Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε λοιπόν, αφού κανείς δεν το παραδέχεται.....

Εγώ ασχολούμαι...........

Είμαι απαράδεκτος Μαρίνα...????

Και ξεφτυλίζω το επάγγελμα...?????

Μου αναπτύσσεις λιγάκι τη λογική σου πριν ξεκινήσω και εγώ τα κοσμιτικά επίθετα.....??????

Γιατι βρε Στεφανε ο μονος εισαι που ασχολεισαι?ΟΛΟΙ ασχολουνται, ασχετα τι λενε. θα πας να πης π.χ του Κρεοπωλη του ψιλικαντζη ,ή του σιδερα που δεν εχει ανοιξει ποτε του H/Y , να στηλη το ΓΕΜΗ με τις προδιαγραφες που αυτοι ζητανε?! ειναι δυνατον να μπορεση να το στηλη? :P οι περισσοτεροι δεν θελουν ουτε να το ακουσουν. αρα το μπαλλακι το ριχνει σε σενα που εισαι λεει ο Λογιστης του για να διεκπεραιωνεις ολα τα θεματα της εταιρειας, και τα ξερεις αυτα...ενω αυτος δεν εχει ιδεα,οποτε εσυ... πρεπει να στηλης και αυτο... οπως του στελνεις και το ΙΚΑ, το ΦΠΑ ,τις δηλωσεις και της Παναγιας τα ματια. Δεν φταινε οι πελατες, αλλοι ....φταινει που λενε οτι οι Λογιστες δεν ειναι υπευθυνοι ,ενω γνωριζουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι τελικα αυτοι θα το κανουν και αυτο! :angry: τωρα οσον αφορα την EXTRA αμοιβη κρινεις αναλογα τον πελατη και πρατεις.εγω παντως θα τα απαιτησω τωρα απο ποιον θα τα παρω...ειναι αλλο καπελλο...ετσι και αλλιως 2-3 χρωστανε ενα χρονο τι να κανω,θα βαλω και το ΓΕΜΗ στο ΓΕΜΗΜΕΝΟ το καλαθι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βρε Στεφανε ο μονος εισαι που ασχολεισαι?ΟΛΟΙ ασχολουνται, ασχετα τι λενε. θα πας να πης π.χ του Κρεοπωλη του ψιλικαντζη ,ή του σιδερα που δεν εχει ανοιξει ποτε του H/Y , να στηλη το ΓΕΜΗ με τις προδιαγραφες που αυτοι ζητανε?! ειναι δυνατον να μπορεση να το στηλη? :P οι περισσοτεροι δεν θελουν ουτε να το ακουσουν. αρα το μπαλλακι το ριχνει σε σενα που εισαι λεει ο Λογιστης του για να διεκπεραιωνεις ολα τα θεματα της εταιρειας, και τα ξερεις αυτα...ενω αυτος δεν εχει ιδεα,οποτε εσυ... πρεπει θα στηλης και αυτο... οπως του στελνεις και το ΙΚΑ, το ΦΠΑ ,τις δηλωσεις και της Παναγιας τα ματια. Δεν φταινε οι πελατες, αλλοι φταινει που λενε οτι οι Λογιστες δεν ειναι υπευθυνοι ,ενω γνωριζουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ οτι τελικα αυτοι θα το κανουν και αυτο! :angry: τωρα οσον αφορα την EXTRA αμοιβη κρινεις αναλογα τον πελατη και πρατεις.εγω παντως θα τα απαιτησω τωρα απο ποιον θα τα παρω...ειναι αλλο καπελλο...ετσι και αλλιως 2-3 χρωστανε ενα χρονο τι να κανω,θα βαλω και το ΓΕΜΗ στο ΓΕΜΗΜΕΝΟ το καλαθι.. ;)

Συμφωνώ με τα γραφόμενά σου..

Κατά την άποψή μου, η ομοσπονδία καλώς τοποθετήθηκε όπως τοποθετήθηκε, για να καταλάβουν ότι είναι εξτρά εργασία, και όχι συνήθης, οπότε απαιτείται και εξτρά αμοιβή....

Προς τι όμως οι χαρακτηρισμοί...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε και την απόφαση του Συλλόγου των Χανίων στο συνημμένο αρχείο:

(Δημοσίευση στα Χανιώτικα Νέα. Το θέμα στο τέλος της σελίδας)

Κωστή, σωστά τα είπατε στον Σύλλογό σας. Και εμείς εδώ αποφασίσαμε να μη κάνουμε καμία δήλωση αυτοαπογραφής και να αναλάβουν οι επιχειρηματίες την ευθύνη. Και βέβαια, παρά την ομόφωνη απόφαση, πολλοί έστειλαν δειλά-δειλα αρκετές δηλώσεις, ενώ εμείς οι άλλοι που είμαστε μειοψηφία πλέον, λουζόμαστε καθημερινά τις ύβρεις των πελατών γιατί δεν στείλαμε τις δηλώσεις και γιατί να μας πληρώνουν (!), αφού είμαστε υποχρεωμένοι. Αν τους πεις φύγε, στην παρακάτω γωνία περιμένει ο προκομένος που στέλνει αμέσως τις δηλώσεις...Η ουσία είναι ότι έμειναν 5-6 μέρες και το ζουμί της υπόθεσης είναι η τελευταία παράγραφος της ανακοίνωσης του ΥΠΑΝ :

