Προς το περιεχόμενο

Σχέδιο για τήρηση βιβλίων στο taxisnet - επανερχεται


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΥΠΝΗΣΑΝ........................Η ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΑΣΧΕΤΟΥ ΣΤΟ ΟΠΟΙΔΗΠΟΤΕ ΥΠΥΡΓΕΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ. ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΩΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΔΟΣΥΛΟΓΩΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΟ ΘΕΜΑ....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι καλή ιδέα να μη τυπώνουμε βιβλία, αλλά να υπάρχουν στην βάση δεδομένων του taxis και να ζητά ο έλεγχος την εκτύπωσή τους, όταν υπάρχει λόγος. Ομως, αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες, ειδικά των επαρχιών, τι θα κάνετε όταν , ανοίγοντας το ντοσιέ με τα προς καταχώρηση τιμολόγια, ανακαλύψετε "έκπληκτοι" ότι υπάρχουν τιμολόγια του προπερασμένου μήνα, ακόμα και του περασμένου χρόνου; Ο πελάτης θα σφυρίζει αδιάφορα , λέγοντας ότι σας τα έδωσε έγκαιρα και σεις τα καταχωνιάσατε, που να μη το σώσετε να ξημερώσετε, θα λέει.. Και αν ακόμη τα ανοίγετε παρουσία του και ανακαλύψετε τα εκπρόθεσμα, θα του ζητήσετε ευγενικά να υπογράψει από πίσω από το τιμολόγιο ότι το παρέδωσε εκπρόθεσμα, εξηγώντας του ήρεμα, ότι το πρόστιμο κυμαίνεται από 400 έως δεν ξέρω πόσες χιλιάδες ευρώ. Θα το συζητήσουμε λίγο ή θα μου πείτε ότι δεν μπορούν τα πρωτότυπα να φεύγουν από την έδρα της επιχείρησης, παρά μόνο τα αντίγραφα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι καλή ιδέα να μη τυπώνουμε βιβλία, αλλά να υπάρχουν στην βάση δεδομένων του taxis και να ζητά ο έλεγχος την εκτύπωσή τους, όταν υπάρχει λόγος. Ομως, αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες, ειδικά των επαρχιών, τι θα κάνετε όταν , ανοίγοντας το ντοσιέ με τα προς καταχώρηση τιμολόγια, ανακαλύψετε "έκπληκτοι" ότι υπάρχουν τιμολόγια του προπερασμένου μήνα, ακόμα και του περασμένου χρόνου; Ο πελάτης θα σφυρίζει αδιάφορα , λέγοντας ότι σας τα έδωσε έγκαιρα και σεις τα καταχωνιάσατε, που να μη το σώσετε να ξημερώσετε, θα λέει.. Και αν ακόμη τα ανοίγετε παρουσία του και ανακαλύψετε τα εκπρόθεσμα, θα του ζητήσετε ευγενικά να υπογράψει από πίσω από το τιμολόγιο ότι το παρέδωσε εκπρόθεσμα, εξηγώντας του ήρεμα, ότι το πρόστιμο κυμαίνεται από 400 έως δεν ξέρω πόσες χιλιάδες ευρώ. Θα το συζητήσουμε λίγο ή θα μου πείτε ότι δεν μπορούν τα πρωτότυπα να φεύγουν από την έδρα της επιχείρησης, παρά μόνο τα αντίγραφα;

Σωστότατος Σαρακηνέ...

Τα ίδια κάνουν και οι πρωτευουσιάνοι, δεν είναι θέμα επαρχίας ή πόλης, άχρηστοι αμφότεροι. Εδώ στα χειρόγραφα παραστατικά, βάζουμε κολλύριο στα μάτια από τα λάθη τους, στην εμπρόθεσμη παράδοση θα κολλούσαν;

Πάντως η ιδέα αυτή προϋποθέτει πράγματα ανεφάρμοστα σε οποιαδήποτε χώρα του κόσμου: Το σχέδιο λογαριασμών, θα πρέπει να προσδιορισθεί σε τέτοιο βαθμό, ώστε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ να μπορεί να καταχωρηθει με απόλυτη ακρίβεια και χωρίς καμία αμφισβήτηση (αυτό άλλωστε δεν θέλουν να κάνουν; πλήρη διαφάνεια). Επίσης θα πρέπει ΚΑΙ τα πρόσθετα βιβλία να τηρούνται online αλλά επιπλέον θα πρέπει ΟΛΕΣ οι εμπορικές επιχειρήσεις να προβαίνουν και σε απογραφή τύπου κλειστής αποθήκης, ωστε να διαπιστώνεται αμέσως. μέσω αγορών και πωλήσεων, τα αποθέματα προϊόντων/εμπορευμάτων και η προκύπτουσα διαφορά να αποτελεί μαύρη διακίνηση και χρήμα....

