Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με το θέμα της αυτοαπογραφής, καταστατικών, κωδικοποιήσεων, κ.λπ.

Το θέμα επιμελητηρίων και ΓΕΜΗ αφορά οποιονδήποτε άλλο εκτός τους λογιστές.

Προσωπικά στους πελάτες μου τους έστειλα ένα ενημερωτικό σημείωμα που αφορούσε τα γενικά για την αυτοαπογραφή, με την σημείωση στο τέλος ότι:

..............................................................

.............................................................

Το παρόν είναι ένα σύντομο ενημερωτικό Σημείωμα, παρέχεται μόνο για γενική

ενημέρωση και δεν συνιστά επαγγελματική συμβουλή ή υπηρεσία που παρέχει το λογιστικό γραφείο.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στα επιμελητήρια που ανήκει η επιχείρησή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που έλεγξες ότι υπάρχει ΓΕΜΗ;

https://www.businessregistry.gr/

Δεξιά στο πλαίσιο , με το ΑΦΜ της επιχ/σης, σου δινει (αν υπάρχει) τον αριθμό ΓΕΜΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ασχολείστε με το θέμα της αυτοαπογραφής, καταστατικών, κωδικοποιήσεων, κ.λπ.

Το θέμα επιμελητηρίων και ΓΕΜΗ αφορά οποιονδήποτε άλλο εκτός τους λογιστές.

Προσωπικά στους πελάτες μου τους έστειλα ένα ενημερωτικό σημείωμα που αφορούσε τα γενικά για την αυτοαπογραφή, με την σημείωση στο τέλος ότι:

..............................................................

.............................................................

Το παρόν είναι ένα σύντομο ενημερωτικό Σημείωμα, παρέχεται μόνο για γενική

ενημέρωση και δεν συνιστά επαγγελματική συμβουλή ή υπηρεσία που παρέχει το λογιστικό γραφείο.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στα επιμελητήρια που ανήκει η επιχείρησή σας.

...........ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..............στην Νέα Σμύρνη είσαι ή στην Νέα Υόρκη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...........ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ..............στην Νέα Σμύρνη είσαι ή στην Νέα Υόρκη ??

Στην Ν. Σμύρνη είμαι και όχι στην Ν. Υόρκη.

Δεν καταλαβαίνω όμως τι σου φαίνεται απίστευτο <Κύριε Επισκέπτα>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.businessregistry.gr/

Δεξιά στο πλαίσιο , με το ΑΦΜ της επιχ/σης, σου δινει (αν υπάρχει) τον αριθμό ΓΕΜΗ.

Δηλ.αν υπάρχει,η εταιρεία εχει απογραφεί απο το Επιμελητήριο ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ.αν υπάρχει,η εταιρεία εχει απογραφεί απο το Επιμελητήριο ????

Ναι, εχει και τα στοιχεία αν πατήσεις εκει που λέει "δημοσιότητα".

Για να εχουν δώσει αριθμό, σημαίνει οτι τα πρώτα στάδια (τουλάχιστον) εχουν ολοκληρωθεί....

Πρεπει να τους ρωτήσουμε, αν πρεπει να γινει κάποια ενέργεια πλεον απο εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχει και τα στοιχεία αν πατήσεις εκει που λέει "δημοσιότητα".

Για να εχουν δώσει αριθμό, σημαίνει οτι τα πρώτα στάδια (τουλάχιστον) εχουν ολοκληρωθεί....

Πρεπει να τους ρωτήσουμε, αν πρεπει να γινει κάποια ενέργεια πλεον απο εμάς.

Αρ. πρωτ.: Κ1-1184/12.6.2012

Παροχή διευκρινίσεων επί της υπουργικής απόφασης Κ1-941/2012 (ΦΕΚ 1468 Β'/3-5-12) όπως τροποποιήθηκε από την Κ1-1136/2012 (ΦΕΚ 1766 Β'/30-5-12) σχετικά με τον καθορισμό τρόπου, διαδικασίας και προθεσμίας υποβολής αιτήσεων εγγραφής στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο

.....................

Οι υπόχρεοι αυτοαπογραφής δεν είναι υποχρεωμένοι πριν την έναρξη της διαδικασίας να αναζητήσουν τον Αριθμό Γ.Ε.ΜΗ. που τυχόν τους έχει αποδοθεί παλαιότερα από εσωτερικές διαδικασίες των Υπηρεσιών, αν και για διευκόλυνσή τους, μπορούν να πληροφορηθούν τον ΑρΓ.Ε.ΜΗ. τους από την ιστοσελίδα της βάσης δεδομένων του Γ.Ε.ΜΗ. (www.businessregistry.gr), εισάγοντας τον Α.Φ.Μ. τους στη σελίδα ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ, χωρίς να χρειάζονται κωδικό χρήστη και συνθηματικό εισόδου. Ωστόσο, ο ΑρΓ.Ε.ΜΗ. δεν είναι στοιχείο-κλειδί για τη διαδικασία αυτοαπογραφής επομένως είτε τους έχει αποδοθεί είτε όχι, θα ακολουθήσουν κανονικά την διαδικασία αυτοαπογραφής, εισάγοντας τα σχετικά στοιχεία. Στο τέλος της διαδικασίας εκδίδεται βεβαίωση για το συγκεκριμένο υπόχρεο στην οποία αναγράφονται ο οριστικός αριθμός Γ.Ε.ΜΗ. και η καθ’ ύλη και κατά τόπο αρμόδια για την τήρηση του Μητρώου του Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρ. πρωτ.: Κ1-1184/12.6.2012

