Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωδικοί 175-176 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος από την 1/1/2011.

Επειδή όλοι έχουμε ασχοληθεί στο άμεσο παρελθόν, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν συνάδελφοι που προβληματίζονται και ρωτούν για τα λάθη που βγάζει από εχτές η ΓΓΠΣ, ύστερα από έλεγχο που πρόσθεσαν, θα ήθελα να αναφέρω μερικά στοιχεία για αυτούς.

Με το άρθρο 38 παρ. 2 του ν. 4024/27-10-11 αντικαθίσταται όλο το άρθρο 9 του Κ.Φ.Ε.

Η συγκεκριμένη παράγραφος 7 του άρθρου 9 του ΚΦΕ (2238/94) γίνεται:

"Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση."

Επίσης από τις οδηγίες που έχει εκδώσει το υπουργείο:

"Κωδικοί 175-176

Γράψτε το ακαθάριστο εισόδημα των κατοικιών που εκμισθώνονται, υπεκμισθώνονται και παραχωρούνται δωρεάν, εφόσον καθεμία έχει επιφάνεια πάνω από 300 τ.μ. και το εισόδημά τους αυτό έχει αναγραφεί αντίστοιχα στους κ.α. 103-104, 111-112 και 129- 130 του ίδιου πίνακα. Επίσης, στους κωδικούς αυτούς (175-176) αναγράφεται το ακαθάριστο εισόδημα που προκύπτει από την εκμίσθωση ή υπεκμίσθωση οποιουδήποτε ακινήτου για επαγγελματική ή εμπορική χρήση, ανεξαρτήτως της επιφάνειάς του (συμπεριλαμβανομένων των γαιών), εφόσον με το εισόδημα αυτό έχουν συμπληρωθεί οι αντίστοιχοι κωδικοί αριθμοί του πίνακα αυτού."

Για την παραπάνω αλλαγή απαιτείται η συμπλήρωση και

του κωδικού 175, εφόσον υπάρχουν εισοδήματα που είναι γραμμένα στους κωδικούς του υπόχρεου: 103-121-105-107-109-101-909-111-129-123, με τα αντίστοιχα ποσά αλλά και

του κωδικού 176, εφόσον υπάρχουν εισοδήματα που είναι γραμμένα στους κωδικούς της συζύγου: 104-122-106-108-110-102-910-112-130-124, με τα αντίστοιχα ποσά,

και μόνο όταν και εφόσον πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση και ανεξαρτήτως της επιφάνειας των ακινήτων (συμπεριλαμβανομένων των γαιών).

Στην περίπτωση όμως που έχουν συμπληρωθεί εισοδήματα στους κωδικούς 105-106 και με βάση την οδηγία της:

Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1101060 ΕΞ 6.7.2012

σχετικός σύνδεσμος: http://www.taxheaven...r/view/id/14220

και δεν αφορούν επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση, δεν προβλέπονται από το έντυπο (και με βάση τον νέο έλεγχο της ΓΓΠΣ) κωδικοί, στους οποίους δεν θα υπολογίζεται συμπληρωματικός φόρος 3%.

Στην περίπτωση αυτή, η αλλαγή,

εφόσον η δήλωση έχει ήδη υποβληθεί, μετά το νέο έλεγχο της ΓΓΠΣ και έχουν συμπληρωθεί οι παραπάνω κωδικοί (175-176),όπως απαιτούσε η εφαρμογή, θα γίνει μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού, με αίτηση στην αρμόδια ΔΟΥ. (πχ για εκμίσθωση αστικών μισθώσεων ακινήτων π.χ. αποθήκες, χώρους στάθμευσης κλπ (όχι επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση) και

εάν δεν έχει υποβληθεί, δίνετε η δυνατότητα, για να αποφύγουμε το 3% του συμπληρωματικού φόρου και λόγω αδυναμίας ηλεκτρονικής υποβολής τους, να παραληφθεί χειρόγραφα από τις Δ.Ο.Υ.

