Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάθαν ‘ότι ΓΕΜΗώμαστε

Πλακώσαν και οι συμβολαιογράφοι

Αριθμ. πρωτ.: 140/18.9.2012

Διαδικασία αυτοαπογραφής στο Γ.Ε.ΜΗ.- Αντίγραφα καταστατικών των εταιρειών

Αθήνα, 18 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ, ΔΙΑΦΑΝΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΩΝ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ

Αριθμ. Πρωτ. 140

Α Θ Η Ν Α

Προς όλους τους Συμβολαιογράφους της χώρας

_____

Ταχ.Δ/νση : Γ. Γενναδίου 4 - Τ.Κ.106 78-Αθήνα

Τηλέφωνα : 210 330 7450,-60,-70,-80,-90

FAX : 210 384 8335

E-mail : [email protected]

Πληροφορίες : Ε.Χριστοπούλου-Σταμέλου (210 4129.955)

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 36η

ΘΕΜΑ: Διαδικασία αυτοαπογραφής στο Γ.Ε.ΜΗ.- Αντίγραφα καταστατικών των εταιρειών.

Κυρίες και Κύριοι Συνάδελφοι,

Στα πλαίσια της αυτοαπογραφής συγκεκριμένων νομικών προσώπων στο Γ.Ε.ΜΗ υφίσταται υποχρέωση των νομίμων εκπροσώπων τους να αναρτήσουν τα έγγραφα του καταστατικού εγγράφου και των τροποποιήσεών τους ή του κωδικοποιημένου καταστατικού τους σε μορφή κειμένου (doc).

Τα έγγραφα αυτά θα πρέπει να αναζητηθούν από τους ενδιαφερόμενους σε δημόσια αρχεία (όπως Πρωτοδικεία, Περιφέρειες) όπου είναι καταχωρισμένα τα συστατικά έγγραφα και οι τροποποιήσεις των εταιρειών.

Ουδεμία υποχρέωση των συμβολαιογράφων απορρέει από την Κ1-941 οικ./27.4.2012 Υπουργική Απόφαση όπως τροποποιήθηκε, για την ανάρτηση αντιγράφων συμβολαίων τους που αφορούν τις εταιρείες.

Ακριβές αντίγραφο συμβολαίου χορηγείται μόνο κατά τον τρόπο και τον τύπο που προβλέπεται από τον ισχύοντα Κώδικα Συμβολαιογράφων.

Επιπρόσθετα επισημαίνουμε τον κίνδυνο «παρέμβασης» στο έγγραφο, που δεν μπορεί να ελεγχθεί από το συντάξαντα τούτο συμβολαιογράφο.

Συνεπώς, καλούνται οι συνάδελφοι να μην αποστέλλουν ή αναρτούν στο διαδίκτυο αντίγραφα κατ’ αυτόν τον τρόπο και τύπο. Τα αναρτώμενα από τους συμβολαιογράφους στο διαδικτυακό τόπο του Γ.Ε.ΜΗ αντίγραφα «ανεβαίνουν» κατά την προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία της ίδρυσης των εταιρειών.

Με τιμή

Ο Πρόεδρος

Κωνσταντίνος Βλαχάκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, επειδή πολλοί γνωρίζετε την άποψη μου για την ΠΟΦΕΕ και επειδή πρέπει να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, μεταφέρω εδώ το σχόλιο που έκανα στην ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ για το ΓΕΜΗ.

Οφείλω να πω ότι διάβασα την πιο τεκμηριωμένη και απόλυτα σωστή ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ, μέχρι σήμερα. Πολλά από τα σημεία της τα είχαμε επισημάνει πολλοί συνάδελφοι, από τον Μάϊο ήδη, αλλά σήμερα μπαίνουν στην σωστή τους διάσταση. Ελπίζω να καταλάβουν κάποιοι στο ΥΠ.ΑΝ. κ.λ.π. την σοβαρότητα του θέματος που προέκυψε και την αναγκαιότητα απόσυρσης αυτού του μέτρου. Εγώ πάντως, δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την δυνατότητα να εξυπηρετήσω το Υπουργείο σε αυτό το θέμα, αφού όλα αυτά που ζητάνε τα έχω υποβάλλει και με αλμυρές τιμές στην Εφορία, το Επιμελητήριο, στην Νομαρχία, στο Πρωτοδικείο, και στο Εθν. Τυπογραφείο. Λένε ότι όλες οι δημόσιες υπηρεσίες θα δικτυωθούν για την ανταλλαγή στοιχείων. Ας ξεκινήσουν λοιπόν από το ΓΕΜΗ. Και πάλι μπράβο, παρά τις κάποιες αντιθέσεις μου για την παλαιότερη τακτική της, στην ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαν ‘ότι ΓΕΜΗώμαστε