Υπενθυμίζουμε στους υπόχρεους ότι αν παραλείψουν την εγγραφή τους στο Γ.Ε.ΜΗ. ή υποβάλουν ανακριβή στοιχεία εντός της τασσόμενης από την ΥΑ Κ1-1136/12 κατά περίπτωση προθεσμίας, έχουν εφαρμογή οι διατάξεις περί διοικητικών κυρώσεων του άρθρου 17 του ν. 3419/2005 όπως έχει τροποποιηθεί και ισχύει, ήτοι πρόστιμο που κυμαίνεται από 600 έως 30.000 ευρώ, με την επιφύλαξη περαιτέρω κυρώσεων.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

Και το εύλογο ερώτημα είναι: Πάλι παρακάλια για παράταση; Και πότε αυτή ; Και γιατί, διάολε, για τους συμβολαιογράφους καθορίστηκε νομοθετικά αμοιβή 50 ευρώ για την ενίσχυση των άπορων (είπαν και είναι "άμισθοι" και αυτός είναι ο μοναδικός τους πόρος!). Μα και εμάς μας καταντήσανε άμισθους υπάλληλους του κάθε υπουργείου, χθες των Οικονομικών και του Εργασίας (ΙΚΑ) σήμερα του ΥΠ.ΑΝ. αύριο, ποιος ξέρει ποιού άλλου υπουργείου ή οργανισμού. Και όταν μιλάω για αναδιοργάνωση του δικού μας συστήματος, γίνομαι εγώ ο κακός και το "μαύρο πρόβατο" και καλούμαι σε απολογία από άλλους συναδέλφους. Ελεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παρακάλι Γιάννη.

Εμείς εδώ είπαμε:

Δεν είναι δική μας δουλειά. Όποιος λογιστής αναλαμβάνει να ζητά αμοιβή. Στόπ.

Για την λήξη των ΓΕΜΗ απευθυνθήκαμε στο Εμπορικό Επιμελητήριο μας το οποίο σεβάστηκε την ανησυχία μας και έστειλε προσωπική επιστολή στο κάθε μέλος του για τις ημερομηνίες λήξης και ανέγραψε ότι υπόχρεος υποβολής των στοιχείων είναι ο υπέυθυνος της επιχείρησης.

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παρακάλι Γιάννη.

Εμείς εδώ είπαμε:

Δεν είναι δική μας δουλειά. Όποιος λογιστής αναλαμβάνει να ζητά αμοιβή. Στόπ.

Για την λήξη των ΓΕΜΗ απευθυνθήκαμε στο Εμπορικό Επιμελητήριο μας το οποίο σεβάστηκε την ανησυχία μας και έστειλε προσωπική επιστολή στο κάθε μέλος του για τις ημερομηνίες λήξης και ανέγραψε ότι υπόχρεος υποβολής των στοιχείων είναι ο υπέυθυνος της επιχείρησης.

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω.

Και τον μηνιαιο μισθο του ζηταει απο καποιους ,αλλα το παιρνει?και να σου πη οκ (που δεν θα σου πη) τι νοημα εχει αν παει και αυτο ή και μονο αυτο, <στο εχε λαβειν>? :)

Το ζητουμενο ηταν να το κανουν αυτοι αφου εχουν ολα τα στοιχεια και οχι εμεις ή οι υπευθυνοι των εταιρειων. :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα παρακάλι Γιάννη.

Εμείς εδώ είπαμε:

Δεν είναι δική μας δουλειά. Όποιος λογιστής αναλαμβάνει να ζητά αμοιβή. Στόπ.

Για την λήξη των ΓΕΜΗ απευθυνθήκαμε στο Εμπορικό Επιμελητήριο μας το οποίο σεβάστηκε την ανησυχία μας και έστειλε προσωπική επιστολή στο κάθε μέλος του για τις ημερομηνίες λήξης και ανέγραψε ότι υπόχρεος υποβολής των στοιχείων είναι ο υπέυθυνος της επιχείρησης.

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω.

