Jump to content

ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΕΠΙΠΛΕΩΝ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ.

ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΩ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ΣΑΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΠΕΛΑΤΗ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΠΡΟΝ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΔΙΔΕΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ.ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΨΗΛΟ.

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Κάποια πρακτορεία το δέχονται. Άλλα πάλι, όχι γιατί είτε δε το γνωρίζουν είτε δε θέλουν τη συγκεκριμένη διαδικασία. Ψάξτο σε διάφορα πρακτορεία, για να βρείς εκείνο που θα ανταποκριθεί στις απαιτήσεις σου.

ΕΠΙΓΡΑΦΗ

ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΕΣ- ΑΣΤΙΚΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΚΤΗΜΑΤΟΜΕΣΙΤΙΚΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.........!

Υ/Γ Χωριστα ΚΑΔ.....! :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

• 6 months later...

Εγω εχω λογιστικο γραφειο και εχω υπογραψει προσφατα και μια συμβαση με ενα μεσιτικο γραφειο ασφαλισεων για να μπορω να πουλαω και ασφαλειες.  Το μονο που πρεπει να κανω τωρα ειναι να προσθεσω αλλη μια ΚΑΔ στην εφορια? Δεν χρειαζεται εγγραφη σε καποιο αλλο επιμελητηριο, πχ το επαγγελματικο επιμελητηριο οπως κανουν οι ασφαλιστες? ( εχω παρει και το πτυχιο που απαιτειται απο την τραπεζα της ελλαδος και ειμαι ασφαλιστης Α)

• 5 weeks later...

Καλησπέρα, υποθέτω πως είναι αναγκαίες οι εξετάσεις της Τράπεζας της Ελλάδος για γίνεις ασφαλιστής; ή αν απλά πουλάς ασφάλειες - συνεργάζεσαι με πρακτορείο δεν είναι αναγκαίο; ελπίζω σε απάντηση ευχαριστώ!

• 1 year later...

Λογιστικό γραφείο και σύμβαση σύστασης με ασφαλιστική εταιρεία. Ως νόμιμο παραστατικό θα είναι η απόδειξη παροχής. Με τον ΦΠΑ τι θα γίνει?

Λογιστικό γραφείο και σύμβαση σύστασης με ασφαλιστική εταιρεία. Ως νόμιμο παραστατικό θα είναι η απόδειξη παροχής. Με τον ΦΠΑ τι θα γίνει?

κανείς?

κανείς?

Καταρχάς γιατί με απόδειξη παροχής? Οι ασφαλιστικές εταιρείες εκδίδουν ετήσια εκκαθάριση προμηθειών η οποία βέβαια δεν έχει ΦΠΑ. Στην περιοδική δήλωση του Δεκεμβρίου θα συμπεριλάβετε και τις προμήθειες σαν έσοδα απαλλασσόμενα και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης και στην εκκαθαριστική prorata για τις κοινές εισροές

διόρθωση... τιμολόγιο

το συμφωνητικό αναφέρει απόδειξη παροχής

Στην περίπτωση σας, αν και ΥΑΣ, ισχύει και το παρακάτω

ΚΦΑΣ

"8....Στις περιπτώσεις χορήγησης αμοιβών (προμηθειών), που απαλλάσσονται από το Φ.Π.Α., σε υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, δύναται ο λήπτης των υπηρεσιών, υπόχρεο απεικόνισης συναλλαγών, να εκδίδει εκκαθάριση έως το τέλος του δεύτερου μήνα από τη λήξη της διαχειριστικής περιόδου των συμβαλλομένων με την προϋπόθεση, ότι αφορά το σύνολο των περιπτώσεων στην ίδια διαχειριστική περίοδο."

Όμως "δύναται ο λήπτης των υπηρεσιών". Αν λοιπόν ο λήπτης ζητάει τιμολόγιο, πρέπει να τιμολογείτε. 

• 5 months later...

τώρα που πρέπει να κάνω επέκταση δραστηριότητας ως ασφαλίστρια το επαγγελματικό επιμελητήριο ζητάει συνδρομές από το 2009 που έκανα την έναρξη ως λογίστρια. από την στιγμή που οι ελεύθεροι επαγγελματίες απαλασσονται από το επιμελητήριο γιατί υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση?

τώρα που πρέπει να κάνω επέκταση δραστηριότητας ως ασφαλίστρια το επαγγελματικό επιμελητήριο ζητάει συνδρομές από το 2009 που έκανα την έναρξη ως λογίστρια. από την στιγμή που οι ελεύθεροι επαγγελματίες απαλασσονται από το επιμελητήριο γιατί υπάρχει αυτή η αντιπαράθεση?

????????

εισαι μελος στο οικονομικο επιμελητηριο ή  εισαι απο τει?

Έχει δίκιο η lami.

Εγώ πήγα προχθές στο επιμελητήριο για να κάνω επέκταση δραστηριότητας ως ασφαλιστικός σύμβουλος, και πλήρωσα αναδρομικά από τότε που έκανα ένρξη ως λογιστής.

Τους είπα ότι είμαι ήδη στο Οικονομικό επιμελητήριο, άρα γιατί να γραφτώ για την δραστηριότητα του λογιστή και στο εμπορικό επιμελητήριο, και μου είπαν ότι το οικονομικό επιμελητήριο είναι για την άδεια του λογιστή-φοροτέχνη και ότι όσοι λογιστές έχουν επαγγελματική εγκατάσταση εκτός σπιτιού και έχουν πτυχίο Πανεπιστημίου εγγράφονται υποχρεωτικά στο εμπορικό επιμελητήριο.

Μου είπε ότι σύντομα θα στείλουν σχετικές ειδοποιήσεις σε όλα τα λογιστικά γραφεία για να γραφτούν στο εμπορικό επιμελητήριο.

γενικα ειναι μπερδεμενο λιγο το θεμα, οταν εκανα εναρξη σαν λογιστης δεν πηγα καθολου εμπορικο επιμελητηριο, αφου ειμαι οικονομικο και πουθενα δεν μου το ζητησανε, οταν πηγα να κανω επεκταση σαν ασφαλιστης μου ζητησαν αναδρομικα, απλα το προβλημα το εχεις οταν θελεις να κανεις επεκταση και πρεπει να εχεις και εμπορικο, αλλιως δεν μπορουν να σου κανουν κατι!