Πλακώσαν και οι συμβολαιογράφοι

Οχι, κορόϊδα θα ήταν , σαν εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την αισθηση οτι η ανακοινωση του Υπουργείου Δικαιοσύνης, μας λύνει τα χέρια!

εφόσον ο Κωδικας των Συμβολαιογράφων ορίζει την μη τροποποίηση των αρχείων........γιατι να τον παραβιάσω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, επειδή πολλοί γνωρίζετε την άποψη μου για την ΠΟΦΕΕ και επειδή πρέπει να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, μεταφέρω εδώ το σχόλιο που έκανα στην ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ για το ΓΕΜΗ.

Οφείλω να πω ότι διάβασα την πιο τεκμηριωμένη και απόλυτα σωστή ανακοίνωση της ΠΟΦΕΕ, μέχρι σήμερα. Πολλά από τα σημεία της τα είχαμε επισημάνει πολλοί συνάδελφοι, από τον Μάϊο ήδη, αλλά σήμερα μπαίνουν στην σωστή τους διάσταση. Ελπίζω να καταλάβουν κάποιοι στο ΥΠ.ΑΝ. κ.λ.π. την σοβαρότητα του θέματος που προέκυψε και την αναγκαιότητα απόσυρσης αυτού του μέτρου. Εγώ πάντως, δεν έχω ούτε τον χρόνο, ούτε την δυνατότητα να εξυπηρετήσω το Υπουργείο σε αυτό το θέμα, αφού όλα αυτά που ζητάνε τα έχω υποβάλλει και με αλμυρές τιμές στην Εφορία, το Επιμελητήριο, στην Νομαρχία, στο Πρωτοδικείο, και στο Εθν. Τυπογραφείο. Λένε ότι όλες οι δημόσιες υπηρεσίες θα δικτυωθούν για την ανταλλαγή στοιχείων. Ας ξεκινήσουν λοιπόν από το ΓΕΜΗ. Και πάλι μπράβο, παρά τις κάποιες αντιθέσεις μου για την παλαιότερη τακτική της, στην ΠΟΦΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με το θέμα της αυτοαπογραφής, καταστατικών, κωδικοποιήσεων, κ.λπ.

Το θέμα επιμελητηρίων και ΓΕΜΗ αφορά οποιονδήποτε άλλο εκτός τους λογιστές.

Προσωπικά στους πελάτες μου τους έστειλα ένα ενημερωτικό σημείωμα που αφορούσε τα γενικά για την αυτοαπογραφή, με την σημείωση στο τέλος ότι:

..............................................................

.............................................................

Το παρόν είναι ένα σύντομο ενημερωτικό Σημείωμα, παρέχεται μόνο για γενική

ενημέρωση και δεν συνιστά επαγγελματική συμβουλή ή υπηρεσία που παρέχει το λογιστικό γραφείο.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στα επιμελητήρια που ανήκει η επιχείρησή σας.

Θα συμφωνήσω απόλυτα!

Δεν είναι δική μας δουλειά! Ας ανατρέξει ο επιχειρηματίας σε δικηγόρο ή όπου αλλού θέλει!