Δεν θα συμπληρώνονται οι παραπάνω κωδικοί 175-176, όταν υπάρχουν π.χ. :

ποσά στους 103-104 και δεν αφορούν επαγγελματική χρήση.

Τέλος και μετά από επικοινωνία της συναδέλφισσας ’eleni1981’ με την ΓΓΠΣ

και σε αντίθεση με το παράδειγμα των οδηγιών του υπουργείου,

αναφέρθηκε ότι,

όταν έχουν αναγραφεί ποσά στους 101-102 και ταυτόχρονα και στους 909-910, τα ποσά που θα μεταφέρονται στους 175-176, θα είναι τα μεγαλύτερα από τη σύγκρισή τους.

Εδώ θα προσέθετα, ότι όταν έχουν συμπληρωθεί οι κωδικοί 909-910, αυτοί δεν μπορεί να είναι μικρότεροι από τους 101-102, βάσει των οδηγιών: "Το ποσό που θα γραφτεί στους κωδικούς 909-910 του πίνακα 4Ε της δήλωσης θα είναι το άθροισμα που προέρχεται από τις κατά περίπτωση μεγαλύτερες τιμές."

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 192
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ(ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?????????ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ(ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ)ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ?????????ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΘΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΧΡΟΝΙΕΣ???????

Καλησπέρα

Δεν θα υπολογιστεί αυτόματα χωρίς την συμπλήρωση των 175-176.

Μπορείτε να κάνετε συμπληρωματική.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτης Φτελιας

Στο TaxisNet επιλέγοντας το κουμπί "Συνέχεια Διαδικασίας Υποβολής" της φόρμας Ε1, μου εμφανίζεται το μήνυμα:

"Έχετε συμπληρώσει λανθασμένα στοιχεία τα οποία εμφανίζονται με κόκκινες ενδείξεις. Μπορείτε να τα διορθώσετε, ώστε να υποβάλετε οριστικά τη δήλωσή σας. Συμβουλευθείτε την περιγραφή των λαθών στον πίνακα μηνυμάτων."

"Πίνακας μηνυμάτων :

Έχουν συμπληρωθεί οι κωδικοί (106),(108),(112),(102),(910),(122),(110),(124) και το ποσό του κωδ. (176) δεν συμφωνεί με τα ποσά των κωδικών αυτών."

Πράγματι έχω συμπληρώσει τον κωδικό 106 με ποσό Α και δεν εχω συμπληρώσει τον κωδικό 176.

Αυτό το μήνυμα ομως δεν το εμφάνιζε τις προηγούμενες ημέρες οταν εκανα δοκιμες υποβολης!

Ετσι εστειλα το παρακατω μηνυμα στην gsis:

"θα ήθελα να προσθέσω την διαμαρτυρία μου για την άδικη και άνιση μεταχείριση των φετινών δηλώσεων των φορολογουμένων σε σχέση με τον κωδικό 175-176.

Δηλαδή όσοι υπέβαλαν δήλωση πριν την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNEt (2/7/2012 παρατήρησα την αλλαγή) ήταν ευνοημένοι σε σχέση με αυτούς που υπέβαλαν και θα υποβάλουν μετά την αλλαγή!

Σύμφωνα με τις αρχές της ισότητας και της ίσης φορολογικής μεταχείρισης θα έπρεπε να αποτραπεί η αλλαγή για εφέτος αφού δεν έγινε εξαρχής για όλους. Η διαφορετική μεταχείριση είναι διάκριση ύστερα από μη αιτιολογημένη κρίση και απαγορεύεται.

Ο προβληματισμός μου συνίσταται στη διαφαινόμενη δυσμενέστερη μεταχείριση όλων των λοιπών φορολογουμένων που υπέβαλαν ή θα υποβάλουν δήλωση μετά την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNet, χωρίς να γίνεται επίκληση ειδικότερων λόγων ή συνθηκών ή προϋποθέσεων που να δικαιολογούν την παραπάνω διαφοροποίηση. Εν προκειμένω θα μπορούσε να δημιουργηθεί έντονος προβληματισμός ως προς το κατά πόσον η προτεινόμενη ρύθμιση είναι συνταγματικά ανεκτή.

