Προς το περιεχόμενο
  • 0

μονομερής επιβολή ατομικής σύμβασης


mariaeleni

Ερώτηση

καλημερα, ηθελα να ρωτησω αν μπορεί η εργοδότης μου να μου επιβαλει (μονομερής επιβολή, χωρίς τη συγκατάθεση μου), ατομική σύμβαση εργασίας. η πρόσληψη μου έγινε με βάση την 45/2009 (λογιστών/βοηθών) η οποία ε΄ληξε και εληξε και η μετενέργεια της.

μπορεί κανείς να με παραπέμψει σε σχετικό νόμο?

τι κάνω αν μου πει οτι αλλαζουμε και παμε σε ατομικη?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ψαξε σε ένα από τα δυο δεκαπενθήμερα του περιοδικού ΔΕΝ μηνός Ιουνίου 2012. Αναφέρει ξεκάθαρα πως όποιος εργαζόμενος έχει ήδη σύμβαση με τον εργοδότη και ανήκει σε ομοιοεπαγγελματική, κλαδική δεν μπορεί ο εργοδότης να την αλλάξει μονομερώς. Όμως αν κάνει πρόσληψη βοηθού λογιστή μπορεί να τον προσλάβει με την ΕΓΣΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη τεπελενι

ψαξε σε ένα από τα δυο δεκαπενθήμερα του περιοδικού ΔΕΝ μηνός Ιουνίου 2012. Αναφέρει ξεκάθαρα πως όποιος εργαζόμενος έχει ήδη σύμβαση με τον εργοδότη και ανήκει σε ομοιοεπαγγελματική, κλαδική δεν μπορεί ο εργοδότης να την αλλάξει μονομερώς. Όμως αν κάνει πρόσληψη βοηθού λογιστή μπορεί να τον προσλάβει με την ΕΓΣΕΕ.

Αν υπαρχει και συμφωνία εργαζόμενου μπορει να προβει ο εργοδότης σε μειωση μισθου????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ψαξε σε ένα από τα δυο δεκαπενθήμερα του περιοδικού ΔΕΝ μηνός Ιουνίου 2012. Αναφέρει ξεκάθαρα πως όποιος εργαζόμενος έχει ήδη σύμβαση με τον εργοδότη και ανήκει σε ομοιοεπαγγελματική, κλαδική δεν μπορεί ο εργοδότης να την αλλάξει μονομερώς.

Το ακριβώς αντίθετο λέει το ΔΕΝ. Δες ΔΕΝ 1601, σ.534 (Σημ.1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ακριβώς αντίθετο λέει το ΔΕΝ. Δες ΔΕΝ 1601, σ.534 (Σημ.1).

To είδα και λέει το ακριβώς αντίθετο.

Αλλά αυτό είναι στην έκδοση ΔΕΝ 2007 σ. 483. (εννοώ πως είναι παλιό)

Παρακαλώ δείτε στο ΔΕΝ Τεύχος 1604 1-15 Ιουνίου 2012 σελ. 814 και πείτε μας την άποψή σας. Εϊμαι νέος στα εργατικά και πάντα διαβάζω τις απόψεις σας οι οποίες είναι πάντα τεκμηριωμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To είδα και λέει το ακριβώς αντίθετο.

Αλλά αυτό είναι στην έκδοση ΔΕΝ 2007 σ. 483. (εννοώ πως είναι παλιό)

Παρακαλώ δείτε στο ΔΕΝ Τεύχος 1604 1-15 Ιουνίου 2012 σελ. 814 και πείτε μας την άποψή σας. Εϊμαι νέος στα εργατικά και πάντα διαβάζω τις απόψεις σας οι οποίες είναι πάντα τεκμηριωμένες.

Στο ΔΕΝ 1604, το ΔΕΝ απλώς αναφέρει μία άποψη του Υπουργείου Εργασίας και όχι τη δική του.

Επί του θέματος, αν ο εργαζόμενος αμείβεται με τον βασικό και λήξει ή καταγγελθεί η ΣΣΕ που τον καλύπτει και παρέλθει το τρίμηνο της παράτασης διάρκειας ισχύος της ΣΣΕ, τότε ο εργοδότης μπορεί:

(α) μονομερώς να δώσει μόνο τον βασικό + τα 4 επιδόματα

(β) διμερώς να πάει τον μισθό έως και τα επίπεδα της ΕΓΣΣΕ

Σε νέα πρόσληψη, με ατομική σύμβαση, μπορεί να πάει στα επίπεδα της ΕΓΣΣΕ.

Αν όμως ο εργαζόμενος έχει συμφωνία που υπερβαίνει τον μισθό της κλαδικής ή ομοιοεπαγγελματικής ΣΣΕ, τότε ο μισθός αλλάζει μόνο με διμερή συμφωνία.

Αυτά ισχύουν σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι συμφωνώ απλά να πούμε πως:

με το (α) μονομερώς να δώσει μόνο τον βασικό + τα 4 επιδόματα εννοείτε τον βασικό της ΣΣΕ που τον καλύπτει.

Ωραία κι εγώ αυτό είχα καταλάβει, άρα σωστά απάντησα στην αρχική ερώτηση ότι δεν μπορεί να πάει την mariaeleni με την ΕΓΣΣΕ ή κάποια ξεκάρφωτη ατομική σύμβαση που θα βολεύει τον εργοδότη της.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αρα, συνοψιζω:

δεν μπορει να μου επιβαλει μονομερως ατομικη συμβαση, παρόλο που εχει ληξει η ΣΣ λογιστων και η μετενεργεια της.Σωστά?