Προσωπικά, ενημερώσα τους πελάτες μου (ΑΕ και ΕΠΕ) για την υποχρέωση της απογραφής και τους παρέπεμψα στους δικηγόρους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Θα συμφωνήσω απόλυτα!
Δεν είναι δική μας δουλειά! Ας ανατρέξει ο επιχειρηματίας σε δικηγόρο ή όπου αλλού θέλει!
Προσωπικά, ενημερώσα τους πελάτες μου (ΑΕ και ΕΠΕ) για την υποχρέωση της απογραφής και τους παρέπεμψα στους δικηγόρους τους.
Αγαπητοί/ές μου οφθαλμοτυφλούμε αν νομίζουμε ότι έτσι εύκολα θα το ξεπεράσουμε. Ας κάνουμε ενέργειες για παράταση και ας αφήσουμε τις γενικότητες,  γιατί τελικά εμείς θα βγάλουμε το φίδι από τρύπα...όπως πάντα. Ο πελάτης πρέπει να μείνει ευχαριστημένος . Σε λίγους μήνες που θα τα έχουμε στείλει όλα θεωρώ ότι θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι από εμάς τους ... επαγγελματίες δεν θα έχουν στείλει στο ΓΕΜΗ όσα απαιτούνται !!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί/ές μου οφθαλμοτυφλούμε αν νομίζουμε ότι έτσι εύκολα θα το ξεπεράσουμε. Ας κάνουμε ενέργειες για παράταση και ας αφήσουμε τις γενικότητες, γιατί τελικά εμείς θα βγάλουμε το φίδι από τρύπα...όπως πάντα. Ο πελάτης πρέπει να μείνει ευχαριστημένος . Σε λίγους μήνες που θα τα έχουμε στείλει όλα θεωρώ ότι θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι από εμάς τους ... επαγγελματίες δεν θα έχουν στείλει στο ΓΕΜΗ όσα απαιτούνται !!!

μπα.. οι συναδελφοι απο πανω εχουν εν μερη δικιο..

δεν ειναι απολυτα δικια μας δουλεια..

απλα πρεπει να ενημερωθουμε σωστα για να τους κατευθυνουμε ωστε να καταφερουν να γλιτωσουν κι αυτοι κανα φραγκο απο τζαμπα γαμισιατικα σε δικηγορους

αλλωστε αυτες οι απαιτησεις του κρατους εχουν οικονομικο (και οχι νομικο) αμεσα αντικτυπο στις εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί/ές μου οφθαλμοτυφλούμε αν νομίζουμε ότι έτσι εύκολα θα το ξεπεράσουμε. Ας κάνουμε ενέργειες για παράταση και ας αφήσουμε τις γενικότητες, γιατί τελικά εμείς θα βγάλουμε το φίδι από τρύπα...όπως πάντα. Ο πελάτης πρέπει να μείνει ευχαριστημένος . Σε λίγους μήνες που θα τα έχουμε στείλει όλα θεωρώ ότι θα είναι μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι από εμάς τους ... επαγγελματίες δεν θα έχουν στείλει στο ΓΕΜΗ όσα απαιτούνται !!!

Φίλε Κώστα,

Τα δικαιολογητικά/έγγραφα που χρειάζονται για την απογραφή είναι νομικής φύσης, για αυτό το λόγο πρέπει να γίνει από το αρμόδιο πρόσωπο (δικηγόρος).

Έχεις ζητήσει ποτέ από το δικηγόρο να σου υποβάλλει πχ. τη Κατάσταση Φορολογικής Αναμόρφωσης?

Πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τα πάντα, διότι όταν καταπιάνεσαι με πράγματα που δεν τα γνωρίζεις 100% μπορεί να υποπέσεις σε λάθη.

Και μετά, δικαίως, ο επιχειρηματίας δεν θα είναι ευχαριστημένος!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, κορόϊδα θα ήταν , σαν εμάς.

Καλά το λέτε, είμαστε κορόιδα...

Ακούστε και το παρακάτω , ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του και ας αναλογιστεί τις ευθύνες του , όπου αυτές υπάρχουν.

Εταιρεία αναλαμβάνει να κωδικοποιήσει το καταστατικό και να ολοκληρώσει την διαδικασία απογραφής στο ΓΕΜΗ με 350€.

Είπε κανείς κάτι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ΓΕΜΗ... ταλαιπωρεί τους επιχειρηματίες (20/9 7:54 μμ)

Την παράταση της προθεσμίας ηλεκτρονικής αυτοαπογραφής στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο των ΑΕ και ΕΠΕ και των ομορρύθμων και ετερορρύθμων εταιρειών ζητεί το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Αθήνας. Οι αρμόδιες υπηρεσίες του Επιμελητηρίου δέχονται καθημερινά τηλεφωνήματα από δεκάδες επιχειρηματίες, οι οποίοι λόγω της μη επαρκούς ενημέρωσης δεν γνώριζαν για τη διαδικασία αυτοαπογραφής ή αδυνατούν οι ίδιοι να αυτοαπογραφούν ηλεκτρονικά.