Τις ευθύνες του πρέπει να αναλάβει το Υπουργείο.

Δια ταύτα,

Παρακαλώ για την άμεση επαναφορά του συστήματος στην πρότερη κατάσταση (πριν την αλλαγή του επίμαχου κώδικα) ως τη δικαιότερη λύση του προβλήματος για αυτό το Οικονομικό Έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο TaxisNet επιλέγοντας το κουμπί "Συνέχεια Διαδικασίας Υποβολής" της φόρμας Ε1, μου εμφανίζεται το μήνυμα:

"Έχετε συμπληρώσει λανθασμένα στοιχεία τα οποία εμφανίζονται με κόκκινες ενδείξεις. Μπορείτε να τα διορθώσετε, ώστε να υποβάλετε οριστικά τη δήλωσή σας. Συμβουλευθείτε την περιγραφή των λαθών στον πίνακα μηνυμάτων."

"Πίνακας μηνυμάτων :

Έχουν συμπληρωθεί οι κωδικοί (106),(108),(112),(102),(910),(122),(110),(124) και το ποσό του κωδ. (176) δεν συμφωνεί με τα ποσά των κωδικών αυτών."

Πράγματι έχω συμπληρώσει τον κωδικό 106 με ποσό Α και δεν εχω συμπληρώσει τον κωδικό 176.

Αυτό το μήνυμα ομως δεν το εμφάνιζε τις προηγούμενες ημέρες οταν εκανα δοκιμες υποβολης!

Ετσι εστειλα το παρακατω μηνυμα στην gsis:

"θα ήθελα να προσθέσω την διαμαρτυρία μου για την άδικη και άνιση μεταχείριση των φετινών δηλώσεων των φορολογουμένων σε σχέση με τον κωδικό 175-176.

Δηλαδή όσοι υπέβαλαν δήλωση πριν την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNEt (2/7/2012 παρατήρησα την αλλαγή) ήταν ευνοημένοι σε σχέση με αυτούς που υπέβαλαν και θα υποβάλουν μετά την αλλαγή!

Σύμφωνα με τις αρχές της ισότητας και της ίσης φορολογικής μεταχείρισης θα έπρεπε να αποτραπεί η αλλαγή για εφέτος αφού δεν έγινε εξαρχής για όλους. Η διαφορετική μεταχείριση είναι διάκριση ύστερα από μη αιτιολογημένη κρίση και απαγορεύεται.

Ο προβληματισμός μου συνίσταται στη διαφαινόμενη δυσμενέστερη μεταχείριση όλων των λοιπών φορολογουμένων που υπέβαλαν ή θα υποβάλουν δήλωση μετά την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNet, χωρίς να γίνεται επίκληση ειδικότερων λόγων ή συνθηκών ή προϋποθέσεων που να δικαιολογούν την παραπάνω διαφοροποίηση. Εν προκειμένω θα μπορούσε να δημιουργηθεί έντονος προβληματισμός ως προς το κατά πόσον η προτεινόμενη ρύθμιση είναι συνταγματικά ανεκτή.

Τις ευθύνες του πρέπει να αναλάβει το Υπουργείο.

Δια ταύτα,

Παρακαλώ για την άμεση επαναφορά του συστήματος στην πρότερη κατάσταση (πριν την αλλαγή του επίμαχου κώδικα) ως τη δικαιότερη λύση του προβλήματος για αυτό το Οικονομικό Έτος.

Καλησπέρα

Άποψή μου είναι ότι όσοι δεν ανέγραψαν τα ποσά στους αντίστοιχους κωδικούς, δεν είναι ευνοημένοι, αλλά έχουν υποβάλλει δήλωση με ελλείψεις.

