Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παράταση την τελευταία μέρα!!! Θέλω να τελειώσω μια ωρα νωρίτερα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μου έχουν μείνει περίπου 8 Ε9 (προέκυψαν στην κυριολεξία τις τελευταίες 2-3 ημέρες) - εντάξει αυτό το προλαβαίνω και δεν βλέπω να δίνεται νέα παράταση.

Μου έχουν μείνει 4-5 χειρόγραφες - αυτές φεύγουν αύριο.

Και μου έχουν μείνει 274 ηλεκτρονικές, αρκετές εκ αυτών επαγγελματιών...

Μάλλον δεν προλαβαίνω μέχρι τις 16 (ειρωνικό ήταν το μάλλον)... Και δε νομίζω ότι είμαι ο μόνος. Θεωρώ βέβαιη την παράταση μέχρι 31/07 αλλά ακόμα και έτσι μόνο χαλαρός δε νιώθω και δουλεύω όλη τη μέρα, όλες τις μέρες - και σκάσανε και μερικές ενάρξεις (8 τους τελευταίους 3 μήνες από τις οποίες οι 4 το τελευταίο δεκαήμερο) και με πέταξαν εντελώς εκτός προγράμματος γιατί θέλω να είμαι τυπικός και γρήγορος στο θέμα των ενάρξεων (όλοι καίγονται και βιάζονται στην αρχή).

Από τη μία λέω ευτυχώς που υπάρχει δουλειά και θα καλύψω εν μέρει και αυτούς που σκάσανε και τους άλλους που πρόκειται να σκάσουνε (επαγγελματίες πελάτες μου), από την άλλη σκέφτομαι ότι δεν είναι και τόσο ανθρώπινη η δουλειά που κάνω, παρότι θεωρώ τον εαυτό μου εργασιομανή και λατρέυω γενικά τη δουλειά μου. Βλέπω ότι η υγεία μου αρχίζει να φθείρεται και είμαι ήδη πολύ μικρός για να έχω τέτοια θέματα... Είναι μια απογοήτευση αυτό. Τέλος πάντων ελπίζω του χρόνου με λίγη καλύτερη εσωτερική οργάνωση (δικιά μου) και αρκετά καλύτερη εξωτερική οργάνωση (του κράτους) να μην επαναληφθεί αυτό γιατί πέρυσι σχεδόν έπαθα υπερκόπωση (γιατί προσπάθησα να ζήσω ενώ δούλευα τρελά ωράρια) - φέτος που κοιμάμαι όσο περισσότερο μπορώ και δεν κάνω τίποτα άλλο παρά να τρώω να κοιμάμαι και να δουλεύω βαστάω κάπως καλύτερα αλλά για πόσα χρόνια θα έχω ακόμα αντοχές??? Και αν αντέχω εγώ που είμαι μικρός ηλικιακά τι θα κάνουν οι μεγαλύτεροι που έχουν και οικογενειακές υποχρεώσεις και μπορεί και να έχουν και ένα κλικ πιο εύθραυστη υγεία? Και αξίζει τον κόπο να νιώθω γερμανός ή αμερικάνος, έστω και για 1-2 μήνες (να ζω για να δουλεύω και όχι να δουλεύω για να ζω)?

Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που έχω τέτοιους προβληματισμούς...

Παραμένω πάντως αισιόδοξος και από ότι μπορώ να δω οι λογιστές θα επιβιώσουμε σαν κλάδος, αλλά πολλοί θα εξαφανιστούν - είτε νέοι λογιστές που δεν θα αντέξουν τον ανταγωνισμό και την πίεση, είτε παλιοί λογιστές που κατά κύριο λόγο έχουν χάσει την μπάλα από την πολυνομία και απλά θα επισπεύσουν τη σύνταξιοδότησή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΣΤΟ FORUM. ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ 31/07 ΠΟΥ ΘΑ ΛΗΓΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΛΕΤΕ.ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ.ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΚΟΝΟΜΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ... ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΣΤΟ FORUM. ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ 31/07 ΠΟΥ ΘΑ ΛΗΓΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΛΕΤΕ.ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ.ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΚΟΝΟΜΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ... ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600€.