Κώστα, γνωρίζεις και συ και πολλοί συνάδελφοι εδώ μέσα ότι είμαι από εκείνους που μάχονται τις παρατάσεις με το σταγονόμετρο και όπως και σεις ζητήσαμε σταθερές ημερομηνίες. Αλλού είναι το θέμα, όπως επισημαίνει ο φίλος FAZEXA, στο γιατί δεν παίρνει το ΥΠ.ΑΝ. τα στοιχεία από τις υπηρεσίες που ήδη τα έχουμε καταθέσει, γιατί εμείς τα καταθέσαμε και το γνωρίζεις απόλυτα, αλλά βρήκαν πάλι εμάς τα κορόϊδα και βγάζουν την γελοία ανακοίνωση ότι δεν είναι οι λογιστές υπεύθυνοι για την υποβολή των στοιχείων. Λες και θα μπορέσει ο μικροεπιχειρηματίας που έχει μια οικογενειακή εταιρεία να στείλει όλα αυτά που ζητάνε και δεν θα μας φωνάξει να το κάνουμε και μάλιστα " ρε Γιάννη, αφού σου δίνω το μηνιάτικο, γιατί θέλεις και άλλα;". Φωνάζω από τον Μάϊο για το θέμα αυτό , έγινα γραφικός και, επαναλαμβάνω, στόχος επικρίσεων, όταν ζητάω κάλυψη από τους "ηγέτες" μας. Δες λοιπόν και πάλι τους συμβολαιογράφους, τους δικηγόρους και μη βάζεις Κωστή την παραπάνω φράση.

Πολλά μπορούμε να κάνουμε, αν θέλουμε, αλλά φοβάμαι ότι είναι αργά πια. Τα κεφάλια μέσα λοιπόν, και τραβάτε κουπί, σκλάβοι του συστήματος...Λυπάμαι, λυπάμαι πολύ για την κατάντια μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω.

Γιάννη,

η απάντηση μου "Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω." συνδέεται με το τι σκεφτήκαμε εδώ στα Χανιά (το αναφέρω πιο πριν).

Αυτά σκεφτήκαμε αυτά κάναμε... Αυτό δεν σημαίνει ότι η έκφραση αυτή αφορά όλους μας !!

Και βεβαίως αν υπάρχει μια καλύτερη ιδέα, από άλλο σύλλογο ή συνάδελφο, θα την υιοθετούσαμε με χαρά, ή αν υπήρχε μια άλλη προσπάθεια θα θέλαμε να συμμετέχουμε και εμείς.

Βέβαια η τελευταία σου φράση:

Πολλά μπορούμε να κάνουμε, αν θέλουμε, αλλά φοβάμαι ότι είναι αργά πια.

με μπερδεύει.. Η αρχή της και το τέλος της είναι αντιφατικά.

Ας επιστρέψω στο πρώτο θέμα:

Προτείνεις να ακυρώσουμε την διαδικασία του Εμπορικού Μητρώου και να τους αναγκάσουμε να πάρουν τα στοιχεία από τις Υπηρεσίες έτσι;

Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πρακτικές λεπτομέρειες για την υλοποίηση της ιδέας αυτής;

Με ενδιαφέρει και ότι πούμε θα το μεταφέρω στους συναδέλφους εδώ στα Χανιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Νομαρχιες και ειδικωτερα τα τμηματα Εμποριου εισεπραξαν χοντρα πακετα για την ψηφιοποιηση των αρχειων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα, είναι πραγματικά κουραστικό για μένα να επανέρχομαι στο ίδιο θέμα. Είπα ότι φώναζα από τον Μάη, όταν ξεκίνησα το θέμα και όλοι δήλωναν άγνοια. Επανήλθα όταν έφτασαν τα μαντάτα για την έναρξη των δηλώσεων. Και τώρα στο παρά πέντε έρχεται η αναφορά "Ας βγάλουν οι λογιστές κανένα φράγκο, αν και δεν είναι δική τους ευθύνη (!!!)" . Την διατύπωσή σου την εξέλαβα ότι δεν μπορούμε όλοι. Την λύση δεν θα την δώσω εγώ και συ και ο καθένας μας μεμονωμένα, αλλά η περίφημη "αρχή" μας, που εθελοτυφλεί στην κραυγαλέα αντίφαση της επανυποβολής όλων των στοιχείων των εταιρειών από μας, γιατί το ξαναλέω Κωστή, από μας περιμένουν και ας λένε υποκριτικά ότι δεν έχουμε εμείς την ευθύνη. Συνεπώς μη με ρωτάς πως θα ακυρώσουμε την απόφαση αυτή. Δεν θα απαντήσω εγώ, γιατί τα έχω γράψει πολλές φορές. Λύση; Μια προσωρινή αναστολή μέχρι τέλος του έτους και συντονισμός των προσπαθειών μας , μήπως και ξυπνήσουν οι μεγάλοι μας, για να ζητήσουμε την επανεξέταση αυτού του θέματος. Και για συμφωνήσω με τον Θεμιστοκλή, να μάθουμε που πήγαν όλα αυτά τα χρήματα για την ψηφιοποίηση, αλλά και διασύνδεση των δημοσίων υπηρεσιών (βλέπε Διαύγεια), για να μην αναφερθώ στο περιβόητο Εθνικό Κτηματολόγιο ή στο περίφημο πια περιουσιολόγιο, που "υπήρχαν λάθη. όχι απαραίτητα από δική σας ευθύνη" όπως ανενδοίαστα έλεγαν οι ειδοποιήσεις του Υπουργείου. Και τότε πάλι εμείς την πληρώσαμε, εμείς τα κορόϊδα, που αν δεν έρχονταν οι εκλογές δεν θα βλέπαμε το ξαφνικό "ξύπνημα" της ηγεσίας μας. Και γιατί να μην καταγράφονται οι νέες εταιρείες που δημιουργήθηκαν από την έκδοση της διαταγής του ΓΕ.ΜΗ. και μετά, και οι παλαιότερες να καταγραφούν με τον συντονισμό των Εφοριών, Επιμελητηρίων, Πρωτοδικείων και Περιφέρειας, αλλά και των συμβολαιογράφων που έχουν στο αρχείο τους τα συμβόλαια σύστασης των ΑΕ και ΕΠΕ; Τι άλλο θέλεις να προτείνω Κωστή; Γι αυτό γράφω ότι είναι πια αργά...