Στην περίπτωση που ίσως εντοπιστούν (εύκολα μετά και τον χτεσινό έλεγχο) ίσως καλεστούν να κάνουν συμπληρωματικές δηλώσεις.

Πάντως σε καμία περίπτωση, δεν πιστεύω, ότι αυτοί είναι ωφελημένοι και οι άλλοι όχι, για μια υποχρέωσή τους που προκύπτει από νόμο διατάξεις και οδηγίες.

Μπορεί ο καθένας άλλωστε, να μη δηλώσει καθόλου τα εισοδήματά του αυτά.

Θα είναι ωφελημένος έναντι των άλλων;

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη θοδωρής

Συγχωρέστε μου την ερώτηση, είμαι ένας φορολογούμενος που συμπληρώνω ηλεκτρονικά μόνος μου τη δήλωση, η οποία δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Έλαβα το μήνυμα λάθους για το οποίο γράφετε κατά την αποστολή της δήλωσης και όσο κι αν διαβάζω τις προτάσεις σας και τη σχετική ΠΟΛ, λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για όσα υποθέτω. Επομένως θα εκτιμήσω μιαν απάντηση στο συγκεκριμένο παράδειγμα:

Εισάγω στον κωδικό 106 το Χ ποσό που αφορά σε μίσθωση καταστήματος <300 τ.μ. Αυτό το Χ ποσό πρέπει να αντιγράψω και στον κωδικό 176; Ή να υπολογίσω ένα ποσοστό 3% ή 1,5% αυτού και να το γράψω στο πεδίο 176;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

θοδωρής

Κωδικοί 175-176 της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος από την 1/1/2011.

Επειδή όλοι έχουμε ασχοληθεί στο άμεσο παρελθόν, αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν συνάδελφοι που προβληματίζονται και να ρωτούν για τα λάθη που βγάζει από εχτές η ΓΓΠΣ, ύστερα από έλεγχο που πρόσθεσαν, θα ήθελα να αναφέρω μερικά στοιχεία για αυτούς.

Με το άρθρο 38 παρ. 2 του ν. 4024/27-10-11 αντικαθίσταται όλο το άρθρο 9 του Κ.Φ.Ε.

Η συγκεκριμένη παράγραφος 7 του άρθρου 9 του ΚΦΕ (2238/94) γίνεται:

Αν στο συνολικό εισόδημα περιλαμβάνεται και εισόδημα από ακίνητα, εκτός από το απαλλασσόμενο εισόδημα από ιδιοκατοίκηση γενικά, το ακαθάριστο ποσό αυτού υποβάλλεται και σε συμπληρωματικό φόρο, ο οποίος υπολογίζεται με συντελεστή ενάμισι τοις εκατό (1,5%). Ειδικώς, ο συντελεστής του πρώτου εδαφίου αυξάνεται σε τρία τοις εκατό (3%) εφόσον η επιφάνεια κατοικίας υπερβαίνει τα τριακόσια (300) τετραγωνικά μέτρα της κατοικίας ή πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση.

Επίσης από τις οδηγίες που έχει εκδώσει το υπουργείο:

Κωδικοί 175-176

Γράψτε το ακαθάριστο εισόδημα των κατοικιών που εκμισθώνονται, υπεκμισθώνονται και παραχωρούνται δωρεάν, εφόσον καθεμία έχει επιφάνεια πάνω από 300 τ.μ. και το εισόδημά τους αυτό έχει αναγραφεί αντίστοιχα στους κ.α. 103-104, 111-112 και 129- 130 του ίδιου πίνακα. Επίσης, στους κωδικούς αυτούς (175-176) αναγράφεται το ακαθάριστο εισόδημα που προκύπτει από την εκμίσθωση ή υπεκμίσθωση οποιουδήποτε ακινήτου για επαγγελματική ή εμπορική χρήση, ανεξαρτήτως της επιφάνειάς του (συμπεριλαμβανομένων των γαιών), εφόσον με το εισόδημα αυτό έχουν συμπληρωθεί οι αντίστοιχοι κωδικοί αριθμοί του πίνακα αυτού.

