Προς το περιεχόμενο

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ ΑΚΟΜΗ ΕΜΕΙΝΑΝ, ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ...ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΣΤΕΛΝΟΥΜΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη na eisai kala

ΦΕΥΓΩ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ.... ΟΥΤΕ ΝΥΚΤΟΦΥΛΑΚΑΣ ΝΑ ΕΙΜΟΥΝ ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΝΘΥΓΙΕΙΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ ΜΕΡΑ ,,,,,,,,

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΜΑΣ

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ ΒΛΕΠΕ ΗΓΕΣΙΕΣ

ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ.......................... ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ?

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΦΑΝΕΣ Η ΩΡΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ

ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ

ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΗΓΕΣΙΕΣ

ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κ Α Λ Η Μ Ε Ρ Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α Α ,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Τελικά θα μείνει το taxisnet ανοικτό μέχρι Δευτέρα 6.59 ? γιατί ειναι πολύ ψυχοφθόρο να δουλεύεις γνωρίζοντας ότι ίσως κλείσει. Μπορεί κάποιος να απαντήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια προβοκατόρικη ερώτηση ?

Διαβάζω για το πλήθος των δηλώσεων που έχουν μείνει στα λογιστικά μας γραφεία, για το ότι δεν προλαβαίνουμε κλπ κλπ κλπ

Αναρωτιέμαι μερικές φορές

Οι συνάδελφοι που φωνάζουν (και εγώ μέσα) , πόσες δηλώσεις υποβάλλουν κάθε χρόνο ?

Και με τι υποδομή? (εννοώ προσωπικό κύρια αλλά και προγράμματα , υπολογιστές κλπ)

Να αναφέρω ένα παράδειγμα και προς θεού, δεν ξέρω τον συνάδελφο και εν έχω τίποτα μαζί του.

Γράφει λοιπόν συνάδελφος ότι θα στείλει 360 δηλώσεις μόνο με τον κωδ 049 συμπληρωμένο.

Αναρωτιέμαι, πόσες δηλώσεις υποβάλλει τον χρόνο και με τι προσωπικό ?

(ξανά λέω ότι η τοποθέτηση του συναδέλφου μου έδωσε την αφορμή και δεν αφορά προσωπικά εκείνον το – προβοκατόρικο - ερώτημα )

Να προσθέσω μια ιστορία

Στην Χαλκίδα τις παλιές εποχές των χειρόγραφων υποβολών, ο σύλλογός μας συνήθως έκανε μια συμφωνία με τον έφορα για το πότε θα παραδώσουμε τις δηλώσεις και ανάλογα με την ροή της κατάθεσης πήγαινε πίσω η ημερομηνία αυτή.

Ένας από τους συναδέλφους μας και ενώ οι προθεσμίες έφταναν Σεπτέμβρη, δεν ήταν ποτέ ευχαριστημένος και τα έβαζε μόνιμα με τον σύλλογο. Κάποια όμως στιγμή διαπιστώσαμε ότι υπέβαλλε γύρω στις 1200 δηλώσεις και στο γραφείο ήταν μόνος, εκτός από μία κοπελιά που του έκανε τις εξωτερικές δουλειές.

Σκέφτομαι ότι εγώ , με ένα ακόμα βοηθό στο γραφείο, υποβάλλω κάθε χρόνο κάτι λιγότερες από 200 δηλώσεις και πάντα με την ψυχή στο στόμα καταφέρνω να τελειώνω μέσα στις όποιες προθεσμίες. Αλλά 600, 800, ή 1000τόσες που ακούω ….. δεν