Και ποια είναι η σημερινή κατάσταση, πέντε μέρες πριν την λήξη της προθεσμίας ; Πολλοί συνάδελφοι, πιεσμένοι από τους πελάτες τους προσπαθούν να κερδίσουν πάλι λίγο χρόνο για να προλάβουν να στείλουν δηλώσεις και άλλοι για βιοποριστικούς λόγους να έχουν στείλει τις λίγες δηλώσεις που είχαν και δεν αναφέρομαι σε μερικά σαϊνια του κλάδου μας που γελάνε για μας τα κορόϊδα που είπαμε ότι δεν είναι δική μας ευθύνη να στείλουμε δηλώσεις, αλλά των επιχειρηματιών. Δεν ξέρω αν ικανοποιήθηκες από αυτά, αλλά δυστυχώς δεν έχω τίποτε άλλο να πω και δεν θα επανέλθω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνει όλες τις εταιρείες μόνος εκτός απο 2 ΑΕ που τις δώσαμε σε εταιρεία η οποία τους χρέωσε 150€ την απογραφή για μια δουλειά 10 λεπτά, όλα δόθηκαν σε αυτούς απο εμας σε ηλεκτρονική μορφή . Αυτές που έκανα δεν μπήκα στην διαδικασία να ενημέρωσω καν τους ιδιοκτήτες, ήταν σίγουρο πως δεν υπήρχε περίπτωση να πληρώσουν, εδω τους κυνηγάμε να μας δώσουν τα μισά απο την αμοιβή μας σιγά να μην κάτσουν να δώσουν σημασία στο ΓΕΜΗ . Θα ετοιμάσω τον φυσικό φάκελο να το πάω στο επιμελητήριο και θα πω και ένα τραγούδι. Δυστυχώς πλέον δεν έχουμε πολλές επιλογές για να κρατήσουμε τους πελάτες κάνουμε πολλά πράματα χωρίς αμοιβή. Βασικά ορίζουμε μια μηνιαία αμοιβή στην οποία περιλαμβάνονται όλες οι στάνταρ υπηρεσίες του λογιστή και ότι άλλο προκύψει το οποίο μπορεί να μας ζητήσει το κράτος και όχι μόνο.

Α επιπλέον θα διορθώσω την μισθοδοσία Σεπτεμβρίου σε αυτές τις ΑΠΔ που έχω στείλει και σε αυτές που δεν έστειλα, θα το καταπιώ και αυτό θα δουλέψω παραπάνω από το παραπάνω αλλά θα το κάνω σωστά, μπορεί το κράτος να μην είναι σωστό αλλά τουλάχιστον εμείς ατομικά ως μέλη αυτής της κοινωνίας πρέπει να κάνουμε αυτό που αφορά εμάς για να δουλέψει κάτι σε αυτόν τον τόπο γιατί εμείς όλοι μαζί είμαστε τα γρανάζια τους συστήματος. Αυτά είχα να πω για να πάρω και εγώ δύναμη γιατί σε αυτήν την εποχή μας λείπει η ελπίδα και εγώ ελπίζω πως όλα αυτά θα φέρουν και κάποιο καλό σε αυτόν τον τόπο, Πλέον το κίνητρο δεν είναι η αμοιβή αλλά η ελπίδα… Καληνύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΧ ΚΑΙ ΒΑΧT

ΟΣΟ ΣΚΥΒΟΥΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΠΙΚΡΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ....ΕΓΩ,ΔΕΝ ΣΤΕΛΝΩ ΤΙΠΟΤΑ...ΟΤΑΝ ΘΑ ΘΕΣΜΟΘΕΤΗΘΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΑΓΓΑΡΕΙΑ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε λοιπόν, αφού κανείς δεν το παραδέχεται.....

Εγώ ασχολούμαι...........

Είμαι απαράδεκτος Μαρίνα...????

Και ξεφτυλίζω το επάγγελμα...?????

