Jump to content
Sign in to follow this  
KOYLA

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

Διομήδη είναι όμως και οι χειρόγραφες στις Δ.Ο.Υ.

Τις χειρογραφες τις υπολογιζε παλι ο ιδιος σε 200-300,000

Εγω σου βαζω 600,000 οτι ειναι στις ΔΟΥ

4380000+600000 ειναι κοντα 5,000,000

Λειπουν απο περυσι τουλαχιστον 500,000 δηλωσεις ....

Δεν τους ενδιαφέρουν οι διαμαρτυρίες στο Υπουργείο.

Η δύναμη των λογιστών είναι αλλού.

Στις εφορίες πονάει.....Στις εφορίες.

Πρότεινε κάτι και να το κάνουμε όλοι μαζί.Σε όλη την Ελλάδα να είναι ίδια η τακτική μας.Τί όμως;

Με την εμπειρία της ηλικίας μια πρόταση

Αν θέλει η ποφεε να φανεί χρήσιμη ας κοιτάξει την νομική κάλυψη των πελατών μας και εμείς κατεβάζουμε τα μολύβια καν μήνα και να δεις πόνο ο υπουργός.

Τις συγκεντρώσεις τις έχουν συνηθίσει, ας που έχουν χαμηλό κόστος

Guest PAN

ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΣΤΕΙΚΩΣΕΙ ΕΤΣΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ Ο ΜΑΥΡΑΓΑΝΝΗΣ?

ΔΕΝ ΚΑΤΛΑΛΑΒΕΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΑΔΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ?

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΞΕΛΑΣΠΩΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ Ε9

ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΟΤΟΘΥΜΗΘΩ

ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΒΑΘΥ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ

ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΑΝΕΙ

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΥΒΕΡΝΥΣΗ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΜΙΚΩΝ ΤΟΥ 1993

ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΟΗΤΟ ΓΙΩΡΓΟ ΣΟΥΦΛΙΑ ΠΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΔΩΣΕ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ

ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΟΥ 1993

ΕΜΕΙΝΕ ΜΑΥΡΟ ΠΑΝΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ

ΑΥΤΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΓΙΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ

Guest PAN

ΜΗΠΩΣ ΑΝΤΙ ΝΑ ΜΑΖΕΥΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΦΟΡΙΕΣ

ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΑ PC ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ

ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ

ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΗΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ

ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ "ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ" Δ Ω Ρ Ε Α Ν

Guest πρώην λογιστάκος

+1

Σημειώστε και εμένα

+1

Μας κανουν αυτο που τους κανει η Τροικα. Να τα στυλωσουν τα ποδια 100 φορες αλλα να εχει νοημα ειδαν οτι η σιωπηρη εφερε χιλιαδες δηλωσεις Δεν θελουν αμεσα εκκαθαρισμενες δηλωσεις? Τοσο πια αναγκη εχουν το 500-ρικο

Κώστα, θα μείνω σε αυτά που γράφει ο Γ.Γ. της ΠΟΦΕΕ , κατ΄εντολή του Προέδρου, (αλήθεια ο Πρόεδρος υπάρχει ;) για να ζητήσω από τον κ. Πατέλη μια εξήγηση γιατί προ ημερών σε δικό μου αίτημα είχε απαντήσει ότι πρέπει να απευθυνόμαστε ιεραρχικά , πρώτα στις ενώσεις μας και αυτές στην ΠΟΦΕΕ. Τώρα βγαίνει και καλεί να στείλουμε όλοι οι συνάδελφοι στην ΠΟΦΕΕ την κατάσταση των δηλώσεων που δεν υποβλήθηκαν. Τι άλλαξε από τότε; Τι περισσότερο είχα ζητήσει από το να απευθυνθούμε στην Ομοσπονδία και να θέσουμε το πρόβλημα ; Και στα γράφω εσένα, γιατί μόνο μέσω των δικών σου κειμένων, φαίνεται ότι υπάρχει η ΠΟΦΕΕ. Μα αν υπολογίσεις τον χρόνο αποστολής των καταστάσεων, την συλλογή και ταξινόμησή τους και την αποστολή στον υπουργό, με προοπτική να γίνει δεχτό το αίτημα για "ξεκλείδωμα" του taxis, θα φθάσουμε στον Σεπτέμβρη και βάλε. Οχι, Κώστα. Προσπαθείς και - δυστυχώς - φαίνεται σαν να απολογείσαι για την λαθεμένη τακτική του κ. Πατέλη. Γιατί να το κάνεις αυτό; Γιατί δεν συνεχίζεις όπως άρχισες το πρωϊ; Και , για να τελειώσω, δεν βλέπω γιατί να μαζέψουμε εμείς τα προβλήματα και να τα δώσουμε έτοιμα στην ΠΟΦΕΕ , για να μας πει μετά ότι πάλεψε με το θηρίο, αλλά δυστυχώς ήταν πάνω από τις δυνάμεις της και αφού δεν της συμπαρασταθήκαμε, αναγκάσθηκε να υποκείψει...

