Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΚΩΔΙΚΩΝ 727/728 ΚΑΙ 063/064


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΕΣΤΗ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΕΤΡΙΜΕΝΟ:

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ 50%

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

-226 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΑΡΑ 106 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΕΥΡΩ 6667,97

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΥΡΩ 5716,48

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΕΣ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΟΙ ΤΟΚΟΙ ΕΥΡΩ 951,49

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 727/728 ΚΑΙ 063/064? ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΝ 120 τ.μ.? Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 727/728 ΑΠΟ 3333,99 ( 6667,97/2 ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 063/064 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ 475,75 (951,49/2)

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΖΕΣΤΗ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΤΕΤΡΙΜΕΝΟ:

ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΡΑΙΝΕΙ ΚΑΤΑ 50%

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

-226 ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΑΡΑ 106 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΡΙΟ

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΗΣΕΣ ΔΟΣΕΙΣ ΕΥΡΩ 6667,97

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΥΡΩ 5716,48

-ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΕΣ ΔΕΔΟΥΛΕΥΜΕΝΟΙ ΤΟΚΟΙ ΕΥΡΩ 951,49

ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Ο ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΟΥ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 727/728 ΚΑΙ 063/064? ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΩΝ 120 τ.μ.? Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΠΙΜΕΝΕΙ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 727/728 ΑΠΟ 3333,99 ( 6667,97/2 ) ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΣΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 063/064 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ 475,75 (951,49/2) γράφεις όλο το ποσο στον 063, συμπληρώνεις τον κωδ.071 και τον επιμερισμό τον κάνει η μηχανογράφηση...

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΟΥΝ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΕ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΑ ΔΑΝΕΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον 071 γραφεται η επιφανεια μονο των κυριων χωρων της κατοικιας ή και κλειστες αποθηκες και τα κλειστα παρκινγκ

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12418

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Συγγνώμη που ανασύρω πάλι το θέμα αλλά μια διευκρίνιση.

Τελικά στους κωδικούς 063 και 064 όταν αφορά σε δάνειο πρώτης κατοικίας που έχουν οι δύο σύζυγοι από κοινού και 50-50 γράφουμε ΚΑΙ στους δύο κωδικούς το σύνολο των καταβληθέντων δεδουλευμένων τόκων; Ή το 50% του ποσού σε κάθε κωδικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που ανασύρω πάλι το θέμα αλλά μια διευκρίνιση.

Τελικά στους κωδικούς 063 και 064 όταν αφορά σε δάνειο πρώτης κατοικίας που έχουν οι δύο σύζυγοι από κοινού και 50-50 γράφουμε ΚΑΙ στους δύο κωδικούς το σύνολο των καταβληθέντων δεδουλευμένων τόκων; Ή το 50% του ποσού σε κάθε κωδικό; 

Το 50% βάλε σε κάθε υπόχρεο και είσαι οκ.. Βεβαίως θα προσέξεις να είναι και το δάνειο στα δύο ονόματα και όχι μόνο το σπίτι... Το ένα δεν είναι απαραίτητο να είναι ακόλουθο του άλλου.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαζελινωσε το , θα ζοριστει λιγακι, αλλα θα το δεχτει.... :)

 

ΥΓ Δεν εχω κανει καμμια δηλωση ΦΠ ακομα , οποτε , λεμε και καμμια μαλακια να περασει η ωρα.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 50% βάλε σε κάθε υπόχρεο και είσαι οκ.. Βεβαίως θα προσέξεις να είναι και το δάνειο στα δύο ονόματα και όχι μόνο το σπίτι... Το ένα δεν είναι απαραίτητο να είναι ακόλουθο του άλλου.. :)

 

Σ'ευχαριστώ. 

Έχεις δίκιο, θα το τσεκάρω γιατί τη σήμερον αλλά λένε και άλλα εννοούνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικια 68 τμ

 τοκοι στο 063 500ευρω στο 727 βαζω 500 και δεν  το δεχεται

Καλημέρα... Γιατί και στα δύο το ίδιο ποσό? Στο 063 έχουμε μόνο τους δεδουλευμένους, ενώ στο 727 το σύνολο των καταβληθέντων δόσεων (κεφάλαιο + τοκοι)... όχι?? :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, δεν μπορεί να υπάρχουν μόνο καταβληθέντες τόκοι και όχι καταβληθέν κεφάλαιο ;

Συμβαίνει αρκετές φορές.

Από αλλού ίσως προκύπτει πρόβλημα. Μήπως δεν συμπληρώνονται όλα τα στοιχεία, όπως 071 069 κλπ ;

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν προκειται για πρωτη κατοικια παλια βαζαμε μονο τους τοκους και οχι το κεφαλαιο εκτος αν ηταν πανω απο 120 τμ που καναμε επιμερισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν προκειται για πρωτη κατοικια παλια βαζαμε μονο τους τοκους και οχι το κεφαλαιο εκτος αν ηταν πανω απο 120 τμ που καναμε επιμερισμο

 

Παλιά ναι. Αυτό έχει αλλάξει από το '11 ή το '10 αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...