Για την παραπάνω αλλαγή απαιτείται η συμπλήρωση και

του κωδικού 175, εφόσον υπάρχουν εισοδήματα που είναι γραμμένα στους κωδικούς του υπόχρεου: 103-121-105-107-109-101-909-111-129-123, με τα αντίστοιχα ποσά αλλά και

του κωδικού 176, εφόσον υπάρχουν εισοδήματα που είναι γραμμένα στους κωδικούς της συζύγου: 104-122-106-108-110-102-910-112-130-124, με τα αντίστοιχα ποσά.

εφόσον πρόκειται για επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση και ανεξαρτήτως της επιφάνειας των ακινήτων (συμπεριλαμβανομένων των γαιών).

Στην περίπτωση όμως που έχουν συμπληρωθεί εισοδήματα στους παραπάνω κωδικούς και δεν αφορούν επαγγελματική ή εμπορική μίσθωση, δεν προβλέπονται από το έντυπο (και με βάση τον νέο έλεγχο της ΓΓΠΣ) κωδικοί, στους οποίους δεν θα υπολογίζεται συμπληρωματικός φόρος 3%. Στην περίπτωση αυτή, θεωρώ ότι η αλλαγή, θα μπορεί να γίνει, μετά την έκδοση του εκκαθαριστικού, με αίτηση στην αρμόδια ΔΟΥ. (πχ μίσθωση καταστήματος, για χρήση αποθήκης από ιδιώτη)

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Συγχωρέστε μου την ερώτηση, είμαι ένας φορολογούμενος που συμπληρώνω ηλεκτρονικά μόνος μου τη δήλωση, η οποία δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις. Έλαβα το μήνυμα λάθους για το οποίο γράφετε κατά την αποστολή της δήλωσης και όσο κι αν διαβάζω τις προτάσεις σας και τη σχετική ΠΟΛ, λόγω έλλειψης γνώσεων δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για όσα υποθέτω. Επομένως θα εκτιμήσω μιαν απάντηση στο συγκεκριμένο παράδειγμα:

Εισάγω στον κωδικό 106 το Χ ποσό που αφορά σε μίσθωση καταστήματος <300 τ.μ. Αυτό το Χ ποσό πρέπει να αντιγράψω και στον κωδικό 176; Ή να υπολογίσω ένα ποσοστό 3% ή 1,5% αυτού και να το γράψω στο πεδίο 176;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

θοδωρής

γραφεις το ιδιο ποσο στον κωδικο 106 και στον κωδικο 176

τα εισοδηματα απο ακινητα ( επαγγελματικοι χωροι ) παντα ειχαν συμπληρωματικο φορο 3% και χαρτ/μο 3,6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως θα πρέπει να γίνει ιδιαίτερη μνεία και στον συντάκτη του κατατοπιστικότατου :huh: λεκτικού, του συγκεκριμένου κωδικού

«Ακαθάριστο εισόδημα κατοικιών επιφάνειας πάνω από 300 τ.μ. καθεμιά...»

Και καλά για τους λογιστές ως επαγγελματίες να δεχτώ ότι οφείλουν να ξέρουν και τις υπόλοιπες 10 υποπεριπτώσεις που υπονοούνται πίσω από την ξεκάθαρη :blink: αυτή περιγραφή, για κάποιον με ένα μισθό και ένα ενοίκιο που συμπλήρωσε μόνος του τη δήλωση πριν μια εβδομάδα , υπήρχε περίπτωση μία στο εκατομμύριο να το έβρισκε ;;;

Η σαφήνεια και η απλοποίηση είναι μακρινό όνειρο για την φορολογία στην Ελλαδίτσα των μεγάλων μεταρρυθμίσεων....... :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο TaxisNet επιλέγοντας το κουμπί "Συνέχεια Διαδικασίας Υποβολής" της φόρμας Ε1, μου εμφανίζεται το μήνυμα:

"Έχετε συμπληρώσει λανθασμένα στοιχεία τα οποία εμφανίζονται με κόκκινες ενδείξεις. Μπορείτε να τα διορθώσετε, ώστε να υποβάλετε οριστικά τη δήλωσή σας. Συμβουλευθείτε την περιγραφή των λαθών στον πίνακα μηνυμάτων."