Συγκεκριμένα, οι επιχειρηματίες αντιμετωπίζουν προβλήματα στην υποβολή των απαιτούμενων στοιχείων για τις επιχειρήσεις τους, καθώς το σύστημα αυτοαπογραφής του ΓΕΜΗ είναι ιδιαίτερα υπερφορτωμένο και είναι σχεδόν αδύνατη η είσοδος αυτή την περίοδο. Παράλληλα, η διαδικασία από την πλειοψηφία των μελών των επιχειρήσεων χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα πολύπλοκη και χρονοβόρα με αποτέλεσμα να απαιτούνται πολυάριθμες προσπάθειες για την επιτυχή ολοκλήρωσή της.

Στις 30 Σεπτεμβρίου λήγει η προθεσμία ηλεκτρονικής αυτοαπογραφής στο ΓΕΜΗ των ΑΕ και ΕΠΕ και στις 11 Οκτωβρίου των ομορρύθμων και ετερορρύθμων εταιρειών. Το Βιοτεχνικό Επιμελητήριο Αθήνας ζητεί την παράταση της ηλεκτρονικής αυτοαπογραφής των εταιρειών τουλάχιστον μέχρι το τέλος του έτους, καθώς τα πρόστιμα για όσους δεν αυτοαπογραφούν είναι ιδιαίτερα τσουχτερά και στην παρούσα οικονομική συγκυρία δυσβάστακτα.

http://www.kerdos.gr/Default.aspx?t=print.aspx&aid=1802882&ant=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την Κυριακη το πρωι φευγω διακοπες (επιτελους) και γυρνάω στις 30/9.

Αν ο υπολογιστής μου ξέρει μόνος του τι να κάνει.....ας το κάνει!!

Εγω ήδη ειμαι σε mood διακοπων!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την Κυριακη το πρωι φευγω διακοπες (επιτελους) και γυρνάω στις 30/9.

Αν ο υπολογιστής μου ξέρει μόνος του τι να κάνει.....ας το κάνει!!

Εγω ήδη ειμαι σε mood διακοπων!!! :D

Kαι πολυ καλα θα κάνεις ............... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ καταχωρω το Υψος Κεφαλαίου και κάνω προσθηκη Εταίρου για όλους τους εταίρους αλλά δεν με αφήνει να συνεχίσω γιατι δεν έχω συμπληρώσει τα πεδια που αφορούν τα μερίδια και ονομ. αξία μεριδίου αφου δεν προβλέπει κατι τέτοιο το καταστατικό.

Το μηνυμα λαθους λεει: Σφάλμα κατά την ανανέωση στοιχείων μετοχών. Παρακαλώ ελέγξτε τα αριθμητικά δεδομένα ώστε να συμφωνούν με το Μετοχικό Κεφάλαιο.

Τι κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελίδα ΕΤΑΙΡΙΚΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ καταχωρω το Υψος Κεφαλαίου και κάνω προσθηκη Εταίρου για όλους τους εταίρους αλλά δεν με αφήνει να συνεχίσω γιατι δεν έχω συμπληρώσει τα πεδια που αφορούν τα μερίδια και ονομ. αξία μεριδίου αφου δεν προβλέπει κατι τέτοιο το καταστατικό.

Το μηνυμα λαθους λεει: Σφάλμα κατά την ανανέωση στοιχείων μετοχών. Παρακαλώ ελέγξτε τα αριθμητικά δεδομένα ώστε να συμφωνούν με το Μετοχικό Κεφάλαιο.

Τι κάνω λάθος;

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς τελείες. Π.χ. 300.000,00 . Δοκίμασε χωρίς τίποτα. Τα ίδια έκανε και σε μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την Κυριακη το πρωι φευγω διακοπες (επιτελους) και γυρνάω στις 30/9.

Αν ο υπολογιστής μου ξέρει μόνος του τι να κάνει.....ας το κάνει!!