Πιστεύω ότι όπως και να έχει πρέπει να πιέζουμε την Ομοσπονδία να μπαίνει μπροστά με οποιοδήποτε τρόπο. Δεν αναιρώ την διαδικασία με την Αθήνα. Χρειάζεται όμως κάποιος μπροστά. και αυτός πρέπει να είναι η Ομοσπονδία. Με τον έναν ή τον άλλον τρόπο. Δεν γίνεται να μπει μπροστά ένας από εμάς. Η Ομοσπονδία πρέπει να υιοθετήσει δυναμική στρατηγική (αρχίζει και το βλέπει) και να ηγηθεί κάθε κίνησης. Εμείς έχουμε υποχρέωση να πιέζουμε καλοπροαίρετα και σωστά.... Συνήθως έχουμε και δίκιο στις πιέσεις μας διότι είμαστε οι πολλοί, η βάση, οι μάχιμοι λογιστές άρα οι καλύτεροι γνώστες των προβλημάτων. Οι εκτιμήσεις των ανωτέρων κλιμακίων συνήθως δεν σταθμίζουν ορισμένες παραμέτρους πολλές φορές χωρίς να το καταλαβαίνουν.

Ο κ.Θεοχάρης τουλάχιστον από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω ήθελε να μείνει το σύστημα ανοιχτό , αλλά όπως έχουμε ξαναγράψει τις εντολές τις δίνει το Υπουργείο και απλά η Γενική γραματεία κρατάει το σύστημα σε λειτουργία , βέβαια βγάζαν το κ.Θεοχάρη να εκτίθεται αντί να βγαίνει ο κ.Μαυραγάννης ή κάποιος άλλος πχ Γενικός Διευθυντής ;) , ως αρμόδιοι .

Να πω επίσης ότι καλή η κίνηση της Ποφεε ΑΛΛΑ δυστυχώς είναι μόνο για εντυπωσιασμό και τίποτα άλλο , γνωρίζουν ότι αρκετοί τελειώσαν ή έχουν λίγες και ξέρουν ότι θα αποτύχει οποιαδήποτε κίνηση , απλά κτίζουν το προφίλ τους , προσωπική γνώμη βέβαια . Εαν ήθελαν γιγάντια συμμετοχή θα έπρεπε κατά 20-25 Ιουλίου να κάνουν αυτό το έγγραφο και να καιγόταν το πελεκούδι , δυστυχώς ........

Θα ήθελα επίσης να υπεθυμίσω ότι θα λέμε και ευχαριστώ για τον βιασμό που υποστήκαμε όλοι μας , προσωπικά νιώθω κενός αυτή τι στιγμή και με ένα έντονο μίγμα συναισθημάτων οργής , πίκρας , απογοήτευσης αλλά δυστυχώς και μίσους προς αυτούς που μας έφεραν σε αυτή τη θέση . Προσωπικά τους θεωρώ ΑΝΑνΔΡΟΥΣ και ΚΟΜΠΛΕΞΙΚΟΥΣ , διοτί εκεί που πρέπει δεν επιδυκνείουν τέτοια στοιβαρότητα και μιλάω για τις συνομιλίες με τη Τροίκα , εκεί απλά είναι γεςμεν και βγάζουν τα απωθημένα τους σε μας .

Δεν μπορώ να δεχθώ ως αιτιολογία το ότι αν μας άφηναν μέχρι 31/08 θα χαλαρώναμε και θα τα φορτώναμε στο κόκορα , απλα θα κάναμε τη δουλειά μας σωστά, τώρα απλά μαζεύουμε τα κομμάτια μας και προσπαθούμε να θυμηθούμε που κάναμε τη πατάτα . Επαναλμβανω για μια ακόμη φορά ότι η αρχική μου θέση για λήξη δηλώσεων έως 30/09 ήταν είναι και παραμένει απαράλλαχτη .

