Προς το περιεχόμενο

Aυτοαπογραφη στο ΓΕΜΗ πληροφοριες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

εαν μια επε δεν εχει δημοσιευσει ισολογισμο

μπορει να δημοσιευσει τωρα και να βαλει αριθμο ταπετ?

Γιατί, ποιος θα την ελέγξει...???

Μπορεί......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όλες σχεδόν τις επιχ/σεις που έχω, υπάρχει αριθμός ΓΕΜΗ.

Κάνουμε σε αυτην την περίπτωση κάποια άλλη ενέργεια???

(Δεν υπάρχει αριθμός ΓΕΜΗ βασικά σε επιχ/σεις που ειχαν πάρει απαλλακτικό ή δεν ειχαν καμία συναλλαγή με Επιμελητήριο.

πχ φαρμακείο, γιατρός, μηχανικός κλπ)

Οταν υπάρχει αριθμος ΓΕΜΗ, κάνουμε κάτι άλλο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά οι ""συνεργάτες"" μας αποδεικνύουν τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται για εμάς.

Σου λέει ο "συνεργάτης " εμείς έχουμε στα αρχεία μας τα πάντα , καταστατικά , πρακτικά , τροποποιήσεις ,

τα έχουμε και παντού, στις νομαρχίες , στα πρωτοδικεία , στα επιμελλητηρια , στις ΔΟΥ

ποιός μαλάκας όμως θα κάτσει να τα φτιάξει σε επεξεργάσιμα αρχεία .doc.

Μα ποιός άλλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο Μαλάκας που τα κανει όλα και συμφέρει ,

ο μαλάκας που έχει και τους κωδικούς του taxisnet

Μπράβο Μαλάκα ,

Μπράβο και στα αρμόδια όργανα εκπροσώπησης του ΜΑΛΑΚΑ .

Μπραβο τους για τον άμεσο τρόπο αντίδρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παίρνει έγγραφα pfd , προσπαθω να ανεβάσω ενα καταστατικο που έχω σκανάρει σε μορφή pdf και δεν το ανεβάζει. Μήπωw θέλει κάποια συγκεκριμμένη ονομασία το αρχείο ή δεν δέχεται pdf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παίρνει έγγραφα pfd , προσπαθω να ανεβάσω ενα καταστατικο που έχω σκανάρει σε μορφή pdf και δεν το ανεβάζει. Μήπωw θέλει κάποια συγκεκριμμένη ονομασία το αρχείο ή δεν δέχεται pdf?

Για άλλη μια φορά οι ""συνεργάτες"" μας αποδεικνύουν τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται για εμάς.

Σου λέει ο "συνεργάτης " εμείς έχουμε στα αρχεία μας τα πάντα , καταστατικά , πρακτικά , τροποποιήσεις ,

τα έχουμε και παντού, στις νομαρχίες , στα πρωτοδικεία , στα επιμελλητηρια , στις ΔΟΥ

ποιός μαλάκας όμως θα κάτσει να τα φτιάξει σε επεξεργάσιμα αρχεία .doc.

Μα ποιός άλλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ο Μαλάκας που τα κανει όλα και συμφέρει ,

ο μαλάκας που έχει και τους κωδικούς του taxisnet

Μπράβο Μαλάκα ,

Μπράβο και στα αρμόδια όργανα εκπροσώπησης του ΜΑΛΑΚΑ .

Μπραβο τους για τον άμεσο τρόπο αντίδρασης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παίρνει έγγραφα pfd , προσπαθω να ανεβάσω ενα καταστατικο που έχω σκανάρει σε μορφή pdf και δεν το ανεβάζει. Μήπωw θέλει κάποια συγκεκριμμένη ονομασία το αρχείο ή δεν δέχεται pdf?

Απο της Οδηγίες

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Ποιους κωδικούς πρόσβασης χρησιμοποιώ για την αυτοαπογραφή;

Οι κωδικοί πρόσβασης για την είσοδο στη διαδικασία πρέπει να είναι της εταιρίας και όχι του λογιστή αν υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχετε το ΑΦΜ που σας επιστρέφει το σύστημα. top_arrow.gif

Μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία σε άλλη μορφή από .doc;

