Jump to content

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

• Replies 2.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Αντε στο διάολο ρε καραγκιόζηδες , γελoίοι . Εμείς ρε να κανουμε σωστή κατανομή του χρόνου υποβολής ??? Καραγκιόζηδες , ε καραγκιόζηδες

KAMMIA ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ,ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΔΩΘΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΩΣΤΗ..... ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ, ΤΥΧΑΡΠΑΣΤΟΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΟΙ, ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΦΑΙΜΑΞΕΙΣ, ΜΕ ΕΝΑ ΣΥ

.... Εαν εκπροσωπουσα τους Ξενοδοχους , Ταβερνιάρηδες , Καντινιερηδες των πλαζ , μπαρτεντερς στην Ιο και στη Σαντορινη κλπ θα εκανα διαμαρτυρια εξω απο το Υπουργειο να πάνε οι δηλώσεις απο ... Σεπτέ

Posted Images

Δεν ξέρω η ΠΟΦΕΕ γιατί δεν κάνει ανακοίνωση . Ισως για τον ίδιο λόγο που δεν κάνει και το υπουργείο.

Το υπουργείο όμως δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιαυτό και κατά την γνώμη μου αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη λύση που έχει.

Δεν μπορεί να δώσει άλλη παράταση διότι πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή η υποβολή των δηλώσεων και η πρώτη δόση να πάει τέλος Αυγούστου.

Δεν μπορεί όμως να αφήσει και 500.000 φορολογούμενους να υποβάλουν εμπρόθεσμα και να πληρώσουν επιπλέον ποσά από τα έτσι κι αλλιώς "αυξημένα" εκκαθαριστικά.

Γιαυτό λοιπόν αφήνει το σύστημα ανοικτό γιατί είναι το μόνο που μπορεί να κάνει έτσι ώστε να υποβληθούν και οι τελευταίες δηλώσει μέσα στις επόμενες ημέρες.

Τώρα εάν την δευτέρα έχουν μείνει καμιά 100 δηλώσεις ακόμα να υποβληθούν σύμφωνα με τους υπολογισμούς της ΓΓΠΣ , τότε φυσικά το σύστημα μπορεί να αρχίσει να παραλαμβάνει εκπρόθεσμα.

Αυτό πιθανόν να μπορούμε να το μάθουμε την δευτέρα και να σας ενημερώσουμε.

(ακόμα όμως έχουμε χρόνο μέχρι την δευτέρα)

Εγώ πάντως πάω για ύπνο τώρα και τελείωσα τη σημερινή προθεσμία στο -35 (δίνοντας έμφαση να μου περισσεύσουν τσαμπατζήδες και καμμένοι από χέρι + η δικιά μου και της οικογένειας ... Για να νοιώσω πιο σίγουρος παρότι δεν είχα αμφιβολία ότι θα πάει παραπίσω η προθεσμία... Και λέω αύριο να τελειώσω αφήνοντας 4-5 για μεθαύριο (έτσι για το καλό και για συμπαράσταση στους υπόλοιπους που συνεχίζουνε... :) ).

Να πω ευχαριστώ στους συναδέλφους και στους διαχειριστές που έχουν καλύτερη ενημέρωση από τα λοιπά προεδρία και συλλόγους και που τουλάχιστον ΔΕΝ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ... Είναι γελοίο (είναι μετριοπαθής ο χαρακτηρισμός) να κρύβεσαι αντί να πεις κάτι, οτιδήποτε...

Θα συμφωνήσω με το αφεντικό του φόρουμ ότι κατά 99% και κατά την προσωπική μου εκτίμηση το σύστημα θα μείνει ανοιχτό και μετά τις 05/08 με το σύστημα του ξαφνικού θανάτου που ίσχυε και τις προηγούμενες χρονιές - όσο η ροή των δηλώσεων είναι πάνω από 6-7-10 χιλιάδες την ημέρα, να μην πω λιγότερες (νομίζω πέρισι έβαλαν σαν όριο το 2000 δηλώσεις την ημέρα αν θυμάμαι καλά). Αλλά προφανώς ας τελειώσουμε ως το Σάββατο γιατί σήμερα σερνότανε το taxis, νομίζω για πρώτη φορά δικαιολογημένα... :D

Καληνύχτα και καλή συνέχεια στους υπόλοιπους που συνεχίζουν! :ph34r:

ευχαριστώ τους συναδέλφους και τους διαχειριστές που μας ενημερώνουν, φέτος με μεγάλη κούραση έφτασα στο τέλος (πριν λίγα λεπτά)

και για όσους δεν τελείωσαν εύχομαι καλό κουράγιο

Δεν ξέρω η ΠΟΦΕΕ γιατί δεν κάνει ανακοίνωση . Ισως για τον ίδιο λόγο που δεν κάνει και το υπουργείο.