Αν έγραφες με το πραγματικό σου όνομα ή έστω με αυτό που τυχόν είσαι γραμμένος στο φόρουμ θα σου απαντούσα και μάλιστα σοβάρα . Από τι στιγμη που γράφεις όμως ανώνυμα και με σκοπό να ιντριγκάρεις ή έστω να κάνεις τη πλάκα σου, δεν είσαι άξιος να σου δώσω περισσότερο χρόνο ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΣΤΟ FORUM. ΚΑΝΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΑΣ.ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ 31/07 ΠΟΥ ΘΑ ΛΗΓΟΥΝ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΘΑ ΛΕΤΕ.ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΧΕΤΕ ΤΕΛΙΚΑ.ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΤΕ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΚΟΝΟΜΑΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ... ΑΛΟΙΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ 600€.

Μ' αρέσει που ψάχνουμε τι φταίει στον κλάδο μας και δεν πάμε μπροστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Sharkbest

Broster ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ GUS ΑΠΟ ΤΟ 2005, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ 4410 ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Broster ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ GUS ΑΠΟ ΤΟ 2005, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ 4410 ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ, ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΣΕ ΑΝΤΡΙΛΙΚΙΑ.

Αν έγραφες με το πραγματικό σου όνομα ή έστω με αυτό που τυχόν είσαι γραμμένος στο φόρουμ θα σου απαντούσα και μάλιστα σοβάρα . Από τι στιγμη που γράφεις όμως ανώνυμα και με σκοπό να ιντριγκάρεις ή έστω να κάνεις τη πλάκα σου, δεν είσαι άξιος να σου δώσω περισσότερο χρόνο ........

Δεν ξαναγραφώ ξανά , όταν καταλάβεις τι γράφω τότε τα ξαναλέμε , από εκεί και πέρα τα αντριλίκια τα δικιά μου δεν θες να τα δείς , άλλωστε τα έχω μόνο για τη γυναίκα μου .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μόλις μπήκα σπίτι.Ήμουν μέχρι τις 10,30 στο γραφείο κάτω από έναν ανεμιστήρα οροφής και υποδεχόμουνα πελάτες για δηλώσεις, στο ενδιάμεσο έστελνα ΦΠΑ, ΦΜΥ, έκανα ΑΠΔ και έριχνα και μια ματιά και στον κινέζο που θέλουμε να πάρουμε στο μπασκετ(Πιραιώτης Βάζελος βλέπεις!!!).Αλλά παρόλη την κούραση μου αρέσει η δουλειά μου!Νιώθω μεγάλη ικανοποίηση όταν στέλνω μια δήλωση!Και αυτό μου δίνει δύναμη και συνεχίζω!Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!Καλό βράδυ και καλή μας δύναμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Μόλις μπήκα σπίτι.Ήμουν μέχρι τις 10,30 στο γραφείο κάτω από έναν ανεμιστήρα οροφής και υποδεχόμουνα πελάτες για δηλώσεις, στο ενδιάμεσο έστελνα ΦΠΑ, ΦΜΥ, έκανα ΑΠΔ και έριχνα και μια ματιά και στον κινέζο που θέλουμε να πάρουμε στο μπασκετ(Πιραιώτης Βάζελος βλέπεις!!!).Αλλά παρόλη την κούραση μου αρέσει η δουλειά μου!Νιώθω μεγάλη ικανοποίηση όταν στέλνω μια δήλωση!Και αυτό μου δίνει δύναμη και συνεχίζω!Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας!Καλό βράδυ και καλή μας δύναμη!!!

Καλημέρα (πλέον) συνάδελφε

καλή δύναμη και σε σένα.

Είναι η χαρά της δημιουργίας της εργασίας μεγάλη, έτσι νοιώθω και εγώ, είναι όμως και η απογοήτευση των διαφόρων απ΄την άλλη, δυσανάλογα μεγαλύτερη.

Ας μην το βάζουμε όμως κάτω.

Καλή δύναμη και πάλι σε σένα και σε όλους τους συναδέλφους και συναδέλφισσες.

Καλή συνέχεια να έχουμε.

Νέα μέρα, νέα προοπτική, νέες προκλήσεις ... είμαστε όμως όρθιοι και συνεχίζουμε ...

Καλημέρα

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ

Παράταση;;; είδατε καμία παράταση;;;

Θέλω να βλέπω τα παιδιά μου περισσότερο ... τώρα !!!

Θέλω να ζήσω τη ζωή μου καλύτερα τώρα !!!

Θέλω παράταση στη ζωή μου τώρα !!!