Αν δεν υπάρχουν σε μορφή doc (παλιά καταστατικά γραφομηχανής κλπ) μπορείτε να τα ανεβάσετε στο σύστημα και σε μορφή pdf φροντίζοντας ώστε το τελικό αρχείο να μην ξεπερνάει σε μέγεθος τα 5MB <a href="http://www.businessportal.gr/announcements.html#top">top_arrow.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μια φορά οι ""συνεργάτες"" μας αποδεικνύουν τον τρόπο με τον οποίο σκέφτονται για εμάς. Σου λέει ο "συνεργάτης " εμείς έχουμε στα αρχεία μας τα πάντα , καταστατικά , πρακτικά , τροποποιήσεις , τα έχουμε και παντού, στις νομαρχίες , στα πρωτοδικεία , στα επιμελλητηρια , στις ΔΟΥ ποιός μαλάκας όμως θα κάτσει να τα φτιάξει σε επεξεργάσιμα αρχεία .doc. Μα ποιός άλλος !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο Μαλάκας που τα κανει όλα και συμφέρει , ο μαλάκας που έχει και τους κωδικούς του taxisnet Μπράβο Μαλάκα , Μπράβο και στα αρμόδια όργανα εκπροσώπησης του ΜΑΛΑΚΑ . Μπραβο τους για τον άμεσο τρόπο αντίδρασης

Γιατί θεωρείται ότι, ότι και να ζητηθεί είναι δική σας δουλειά, αν βέβαια δεν υπάρχει αμοιβή? Γιατί δεν ενημερώνεται τους πελάτες σας, και ας αποφασίσουν τι θα κάνουν. Μήπως επειδή θέλετε να είστε καλά παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο της Οδηγίες

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

Ποιους κωδικούς πρόσβασης χρησιμοποιώ για την αυτοαπογραφή;

Οι κωδικοί πρόσβασης για την είσοδο στη διαδικασία πρέπει να είναι της εταιρίας και όχι του λογιστή αν υπάρχει.

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ελέγχετε το ΑΦΜ που σας επιστρέφει το σύστημα. top_arrow.gif

Μπορώ να ανεβάσω τα αρχεία σε άλλη μορφή από .doc;

Αν δεν υπάρχουν σε μορφή doc (παλιά καταστατικά γραφομηχανής κλπ) μπορείτε να τα ανεβάσετε στο σύστημα και σε μορφή pdf φροντίζοντας ώστε το τελικό αρχείο να μην ξεπερνάει σε μέγεθος τα 5MB <a href="http://www.businessportal.gr/announcements.html#top">top_arrow.gif

Και εαν περνάει τα 5MB τι κάνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εαν περνάει τα 5MB τι κάνουμε?

Μαγικά......

Ρίξε την ποιότητα στο σκανάρισμα..

Βάλε 2 σελίδες σε 1 α4 (σμίκρυνση)...

κτλ κτλ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να συμπληρώσω σε ποιό επιμελητήριο/φορέα εγγραφής ανήκουν οι τεχνικές εταιρείες(Α.Ε+ΕΠΕ)

στο ΕΒΕΑ ή ΣΤΟ ΤΕΕ

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες , το μονο που κάνω ειναι να σκανάρω καταστατικά και ΦΕΚ! ολη μερα ανοιγοκλείνω το πορτάκι του πολυμηχανήματος που περιλαμβάνει το scanner και γυρίζω σελίδες!!

ποσο π@π@ρ@ς ειναι αυτός που είχε αυτή την μεγαλοφυή ιδέα???

ή μάλλον.....πόσο μ@λ@κ@ς είμαι??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγχωθεί πολύ με την αυτοαπογραφή στο ΓΕΜΗ.Μήπως έχει ακουστεί κάτι για παράταση?Επίσης, αν κατάλαβα καλά, αν δεν μπορείς να τα στείλεις μέσω ίντερνετ, έχεις το δικαίωμα να τα στείλεις ταχυδρομικώς και τα χειρόγραφα και σε cd?Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.

Βοηθάτε λίγο γιατί μάλλον γέρασα και δεν τα καλοκαταλαβαίνω.

Αφου διάβασα την εγκύκλιο Εδώ, τις διευκρινίσεις εδώ και κυρίως το άρθρο των συναδέλφων εδώ μου έμεινε η απορία ....

εφ΄όσον εγγράφεται "...και κάθε εμπορική εταιρεία, εφόσον η σύστασή της έγινε κατά το ελληνικό δίκαιο...", όταν η εταιρεία δεν είναι εμπορική αλλά τεχνική τι γίνεται;

Πήγα λοιπόν εδώ και μου δημιουργήθηκε η εντύπωση πως όλες αυτές οι απαντήσεις αφορούν νέες επιχειρήσεις κι όχι τις προ της 04/04/2011

Ωστόσο γράφει ότι

Σε ποιο Επιμελητήριο στέλνω το αίτημα εγγραφής μιας τεχνικής ή μιας ξενοδοχειακής εταιρείας για να την εγγράψει στο μητρώο του;