Μου αναπτύσσεις λιγάκι τη λογική σου πριν ξεκινήσω και εγώ τα κοσμιτικά επίθετα.....??????

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά θα ασχοληθώ λίαν συντόμως στο σύνολο σχεδόν των εταιρειών που έχω και θα αμοιφθώ στις 9/10 των περιπτώσεων αν όχι σε όλες...

Δεν με βλέπω για απαράδεκτο... Αλλά απόψεις είναι αυτές...

Η Μαρίνα έχει μια τάση να έχει την άποψή της (συνήθως όχι μόνο σεβαστή αλλά και σωστή), αλλά της αρέσει να έχει και το παπικό αλάθητο μερικές φορές... :D Εμ, αυτό δημιουργεί παρεξηγήσεις μερικές φορές... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε λοιπόν, αφού κανείς δεν το παραδέχεται.....

Εγώ ασχολούμαι...........

Είμαι απαράδεκτος Μαρίνα...????

Και ξεφτυλίζω το επάγγελμα...?????

Μου αναπτύσσεις λιγάκι τη λογική σου πριν ξεκινήσω και εγώ τα κοσμιτικά επίθετα.....??????

Στεφανε....προς τι το μένος, αγόρι μου??

την προσωπικη μου άποψη παρέθεσα κι οποιος εχει "μυγιαστεί"....προφανώς ειχε την "μύγα"!!

ως πολυ παλαιότερη στο επάγγελμα απο σένα (αισίως κλείνω 22 χρονια) κι έχοντας δεί δεκάδες συστήματα να εφαρμόζονται.....να μην εφαρμόζονται....να μας φορτώνονται ανευ λόγου κλπ......εχω επιλέξει τον τρόπο που θα εργάζομαι, εχω σχηματίσει την αποψη μου περι του επαγγέματος και όσων ασχολούνται με αυτό κι εχω το απαράγραφο δικαίωμα να το εκφράζω!!!

ο χαρακτηρισμός "απαραδεκτος" ηταν γενικός και ουχι ειδικός....αλλωστε δεν ασχολούμαι με το ποιος συνάδερφος θα στείλει και ποιος όχι , αυτα που ζητα το Επιμελητήριο!!

κι επειδή ως γνωστό εχω τα νεύρα μου απο 9 ετών...........για ξεκίνα τα κοσμιτικα επιθετα......να γελάσουμε!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.......

κι επειδή ως γνωστό εχω τα νεύρα μου απο 9 ετών...........για ξεκίνα τα κοσμιτικα επιθετα......να γελάσουμε!!! :angry:

Δεν πας καλά.. αν προσθέσουμε και τους 5 μήνες της κατάστασης σου... για μακάκες ψάχνεις?

Ότι πεις εσύ αφεντικό.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά θα ασχοληθώ λίαν συντόμως στο σύνολο σχεδόν των εταιρειών που έχω και θα αμοιφθώ στις 9/10 των περιπτώσεων αν όχι σε όλες...

Δεν με βλέπω για απαράδεκτο... Αλλά απόψεις είναι αυτές...

Η Μαρίνα έχει μια τάση να έχει την άποψή της (συνήθως όχι μόνο σεβαστή αλλά και σωστή), αλλά της αρέσει να έχει και το παπικό αλάθητο μερικές φορές... :D Εμ, αυτό δημιουργεί παρεξηγήσεις μερικές φορές... :rolleyes:

Πετρο μου, καλημέρα!

Σαφέστατα και δεν διεκδικώ το αλάνθαστο!! (η ιστορία εχει δειξει οτι πολλακις εχω κάνει πολλά....και τραγικα)

Ως λογίστρια εχω κάνει πολλά πράγματα που ακόμα και τότε έκρινα οτι δεν ηταν της απολύτου αρμοδιότητας μου.......όμως ολα εχουν τα όρια τους!!

Ως τώρα εκτός απο την δική μου δουλειά, εχω κληθεί να κάνω και την δουλειά των εφοριακών, των δικηγόρων,των συμβολαιογράφων και τώρα και του Επιμελητηρίου!!

οπως εχω ξαναπεί και στο παρελθόν......εχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί οι μέρες που έκανα "πεζοδρόμιο".

πλέον δηλώνω......."πορνη πολυτελείας"!! :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης, άλλωστε όπως είπα συνήθως κινούμαστε στο ίδιο μήκος κύματος.

(Όσον αφορά το παπικό αλάθητο, εδώ ο ίδιος ο πάπας πρόσφατα είπε ότι κάνανε λάθη σε διάφορα πράγματα - οι θεσμοί ξεπέφτουν αλλά οι απόψεις της Μαρίνας είναι ισχυρότερες από ποτέ... :D - και καλά κάνεις!)

Απλά λέω ότι πολλές φορές στο παρελθόν ασχοληθήκαμε με άσχετες δουλειές - π.χ κτηματολόγιο - και δεν μπορώ να πω ότι ήταν άσχημο...