Το υπουργείο όμως δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιαυτό και κατά την γνώμη μου αυτή την στιγμή είναι η καλύτερη λύση που έχει.

Δεν μπορεί να δώσει άλλη παράταση διότι πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή η υποβολή των δηλώσεων και η πρώτη δόση να πάει τέλος Αυγούστου.

Δεν μπορεί όμως να αφήσει και 500.000 φορολογούμενους να υποβάλουν εμπρόθεσμα και να πληρώσουν επιπλέον ποσά από τα έτσι κι αλλιώς "αυξημένα" εκκαθαριστικά.

Γιαυτό λοιπόν αφήνει το σύστημα ανοικτό γιατί είναι το μόνο που μπορεί να κάνει έτσι ώστε να υποβληθούν και οι τελευταίες δηλώσει μέσα στις επόμενες ημέρες.

Τώρα εάν την δευτέρα έχουν μείνει καμιά 100 δηλώσεις ακόμα να υποβληθούν σύμφωνα με τους υπολογισμούς της ΓΓΠΣ , τότε φυσικά το σύστημα μπορεί να αρχίσει να παραλαμβάνει εκπρόθεσμα.

Αυτό πιθανόν να μπορούμε να το μάθουμε την δευτέρα και να σας ενημερώσουμε.

(ακόμα όμως έχουμε χρόνο μέχρι την δευτέρα)

Πάλι ο GUS :

Εξ όσων γνωρίζω η βούληση του υπουργείου είναι να υποβληθούν όλες οι δηλώσεις χωρίς πρόστιμο (εμπρόθεσμα) γιαυτό και θα αφήσει το σύστημα ανοικτό.

Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι το σύστημα θα μείνει ανοικτό και μετά την 6η Αυγούστου. (αλλά αυτό είναι δική μου άποψη)

Επαναλαμβάνω μην περιμένετε επίσημη ανακοίνωση .(εκτός εάν αλλάξει κάτι δραματικά) .Θυμηθείτε, τι έγινε με το Ε9

Οι Ορκωτοί βέβαια από την άλλη κινήθηκαν πιο έξυπνα (δείτε την σχετική ανακοίνωση για το Φορολογικό πιστοποιητικό που λήγει και αυτό την 31η Ιουλίου και θα καταλάβετε )

Το ουσιαστικό που πρέπει να κρατήσετε είναι ότι η βούληση του υπουργείου είναι να μην υποβληθούν οι δηλώσεις με πρόστιμα.

Μια ζέστη - μια κρύο ... Τι συμβαίνει ;

Γιάννη τίποτα δεν συμβαίνει

Ο Γρηγόρης ανέβασε το μειλ της ΠΟΦΕΕ (Πατέλης) που τουλάχιστον ήταν σαφέστατο

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟ Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ, ΥΠΕΥΘΥΝΑ, ΟΤΙ ΘΑ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΕΣ (31/7)

ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ και το ΠΡΩΙ της ΔΕΥΤΕΡΑΣ (ΩΡΑ 6.59 ΠΡΩΪΝΗ) 6 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2012.(ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΝΥΚΤΗΣΟΥΝ το ΒΡΑΔΥ τησ Κυριακής 5/8/12)

- ΑΠΟ ΤΗΝ 7η πρωϊνή της Δευτέρας ΟΛΕΣ οι ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ.

- ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΣΗΜΕΡΑ 12.00 31/7/2012.