Οι εταιρείες αυτές εγγράφονται στο ΓΕΜΗ μέσω της Υπηρεσίας Μιας Στάσης, εφόσον είναι ΑΕ, ΕΠΕ, ΟΕ, ΕΕ. Στη συνέχεια, εφόσον η εταιρεία είναι ΑΕ ή ΕΠΕ, υποχρεωτικά θα πρέπει να εγγραφεί στο εμπορικό επιμελητήριο. Αν είναι ΟΕ ή ΕΕ και από τον πρώτο από τους συσσωρευμένους σκοπούς στο καταστατικό της, (παρ. 5, άρθ. 4, ν. 1089/80 που προστέθηκε με την παρ. 4, άρθρ. 1, ν. 2941/0001), δηλαδή από τον κύριο σκοπό της, δεν προκύπτει άσκηση εμπορικής δραστηριότητας, θα εγγραφεί στο επαγγελματικό επιμελητήριο

ενώ κι εδώ αναφέρει

Αν ο φορέας εγγραφή είναι κάποιο από τα εμπορικά βιοτεχνικά και επαγγελματικα Επιμελητήρια τότε ο ίδιος ο φορέας επιλέγεται και σαν αρμόδια υπηρεσία ΓΕΜΗ.

Αν ο Φορέας εγγραφής είναι κάποιο από τα

  • Γεωτεχνικό Επιμελητήριο
  • Τεχνικό Επιμελητήριο
  • Ξενοδοχειακό Επιμελητήριο
  • Οικονομικό Επιμελητήριο
  • Ιατρικός Σύλλογος
  • Φαρμακευτικός Σύλλογος
  • Οδοντιατρικός Σύλλογος

Τότε αρμόδια υπηρεσία ΓΕΜΗ είναι το ΕΜΠΟΡΙΚΟ Επιμελητήριο του νομού στον οποίο βρίσκεται η έδρα της Επιχείρησής σας.

........

Δηλαδή οι τεχνικές εταιρείες που είναι στο ΤΕΕ θα αυτοαπογραφούν στο ΓΕΜΗ μέσω του Ε.Β.Ε. και στο εξης θα είναι εγγεγραμένες σε δυο επιμελητήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θεωρείται ότι, ότι και να ζητηθεί είναι δική σας δουλειά, αν βέβαια δεν υπάρχει αμοιβή? Γιατί δεν ενημερώνεται τους πελάτες σας, και ας αποφασίσουν τι θα κάνουν. Μήπως επειδή θέλετε να είστε καλά παιδιά?

Και γιατί να ενημερωσουμε τους πελάτες ??

για να είμαστε τα καλά παιδιά ??

ας ενημερωθουν απο μόνοι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γιατί σας μπέρδεψα ???

Δεν εγραψα κάτι διαδικαστικο σχετικά με το ΓΕΜΗ .

Καλησπέρα συνάδελφε

Εγώ πάλι ... δεν μπερδεύτηκα από εσάς ... ήμουν ήδη μπερδεμένος και από πριν ... :wacko:

Και νομίζω ότι είμαι συνέχεια σε διάλειμμα ... και σήμερα ... :)

Συνεχίστε έτσι ... ευχαριστώ

Καλό μεσημέριιιιιιιιιιι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι καλημέρα.

Δηλαδή οι τεχνικές εταιρείες που είναι στο ΤΕΕ θα αυτοαπογραφούν στο ΓΕΜΗ μέσω του Ε.Β.Ε. και στο εξης θα είναι εγγεγραμένες σε δυο επιμελητήρια;

Καλησπέρα

Να σας πω εγώ τι καταλαβαίνω; (δε καταλαβαίνω και πολλά αλλά επιτρέψτε μου, θα το πω :) )

Μήπως όταν λέει "υποχρεωτικά θα πρέπει να εγγραφεί στο εμπορικό επιμελητήριο", εννοεί ότι η εγγραφή στο ΓΕΜΗ θα γίνει μέσω αυτού του επιμελητηρίου και δεν εννοεί την εν γένει επιμελητηριακή εγγραφή της επιχείρησης (δηλαδή σε δεύτερο επιμελητήριο), αλλά θα εξακολουθεί να είναι στο τεχνικό επιμελητήριο και μόνο;

Συγχωρέστε μου την τυχόν αστοχία ... :)

Καλό μεσημέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το στηρίζω εν μέρη και στη λίστα των επιμελητηρίων που καλύπτουν όλη την διαδικασία εγγραφής των επιχειρήσεων και που σ' αυτή, δεν περιλαμβάνεται το τεχνικό επιμελητήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαλακία σ αυτο το κράτος παει συννεφο

η τροικα ξέρει αυτές τις παπαριές???

Να τους το πουμε , και να δειτε για ποτε θα το εγκαταλειψουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Η μαλακία σ αυτο το κράτος παει συννεφο

η τροικα ξέρει αυτές τις παπαριές???

Να τους το πουμε , και να δειτε για ποτε θα το εγκαταλειψουν!!!

αυτοι του εβαλαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ ΟΠΩΣ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ, ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ Η ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟΥ?

ΣΤΟ ΓΕΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...