Βρείτε μου λογιστή που θα μπορεί να τα κάνει όλα αυτά και άλλα πάρα πολλά, σε περισσότερους του ενός πελάτες και με αξιοπρεπή αμοιβή. Τουλάχιστον αυτή είναι η δική μου θεώρηση της προτροπής του άρθρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά είναι καλή ιδέα να μη τυπώνουμε βιβλία, αλλά να υπάρχουν στην βάση δεδομένων του taxis και να ζητά ο έλεγχος την εκτύπωσή τους, όταν υπάρχει λόγος. Ομως, αγαπητοί συνάδελφοι και συναδέλφισες, ειδικά των επαρχιών, τι θα κάνετε όταν , ανοίγοντας το ντοσιέ με τα προς καταχώρηση τιμολόγια, ανακαλύψετε "έκπληκτοι" ότι υπάρχουν τιμολόγια του προπερασμένου μήνα, ακόμα και του περασμένου χρόνου; Ο πελάτης θα σφυρίζει αδιάφορα , λέγοντας ότι σας τα έδωσε έγκαιρα και σεις τα καταχωνιάσατε, που να μη το σώσετε να ξημερώσετε, θα λέει.. Και αν ακόμη τα ανοίγετε παρουσία του και ανακαλύψετε τα εκπρόθεσμα, θα του ζητήσετε ευγενικά να υπογράψει από πίσω από το τιμολόγιο ότι το παρέδωσε εκπρόθεσμα, εξηγώντας του ήρεμα, ότι το πρόστιμο κυμαίνεται από 400 έως δεν ξέρω πόσες χιλιάδες ευρώ. Θα το συζητήσουμε λίγο ή θα μου πείτε ότι δεν μπορούν τα πρωτότυπα να φεύγουν από την έδρα της επιχείρησης, παρά μόνο τα αντίγραφα;

Εαν φτιαχτεί σωστά δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να ανακαλύψουμε παραστατικά της προηγούμενης χρήσης ή έστω του προηγούμενου τριμήνου το σύστημα θα πρέπει να βγάζει τις ανάλογες ειδοποιήσεις μόνο του. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν...λέω αν !!!! είναι να καταχωρώ μόνο τα έσοδα του κάθε πελάτη μου και τα έξοδα να τα βρίσκω μέσα καταχωρημένα από τους συναδέλφους των προμηθευτών του, να έρχονται αυτόματα δηλαδή!!! ΠΟΛΎ ΩΡΑΊΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να καταχωρώ μόνο τα έσοδα του κάθε πελάτη μου και τα έξοδα να τα βρίσκω μέσα καταχωρημένα από τους συναδέλφους των προμηθευτών του, να έρχονται αυτόματα δηλαδή!!!

όνειρο ζω, μη με ξυπνάτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ονειρο ρε παιδια

ο Ηφαιστος στα βενζιναδικα ετσι λειτουργει

Όντως ο Ηφαιστος έτσι δουλεύει και τα πρόστιμα σφυρίζουν και ξυρίζουν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν...λέω αν !!!! είναι να καταχωρώ μόνο τα έσοδα του κάθε πελάτη μου και τα έξοδα να τα βρίσκω μέσα καταχωρημένα από τους συναδέλφους των προμηθευτών του, να έρχονται αυτόματα δηλαδή!!! ΠΟΛΎ ΩΡΑΊΑ ΘΑ ΕΊΝΑΙ!!!

Επίσης, ακόμα καλύτερα θα είναι την ώρα που θα πηγαίνεις να καταχωρήσεις τα έσοδα (χονδρική), να διαπιστώνεις ότι κάποιοι συνάδελφοι πιο γατόνια (των πελατών) έχουν προλάβει να τα καταχωρήσουν, οπότε θα τα βρίσκεις και αυτά έτοιμα !!!

Φυσικό επακόλουθο μετά από λίγο καιρό (π.χ. ένα μήνα μετά) θα είναι να αφήνουμε να περνάνε οι μέρες χωρίς να καταχωρούμε τίποτα μπας και τα κάνουν οι άλλοι, και στο τέλος θα τρέχουν τα ποδαράκια μας να μη μας χ...ει ο κ...ος μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που χρειαζεται ειναι να μας πουν

σε ποια χωρα του κοσμου γινεται αυτο

και να μπουμε απο εδω να το δουμε....!!!!

Ιντερνετ τουλαχιστον εχουμε ακομα.....μυαλο δεν ξερω................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που χρειαζεται ειναι να μας πουν

σε ποια χωρα του κοσμου γινεται αυτο

και να μπουμε απο εδω να το δουμε....!!!!

Ιντερνετ τουλαχιστον εχουμε ακομα.....μυαλο δεν ξερω................

Μην μασάς είμαστε πρωτοπόροι σε κάποια θέματα.

Θυμάμαι πριν χρόνια τον Σταματόπουλο να λέει ότι στην ΕΕ σε θέματα φορολογικού ελέγχου μας θεωρούν προχωρημένους!!

Επίσης μια φορά στην μακρυνή Κίνα όταν μάθανε οι Κινέζοι την πατέντα μας με τις συγκεντρωτικές καταστάσεις έμειναν με το στόμα ανοιχτό...

Μην μασάς σου λέω... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που χρειαζεται ειναι να μας πουν

σε ποια χωρα του κοσμου γινεται αυτο

και να μπουμε απο εδω να το δουμε....!!!!

Ιντερνετ τουλαχιστον εχουμε ακομα.....μυαλο δεν ξερω................

3

Στην Βουλγαρία οι ταμειακές μηχανές είναι συνδεδεμένες online!!!

Δεν είναι δύσκολο εγχείρημα λοιπόν, βούληση να υπάρχει και όλα γίνονται!

Φοβάμαι μόνο μην έρθει κάποια αντίδραση απο μας για την online τήρηση βιβλίων! Το χάος και το μπάχαλο μας έχει γίνει συνήθεια και επωφελούνται πολλοί απο αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3

Στην Βουλγαρία οι ταμειακές μηχανές είναι συνδεδεμένες online!!!

Δεν είναι δύσκολο εγχείρημα λοιπόν, βούληση να υπάρχει και όλα γίνονται!

Φοβάμαι μόνο μην έρθει κάποια αντίδραση απο μας για την online τήρηση βιβλίων! Το χάος και το μπάχαλο μας έχει γίνει συνήθεια και επωφελούνται πολλοί απο αυτό!

http://www.taxheaven...l=&fromsearch=1

πριν αλεκτωρ λαλησει τρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...