Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου προηγούμενων ετών και διαχείριση ζημιάς λογω τεκμηρίων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης στους χρήστες της Epsilon και πιο συγκεκριμένα για το Tax System.

Στο έντυπο της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών το πρόγραμμα ουσιαστικά κάνει

υπολογισμό βάση δηλωθέντων εισοδημάτων-δαπανών.

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που υπάρξει ζημιά λόγω τεκμηρίων σε κάποιο έτος; Το πρόγραμμα

τα συμπεριλαμβάνει. Ενω :

Απο το Υπ.Οικ. 1045229/19-5-2005 διάβασα πως η τυχον ζημιά ΔΕΝ λαμβάνεται υποψη για

την ανάλωση, δηλ. ουτε συμψηφίζεται ούτε μεταφέρεται.

Πώς το χειρίζεστε εσείς;

Σας ευχαρισ΄τω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Εχω το taxsystem της Epsilon και μετά απο κάποια αναβάθμιση , στην ανάλωση κεφαλαίου πλέον όταν τραβάς αυτόματα παλαιότερες δηλώσεις για να κάνει μόνο του τον υπολογισμό , στα Οικ Ετη πριν το 2011 (για το 2011 οκ πρέπει να προσθέτουμε πάντα το 2500 ή 3000 ανεξάρτητα της ύπαρξης άλλων δαπανών) προσθέτει πλέον στην πλευρά των δαπανών πάντα το 2900 μάζί με τις υπόλοιπες άσχετα αν αυτές είναι μεγαλύτερες η μικρότερες του ελάχιστου ποσού.

Άλλαξε κάτι μετά την διευκρίνιση να προσθέτουμε το 2500 ή 3000 απο το 2011 και ισχυει πλέον και για τα υπόλοιπα έτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω το taxsystem της Epsilon και μετά απο κάποια αναβάθμιση , στην ανάλωση κεφαλαίου πλέον όταν τραβάς αυτόματα παλαιότερες δηλώσεις για να κάνει μόνο του τον υπολογισμό , στα Οικ Ετη πριν το 2011 (για το 2011 οκ πρέπει να προσθέτουμε πάντα το 2500 ή 3000 ανεξάρτητα της ύπαρξης άλλων δαπανών) προσθέτει πλέον στην πλευρά των δαπανών πάντα το 2900 μάζί με τις υπόλοιπες άσχετα αν αυτές είναι μεγαλύτερες η μικρότερες του ελάχιστου ποσού.

Άλλαξε κάτι μετά την διευκρίνιση να προσθέτουμε το 2500 ή 3000 απο το 2011 και ισχυει πλέον και για τα υπόλοιπα έτη;

Καλησπέρα

Στα οικ. έτη πριν το 2011, η δαπάνη των 2900,00 είναι όπως ακριβώς λέγεται, ελάχιστη, δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει μικρότερη. Όταν όμως υπάρχει μεγαλύτερη δεν προστίθεται, σε αντίθεση με τα οικονομικά έτη 2011 και 2012, που προστίθεται στις τυχόν άλλες δαπάνες.

Καλό απόγευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω το taxsystem της Epsilon και μετά απο κάποια αναβάθμιση , στην ανάλωση κεφαλαίου πλέον όταν τραβάς αυτόματα παλαιότερες δηλώσεις για να κάνει μόνο του τον υπολογισμό , στα Οικ Ετη πριν το 2011 (για το 2011 οκ πρέπει να προσθέτουμε πάντα το 2500 ή 3000 ανεξάρτητα της ύπαρξης άλλων δαπανών) προσθέτει πλέον στην πλευρά των δαπανών πάντα το 2900 μάζί με τις υπόλοιπες άσχετα αν αυτές είναι μεγαλύτερες η μικρότερες του ελάχιστου ποσού.