- ΤΟ ΑΝ ΠΕΤΥΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΣΧΕΘΟΥΜΕ

ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΑ ΝΑ ΣΤΑΛΟΥΝ, ΝΑ ΠΑΡΑΛΗΦΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ Η 1η ΔΟΣΗ ΜΕΧΡΙ 31/8.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

ΝΙΚΟΣ ΠΑΤΕΛΗΣ

ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ του Δ.Σ. της ΠΟΦΕΕ

από κει και πέρα το αφεντικό κάνει τις εκτιμήσεις του σύμφωνα με την πείρα του και με όσα ακούγονται

Τώτα βέβαια πως υπολογίζει η ΓΓΠΣ ότι τι Δευτέρα θα μείνουν μόνο πχ 100 δηλώσεις είναι ένα θέμα που από μονο του προκαλέι περιέργεια και γέλια .......

Είναι επίσης γεγονός πως δεν υπολείπονται μόνο 500 χιλ. δηλώσεις αλλά κατά προσωπική εκτίμηση άνω του 1 μυρίου ........ ή τουλάχιστον στα 900 χιλ πλας ........

Είναι αυτό που έγραψα σε λίγο θα πούμε και ευχαριστώ στο Υπουργείο που έχει μεγαλοψύχια και αφήνει ανοιχτό το σύστημα άτυπα κάτι που σημαίνει ότι τυπικά είναι όλες οι υποβληθείσες δηλώσεις εκπρόθεσμες ......

Γιάννη τίποτα δεν συμβαίνει

Ο Γρηγόρης ανέβασε το μειλ της ΠΟΦΕΕ (Πατέλης) που τουλάχιστον ήταν σαφέστατο

από κει και πέρα το αφεντικό κάνει τις εκτιμήσεις του σύμφωνα με την πείρα του και με όσα ακούγονται

Αυτό είναι το πρόβλημα. Πρέπει να απευθυνθούμε στο μαντείο των Δελφών. Πάντως σε ευχαριστώ, αλλά θα επανέλθω, μόλις ηρεμήσω.

Guest nikoss

ΤΡΕΙΣ ΑΚΟΜΗ! ΕΞ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Η ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ!

ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ.........

δυο ακομη παρασκευη φευγω για διακοπες καλο κουραγιο σε ολους

Σε όσα είπε ο Gus, το Υ.Ο. θα θέσει το εξής δίλλημα για τους εκπρόθεσμους, προκειμένου να τους αναγκάσει να τις αποστείλλουν το πολύ εντός α 15ημέρου : Την στέλνεις ηλεκτρονικά και μετά την Δευτέρα (εφόσον υπάρχει μεγάλος όγκος μη υποβληθέντων δηλώσεων) και απλά πληρώνεις πρόστιμο εκπροθέσμου αλλά κρατάς το αφορολόγητο και αναγνωρίζονται οι αποδείξεις... Για να μην "τσαντίσουμε" εντελώς τα κορόιδα που μας ψήφισαν...

Βέβαια θα μου πεις οτι έτσι δεν εφαρμόζεται ο νόμος... Ψιλά γράμματα. Ας πάνε τα ζώα για κανα μπανάκι και από Σεπτέμβριο ο προβλεπόμενος ανασκολοπισμός.

ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ , ΣTON GUS KAI ΣE OΛO TO FORUM ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΟΛΑ , ΕΣΤΩ......ΣΤΟ ΝΗΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΟΥΡΣΑΣ

ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΝΑΣΑ, (ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛΕΙΟ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΒΕΒΑΙΑ) ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ.

Καληνύχτα TAXISnet .....

Καλημέρα Αγία Άννα (Σαρακήνικο, Άγιος Βασίλειος, άντε και Φραγκάκη .. δίπλα είναι)

Όχι, δεν πάω Θάλαττα ... ούτε camping

Για όσους συνεχίζουν καλή συνέχεια ....

Καληνύχτα TAXISnet .....

Καλημέρα Αγία Άννα (Σαρακήνικο, Άγιος Βασίλειος, άντε και Φραγκάκη .. δίπλα είναι)

Όχι, δεν πάω Θάλαττα ... ούτε camping

Για όσους συνεχίζουν καλή συνέχεια ....

Ωραία, :D κερνάω καφέ

Guest Antiermitianos

Καλησπέρα,

τη φορολογική αναμόρφωση την υποβάλλουμε ΜΟΝΟ μέσω του Ε3 από τους αντίστοιχους Πίνακες ή πρέπει να στείλουμε ΚΑΙ το .xml μέσω της εφαρμογής-πρόγραμμα φορολογικής αναμόρφωσης;;