σε ένα φωτοτυπικάδικο ή στον κομπιουτερά σου να σου σκανάρει αυτό και αυτό. β) πας σε ένα δικηγόρο ή συμβολαιογράφο να σου κάνει την κωδικοποίηση (αν χρειάζεται και αν δεν το υποβάλλεις σε κομμάτια) και μετά του λές: με το στικάκι του α) και τα χαρτιά του β) και αυτά που σου έδωσα πας στο επιμελητήριο να σου καταχωρήσουν την εγραφή σου. Ετσι - του λες - δεν θα έχεις και χρεώση από εμάς παρά μόνο από το Επιμελητήριο το πολύ κανένα 60αράκι ευρώ. Διότι αν τα κάνουμε εμείς χρεώνουμε χχχ,00 και εμείς δεν θέλουμε να σε χρεώσουμε. Αν θες να τον χρεώσεις τότε ζητάς το β) κάνεις το α) και κάνεις την καταχώρηση ηλεκτρονικά. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να καταλάβουν σωστά και χωρίς παρεξήγηση οι πελάτες. Και το λέω και επώνυμα όπου μπορέι να διαβάζει κάποιος. Αλλά αυτό είναι το δίκαιο και το σωστό. Το να απαιτούμε σε οποιαδήποτε εργασία μας μια αμοιβή δεν είναι θέμα οικονομικό είναι θέμα αξιοπρέπειας,
ΣΩΣΤΟΣ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε?? ε λοιπον εγω το άκουσα απο τους πελάτες μου!! ε και???

κάποτε ηρθε ενας νέος πελάτης στο γραφείο και μου έφερε να του πληρώσω την ΔΕΗ....μολις ειδε το μάτι μου που γύρισε....μου ειπε οτι ο προηγουμενος λογιστης του την πληρωνε!!

του απαντησα" ....και ο επομενος....εγω παντως οχι!!! "

εμενα το μονο που με νοιαζει ειναι να δωθει επισημη παράταση για να τους στείλω ολους στο Επιμελητήριο!

το ποιος απο εμας θα ασχοληθει.......με αφηνει πλεον παγερα αδιάφορη!!

Μόνο και μόνο αυτό φτάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε FAZEXA,

ετοιμάζεις έναν φάκελο με φωτοτυπίες (ότι έχεις εσύ) και λές του πελάτη:

α) πας σε ένα φωτοτυπικάδικο ή στον κομπιουτερά σου να σου σκανάρει αυτό και αυτό.

β) πας σε ένα δικηγόρο ή συμβολαιογράφο να σου κάνει την κωδικοποίηση (αν χρειάζεται και αν δεν το υποβάλλεις σε κομμάτια)

και μετά του λές:

με το στικάκι του α) και τα χαρτιά του β) και αυτά που σου έδωσα πας στο επιμελητήριο να σου καταχωρήσουν την εγραφή σου.

Ετσι - του λες - δεν θα έχεις και χρεώση από εμάς παρά μόνο από το Επιμελητήριο το πολύ κανένα 60αράκι ευρώ.

Διότι αν τα κάνουμε εμείς χρεώνουμε χχχ,00 και εμείς δεν θέλουμε να σε χρεώσουμε.

Αν θες να τον χρεώσεις τότε ζητάς το β) κάνεις το α) και κάνεις την καταχώρηση ηλεκτρονικά.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος να καταλάβουν σωστά και χωρίς παρεξήγηση οι πελάτες. Και το λέω και επώνυμα όπου μπορέι να διαβάζει κάποιος. Αλλά αυτό είναι το δίκαιο και το σωστό.

Το να απαιτούμε σε οποιαδήποτε εργασία μας μια αμοιβή δεν είναι θέμα οικονομικό είναι θέμα αξιοπρέπειας,

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Ηθελα να ρωτησω, οι ατομικες επιχειρησεις γραφονται στο ΓΕΜΗ και αν ναι μεχρι ποτε? διοτι στις καταληκτικες ημερομηνιες δεν αναφερει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα

δουλευει σημερα το γεμη

η εγω εχω προβλημα

μου βγαζει σφαλμα 403

Klery, να του πεις να τη φάει και να είναι κρύα...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

στις συχνες ερωτησεις του γεμη

υπαρχει αυτο για τις επε που δεν εχουν κωδικοποιημενο καταστατικο

Είμαστε Ε.Π.Ε. και δεν έχουμε προχωρήσει σε κωδικοποίηση του καταστατικού. Είμασταν υποχρεωμένοι; Τι θα αναρτήσουμε στην εφαρμογή; Τι θα προσκομίσουμε στην αρμόδια υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ.;

Σύμφωνα με τις διατάξεις του ν. 3190/1955 (άρθρο 38 παρ. 4) κάθε τροποποίηση της εταιρικής σύμβασης μαζί με ολόκληρο το νέο κείμενο της σύμβασης υποβάλλεται στις διατυπώσεις δημοσιότητας που ορίζει το άρθρο 8. Πριν από την τήρηση των παραπάνω διατυπώσεων, η τροποποίηση δεν παράγει αποτελέσματα.