Άλλαξε κάτι μετά την διευκρίνιση να προσθέτουμε το 2500 ή 3000 απο το 2011 και ισχυει πλέον και για τα υπόλοιπα έτη;

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Απ' ό,τι βλέπω τα 2900 τα υπολογίζει μόνο όταν δεν έχω άλλες δαπάνες, και το 2500 ή 3000 το βάζει μόνο του. Μήπως δεν γράφεις στα αποθηκευμένα Ε1 την τεκμαρτή δαπάνη των Ε.Ι.Χ.; Μήπως είσαι πίσω σε έκδοση; 5.4.2.1. η τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω το taxsystem της Epsilon και μετά απο κάποια αναβάθμιση , στην ανάλωση κεφαλαίου πλέον όταν τραβάς αυτόματα παλαιότερες δηλώσεις για να κάνει μόνο του τον υπολογισμό , στα Οικ Ετη πριν το 2011 (για το 2011 οκ πρέπει να προσθέτουμε πάντα το 2500 ή 3000 ανεξάρτητα της ύπαρξης άλλων δαπανών) προσθέτει πλέον στην πλευρά των δαπανών πάντα το 2900 μάζί με τις υπόλοιπες άσχετα αν αυτές είναι μεγαλύτερες η μικρότερες του ελάχιστου ποσού.

Άλλαξε κάτι μετά την διευκρίνιση να προσθέτουμε το 2500 ή 3000 απο το 2011 και ισχυει πλέον και για τα υπόλοιπα έτη;

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=87831&st=60#entry492119

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω το taxsystem της Epsilon και μετά απο κάποια αναβάθμιση , στην ανάλωση κεφαλαίου πλέον όταν τραβάς αυτόματα παλαιότερες δηλώσεις για να κάνει μόνο του τον υπολογισμό , στα Οικ Ετη πριν το 2011 (για το 2011 οκ πρέπει να προσθέτουμε πάντα το 2500 ή 3000 ανεξάρτητα της ύπαρξης άλλων δαπανών) προσθέτει πλέον στην πλευρά των δαπανών πάντα το 2900 μάζί με τις υπόλοιπες άσχετα αν αυτές είναι μεγαλύτερες η μικρότερες του ελάχιστου ποσού.

Άλλαξε κάτι μετά την διευκρίνιση να προσθέτουμε το 2500 ή 3000 απο το 2011 και ισχυει πλέον και για τα υπόλοιπα έτη;

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Απ' ό,τι βλέπω τα 2900 τα υπολογίζει μόνο όταν δεν έχω άλλες δαπάνες, και το 2500 ή 3000 το βάζει μόνο του. Μήπως δεν γράφεις στα αποθηκευμένα Ε1 την τεκμαρτή δαπάνη των Ε.Ι.Χ.; Μήπως είσαι πίσω σε έκδοση; 5.4.2.1. η τελευταία.

Έχει δίκιο ο κ. Αρχοντής.

Τώρα που κατέβασα τη τελευταία έκδοση, το βγάζει σωστά.

Μφχ,

Νατάσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος γι'αυτό; Απ' ό,τι βλέπω τα 2900 τα υπολογίζει μόνο όταν δεν έχω άλλες δαπάνες, και το 2500 ή 3000 το βάζει μόνο του. Μήπως δεν γράφεις στα αποθηκευμένα Ε1 την τεκμαρτή δαπάνη των Ε.Ι.Χ.; Μήπως είσαι πίσω σε έκδοση; 5.4.2.1. η τελευταία.

Λοιπόν:

Εχω την 5.4.2.1. εκδοση.

Τι παρατήρησα όμως : πως στις δαπάνες του κάθε έτους (πριν το 2011) αν έχεις ΚΑΙ ή ΜΟΝΟ τεκμ.δαπανη αυτοκινητου μεταξύ αλλων δαπανών δεν προσθέτει το 2900. Αν έχεις μόνο ποσα αγορας , αποσβεσεις δανείων κτλ. τότε κάνει την πρόσθεση των 2900 επιπλέον. Δοκιμασε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν:

Εχω την 5.4.2.1. εκδοση.