Δυστυχώς το κράτος μας θέλει απέναντι του και όχι δίπλα του , επαναλμβάνω ότι προσωπικά νιώθω απέχθει όχι για το θεσμό Κράτος αλλά για αυτούς που το διοικούν .

Να πω ότι εμείς τελειώσαμε και προσωπικά για μένα ήταν άθλος , όλοι έχουμε κάποια προσωπική ιστορία να πούμε , αλλά επιτρέψτε μου να παινευτώ λίγο ..... Πίστευα ότι στις 06/08 θα είχαμε υπόλοιπο καμιά 50 και τελικά δεν μας έμεινα καμία (εκτός αν ξεχάσαμε κάποιες στο πανικό) .

Είμαστε μέσα σε οποιαδήποτ διαμαρτυρία και επιμένω ότι θα πρέπει να εκτεθούμε στα ΜΜΕ είτε τοπικά είτε πανελλήνια , δυστυχώς οι εντυπώσεις μετράνε και επίσης είναι ευκαιρία να παίξεις μπάλα με τους δημοσιογράφους και να τους κολλήσεις (χλώμο βέβαια γιατί θα έχεις την υποχρέωση που σε κάλεσαν) .

Στη πόλη μας πάντως πρέπει να έχουν μείνει 2-3 χιλ οπότε πολύ αμφιβάλλω για το 50 χιλ που αναφέρει ο κ.Θεοχάρης , θεωρώ και εγώ ότι πρέπει αν απομένουν πάνω από 300 με 500 χιλ.

Για μένα θα πρέπει να το αφήσουν παντελώς ανοιχτό , άλλωστε η συντριπτική πλειοψηφεία (κατά αυτούς) υποβλήθηκε , οπότε δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι άλλο .

ΥΓ 1 Η ποφεε αλλά και το ΟΕΕ και απορώ πως δεν το έχουμε βάλει στο κάδρο, έχει τεράστια ευθύνη (και εμείς βέβαια) που δεν απαιτήσαμε να μην υπάρχει το χάσιμο του αφορολογήτου , θεωρώ όμως ότι μπορούμε να κινήσουμε δικαστικές διαδικάσίες και να βγάλουμε οφ το νόμο .

ΥΓ 2 Αυτοί που τελειώσαν νωρίς θα πρέπει να συμμέτεχουν πρώτοι , το απαιτεί όχι ο χαρκατήρας μας μόνο , αλλά και ότι σαν κλάδος είμαστε πολύ προοδευτικός άλλο που μας έχουν καθηλώσει ........

ΥΓ3 Πω πω μόλις είδα πόσα ορθογραφικά έχω κάνει .......

Μπορεί να μου πει κάποιος τι ισχυεί με την ηλ. υποβολή?? Πήγα να δω στο taxis αν μπορώ να στείλω δήλωση και είδα ότι υπάρχει η δυνάτοτητα υποβολής( δεν είναι δηλάδή γκριζαρισμένο το κουμπί της υποβολής).

Μπορεί να μου πει κάποιος τι ισχυεί με την ηλ. υποβολή?? Πήγα να δω στο taxis αν μπορώ να στείλω δήλωση και είδα ότι υπάρχει η δυνάτοτητα υποβολής( δεν είναι δηλάδή γκριζαρισμένο το κουμπί της υποβολής).

Δεν δέχεται ποσό στον 049.

Και για να πω για τα συστήματα του Υπουργείου και της ΓΓΠΣ .....

Μόλις μου έφερε πελάτης ΕΤΑΚ 2009 δικό του και της μητέρας του .....

Αναφέρει και στους δυο τα ίδια ακίνητα που μεταβιβάστηκαν τη χρήση 2008 από τη μητέρα στο τέκνο ......

Δηλαδή πληρώνουν και οι δύο τον ίδιο φόρο για το ίδιο ακίνητο .....

Φταίω εγώ ΄που είπα στο πελάτη να πάει Δικαστικά ???? Δεν έχω τα λεφτά αλλιώς θα το πήγαινα εγώ .....

ΥΓ Έχω το Ε9 της μητέρας με τους κωδικούς διαγραφής ......