Προσωπικά θα προτιμούσα 101% να μην ασχοληθώ ποτε με το ΓΕ.ΜΗ παρότι θα πληρωθώ για αυτό.

Αν σκεφτείς ότι κινητοποιήθηκαν και μερικοί τζαναμπέτηδες και ίσως πάρουμε και τίποτα ξεγραμμένα μαζί με το ΓΕ.ΜΗ δεν με χαλάει...

Αφού προέκυψε, δεν θα τα βάψω και μαύρα.

Άλλωστε σκέψου τι αναμένουμε:

1. Εκτύπωση τελών κυκλοφορίας/...

2. Υποβολή για επίδομα θέρμανσης....

Εμ, αυτά δεν είναι εντελώς άσχετα με τη δουλειά μας;

Εγώ ακόμα σκέφτομαι αν πρέπει να τους δίνω τον κωδικό taxis και να τους διώχνω ή να το χρεώνω... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΦΟΡΕΙΣ ΔΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΕΜΗ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΔΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ 10 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΑΡΧΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΑΡΚΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ 15 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΡΘΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΞΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΦΟΡΕΙΣ ΔΙΑ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΓΕΜΗ.ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΔΙΑ ΤΗΝ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΚΟΣΤΟΣ ΜΟΝΟ 10 ΕΥΡΩ ΑΝΑ ΑΡΧΕΙΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ ΑΡΚΟΥΝ ΤΟ ΠΟΛΥ 15 ΛΕΠΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΟΡΘΑ Η ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΞΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΕΝΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΒΑΡΥΝΟΥΝ ΤΑ ΚΑΤΑ ΤΟΠΟΥΣ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΑ.

Μην σκας. Το έχουν κάνει ήδη. Και...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας καλά.. αν προσθέσουμε και τους 5 μήνες της κατάστασης σου... για μακάκες ψάχνεις?

Ότι πεις εσύ αφεντικό.. :D

ο αντρας ο εμπειρος , ο αντρας ο σωστος .... !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι, επειδή ισως μερικές φορές μιλάω έντονα, θα θελα να δώσω τις παρακάτω εξηγήσεις!!

Ολα τα γραφεία κι ο καθένας απο εμάς , εχουμε οικονομικές υποχρεώσεις- προβλήματα κι οπως και να χει δυο δεκάρες παραπάνω κανένα δεν έβλαψαν!

Στην ίδια ακριβώς μοίρα είμαστε όλοι!

Ομως η πικρή αλήθεια ειναι οτι αν δεν υψώσουμε το ανάστημα μας, αν δεν αντισταθούμε σε κάθε νέα παράλογη και ασχετη προς το επάγγελμα μας απαίτηση, σύντομα θα μας φορτώσουν οποια αγγαρεία δεν δέχεται να αναλάβει κανείς άλλος!!

Αντιλαμβάνομαι οτι η οποια άρνηση μας ενδέχεται να σημαίνει απώλεια εισοδήματος........ομως δεν υπάρχει κανένας αγώνας χωρίς τίμημα!!

Ας συσπειρωθούμε για μια γ@μημένη φορά ως κλάδος......και πιστεύω οτι δεν θα χάσουμε!!

Ας πάψουμε επιτέλους να κοιτάει ο καθένας μας τον κώ..... του, για μία φορα!!

Εστω για μια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφοι, επειδή ισως μερικές φορές μιλάω έντονα, θα θελα να δώσω τις παρακάτω εξηγήσεις!!

Ολα τα γραφεία κι ο καθένας απο εμάς , εχουμε οικονομικές υποχρεώσεις- προβλήματα κι οπως και να χει δυο δεκάρες παραπάνω κανένα δεν έβλαψαν!

Στην ίδια ακριβώς μοίρα είμαστε όλοι!

Ομως η πικρή αλήθεια ειναι οτι αν δεν υψώσουμε το ανάστημα μας, αν δεν αντισταθούμε σε κάθε νέα παράλογη και ασχετη προς το επάγγελμα μας απαίτηση, σύντομα θα μας φορτώσουν οποια αγγαρεία δεν δέχεται να αναλάβει κανείς άλλος!!

Αντιλαμβάνομαι οτι η οποια άρνηση μας ενδέχεται να σημαίνει απώλεια εισοδήματος........ομως δεν υπάρχει κανένας αγώνας χωρίς τίμημα!!

Ας συσπειρωθούμε για μια γ@μημένη φορά ως κλάδος......και πιστεύω οτι δεν θα χάσουμε!!

Ας πάψουμε επιτέλους να κοιτάει ο καθένας μας τον κώ..... του, για μία φορα!!

Εστω για μια.....

Μα αφού ψόφησε η δικιά μου κατσίκα.... να μην ψοφήσει και η δικιά σου Μαρινάκι?

Δυστυχώς ο καθένας κοιτά μόνο τον εαυτό του και όχι το σύνολο. Χρόνια τώρα αυτό γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στεφανε....προς τι το μένος, αγόρι μου??