Παροχή διευκρινίσεων επί της υπουργικής απόφασης Κ1-941/2012 (ΦΕΚ 1468 Β'/3-5-12) όπως τροποποιήθηκε από την Κ1-1136/2012 (ΦΕΚ 1766 Β'/30-5-12) σχετικά με τον καθορισμό τρόπου, διαδικασίας και προθεσμίας υποβολής αιτήσεων εγγραφής στο Γενικό Εμπορικό Μητρώο

.....................

Οι υπόχρεοι αυτοαπογραφής δεν είναι υποχρεωμένοι πριν την έναρξη της διαδικασίας να αναζητήσουν τον Αριθμό Γ.Ε.ΜΗ. που τυχόν τους έχει αποδοθεί παλαιότερα από εσωτερικές διαδικασίες των Υπηρεσιών, αν και για διευκόλυνσή τους, μπορούν να πληροφορηθούν τον ΑρΓ.Ε.ΜΗ. τους από την ιστοσελίδα της βάσης δεδομένων του Γ.Ε.ΜΗ. (www.businessregistry.gr), εισάγοντας τον Α.Φ.Μ. τους στη σελίδα ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ, χωρίς να χρειάζονται κωδικό χρήστη και συνθηματικό εισόδου. Ωστόσο, ο ΑρΓ.Ε.ΜΗ. δεν είναι στοιχείο-κλειδί για τη διαδικασία αυτοαπογραφής επομένως είτε τους έχει αποδοθεί είτε όχι, θα ακολουθήσουν κανονικά την διαδικασία αυτοαπογραφής, εισάγοντας τα σχετικά στοιχεία. Στο τέλος της διαδικασίας εκδίδεται βεβαίωση για το συγκεκριμένο υπόχρεο στην οποία αναγράφονται ο οριστικός αριθμός Γ.Ε.ΜΗ. και η καθ’ ύλη και κατά τόπο αρμόδια για την τήρηση του Μητρώου του Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ..

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάσο, σε ευχαριστούμε πολύ, :)

αν και μας έκανες την καρδιά περιβόλι...... :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια αφελή ερώτηση σχετικά με τα στοιχεία που συμπληρώνουμε στο ΓΕΜΗ.....Στη θητεία των μελών του ΔΣ ώς έναρξη ορίζουμε την έναρξη της τελευταίας εκλογής ή βάζουμε την προγενέστερη (αν υπάρχει?).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια αφελή ερώτηση σχετικά με τα στοιχεία που συμπληρώνουμε στο ΓΕΜΗ.....Στη θητεία των μελών του ΔΣ ώς έναρξη ορίζουμε την έναρξη της τελευταίας εκλογής ή βάζουμε την προγενέστερη (αν υπάρχει?).

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εχει και τα στοιχεία αν πατήσεις εκει που λέει "δημοσιότητα".

Για να εχουν δώσει αριθμό, σημαίνει οτι τα πρώτα στάδια (τουλάχιστον) εχουν ολοκληρωθεί....

Πρεπει να τους ρωτήσουμε, αν πρεπει να γινει κάποια ενέργεια πλεον απο εμάς.

ενταξει δινει αριθμο ΓΕΜΗ ,ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ;

Η ΑΠΛΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΕΔΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ;

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Επειδή έχω μπερδευτει με την όλη διαδικασία, διαβαζοντας το άρθρο του Κ.Γραβιά

γράφονται υποχρεωτικά τα κατωτέρω πρόσωπα και ενώσεις προσώπων (εφεξής «οι υπόχρεοι»).

α. Τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή.

&

Υποβάλλουν προαιρετικά αίτηση για απογραφή στο ΓΕΜΗ

(Κ1-1184/12.6.2012) και (Παρ 2 Αρθρου 1 Νόμου 3419/2005)

τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή

Ατομικές εμπορικές επιχειρήσεις, οι οποίες έχουν και αριθμό Γ.Ε.ΜΗ. υποχρεούνται να κάνουν απογραφή στο ΓΕΜΗ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν διαβάζετε τα προηγούμενα ??????

Το έγραψε ο Τάσος λίγο παραπάνω.