456 δηλώσεις (36 εξ αυτών χειρόγραφες), ασχολήθηκαν 5 άτομα με αυτές (ο ένας μόνο τα Ε3 των επαγγελματιών, άλλος ένας μόνο περίπου καμιά εβδομάδα, 2 άτομα ασταμάτητα - ένας εκ των 2 εγώ και όλες οι δηλώσεις εκτός από μερικές χειρόγραφες πέρασαν από εμένα είτε τις έκανα αποκλειστικά εγώ είτε πέρασαν από 1 ή δύο χέρια). Υποδομή πρόγραμμα εταιρίας λογισμικού και 2-3 pc αποκλειστικά για δηλώσεις - περίπου 200 δηλώσεις έγιναν πέρισι ηλεκτρονικά και η συμπλήρωση στοιχείων ακινήτων αμαξιών και στοιχεία φορολογουμένων έγινε σχετικά αυτόματα. Και λόγω φόρτου εργασίας λόγω μερικών καινούριων δουλειών και κυρίως λόγω του ότι ήρθαν οι περισσότεροι Ιούλιο και λόγω κακού προγραμματισμού (έχουμε μέρος της ευθύνης αυτό είναι σίγουρο), πέσαμε έξω και δουλεύαμε σαν τους Βέγγους - κυρίως εγώ να πω την αλήθεια... Και οι δηλώσεις ήταν περίπου όσες και πέρισι και πρόπερσυ... Το προηγούμενο έτος αγχώθηκα πολύ, αλλά σαν φέτος δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα... Δε νομίζω ότι το γραφείο είχε θέμα από άποψης ατόμων ή Pc ή οτιδήποτε άλλο, και όμως μας βγήκε η ψυχή... (Έχω κρατήσει καμιά 20αρία για σήμερα, χτες και προχτές δεν έκανα καμία...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Μολις πριν λιγο στη τηλεοραση ελεγαν πως σκεφτονται να κλεισουν το συστημα σημερα 3/8/2012 και ωρα 12 το βραδυ λογω μειωμενης αποστολης δηλωσεων. Ξερει κανεις κατι σχετικο? Αντι να δωσουν τουλαχιστον μια βδομαδα ακομα θελουν να το κλεισουν αποψε? Πανε καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

gox3

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΕ.

ΟΜΩΣ Η ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΔΙΟΤΙ Η ΑΡΧΙΚΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΩΪ.

ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΚΤΗΡΙΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΞΑΝΑΓΙΝΕΙ ΔΗΛΔΗ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκβιάζουν.

Εκβιάζουν.

Εκβιάζουν.

Το κάνουν πολύ καιρό.

Είναι η μοναδική διέξοδο που έχουν βρει ώστε η ανικανότητά τους να αποδώσει χρήμα στο ταμείο τους.

Μη μασάτε.

Δεν έχουν αρχίδια.

Δεν έχουν αρχίδια.

Δεν έχουν αρχίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκβιάζουν.

Εκβιάζουν.

Εκβιάζουν.

Το κάνουν πολύ καιρό.

Είναι η μοναδική διέξοδο που έχουν βρει ώστε η ανικανότητά τους να αποδώσει χρήμα στο ταμείο τους.

Μη μασάτε.

Δεν έχουν αρχίδια.

Δεν έχουν αρχίδια.

Δεν έχουν αρχίδια.

Κωνσταντινε το τι εχουν και το τι δεν εχουν το ξερουμε καλα ολοι μας. Το θεμα ειναι πως δε μας υπολογιζουν. Τι θα γινει δλδ αν το αφησουν το ρημαδοσυστημα ανοιχτο μεχρι τελος του μηνα? Καλοκαιρι ειναι δουλευουμε ασταματητα ενω οι περισσοτεροι κανουν τα μπανακια τους. Ελεος πια. Λες και δε θα παρουν οτι ειναι να παρουν απο τη φορολογια, πρεπει να μας βγαλουν την ψυχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΧΩ 15 ΕΤΟΙΜΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΣΤΟΛΗ.

ΕΧΩ ΑΚΟΜΗ 35 ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΩ.

30 ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 3 ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΘΟΥΝ (ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!!)

ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΔΙΑΛΕΞΩ Κ.ΘΕΟΧΑΡΗ ΜΟΥ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κωνσταντινε το τι εχουν και το τι δεν εχουν το ξερουμε καλα ολοι μας. Το θεμα ειναι πως δε μας υπολογιζουν. Τι θα γινει δλδ αν το αφησουν το ρημαδοσυστημα ανοιχτο μεχρι τελος του μηνα? Καλοκαιρι ειναι δουλευουμε ασταματητα ενω οι περισσοτεροι κανουν τα μπανακια τους. Ελεος πια. Λες και δε θα παρουν οτι ειναι να παρουν απο τη φορολογια, πρεπει να μας βγαλουν την ψυχη?

Μα δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Τους ενδιαφέρει πως με εκβιαστικό τρόπο (εκφοβισμός) να τελειώνουν. Όταν λέω ότι δεν έχουν αχαμνά εννοώ ότι φοβούνται. Φοβούνται την ανικανότητά τους. Εχουν πεισθεί ότι το μοναδικό τους όπλο είναι ο εκβιασμός και όχι η συζήτηση. Πως θέλεις λοιπόν να σκεφτούν διαφορετικά.

Η λύση είναι αλλού.

Θεωρώ.

Θα επανέλθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τους ενδιαφέρει αυτό. Τους ενδιαφέρει πως με εκβιαστικό τρόπο (εκφοβισμός) να τελειώνουν. Όταν λέω ότι δεν έχουν αχαμνά εννοώ ότι φοβούνται. Φοβούνται την ανικανότητά τους. Εχουν πεισθεί ότι το μοναδικό τους όπλο είναι ο εκβιασμός και όχι η συζήτηση. Πως θέλεις λοιπόν να σκεφτούν διαφορετικά.