"Πίνακας μηνυμάτων :

Έχουν συμπληρωθεί οι κωδικοί (106),(108),(112),(102),(910),(122),(110),(124) και το ποσό του κωδ. (176) δεν συμφωνεί με τα ποσά των κωδικών αυτών."

Πράγματι έχω συμπληρώσει τον κωδικό 106 με ποσό Α και δεν εχω συμπληρώσει τον κωδικό 176.

Αυτό το μήνυμα ομως δεν το εμφάνιζε τις προηγούμενες ημέρες οταν εκανα δοκιμες υποβολης!

Ετσι εστειλα το παρακατω μηνυμα στην gsis:

"θα ήθελα να προσθέσω την διαμαρτυρία μου για την άδικη και άνιση μεταχείριση των φετινών δηλώσεων των φορολογουμένων σε σχέση με τον κωδικό 175-176.

Δηλαδή όσοι υπέβαλαν δήλωση πριν την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNEt (2/7/2012 παρατήρησα την αλλαγή) ήταν ευνοημένοι σε σχέση με αυτούς που υπέβαλαν και θα υποβάλουν μετά την αλλαγή!

Σύμφωνα με τις αρχές της ισότητας και της ίσης φορολογικής μεταχείρισης θα έπρεπε να αποτραπεί η αλλαγή για εφέτος αφού δεν έγινε εξαρχής για όλους. Η διαφορετική μεταχείριση είναι διάκριση ύστερα από μη αιτιολογημένη κρίση και απαγορεύεται.

Ο προβληματισμός μου συνίσταται στη διαφαινόμενη δυσμενέστερη μεταχείριση όλων των λοιπών φορολογουμένων που υπέβαλαν ή θα υποβάλουν δήλωση μετά την αλλαγή του κώδικα της εφαρμογής TaxisNet, χωρίς να γίνεται επίκληση ειδικότερων λόγων ή συνθηκών ή προϋποθέσεων που να δικαιολογούν την παραπάνω διαφοροποίηση. Εν προκειμένω θα μπορούσε να δημιουργηθεί έντονος προβληματισμός ως προς το κατά πόσον η προτεινόμενη ρύθμιση είναι συνταγματικά ανεκτή.

Τις ευθύνες του πρέπει να αναλάβει το Υπουργείο.

Δια ταύτα,

Παρακαλώ για την άμεση επαναφορά του συστήματος στην πρότερη κατάσταση (πριν την αλλαγή του επίμαχου κώδικα) ως τη δικαιότερη λύση του προβλήματος για αυτό το Οικονομικό Έτος.

Τον προβληματισμό σου συνάδελφε δεν μπορώ να τον καταλάβω.

Το κράτος ¨μεταχειρίζεται ¨ τους φορολογούμενους όχι με εφαρμογές του όποιου taxis, αλλά με τους νόμους του (δίκαιους ή άδικους). Για την συγκεκριμένη περίπτωση ο νόμος, όπως ο καλός συνάδελφος HARYK (καλημέρα Μπάμπη) ανέλυσε, είναι σαφέστατος. Το taxis αυτό που έκανε είναι να ¨προστατέψει¨ κάποια στιγμή τους φορολογούμενους από το λάθος ή την άγνοιά τους για την υποχρέωση να δηλώσουν τα συγκεκριμένα έσοδα από ενοίκια και σ αυτούς τους κωδικούς.