" Οι υπόχρεοι αυτοαπογραφής δεν είναι υποχρεωμένοι πριν την έναρξη της διαδικασίας να αναζητήσουν τον Αριθμό Γ.Ε.ΜΗ. που τυχόν τους έχει αποδοθεί παλαιότερα από εσωτερικές διαδικασίες των Υπηρεσιών, αν και για διευκόλυνσή τους, μπορούν να πληροφορηθούν τον ΑρΓ.Ε.ΜΗ. τους από την ιστοσελίδα της βάσης δεδομένων του Γ.Ε.ΜΗ. (www.businessregistry.gr), εισάγοντας τον Α.Φ.Μ. τους στη σελίδα ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ, χωρίς να χρειάζονται κωδικό χρήστη και συνθηματικό εισόδου. Ωστόσο, ο ΑρΓ.Ε.ΜΗ. δεν είναι στοιχείο-κλειδί για τη διαδικασία αυτοαπογραφής επομένως είτε τους έχει αποδοθεί είτε όχι, θα ακολουθήσουν κανονικά την διαδικασία αυτοαπογραφής, εισάγοντας τα σχετικά στοιχεία. Στο τέλος της διαδικασίας εκδίδεται βεβαίωση για το συγκεκριμένο υπόχρεο στην οποία αναγράφονται ο οριστικός αριθμός Γ.Ε.ΜΗ. και η καθ’ ύλη και κατά τόπο αρμόδια για την τήρηση του Μητρώου του Υπηρεσία Γ.Ε.ΜΗ.. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου και η αναφορά στο άρθρο του Γραβιά έχει να κάνει περισσότερο με την υποχρέωση απογραφής των ατομικών εμπορικών, ανεξάρτητα αν εχουν αριθμό ή όχι.

Στο ένα σημείο όπως σημείωσα και παραπάνω μιλάει για υποχρέωση των φυσικών προσώπων που είναι έμποροι και παρακάτω σε άλλο σημείο λέει για προαιρετική εγγραφή.

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση μου και η αναφορά στο άρθρο του Γραβιά έχει να κάνει περισσότερο με την υποχρέωση απογραφής των ατομικών εμπορικών, ανεξάρτητα αν εχουν αριθμό ή όχι.

Στο ένα σημείο όπως σημείωσα και παραπάνω μιλάει για υποχρέωση των φυσικών προσώπων που είναι έμποροι και παρακάτω σε άλλο σημείο λέει για προαιρετική εγγραφή.

Αυτός είναι ο προβληματισμός μου.

Καλημέρα

Με την Αριθμ. Κ1−941 οικ./27.4.2012 (http://www.taxheaven...r/view/id/13924)

Άρθρο 1

Υποβολή αίτησης εγγραφής στο Γ.Ε.ΜΗ.

1. Οι υπόχρεοι που αναφέρονται στις περιπτώσεις β, ζ και η της παρ 1 του άρθρου 1 του 3419/05 ως ισχύει των οποίων η σύσταση (εφόσον πρόκειται για την ως άνω περίπτωση β) ή η έναρξη οικονομικής δραστηριότητας (εφόσον πρόκειται για τις ως άνω περιπτώσεις ζ και η) έγινε πριν τις 4/4/11 και δεν έχουν εγγραφεί στο Γ.Ε.ΜΗ, οφείλουν με αίτησή τους να ζητήσουν την εγγραφή τους στο Γ.Ε.ΜΗ.

...

δεν αναφέρονται οι υπόχρεοι της περίπτωσης α της παρ 1 του άρθρου 1 του 3419/05 που αφορά σε φυσικά πρόσωπα.

...

α. Τα φυσικά πρόσωπα που είναι έμποροι και διαθέτουν επαγγελματική κατοικία ή εγκατάσταση ή ασκούν εμπορία μέσω κύριας ή δευτερεύουσας εγκατάστασης στην ημεδαπή.

...

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ρε παιδια εγω εκανα ακριβως 10 λεπτακια για να κανω μια απογραφη στην δικη μου ΕΕ

και ας ειχα πριν ΓΕΜΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ρε παιδια εγω εκανα ακριβως 10 λεπτακια για να κανω μια απογραφη στην δικη μου ΕΕ

και ας ειχα πριν ΓΕΜΗ

ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΗ ΕΠΙΣΥΝΑΨΕΣ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, παντως πριν 5 λεπτα που μπηκα στο συστημα με πεταγε εξω ισως λογω της διακοπης της ΓΓΠΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγικά......

Ρίξε την ποιότητα στο σκανάρισμα..

Βάλε 2 σελίδες σε 1 α4 (σμίκρυνση)...

κτλ κτλ.......

ΣΩΣΤΟΣ............ ;)

Μία απορία μιας και δεν εχω ξεκινήσει ακόμα και δεν το εχω δει πως λειτουργεί στην πράξη.

Θέλουν ένα αρχείο για όλα τα καταστατικά το οποίο να μην είναι πανω από 5ΜΒ ή καθε καταστατικό και τροποποίηση σε ξεχωριστό αρχείο < από 5ΜΒ το κάθε ένα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΩΣΤΟΣ............ ;)

Μία απορία μιας και δεν εχω ξεκινήσει ακόμα και δεν το εχω δει πως λειτουργεί στην πράξη.

Θέλουν ένα αρχείο για όλα τα καταστατικά το οποίο να μην είναι πανω από 5ΜΒ ή καθε καταστατικό και τροποποίηση σε ξεχωριστό αρχείο < από 5ΜΒ το κάθε ένα????

καμμια παραταση θα δωσουν ?

αλλιως δεν προλαβαινουμε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...