Η λύση είναι αλλού.

Θεωρώ.

Θα επανέλθουμε.

Λογω της συνεχους σου επαφης μαζι τους λογω της ιδιοτητας σου καταλαβαινω πως τους γνωριζεις πολυ καλυτερα απο εμενα που ζω την ολη κατασταση απο εντελως διαφορετικη θεση. Καταλαβαινω το σκεπτικο των οσων εγραψες, το σκεπτικο τους δλδ απλα αν υπηρχε διαλογος και καλη διαθεση απο μεριας τους, θα τελειωναν ολα σωστα, ομαλα και θα τους εφευγε ο βραχνας του "να τελειωνουμε". 31/08/2012 με εκκαθαρισμενες ολες τις δηλωσεις θα ηταν ονειρικο για εκεινους φανταζομαι..... Γιατι ρε γμτ δε το κανουν να ηρεμισουμε ολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/10478

Το έχω ξαναπεί όταν αυτοί που θεωρητικά σε εκπροσωπούν είναι αλλού τι να λέμε για τους "συνεργάτες" μας , που τουλάχιστον όταν προσωπικά χρειάστηκα διευκρινήσεις με όσα παιδιά μίλησα ήταν εξυπηρετικότητα .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven...s/view/id/10478

Το έχω ξαναπεί όταν αυτοί που θεωρητικά σε εκπροσωπούν είναι αλλού τι να λέμε για τους "συνεργάτες" μας , που τουλάχιστον όταν προσωπικά χρειάστηκα διευκρινήσεις με όσα παιδιά μίλησα ήταν εξυπηρετικότητα .....

Τρομερη επιστολη, μπραβο τους..... Αυτοι δλδ αγωνιζονται για εμας και εμεις τους υβριζουμε και ειναι ντροπη μας που ικετευουμε για παραταση...... Αραγε οι ανθρωποι αυτοι που υπογραφουν τετοια κειμενα εχουν κατσει "πισω απο το τιμονι" με τοσα πραγματα να "τρεχουν" παραλληλα με τις δηλωσεις οι οποιες επρεπε να σταλουν σε λιγοτερο απο 3 μηνες...... Αυτα ειλικρινα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. Αν θελουν ας μας ακουσουν και επιτελους ας σεβαστουν τη προσπαθεια μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρομερη επιστολη, μπραβο τους..... Αυτοι δλδ αγωνιζονται για εμας και εμεις τους υβριζουμε και ειναι ντροπη μας που ικετευουμε για παραταση...... Αραγε οι ανθρωποι αυτοι που υπογραφουν τετοια κειμενα εχουν κατσει "πισω απο το τιμονι" με τοσα πραγματα να "τρεχουν" παραλληλα με τις δηλωσεις οι οποιες επρεπε να σταλουν σε λιγοτερο απο 3 μηνες...... Αυτα ειλικρινα δεν ειναι σοβαρα πραγματα. Αν θελουν ας μας ακουσουν και επιτελους ας σεβαστουν τη προσπαθεια μας.

Όχι .... Απλά ας παραιτηθούν ...... Ας απαιτούσαν και αν δεν γινόταν δεκτό το αίτημα τους ας έβγαιναν και έλεγαν ότι εμείς προσπαθήσαμε ....... Τόσο απλά .... Διαφορετικά μας οδηγούν σε άλλες πονηρές σκέψεις .......

Κρίμα πάντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι .... Απλά ας παραιτηθούν ...... Ας απαιτούσαν και αν δεν γινόταν δεκτό το αίτημα τους ας έβγαιναν και έλεγαν ότι εμείς προσπαθήσαμε ....... Τόσο απλά .... Διαφορετικά μας οδηγούν σε άλλες πονηρές σκέψεις .......

Κρίμα πάντως .

χαχαχα, ας γελασω.... Αποστολε οι ανθρωποι αυτοι ειναι "αγωνιστες" με προσωπικες τους "θυσιες" (????) "αγωνιζονται" για εμας. Οπως ξερεις λοιπον, ενας "αγωνιστης" δε παραιτειται ποτε! Χωρις πλακα τωρα, το να παραιτηθουν η οχι μου ειναι παντελως αδιαφορο, το να κανουν κατι για ολους εμας ειναι αυτο που ζηταω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ.... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ.... Με ρωτάει ο μικρός δίπλα μου, τι θα φάμε.... Τίποτα απαντώ γιατί δεν προλαβαίνω......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...