αν προβώ σε επίσχεση, και στο μεταξύ με πληρώσει και αρα ειμαι υποχρεωμένη να επιστρεψω, αφου επιστρεψω ειμαι υποχρεωμενη να παραμείνω στην εταιρία για καποιο minimum διάστημα ή μπορώ να φύγω οπότε θέλω (με νόμιμες πάντα διαδικασίες)?

σας ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μιχάλης-Παπ.

μια επιπλέον (επ)ερώτηση πάνω σε αυτό.

Ο εργοδότης μου στην ατομική σύμβαση μου, (που είναι πάνω από κάθε επιχειρεισιακή/κλαδική κλπ ύψους μικτών 2100€/μήνα * 14) μονομερώς μου ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ οτι θα προβεί σε 15% μείωση στον τρέχον μισθό μου και σε κάθε μισθοδοσία εφεξής, ενώ το ίδιο θα ισχύσει και αναδρομικά σε όλα τα δώρα/επιδόματα αδείας κλπ.

Ο εργοδότης υποστηρίζει οτι θα κάνει διορθωτικές κινήσεις δίνοντας μου "μαυρες παροχές" κλάσμα της μείωσης (με αποδείξεις/τιμολόγια από βενζίνες/σουπερ-μαρκετ/κλπ) γενικά και αόριστα και χωρίς καμμία δέσμευση.

Δεν έχω αποδεχτεί (δεν ερωτήθηκα καν αν συμφωνω για να πω ναι/οχι), και βλέπω σήμερα να μπαίνει ο μειωμένος μισθός.

Δεν θέλω να αποδεχτώ κάποιου είδους "σιωπηρής αποδοχής" (αν υπάρχει τέτοιος νομικός όρος).

Η εταιρεία έχει αύξηση τζιρου σε σχέση με πέρσι και δεν δικαιολογούνται περικοπές ούτε εκ περιτροπής εργασία.

Απ την επιθεώρηση εργασίας με συμβουλεψαν να υπογράφω "με επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματος" τις αναλυτικές καταστάσεις μισθοδοσίας και να κρατώ αντίγραφο ώστε να προσφύγω νομικά σε περίπτωση απόλυσης.

Υπάρχει καμιά ιδέα ώστε να εξασφαλιστεί η εργασία μου (όσο μπορεί να γίνει αυτό) και τα δεδουλευμένα όσο εργάζομαι, χωρίς να έρθω σε ρίξη με τον εργοδότη;

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια επιπλέον (επ)ερώτηση πάνω σε αυτό.

Ο εργοδότης μου στην ατομική σύμβαση μου, (που είναι πάνω από κάθε επιχειρεισιακή/κλαδική κλπ ύψους μικτών 2100€/μήνα * 14) μονομερώς μου ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΕΙ οτι θα προβεί σε 15% μείωση στον τρέχον μισθό μου και σε κάθε μισθοδοσία εφεξής, ενώ το ίδιο θα ισχύσει και αναδρομικά σε όλα τα δώρα/επιδόματα αδείας κλπ.

Ο εργοδότης υποστηρίζει οτι θα κάνει διορθωτικές κινήσεις δίνοντας μου "μαυρες παροχές" κλάσμα της μείωσης (με αποδείξεις/τιμολόγια από βενζίνες/σουπερ-μαρκετ/κλπ) γενικά και αόριστα και χωρίς καμμία δέσμευση.

Δεν έχω αποδεχτεί (δεν ερωτήθηκα καν αν συμφωνω για να πω ναι/οχι), και βλέπω σήμερα να μπαίνει ο μειωμένος μισθός.

Δεν θέλω να αποδεχτώ κάποιου είδους "σιωπηρής αποδοχής" (αν υπάρχει τέτοιος νομικός όρος).

Η εταιρεία έχει αύξηση τζιρου σε σχέση με πέρσι και δεν δικαιολογούνται περικοπές ούτε εκ περιτροπής εργασία.

Απ την επιθεώρηση εργασίας με συμβουλεψαν να υπογράφω "με επιφύλαξη κάθε νομίμου δικαιώματος" τις αναλυτικές καταστάσεις μισθοδοσίας και να κρατώ αντίγραφο ώστε να προσφύγω νομικά σε περίπτωση απόλυσης.

Υπάρχει καμιά ιδέα ώστε να εξασφαλιστεί η εργασία μου (όσο μπορεί να γίνει αυτό) και τα δεδουλευμένα όσο εργάζομαι, χωρίς να έρθω σε ρίξη με τον εργοδότη;

Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ εκ τω προτέρων.

Αν πληρώνεστε με τον μειωμένο μισθό και συνεχίζετε να εργάζεσθε κανονικά τότε σε λίγο καιρό θα μπορεί να ισχυριστεί ο εργοδότης ότι έχετε συναινέσει σιωπηρώς στην απόφασή του.

Έχετε τρεις επιλογές:

(α) να αποδεχτείτε την αλλαγή και να υπογράψετε νέα σύμβαση εργασίας.

(β) να θεωρήσετε τη μεταβολή ως βλαπτική και άρα ως καταγγελία σύμβασης εκ μέρους του εργοδότη και να απαιτήσετε να σας καταβληθεί το ποσό της καταγγελίας της σύμβασης εργασίας.

(γ) να θεωρήσετε τη μεταβολή ως βλαπτική και να εναντιωθείτε σε αυτήν. Την καταγγέλετε εξωδίκως και με καταγγελία στην Επιθεώρηση Εργασίας και προβαίνετε σε επίσχεση εργασίας (και πάλι εξωδίκως).

Για τις περιπτώσεις β+γ σας προτείνω να συμβουλευτείτε δικηγόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...