Μένος εγώ...???

Ιδίως προς εσένα...... Όχι δα....

Εσύ όμως, προς τι η ισοπέδωση.....????

την προσωπικη μου άποψη παρέθεσα κι οποιος εχει "μυγιαστεί"....προφανώς ειχε την "μύγα"!!

Αφού σου λέω ότι ασχολούμαι, προφανώς έχω τη μύγα.....

Οπότε μπορείς να μου πεις γιατί είμαι απαράδεκτος και εξευτελίζω τον κλάδο κατά την δική σου άποψη....????

θα το πω για αλλη μια φορα!!! θεωρω απαράδεκτο οποιον συνάδερφο ασχολείται με το θέμα!! ειναι εξευτελισμός του κλάδου μας!!

Να το συζητήσουμε ρε παιδί μου, μήπως σου αλλάξω την άποψη, γιατί έγώ δεν το βλέπω έτσι.......

ως πολυ παλαιότερη στο επάγγελμα απο σένα (αισίως κλείνω 22 χρονια) κι έχοντας δεί δεκάδες συστήματα να εφαρμόζονται.....να μην εφαρμόζονται....να μας φορτώνονται ανευ λόγου κλπ......εχω επιλέξει τον τρόπο που θα εργάζομαι, εχω σχηματίσει την αποψη μου περι του επαγγέματος και όσων ασχολούνται με αυτό κι εχω το απαράγραφο δικαίωμα να το εκφράζω!!!

Το ότι είσαι πιο παλιά, το αναγνωρίζω... Όπως επίσης δεν μου λέει κάτι (έχω δει παλιούς και παλιούς).......

Το ότι έχεις αναφαίρετο δικαίωμα να εκφράζεις τα του επαγγέλματος, μαζί σου... Αλλά προσβάλεις άλλους, και μάλιστα ισοπεδωτικά....... και αφού προσβάλεις δημόσια, το ελάχιστο που μπορείς να κάνεις είναι να αιτιολογήσεις......

ο χαρακτηρισμός "απαραδεκτος" ηταν γενικός και ουχι ειδικός....αλλωστε δεν ασχολούμαι με το ποιος συνάδερφος θα στείλει και ποιος όχι , αυτα που ζητα το Επιμελητήριο!!

Εκεί κολλάω και εγώ, γενικότατος.. όποιος στέλνει, είναι απαράδεκτος και ξεφτυλίζει το κλάδο.... μόνο να στέλνει.....

κι επειδή ως γνωστό εχω τα νεύρα μου απο 9 ετών...........για ξεκίνα τα κοσμιτικα επιθετα......να γελάσουμε!!! :angry:

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stefanos_her, αφου δεν καταλαβαίνεις το γιατι λέω όσα λέω κι εξακολουθείς να θεωρείς οτι οι εργασίες του Επιμελητηρίου ειναι δουλειά του κλάδου μας...........δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση! (τουλάχιστον μεταξύ μας)

Δεν ειμαι η μονη που εκφράζω την αντίδραση μου με το μέτρο , αντιθέτως πολλοι συνάδερφοι πριν και μετα απο μένα υποστηρίζουν τα λεγόμενα μου!

Υπαρχουν δεκάδες απαιτήσεις των πελατών μου που αρνούμαι να υλοποιήσω θεωρώντας οτι δεν ειναι δουλειά μου, ενω πολυ πιθανόν εσυ να δεχόσουν να τις κάνεις!

Το οτι ενω εισαι λογιστής θα δεχθείς να κάνεις κάποιες εργασίες.....αυτο δεν τις καθιστά λογιστικές!!!

Ε! εγω λοιπον αρνουμαι να κάνω εργασίες ΜΗ λογιστικές!!

Δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν να τις κάνει (εχω πολύ σπουδαιότερα πράγματα να κάνω απο το να αστυνομεύω συναδέρφους) αλλα δεν θα μου απαγορεύσει και κανείς να έχω την άποψη μου !!

