Jump to content

Νέα πανέξυπνη κίνηση από ΓΓΠΣ...................................

Recommended Posts

Καλημέρα . Με όλες αυτές τις χειρόγραφες που στείλαμε άν το μητρώο δεν είναι ενημερωμένο τί θα γίνει? Θα εκκαθαριστεί η δήλωση με αφορολόγητο 5000 και μετά θα τρέχουμε για τροποποιητικές ?????

Σωστός είσαι........στην Ελλάδα του 2012..........το χειρόγραφο επιβιώνει και το ηλεκτρονικό την πάτησε ....!!!!!

Καλημέρα εγώ με το taxis έχω το εξής θέμα χθες πελάτης μου έβαλε το ΑΦΜ του να δει πότε θα πάρει το εκκαθαριστικό και του έβγαζε ότι θα έρθει στις 27/7 και ότι επιστροφή φόρου του θα είναι διαθέσιμη στις 31/7 σήμερα που το ξαναέβαλε του βγάζει δεν έχει καμία ημερομηνία παραλαβής εκκαθαριστικού ούτε και πότε θα είναι τα χρήματα διαθέσιμα τι μπορεί να συμβαίνει??? @@@κίες του taxis ή επανέλεγχος για 50€ επιστροφή????

Και τι πιστεύεις ότι κάνεις δλδ...??? Επανάσταση..??? Θα αλλάξει τίποτα..??? Υπάρχει περίπτωση να μην τα πληρώσεις και μάλιστα με την ανάλογη προσαύξηση...???

Στην επόμενη φορολογική που θα έχεις παρακράτηση, θα στα συμψηφίσουνε και θα τελειώσει το θέμα.....

Σχοινί, σαπούνι, λεπίδα... Ότι έχει καθένας, σε καλό θα του βγούν. (Βλέπε και την επιστολή του φορολογούμενου στην Δ.Ο.Υ.-αν είναι αληθής).

Έχω αναφέρει ξανά σε άλλη δημοσίευση, οτι σε τράπεζες, όπου οι υπάλληλοι είναι ΚΑΙ προκλητικοί (γιατί έτσι τους έχουν δασκαλέψει) και ζητούν ότι σκαρφιστούν και τους σφυρίξει η ΤτΕ, τους λέω απ'εξω απ'εξω οτι το τζαμάκι που μας χωρίζει δεν είναι αλεξίσφαιρο και δεν σταματά τίποτα... Υπενθύμιση και όχι απειλή...

Το θέμα ξέρεις ποιο είναι...???

Συμφωνώ ότι είναι τουλάχιστον άδικο να διάγουν μερικοί υπερπολυτελή βίο και να μην πληρώνουν φόρους, μόνο και μόνο επειδή μπορούν να κρυφτούν....

Αλλά τα τεκμήρια είναι άδικα. Τελεία και παύλα....

Δεν μπορείς να τσουβαλιάζεις, είσαι δημόσια αρχή γαμώ το κέρατό σου, βρες τρόπο στοχευμένα να πιάνεις αυτές τις καταστάσεις. Έχεις όλη τη δύναμη, θέληση χρειάζεται και μόνο....

Αλλά όταν μιζάρουνε από εδώ κι εκεί, άντε μετά να τους πιάσουνε... Κόρακας, λένε, κοράκου μάτι δεν βγάνει.....

Η νομοθεσία έγινε με αυτό το σκοπό... Επιπλέον ξέρεις και το σκεπτικό με το οποίο κινείται το Υ.Ο.: Πόσοι είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες; 900.000; Βάλε από ένα 500αρικο στον καθένα, πόσα είναι; 450 μύρια... καλά είναι. Πόσα αυτοκίνητα έχει πάνω από 1600 cc; Βάλε από 200αρικα στα τέλη και αύξηση 50% στο τεκμήριο...

Να δεις προϋπολογισμό μπακαλίστικο στο πι και φι...

Μη μου το θυμίζεις, γιατί όσο το θυμάμαι τόσο νευριάζω με τα σκ@τ@ που έχουν στα μυαλά τους....

Σχεδιάσανε φόρο βάσει του τεκμαρτού εισοδήματος που θεωρούν ότι πρέπει να έχει κάποιος για να έχει 2λιτρο....

Το ότι κάνανε ελκυστική την αγορά τους πριν 2 χρόνια, απαλάσσοντας την αγορά από το τέλος ταξινόμησης (άλλο γαμησιάτικο)....

Το ότι μπορεί να το χρωστάει ο άλλος και να πληρώνει δόσεις, οπότε μειώνεται και φοροδοτική του ικανότητα...

Στα π@π@ρι@ τους.... Λεφτά θέλουνε να μαζέψουνε, αυτοί που έχουν δίλιτρα και πάνω τα έχουνε.....

Το σχέδιο είναι οργανωμένο και άρτια εκτελεσμένο... Εμείς απλά καθόμαστε και ασχολούμαστε με ιδεολογίες του κώλου (αριστερές, κεντρώες και δεξιές). Όλο ακούω τον ένα και τον άλλο να λέει "Εγώ είμαι δεξιός/αριστερός από κούνια, από πάππου προς πάππου, έτσι είμαστε εμείς, υποφέραμε στην Χούντα από τους φασίστες, μας σφάξανε το 44 στον συμμοριτοπόλεμο οι αριστεροι" κλπ... Αναρωτιέμαι πότε ένας εξ' αυτών ένιωσε πρώτα Έλληνας και μετά κομματικό στέλεχος οποιασδήποτε ιδεολογίας;

Το Διαίρει και Βασίλευε των Αγγλοσαξόνων δουλεύει καλά ακόμη, από Επαναστάσεως, απλά τα φιλο-Ρωσσικά/Γαλλικά/Αγγλικά κόμματα, μεταλλάχθηκαν σε πολιτικές ιδεολογίες.

Οπότε, επειδή με αυτή τη μέθοδο πιάνονται και αυτοί, καλά το κάνουνε... Έτσι...???

Μαζί με τα ξερά, ε, ας καούν και τα χλωρά.....

(Και) Αυτή η λογική μας έχει φάει.......

Αποσπασματικά με διαβάζεις....

Μιλάω για ΟΛΟΥΣ εκείνους που χαίρουν της πλήρους απαλλαγής φορολόγησης και κλαψουρίζουν λόγω έκτακτης εισφοράς του 3986/2011. Και επαναλαμβάνω: Όταν πληρώνει κάποιος 4% για ευρωποίηση συναλλάγματος 450.000 ευρώ, ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ και σου κλαίγεται, τον λυπάσαι ή τον αρχίζεις στις γρήγορες;;

Δεν το συζητώ οτι η έκτακτη εισφορά και κάθε είδους τέτοια "εισφορά" είναι εγκληματική για τους μεροκαματιάρηδες σαν κι εμάς (μην το γελάτε, οι 3 και 60 που έλεγαν κάποτε είναι άπιαστο όνειρο πλέον).

Ξέρω και άλλη περίπτωση, συνταξιούχος καπετάνιος, με δική του ναυτιλιακή και προσωπικές ευρωποιήσεις της τάξεως των 800.000 ευρώ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ από το 2000. 0 φόρος ή καμιά 150 ευρώ το χρόνο. Το βρίσκεις λογικό; Όσον αφορά το σκεπτικό οτι έκανε "επενδύσεις" αγοράζοντας ακίνητα, οι ευρωποιήσεις έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά από την αξία αγορας των ακινήτων (οι αντικειμενικές να ήταν καλά εκείνη την εποχή)...