Guest Ελληνική Δημοκρατία

Οι παρατάσεις που έδωσε το υπουργείο οικονομικών ήταν υπεραρκετές για την υποβολή όλων των φορολογικών δηλώσεων. Οι λογιστές πλήρωσαν τα σπασμένα από τους πονηρίδιδες που ερχόντουσαν την τελευταία στιγμή στα λογιστικά γραφεία χωρίς κλειδάριθμους νομίζοντας οτι θα ξεφύγουν από την εφαρμογή του νόμου και θα τους χαριστούν τα χρήματα. Οι λογιστές δεχόντουσαν όλους τους πελάτες επειδή έχουν προβλήματα ρευστότητας και έτσι φορτώθηκαν με χιλιάδες ηλεκτρονικές υποβολές τις τελευταίες μέρες. Όσοι δεν πρόλαβαν θα επιβληθούν οι αντίστοιχες κυρώσεις από τον νόμο και ο νόμος θα εφαρμοστεί. Ας φροντήσουν οι πονηρίδιδες από του χρόνου να είναι ποιο προσεκτικοί και να μην έρχονται την τελευταία στιγμή στα λογιστικά γραφεία για την υποβολή.

Guest na eisai kala

H ηγεσια του Υ.Ο τελικα ειναι ανεγκεφαλη ,εξω απο την ζωη,υπαλληλακια της τροικας.

50.000 (λενε) δηλωσεις επι 500 κατα μεσο ορο 25.000.000 ευρω.Ποιος θα τα πληρωσει ? Αυτοι που δεν εχουν ουτε τον φορο τους ,οι παραπαιοντες επαγγελματιες ,οι ανεργοι?ποιοι ? Μηπως ο κλαδος μας.Ο απληρωτος κλαδος μας ?

η πιεση πρεπει να ερθει απο τα κατω.ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟ ΑΥΤΟ ,ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΣΗΚΩΣΟΥΜΕ ΚΕΦΑΛΙ.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΝΑ ΜΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΥΡΩ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟΙ

ΑΣ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΜΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΕ ΜΑΖΙΚΗ ΜΟΡΦΗ

κ, Σταυρουλακη καποτε μιλησατε για εισαγγελεα ...ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΩΡΑ ?

Guest na eisai kala

ΠΡΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ

ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΕΠΙΚΕΝΤΡΟ,ΑΣΚΟΥΣΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΔΙΟΙΚΗΤΟ ΑΠΟ ΑΡΙΣΤΟΥΣ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΠΟΥ ΑΝ ΖΟΥΣΕΣ ΕΚΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΕ ΕΚΔΙΩΧΝΑΝ ΜΕ ΕΞΟΣΤΡΑΚΙΣΜΟ

Guest πρώην λογιστάκος

Οι παρατάσεις που έδωσε το υπουργείο οικονομικών ήταν υπεραρκετές για την υποβολή όλων των φορολογικών δηλώσεων. Οι λογιστές πλήρωσαν τα σπασμένα από τους πονηρίδιδες που ερχόντουσαν την τελευταία στιγμή στα λογιστικά γραφεία χωρίς κλειδάριθμους νομίζοντας οτι θα ξεφύγουν από την εφαρμογή του νόμου και θα τους χαριστούν τα χρήματα. Οι λογιστές δεχόντουσαν όλους τους πελάτες επειδή έχουν προβλήματα ρευστότητας και έτσι φορτώθηκαν με χιλιάδες ηλεκτρονικές υποβολές τις τελευταίες μέρες. Όσοι δεν πρόλαβαν θα επιβληθούν οι αντίστοιχες κυρώσεις από τον νόμο και ο νόμος θα εφαρμοστεί. Ας φροντήσουν οι πονηρίδιδες από του χρόνου να είναι ποιο προσεκτικοί και να μην έρχονται την τελευταία στιγμή στα λογιστικά γραφεία για την υποβολή.

"ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΓΙΑ ΒΡΕΣ ΜΑΣ ΕΣΥ ΤΗΝ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΤΕΡΗ" ΛΥΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ??????

Η' ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΚΤΕΛΕΣΗ ΟΣΟΥΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ?????

ΝΑΙ....ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΑΥΤΟ!!!!!

συμφωνα με δικες μου πληροφοριες απο τη νυφη μου στο ΥΠΟΙΚ ποτε δεν ετεθη θεμα διαπραγματευσης....μετα την 8η πρωινη ηταν δεδομενο οτι δεν δεχονταν δηλωσεις-ηδη ειχαν δωσει 4ημερη σιωπηρη παραταση..ολα τα αλλα ειναι για εσ καταναλωση

Αν και τέλειωσα τυν ύστατη στιγμή (σήμερα το πρωί) το μαρτύριο που έζησα και τα κουσούρια που

θα μου αφήσει ψυχικά και σωματικά,δεν υπάρχει περίπτωση να το ξεχάσω.