Προσωπικά η τακτική που θα ακολουθήσω ειναι να αδιαφορήσω για την ιστορία του ΓΕΜΗ εως 27 Οκτωβρίου μέχρι να δω τις γενικότερες αντιδράσεις.......και μετα να καλέσω εναν εναν τους πελάτες μου και να τους ξαμολήσω στο Επιμελητήριο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΛΑ......ΔΩΡΕΑΝ...Ή ΣΧΕΔΟΝ....
Stefanos_her, αφου δεν καταλαβαίνεις το γιατι λέω όσα λέω κι εξακολουθείς να θεωρείς οτι οι εργασίες του Επιμελητηρίου ειναι δουλειά του κλάδου μας...........δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση! (τουλάχιστον μεταξύ μας) Δεν ειμαι η μονη που εκφράζω την αντίδραση μου με το μέτρο , αντιθέτως πολλοι συνάδερφοι πριν και μετα απο μένα υποστηρίζουν τα λεγόμενα μου! Υπαρχουν δεκάδες απαιτήσεις των πελατών μου που αρνούμαι να υλοποιήσω θεωρώντας οτι δεν ειναι δουλειά μου, ενω πολυ πιθανόν εσυ να δεχόσουν να τις κάνεις! Το οτι ενω εισαι λογιστής θα δεχθείς να κάνεις κάποιες εργασίες.....αυτο δεν τις καθιστά λογιστικές!!! Ε! εγω λοιπον αρνουμαι να κάνω εργασίες ΜΗ λογιστικές!! Δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν να τις κάνει (εχω πολύ σπουδαιότερα πράγματα να κάνω απο το να αστυνομεύω συναδέρφους) αλλα δεν θα μου απαγορεύσει και κανείς να έχω την άποψη μου !! Προσωπικά η τακτική που θα ακολουθήσω ειναι να αδιαφορήσω για την ιστορία του ΓΕΜΗ εως 27 Οκτωβρίου μέχρι να δω τις γενικότερες αντιδράσεις.......και μετα να καλέσω εναν εναν τους πελάτες μου και να τους ξαμολήσω στο Επιμελητήριο!!
ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΟΜΑΣΤΕ...ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ...ΣΕ ΟΛΙΓΟΝ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΨΗΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΦΕΔΕΣ,ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΣΙΓΑΡΑ,ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΝΑ ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΗ ΨΙΛΟΔΟΥΛΕΙΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΧΑΣΟΥΝ ΚΑΝΑ ΠΕΛΑΤΗ...

ΒΕΒΑΙΑ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ Η ΠΟΦΕΕ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΒΑΛΛΕΙ ΕΝΙΑΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ...ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Stefanos_her, αφου δεν καταλαβαίνεις το γιατι λέω όσα λέω κι εξακολουθείς να θεωρείς οτι οι εργασίες του Επιμελητηρίου ειναι δουλειά του κλάδου μας...........δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσουμε αυτή την συζήτηση! (τουλάχιστον μεταξύ μας)

Δεν ειμαι η μονη που εκφράζω την αντίδραση μου με το μέτρο , αντιθέτως πολλοι συνάδερφοι πριν και μετα απο μένα υποστηρίζουν τα λεγόμενα μου!

Υπαρχουν δεκάδες απαιτήσεις των πελατών μου που αρνούμαι να υλοποιήσω θεωρώντας οτι δεν ειναι δουλειά μου, ενω πολυ πιθανόν εσυ να δεχόσουν να τις κάνεις!

Το οτι ενω εισαι λογιστής θα δεχθείς να κάνεις κάποιες εργασίες.....αυτο δεν τις καθιστά λογιστικές!!!

Ε! εγω λοιπον αρνουμαι να κάνω εργασίες ΜΗ λογιστικές!!

Δεν θα απαγορεύσω σε κανέναν να τις κάνει (εχω πολύ σπουδαιότερα πράγματα να κάνω απο το να αστυνομεύω συναδέρφους) αλλα δεν θα μου απαγορεύσει και κανείς να έχω την άποψη μου !!

Προσωπικά η τακτική που θα ακολουθήσω ειναι να αδιαφορήσω για την ιστορία του ΓΕΜΗ εως 27 Οκτωβρίου μέχρι να δω τις γενικότερες αντιδράσεις.......και μετα να καλέσω εναν εναν τους πελάτες μου και να τους ξαμολήσω στο Επιμελητήριο!!

Προς θεού, δεν διαφωνώ με το ότι διατυπώνεις την άποψή σου, ότι δλδ θεωρείς ότι το ΓΕΜΗ δεν είναι δουλειά δική μας.....

Δεν μου διευκρινίζεις όμως γιατί εγώ είμαι απαράδεκτος και εξευτελίζω τον κλάδο, εγώ που ανέλαβα για τις εταιρίες που τηρώ λογιστικά να διεκπεραιώσω και αυτό......

Υγ: Μαρίνα, ειλικρινά...................

Διεύθυνση εμπορίου σε ΑΕ πηγαίνεις..??

Δημοσιεύεις ισολογισμούς ΑΕ κ ΕΠΕ...??? Ή έστω αναλαμβάνεις τη διεκπεραίωση αυτής της εργασίας μέσω συνεργατών..???

Συντάσσεις Γενικές Συνελεύσεις και πρακτικά δσ ΑΕ και Συνελεύσεις εταίρων κ πρακτικά διαχειριστών ΕΠΕ...???

Συντάσσεις καταστατικά προσωπικών εταιριών...??? Ή ελέγχεις καταστατικά που σου έρχονται από συμβολαιογράφους ΑΕ και ΕΠΕ...???

Ε9 υποβάλλεις....???

Μεταβολές στη ΔΟΥ πελατών από φορολογικές δηλώσεις κάνεις...????

κλπ κλπ κλπ.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...