Συνεπώς οι Ε.Π.Ε. ήταν υποχρεωμένες να καταχωρίζουν στο Μητρώο Εταιριών Περιορισμένης Ευθύνης ολόκληρο το νέο κείμενο της σύμβασης (καταστατικό) μετά από κάθε τροποποίηση.

Ωστόσο επειδή αυτό στην πράξη κατά κανόνα δεν τηρούνταν, η εφαρμογή παρέχει την δυνατότητα να αναρτήσουν το αρχικό καταστατικό ή την τελευταία κωδικοποίηση και στη συνέχεια κάθε περαιτέρω τροποποίηση.

Εξυπακούεται ότι πρέπει να προσκομιστούν στην αρμόδια Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ. και τα σχετικά έγγραφα θεωρημένα από την αρμόδια για την κάθε Ε.Π.Ε. υπηρεσία (Πρωτοδικείο). C:UsersuserAppDataLocalTempmsohtml11clip_image001.gif

εγω βλεπω μονο μια θεση αναρτησης καταστατικου ,το ισχυον κωδικοποιημενο

εχει δει κανεις που υπαρχει η δυνατοτητα αναρτησης των λοιπων καταστατικων?

για οε ανεβαζεις οσα θελεις ,για επε ομως?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβάζεις το πρώτο αρχείο κάνεις επιβεβαίωση και μετά συνεχίζεις στο επόμενο κοκ. Βέβαια εγώ έχω κολλήσει ανέβασα 4 αρχεία και εδώ και μισή ώρα δεν μπορώ να προχωρήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβάζεις το πρώτο αρχείο κάνεις επιβεβαίωση και μετά συνεχίζεις στο επόμενο κοκ. Βέβαια εγώ έχω κολλήσει ανέβασα 4 αρχεία και εδώ και μισή ώρα δεν μπορώ να προχωρήσω

φανταζομαι με το ιδιο κουμπι του κωδικοποιημενου η αρχικου

γιατι στις επε δεν εχει κατι αλλο

οπως στις οε

καλο βραδυ

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει αλλαξει νομικη μορφη η επιχείρηση μου (απο οε σε εε) ομως στην αρχικη σελιδα της απογραφης μου εμφανιζει την παλια νομικη μορφη, τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεβάζεις το πρώτο αρχείο κάνεις επιβεβαίωση και μετά συνεχίζεις στο επόμενο κοκ. Βέβαια εγώ έχω κολλήσει ανέβασα 4 αρχεία και εδώ και μισή ώρα δεν μπορώ να προχωρήσω

ΚΑι εγώ κόλλησα κάποια στιγμή και μου έβγαζε server error κλπ, οπότε δεν θα κάτσω να σκάσω... ΘΑ κάνω χρήση της παραγράφου β', του άρθρου 2, της υπουργικής απόφασης Κ!-1975/31-10-2012, που λέει οτι αν δεν καταστεί δυνατόν να αναρτηθούν τα ψηφιακά αντίγραφα, ο υπόχρεος υποβάλλει στο ΓΕΜΗ τα ψηφιακά αντίγραφα εντός 10 ημερών μαζί με ΥΔ του εκπροσώπου και διαβιβαστικό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθώ να στείλω ένα ΓΕΜΗ και έχω ένα μικρό κόλλημα :angry: . εκεί που λέει διάρκεια θητείας έβαλα αόριτση ( γιατί έτσι γράφει το καταστατικό) και δεν μου το δέχεται καθώς λέει ότι δέχεται μόνο αριθμούς. Πως γράφουμε το αόριστο με αριθμούς εεεεε??? Είναι και με αστεράκι δεν μπορώ να το παραβλέψω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού βάλε 2999 .. κανείς δεν θα ζει μέχρι τότε για να σου βάλει πρόστιμο... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Μία ΟΕ οδοντιατρείο πρέπει να κάνει απογραφεί στο ΓΕΜΗ?

ΝΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού βάλε 2999 .. κανείς δεν θα ζει μέχρι τότε για να σου βάλει πρόστιμο... :)

Ζωγραφίζεις σήμερα...... :)

Στο πεδίο : «Διάρκεια θητείας Διαχειριστή/ών»: Αναγράφουμε τον αριθμό των ετών της διάρκειας της θητείας του/των διαχειριστών όπως έχει ορισθεί στο ισχύον καταστατικό (π.χ. Αν η θητεία είναι πενταετής αναγράφουμε τον αριθμό 5. Αν δεν έχει ορισθεί διάρκεια θητείας αναγράφουμε μηδέν (0).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...