Προς το περιεχόμενο

ανάλωση κεφαλαίου απο το προγραμμα της singular


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορώ να υπολογίσω την ανάλωση κεφαλαίου απο το πρόγραμμα της singular?το έντυπο το βρήκα στη φορολογία εισοδήματος αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω το σωστο υπολογισμό.

αν ξέρει κάποιος ας με βοήθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?????????????????????????????????

σε μένα τυχαίνουν οι μοναδικές περιπτώσεις?κάποιος που έχει το ίδιο πρόγραμμα με το δικό μου δε χρειάστηκε να κάνει ανάλωση κεφαλαίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο έντυπο στη μεταφορά δεδομένων από προηγούμενες δηλώσεις.

Εάν τις καταχωρήσεις τις κάνεις ο ίδιος θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα υπολογισμών στις χρήσεις με αρνητικό υπόλοιπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να υπολογίσω την ανάλωση κεφαλαίου απο το πρόγραμμα της singular?το έντυπο το βρήκα στη φορολογία εισοδήματος αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να κάνω το σωστο υπολογισμό.

αν ξέρει κάποιος ας με βοήθήσει.

Δεν μεταφέρει τα ποσά αυτόματα, οπότε δεν υπάρχει και λόγωβς χρησιμοποίησης.

Σωστή σκέψη απο την singular, χωρίς υλοποίηση, μάλλον δεν προλαβαίνουν και αυτοί :)

Νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο συγκεκριμένο έντυπο στη μεταφορά δεδομένων από προηγούμενες δηλώσεις.

Εάν τις καταχωρήσεις τις κάνεις ο ίδιος θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα υπολογισμών στις χρήσεις με αρνητικό υπόλοιπο.

Να υποθέσω οτι είσαι της άποψης συμψηφισμού αρνητικών χρήσεων με τις υπόλοιπες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά υποθέτεις

Νομίζω είναι λογικό εάν αναλογισθείς ότι σε χρήση με κέρδος , που ακολουθεί χρήση με ζημίες , για τον προσδιορισμό κεφαλαίου λαμβάνεις το σύνολο των κερδών και όχι τη διαφορά (για την οποία πλήρωσες φόρο εισοδήματος)

Η μόνη ένστασή μου είναι στις χρήσεις με αρνητικό υπόλοιπο που τα τεκμήρια του εισοδήματος είναι ίδια με τα τεκμήρια της δήλωσης ανάλωσης .

Πάντως , όσες δηλώσεις έχω κάνει με ανάλωση τις έχω κάνει με το αρχείο που έχεις ανεβάσει και σ’ ευχαριστώ

Να ‘σαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέτεις πολύ λεπτό ζήτημα και δυσκολεύομαι...

Την χρήση όπου τεκμήρια > εισόδημα την θεωρείς μηδενική χωρίς να επηρεάζει άλλες χρήσεις.

Την χρήση με ζημιά απο επιχείρηση ή επάγγελμα την θεωρείς αρνητική τόσο όσο το ποσό της ζημίας ασχέτως με τα τεκμήρια.

Το μεταφράζω σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά υποθέτεις

Νομίζω είναι λογικό εάν αναλογισθείς ότι σε χρήση με κέρδος , που ακολουθεί χρήση με ζημίες , για τον προσδιορισμό κεφαλαίου λαμβάνεις το σύνολο των κερδών και όχι τη διαφορά (για την οποία πλήρωσες φόρο εισοδήματος)

Η μόνη ένστασή μου είναι στις χρήσεις με αρνητικό υπόλοιπο που τα τεκμήρια του εισοδήματος είναι ίδια με τα τεκμήρια της δήλωσης ανάλωσης .

Πάντως , όσες δηλώσεις έχω κάνει με ανάλωση τις έχω κάνει με το αρχείο που έχεις ανεβάσει και σ’ ευχαριστώ

Να ‘σαι καλά

πού μπορώ να βρώ και εγώ αυτό το αρχείο.πες μου σε παρακαλω.μήπως και βγάλω καμιά άκρη με την ανάλωση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πού μπορώ να βρώ και εγώ αυτό το αρχείο.πες μου σε παρακαλω.μήπως και βγάλω καμιά άκρη με την ανάλωση.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?app=downloads&showfile=1340

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Με την 9,01 η ανάλωση πήρε μορφή,

αρκει να την δουλέψει η singular την στήλη απομένων κεφάλαιο (8)

και

για το 2012 - 2011 να προσθέτει το ελάχιστο ποσό (3000 ή 5000) στη στήλη (14)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
ΤΗΝ 5/3/2013 ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ SINGULAR ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.
ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΛΑΒΑ ΟΥΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΥΤΕ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ.
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΑΝΑΛΩΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΤΟΣ
ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ 6  ???
 
ΣΤΟ Ε1 ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο
ΤΙΤΛΟΣ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΔΑΠΑΝΗ.
 
ΓΙΑ ΕΠΑΛΗΘΕΥΣΗ
 
1) ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ ΣΥΝΟΛΟ (6) ΜΕΙΟΝ ΤΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΤΗΣ ΣΤΗΛΗΣ ΣΥΝΟΛΟ (14)
ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ  ?
 
2) ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΚΑΙ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΤΕ ΜΟΥ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΒΓΑΖΕΙ
ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ Ή ΣΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΝΑ
ΒΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΤΗΛΗ  6  Ή ΑΦΟΥ ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΩΣΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΛΩΘΕΝΤΑ
ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΣΤΗΛΗ 14 ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ
ΠΟΥ ΚΑΛΥΨΕ.
 
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΣ ΑΝΑΛΩΣΗ
ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΛΩΣΗ.
 
ΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΣΩΣΤΟ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ Ή ΔΙΠΛΟΑΦΑΙΡΕΙ ΤΗΝ ΤΥΧΟΝ ΠΑΛΙΑ ΑΝΑΛΩΣΗ.
 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...