Εγω ήδη ειμαι σε mood διακοπων!!! :D

Στείλε μας καρτ-ποστάλ :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι χρησιμοποιείς τελείες. Π.χ. 300.000,00 . Δοκίμασε χωρίς τίποτα. Τα ίδια έκανε και σε μένα

Οχι δεν βαζω τελείες ουτε υποδιαστολες. στα πεδια για τα μερίδια τα αφήνω κενα. Πρώτη φορά μου το κάνει. Μόνο αν αφήσω κενό το ύψος κεφαλαίου με αφήνει να προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν βαζω τελείες ουτε υποδιαστολες. στα πεδια για τα μερίδια τα αφήνω κενα. Πρώτη φορά μου το κάνει. Μόνο αν αφήσω κενό το ύψος κεφαλαίου με αφήνει να προχωρήσω.

Πρέπει να συμπληρώσεις και τα πεδία με τα μερίδια για να μπορεί να κάνει υπολογισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΣ ΕΧΕΤΕ ΨΟΦΗΣΕΙ

Τα επιμελητήρια οφείλουν να ενημερώσουν τις εμπλεκόμενες επιχειρήσεις οι οποίες ουκ ολίγα τους πλερώνουν με επιστολή.....Επίσης να προσλάβουν κατάλληλο προσωπικό το οποίο θα ανοίξει φακέλλους τους οποίους οι εν ενεργεία υπάλληλοι λόγω του τεράστιου έργου που διατελούν αδυνατούν να ανοίξουν και να καταχωρήσουν σε όποιας μορφής αρχείου αυτοί επιθυμούν τα χιλιοκατατεθειμένα και χιλιοπληρωμένα καταστατικά.Αν αδυνατούν,τότε να κλείσουν άμεσα όλα τα επιμελητήρια διότι ως γνωστόν πλέον οι επαγγελματίες και έμποροι δεν δύνανται να πλερώνουν άλλο ούτε εισφορές αλλά ούτε και τρίτους για να ξανακάνουν δουλειά που έχουν ήδη κάνει.ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΟΡΘΩΣ ΕΠΡΑΞΕ Η ΠΟΦΕΕ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΣΥΔΟΣΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΑΡΓΟΜΙΣΘΟΙ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφοι ας υποθεσουμε οτι δεχομαστε να διεκπεραιωσουμε ( ΚΑΙ ) αυτη την υποχρεωση των εταιριων,

μπορειτε να μου πειτε και μια υποθετικη τιμη για ολη την διαδικασια ?

p.s. μεχρι στιγμης δεν εχω μπει στον κοπο να ασχοληθω.το πιθανοτερο ειναι να τους στειλω σε δικηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την Κυριακη το πρωι φευγω διακοπες (επιτελους) και γυρνάω στις 30/9.

Αν ο υπολογιστής μου ξέρει μόνος του τι να κάνει.....ας το κάνει!!

Εγω ήδη ειμαι σε mood διακοπων!!! :D

Θέλεις παρέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συμπληρώσεις και τα πεδία με τα μερίδια για να μπορεί να κάνει υπολογισμούς

Δεν βρήκα άκρη τελικά το παράτησα.

Εννοείτε οτι τα πεδία με τα μερίδια πρέπει να τα συμπληρωσω ωστε να βγαίνουν οι υπολογισμοι άσχετα αν το καταστατικό δεν προβλέπει την κατατμηση σε μεριδια του εταιρικού κεφαλαίου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα άκρη τελικά το παράτησα.

Εννοείτε οτι τα πεδία με τα μερίδια πρέπει να τα συμπληρωσω ωστε να βγαίνουν οι υπολογισμοι άσχετα αν το καταστατικό δεν προβλέπει την κατατμηση σε μεριδια του εταιρικού κεφαλαίου;

Ακριβώς αυτό. Τα καταστατικά όμως των ΕΠΕ - που συνάγω ότι θέλετε να απογράψετε - σίγουρα αναφέρουν τα εταιρικά μερίδια που έχει ο κάθε εταίρος, όπως τα καταστατικά των ΑΕ αναφέρουν το πλήθος και την ονομαστική αξία των μετοχών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σημερινή συνέλευση (τρεις και ο κούκος βέβαια αλλά άλλο θέμα αυτό) αποφασίστικε μεταξύ άλλων ότι κανείς από τους συναδέλφους δεν θα αναλάβει τη διαδικασία εγγραφής , θα πρέπει να ενημερώσουμε τους πελάτες μας ότι θα πρέπει να την διεκπεραιώσουν με άλλον εκτός από εμάς ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...