ΕΕΕΕΕΕΕεεεε ακούει εκεί στο υπουργείο κανείς;;;

Έχουμε και μια μικρή ζωή να ζήσουμε εμείς εδώ .... εεεε ακούει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

Κύριοι του Υπουργείου, υπάρχει σε αυτό τον τόπο ένα εργαλείο χρήσιμο στο Κράτος, που δουλεύει ασταμάτητα και εννοώ τους λογιστές και τα λογιστικά γραφεία της χώρας. Το εργαλείο αυτό συνεχώς βελτιώνεται, αποδίδει περισσότερο, προσαρμόζεται άμεσα σε κάθε απίτηση και παράγει ασταμάτητα έργο. Είμαι σιγουρος ότι "το εργαλείο" αυτό έχει προοπτικές που αφού τις πιστέψετε και αφού δώσετε για να πάρετε, τότε πολλά πράγματα μπορούν να αλλάξουν σε αυτή τη χώρα. Αυτό γενικά, σήμερα πίσω απο το εργαλείο αυτό κρύβωνται άνθρωποι, πάντα θα κρύβωνται άνθρωποι και επειδή τη δουλειά την ξέρετε! Σας παρακαλώ για παράταση στην υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος αλλά και σημειώμάτων αυτοελέγχου. Καλή δύναμη σε όσους δουλεύουν. Πίστη και ελπίδα για δικαιοσύνη, η εποχή που ζούμε είναι δύσκολη και φοβάμε ότι έρχετε χειρότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κι αν είναι κατάντια.

Να παρακαλάμε για παράταση.

Δυστυχώς δεν έχουμε καταλάβει το ρόλο που διαδραματίζουμε αυτή τη στιγμή για το υπουργείο Οικονομικών.

Με μια απλή στάση εργασιών, θα μας παρακαλούσανε.

Αλλά να μη ξαναλέω τα ίδια και τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , και υπομονή βρε παιδια....

Αλλά κατά την άποψη μου για Αύγουστο μας βλέπω στην ΠΑΡΑΤΑΣΗ....

Μέχρι τώρα έχουν πάει στην Εφορία κοντά στα 2.000.000-2.500.000 δηλώσεις από το σύνολο των 5.500.000.

Υπόλοιπο άλλες 3.000.000 : 21 μέρες μέχρι τέλος Ιουλίου = κοντά στις 140.000 ανά μέρα..... :lol: :lol: :lol:

Το σύστημα "αντέχει" κοντά στις 80.000 - 90.000.......ΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑ B)

Καλημέρα καλή συνέχεια........και ψάψτε και για ΔΙΑΚΟΠΕΣ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Περιμένω πως και πως την παραταση,οχι γιατι εγω δεν προλαβα να στειλω τις δηλωσεις,αλλα γιατί οι πελάτες μου περιμένουν μέχρι την τελευταία στιγμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Περιμένω πως και πως την παραταση,οχι γιατι εγω δεν προλαβα να στειλω τις δηλωσεις,αλλα γιατί οι πελάτες μου περιμένουν μέχρι την τελευταία στιγμή!

Μια απ'τα ίδια. Ελπίζω να δώσουν την παράταση τώρα και όχι στις 15:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ

Συναδελφοι , μολις γυρισα απο το φαρμακειο .Η πιεση μου στο κοκκινο. Μου ειπε να ηρεμισω . Πηρα και το ηρεμιστικο και ειμαι καλυτερα .ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΛΦΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε εγω προλαβαινω...

ξαφνικα θαρρεις και φυτρωσαν και πολλαπλασιαστηκαν....

ασε που δεν εχω και καμμια διαθεση να προλαβω

ουτε και η πιεση μου ανεβαινει, ουτε αγχωνομαι ....τι χαπακι να παρω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμπεριφορα τους δειχνει τον σεβασμο τους προς εμας

Δεν θελω να σκεφτομαι πως θα μας αντιμετωπισουν οταν δεν θα μας εχουν αναγκη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ας ξυπνησουν καποιοι και ας πιεσουν εγκαιρα γιατι ετσι οπως τα καταφερανε φετος ο κοσμος δεν εχει καμια διαθεση να κανει δηλωση και περιμενουν ολοι να ερθουν τελευταιες μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο υπουργειο μου ειπαν οτι δεν προβλεπουν παραταση

ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΥΤΟΙ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ....... ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΕΙΠΑΝ!!!!!!! :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφοι , μολις γυρισα απο το φαρμακειο .Η πιεση μου στο κοκκινο. Μου ειπε να ηρεμισω . Πηρα και το ηρεμιστικο και ειμαι καλυτερα .ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΛΦΙΑ

Ψυχραιμια συναδελφε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...