Τι παρατήρησα όμως : πως στις δαπάνες του κάθε έτους (πριν το 2011) αν έχεις ΚΑΙ ή ΜΟΝΟ τεκμ.δαπανη αυτοκινητου μεταξύ αλλων δαπανών δεν προσθέτει το 2900. Αν έχεις μόνο ποσα αγορας , αποσβεσεις δανείων κτλ. τότε κάνει την πρόσθεση των 2900 επιπλέον. Δοκιμασε το.

Νομίζω πως το ποσό των 2900€ αφορά μόνο τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης.

Αν αυτό που νομίζω είναι σωστό, τότε σωστά το υπολογίζει.

Μφχ,

Νατάσσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως το ποσό των 2900€ αφορά μόνο τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης.

Αν αυτό που νομίζω είναι σωστό, τότε σωστά το υπολογίζει.

Μφχ,

Νατάσσα

Αυτό ακριβώς κάνει, Νατάσσα. Πραγματικές δαπάνες 10.000, τεκμαρτές διαβίωσης 0, σύνολο δαπανών 12.900 (πραγματικές συν ελάχιστες τεκμαρτές). Διορθώθηκε ένα σφάλμα της προηγούμενης έκδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

Όταν δεν υπήρχαν δαπάνες του άρθρου 16 ή υπήρχαν μικρότερες των 2900.00€, τότε στις δαπάνες του άρθρου 17, προστίθετο το ποσό των 2900,00€. Σε αντίθεση με το αν αυτές ήταν περισσότερες (πάνω από 2900,00 του άρθρου 16) τότε προστίθετο μόνο αυτές οι περισσότερες.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς κάνει, Νατάσσα. Πραγματικές δαπάνες 10.000, τεκμαρτές διαβίωσης 0, σύνολο δαπανών 12.900 (πραγματικές συν ελάχιστες τεκμαρτές). Διορθώθηκε ένα σφάλμα της προηγούμενης έκδοσης.

Νομίζω πως το ποσό των 2900€ αφορά μόνο τις τεκμαρτές δαπάνες διαβίωσης.

Αν αυτό που νομίζω είναι σωστό, τότε σωστά το υπολογίζει.

Μφχ,

Νατάσσα

Δεν γνώριζα ότι έτσι είναι τελικά το σωστό...

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Εχω την εξης περίπτωση σε οικ. έτος 2010    

 

Επιχ/κη αμοιβή  απο ΟΕ                                20.000 ε

Καθαρά κέρδη απο ελευθέριο επάγγελμα   110.000 ε

 

Ζημιά ιδίου έτους απο ατομικη εμπορική     170.000 ε

 

Κάνω ανάλωση σε προηγούμενα έτη.  

Στο συγκεκριμένο έτος, θα βάλω καθαρό ποσό?  ή  θα προκύψει αρνητικό ποσό?     

 

Thanks.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φίλε. 

 

Εψαξα στον Σταματόπουλο, βρηκα κάτι. 

Τελικά κι εγώ  0   έβαλα. 

Την επόμενη ειχε θετικό ποσό.

Ειχε αφαιρεθεί η ζημιά απο την προηγούμενη. 

Φαινεται πως ειναι σωστό......

 

Thanks.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξης στους χρήστες της Epsilon και πιο συγκεκριμένα για το Tax System.

Στο έντυπο της ανάλωσης κεφαλαίου προηγουμένων ετών το πρόγραμμα ουσιαστικά κάνει

υπολογισμό βάση δηλωθέντων εισοδημάτων-δαπανών.

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση που υπάρξει ζημιά λόγω τεκμηρίων σε κάποιο έτος; Το πρόγραμμα

τα συμπεριλαμβάνει. Ενω :

Απο το Υπ.Οικ. 1045229/19-5-2005 διάβασα πως η τυχον ζημιά ΔΕΝ λαμβάνεται υποψη για

την ανάλωση, δηλ. ουτε συμψηφίζεται ούτε μεταφέρεται.

Πώς το χειρίζεστε εσείς;

Σας ευχαρισ΄τω εκ των προτέρων

 

Επαναφέρω και για φέτος το ερώτημα που είχα θέσει κ πέρυσι αλλά

κάποιος συνάδελφος δεν είχε δώσει κάποια απάντηση!