Είμαι μαζί σας σε οποιαδήποτε κινητοποίηση.Το χρωστάμε στους εαυτούς μας και στις οικογένειες μας.

ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΘΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ.

Λυπάμαι και εγώ που διάλεξες αυτό το ψευδώνυμο.Είναι βέβαια σύνηθες φαινόμενο τελευταία να γ@@#[email protected] την δημοκρατία, προφασιζόμενοι ότι είμαστε δημοκράτες...

Οι πονηροί δεν είναι οι φορολογούμενοι, αλλά η ηγεσία του Υ.Ο.

Αυτοί δεν φρόντησαν να ενημερώσουν έγκαιρα τους πολίτες ως όφειλαν.

Δεν είναι δική μας δουλειά να κυνηγάμε τους φορολογούμενους να υποβάλλουν δηλώσεις.

Η έκδοση κλειδάριθμου, ήταν και είναι δική τους υποχρέωση, και έπρεπε να είχαν φροντίσει να τους έχουν ταχυδρομήσει σε όλους τους φορολογούμενους από αρχές του έτους. Η ταλαιπωρία που πέρασαν οι φορολογούμενοι ,αλλά και όλοι εμείς που θέλαμε να κάνουμε τη δουλειά μας, δεν ξεπληρώνεται με ηλίθια ευχολόγια και δουλεπρεπείς δηλώσεις.

Ο νόμος δεν μπορεί να εφαρμόζεται επιλεκτικά, και όπου μας βολεύει. Θα υποβληθούν κυρώσεις σε όλες αυτές τις υπηρεσίες που απέστειλλαν τα εκκαθαριστικά της μισθοδοσίας (σύνταξης) τέλος Ιουνίου, η και καθόλου σε πολλές περιπτώσεις;

Ο κος Θεοχάρης αντί να συμβουλεύει εμάς πως να οργανώσουμε το χρόνο μας, καλά θα έκανε να οργανώσει καλύτερα τη υπηρεσία που είναι αυτός επικεφαλής.

Και εγώ έχω τελειώσει, δεν κάνω εξάλλου πολλές δηλώσεις, αλλά θα είμαι παρούσα σε οποιαδήποτε κινητοποίηση. Γιατί μετράει το εμείς και όχι το εγώ, μόνο ενωμένοι και όλοι μαζί μπορούμε να πετύχουμε κάτι....

Πρότεινε κάτι και να το κάνουμε όλοι μαζί.Σε όλη την Ελλάδα να είναι ίδια η τακτική μας.Τί όμως;

Yπάρχουν σύλλογοι και ομοσπονδία.Υπάρχουν άνθρωποι για αυτές τις δουλειές.

Θα πρέπει να επικοινωνήσουμε ο καθένας μας ξεχωριστά με τα εκλεγμένα μέλη να τους εκφράσουμε την δυσαρέσκεια μας και να δράσουν ανάλογα στο Υπουργείο.

Το μόνο που μπορεί να γίνει από εδώ είναι μία ηλεκτρονική διαμαρτυρία με υπογραφές από όλους μας.

Guest jbgate

ειμαι απο αυτους που τελειωσαν εγκαιρα ....

θεωρω υποχρεωση μου να μαι αλληλεγγυος σε καθε συναδελφο κι οι λογοι ειναι

ωφειλουμε να υπερασπισουμε την αξιοπρεπεια μας ως ανθρωποι πρωτα και ως επαγγελματιες

κι ωφειλουμε να αντισταθουμε για να μην επιτεψουμε να επαναληφθει η φετεινη απιθανη φθορα που εχουμε υποστει

ως ανθρωποι

ως γονεις

κι ως προσωπικοτητες

ειναι αυτονοητη η παρουσια ολων μας στην οποια διαμερτυρια που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να επιλεξουμε

Φορολογικές δηλώσεις, κλειδάριθμοι (με Μ1 οι περισσότεροι) 3 ώρες σχεδόν κάθε μέρα στην ουρά, ΦΠΑ, παρεπιδημούντων και ΔΗΦΟΔΩ (φόρος Δωδεκανήσου) μέσα στον Ιούλιο, full season για τις επιχειρήσεις στο νησί,οπότε και φουλ τιμολόγιο, τρέξιμο, ιδρώτας, άγχος, καύσωνας, προσπάθεια για ανεύρεση νέων πελατών (που να πληρώνουν), οικογένεια μηδέν, προσωπική ζωή μηδέν, εισπράξεις μηδέν... Ποιον τιμώρησε λέει το υπουργείο;