Τα γράφω αυτά όχι για να υπερασπιστώ το σύστημα αλλά γιατί πρέπει (για άλλη μια φορά) να τονίσω ότι φοροτέχνες ή λογιστές δεν γινόμαστε με την χρησιμοποίηση κάποιων προγραμμάτων (των προγραμμάτων της ΓΓΠΣ συμπεριλαμβανομένων), τα οποία ενδεχομένως μας κάνουν την ζωή μας ευκολότερη, αλλά με την γνώση των νόμων και των διαταγών της πολιτείας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το έντυπο έχει σχεδιαστεί λανθανσμένα.

Αν θέλανε να υπολογίζουν 3% συμπληρωματικό φόρο θα μπορούσαν, χωρίς να ξαναγράφεις το ίδιο ποσό στον 175 να υπολογίζουν το 3%, καταχωρώντας μόνο στον κωδικό 105 το ποσό, αν πρόκειται για επαγγελματική στέγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ καταλαβα καλα οταν ειναι πανω απο 300τ.μ αυτο που νοικιαζει ετσι?οταν ειναι μικροτερα απο 300 τι κανξεισ?

Καλημέρα

Ξαναδιαβάστε την αρχική δημοσίευση.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Καλημέρα Γιάννη καλημέρα συνάδελφοι καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ καταλαβα καλα οταν ειναι πανω απο 300τ.μ αυτο που νοικιαζει ετσι?οταν ειναι μικροτερα απο 300 τι κανξεισ?

και για τα χωραφια δλδ ολες συμπληρωματικες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Ξαναδιαβάστε την αρχική δημοσίευση.

Καλή συνέχεια

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Καλημέρα Γιάννη καλημέρα συνάδελφοι καλή δύναμη.

απο οτι καταλαβα εφοσον υπερβαινει τα 300 τα γραφουμε στο κωδ.175-176 οταν δεν υπερβαινει και κοκκινιζει το συμπαν τι κανουμε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβα εφοσον υπερβαινει τα 300 τα γραφουμε στο κωδ.175-176 οταν δεν υπερβαινει και κοκκινιζει το συμπαν τι κανουμε?

Δεν διαβάσατε ...

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι καταλαβα εφοσον υπερβαινει τα 300 τα γραφουμε στο κωδ.175-176 οταν δεν υπερβαινει και κοκκινιζει το συμπαν τι κανουμε?

Μεγάλωσα τους χαρακτήρες ...

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σπιτια μπαινουν? συγνωμη μπαμπη αν σε κουραζω εχει θολωσει το μυαλο δεν αντεχω με τισ μλκ και μαλλον μεγαλωσε η μυωπια και δεν το διαβασα χαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να είναι μόνο πρόβλημα όρασης ?

Όλα περνούν απ' το μικρό μου μυαλό ...

Καλημέρα αγαπητέ συνάδελφε

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα σπιτια μπαινουν? συγνωμη μπαμπη αν σε κουραζω εχει θολωσει το μυαλο δεν αντεχω με τισ μλκ και μαλλον μεγαλωσε η μυωπια και δεν το διαβασα χαχαχαχ

Βάιε; συνάδελφε;

Καλημέρα

Υ.Γ.

Δες τους κωδικούς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπάμπη? συνάδελφε?

καλημέρα... :P

Δημήτρη καλημέρα.

Καλή δύναμη.

Μάλλον θα ξαναφύγω για Ναύπακτο.

Και αυτή τη φορά λέω να μην ... ξανάρθω.

Και άσε τον Στέφανο να βρίζει :D .

Καλή δύναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη θοδωρής

Σας ευχαριστώ θερμά για τις οδηγίες και συγχαρητήρια σε όλους/ες όσοι/ες συντελείτε στην επιτυχία του forum.

γραφεις το ιδιο ποσο στον κωδικο 106 και στον κωδικο 176

τα εισοδηματα απο ακινητα ( επαγγελματικοι χωροι ) παντα ειχαν συμπληρωματικο φορο 3% και χαρτ/μο 3,6%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...