 

Κάποιος γνωρίζει πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Στην Αναλωση κεφαλαίου η εφαρμογή ΤaxSystem δεν λαμβάνει υπόψη το ποσον της τυχόν αναλωσης που έχει γίνει σε προηγούμενα έτη. Με αλλά λόγια το διαθέσιμο υπόλοιπο κάθε οικονομικού έτους δεν μειουται με το πόσο της ανάλωσης που έχει γίνει.

Πχ σύμφωνα μετην εφαρμογη ,

Δηλωθεντα εισοδήματα Ευρ 5,000

Μείον Δαπάνες. 3,000

Αναλωση κεφαλαίου. 1,000

Διαθέσιμο υπόλοιπο. 2,000 (αντι Ευρ 1,000)

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συναδελφος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτρη σωστά το κάνει. Το υπόλοιπο είναι 2000 και όχι 1000. Το ποσόν της ανάλωσης δεν αφαιρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο σ´ευχαριστω πολυ.

Απλά αναρωτιέμαι πια ειναι η ´´κοκκινη γραμμή´´ σε περιπτωση που χρειάζεται πχ αναλωση κεφαλαίου κάθε χρόνο....λόγω ύπαρξης επαρκών διαθεσίμων υπολοίπων απο παλαιότερα έτη....

Σε κάθε περιπτωση σε ευχαριστω και πάλι. Πολλές ευχές για σένα κ την οικογένεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω και για φέτος το ερώτημα που είχα θέσει κ πέρυσι αλλά

κάποιος συνάδελφος δεν είχε δώσει κάποια απάντηση!

 

Κάποιος γνωρίζει πως πρέπει να το αντιμετωπίσουμε;;;

1).Η εφαρμογή αυτή στηρίχθηκε στην αντίστοιχη του Υ.Ο. για τα εμβάσματα...όσοι συνάδελφοι έχουν ασχοληθεί το γνωρίζουν

2). Ορθά το ποσό της ανάλωσης δεν αφαιρείται

3). Επί της ουσίας της ερωτήσεως σας...Σύμφωνα με το υπ΄αριθμόν έγγραφο του Υ.Ο. 1045229/19-5-2005, η τυχόν ζημιά δεν λαμβάνεται υπόψη για

την ανάλωση, δηλαδή ούτε συμψηφίζεται ούτε μεταφέρεται, άρα πρέπει να βάλετε δια χειρός στην εν λόγω εφαρμογή το Φορολογητέο Εισόδημά σας (όχι το πραγματικό)  και θα έχετε το σωστό αποτέλεσμα.π.χ. χρήση 2010 τεκμήρια 15.000,00 ευρώ, δηλωθέν εισόδημα -1.000,00 ευρώ όπου φορολογηθήκατε όμως για τα 15.000,00 ευρώ και πληρώσατε τον αντίστοιχο φόρο,βάλτε εισόδημα στην εφαρμογή το φορολογητέο 15.000,00 και στα τεκμήρια σας τα 15.000,00  τότε ------>0 για μεταφορά στην χρήση 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αναλωση κεφαλαίου η εφαρμογή ΤaxSystem δεν λαμβάνει υπόψη το ποσον της τυχόν αναλωσης που έχει γίνει σε προηγούμενα έτη. Με αλλά λόγια το διαθέσιμο υπόλοιπο κάθε οικονομικού έτους δεν μειουται με το πόσο της ανάλωσης που έχει γίνει.

Πχ σύμφωνα μετην εφαρμογη ,

Δηλωθεντα εισοδήματα Ευρ 5,000

Μείον Δαπάνες. 3,000

Αναλωση κεφαλαίου. 1,000

Διαθέσιμο υπόλοιπο. 2,000 (αντι Ευρ 1,000)

Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συναδελφος???

 

Τελικά, πράγματι το ποσό της ανάλωσης δεν πρέπει να αφαιρεθεί αφού αφαιρείται το συνολο των δαπανών...

(και όπως λενε στο χωριό μου... κάλιο αργά παρά ποτέ! :P χρειαζομαι διακοπές... επειγόντος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...