Jump to content

Νέα παράταση για τις δηλώσεις οικ.έτους 2012?

Recommended Posts

ΟΤΑΝ ΔΑΚΡΥΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΗΣ!

Συγκλονιστήκαμε σήμερα ακούγοντας στην εκπομπή μας στο Ράδιο Κρήτη τον γνωστό καθηγητή της Ιατροδικαστικής κ. Μανώλη Μιχαλοδημητράκη να μιλά για μια ακόμη αυτοκτονία. Από τη διακύμανση της φωνής του κατάλαβα ότι ήταν έτοιμος να κλάψει. Προσπάθησα διακριτικά να μάθω τι συμβαίνει. Και τότε άκουσα το απίστευτο: Δάκρυζε να έναν άγνωστο συνάνθρωπο, ένα ακόμη θύμα της οικονομικής κρίσης.

Ως ιατροδικαστής με εμπειρία πολλών ετών στην Αμερική και στην Ελλάδα, ο κ. Μιχαλοδημητράκης έχει πραγματοποιήσει μέχρι σήμερα περισσότερες από 20.000 νεκροψίες! Τεράστια εμπειρία που έχει ως συνέπεια την εξοικείωσή του με τον θάνατο. Είναι μέρος της δουλειάς του. Σήμερα, όμως, ο Μανώλης δεν άντεξε. Μόλις είχε διαβάσει το σημείωμα ενός αυτόχειρα (ενός ακόμη αυτόχειρα). Από σεβασμό στη μνήμη του νεκρού συνανθρώπου δεν θα το δημοσιοποιήσω ολόκληρο. Το μήνυμα μόνο. Τι σκεφτόταν όταν αποφάσιζε να εγκαταλείψει τον μάταιο τούτο κόσμο… Συναισθήματα ανάμικτα: Από τη μια, αγάπη για τη γυναίκα του, στοργή και τρυφεράδα για τα παιδιά του. Ζητούσε συγνώμη για αυτό που είχε σκοπό να κάνει, συγνώμη και κατανόηση. Από την άλλη απογοήτευση. Τα χρέη τον έπνιγαν. Είχε μόλις 80 ευρώ. Ετοιμαζόταν να λογοστέσει το παιδί του. Αλλά το «λογόστεμα» στην Κρήτη δεν είναι απλή υπόθεση. Είναι η αμοιβαία υπόσχεση γάμου. Και γιορτάζεται αναλόγως. Με κεράσματα και χαρές. Εκείνος, όμως, δεν είχε…

Ανέβηκε στο μπαλκόνι κι έπεσε κάτω. Το γράμμα πιτσιλίστηκε με αίμα. Ανακατεμένα μελάνια και από το στυλό και αίμα από τις φλέβες του…

Ο ιατροδικαστής λύγισε! Γνωρίζοντας τα ήθη του τόπου του, κατάλαβε ότι ο αποκαλούμενος «αυτόχειρας» ένιωσε να τον βαραίνουν οι τύψεις. Δεν μπορούσε να προσφέρει στα παιδιά του αυτό που του επέβαλε το πατρικό χρέος. Τα στοιχειώδη, έστω ένα κέρασμα των συμπεθέρων. Απλώς παραγγέλνει να τους ακριβοχαιρετήσουν και να τους καλοδεχτούν στην οικογένεια. Και τα 80 ευρώ, τα τελευταία του, τα άφηνε στη γυναίκα του ελπίζοντας ότι θα μπορούσε να εισπράξει κάτι από μια ασφάλεια ζωής που είχε κάνει.

Ύστερα από 20.000 νεκροψίες, ο γνωστός καθηγητής δεν μπόρεσε να πιάσει νυστέρι. Δεν μπόρεσε να δει το τραγικό πρόσωπο ενός ανθρώπου που φαίνεται να καθρεφτίζεται πάνω του το τραγικό πρόσωπο μιας κοινωνίας!

Μετά την εκπομπή πέρασα από το γραφείο του καθηγητή Μιχαλοδημητράκη. Ήταν βουρκωμένος! Δεν είναι μόνο διεθνώς γνωστός επιστήμονας. Είναι και άνθρωπος.

Με κόπο διάβασα το γράμμα. Ένιωσα να βουρκώνουν και τα δικά μου μάτια.

Τα μόνα μάτια που δεν πρόκειται να βουρκώσουν είναι τα μάτια εκείνων που έφεραν την κοινωνία ως εδώ!

ΝΙΚΟΣ ΨΙΛΑΚΗΣ

Συλλυπητήρια στην οικογενεια του.........δεν επρεπε να το κανει.....ολοι στην ιδια βαρκα βρισκομαστε....σε αυτη που βουλιαζει μερα με την μερα.....

Δύναμη στην οικογενεια του....

Και πρέπει να σκεφτούμε οτι η ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΑΣ βρωμάει ΤΟΟΟΟΟΟΣΟ πολυ που ανθρωποι καθημερινώς φτάνουν σε αυτό το σημείο.......πραγματικά θλίβομαι.....ο Θεος ας τον αναπαύσει.....

Δύναμη σε όλους μας να καταφέρουμε να μείνουμε ΖΩΝΤΑΝΟΙ......

Κι όμως πέσατε έξω.Την έχω στείλει τη δήλωσή μου-και όχι μόνο τη δική μου,αλλά όσες έχω αναλάβει.

Οσο για τον αν πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα,νομιζω ότι θα πρέπει να το πείτε πρώτα στους λογιστές που έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό.Και αναφέρω ένα μόνο επιχειρημα.Αν οι συνάδελφοι που έχουν τα μεγάλα λογιστικά γραφεία με τις πολλές εταιρείες και τις πολλές δηλώσεις δε δείχνουν τη συναδελφικότητα,να προσλάβουν έστω και για αυτή την εποχή,κάποιους ανέργους λογιστές να τους βοηθήσουν και να βοηθηθούν από αυτούς πως θα αλλάξει το επάγγελμα;

Οσο για το αν με θεωρείτε συνάδελφο,το λέω αυτό επειδή το γράψατε με κεφαλαία γράμματα και καποιος άλλος το αμφισβητησε,είναι κάτι που δε μπορώ να σας το επιβάλλω

Καταρχάς σε λάθος θέμα γράφεται τις απόψεις σας

Εάν από το τονισμένο κομμάτι βγάλω το συμπέρασμα ότι φοροδιαφεύγετε γιατί δεν εκδώσατε αποδείξεις δεν θα σας αδικώ όπως κάνετε μερικές δημοσιεύσεις παραπάνω ;

Οντως, απο πίτα που δεν τρώς μη σε νοιάζει κι' αν καεί.Γι αυτό κι εσύ έχεις την εντύπωση ότι εγώ κάθομαι σε μια καρέκλα και κοιτάζω τους άλλους να δουλεύουν.Πρώτος πηγαίνω και τελευταίος φεύγω και όταν κάνουν τις μαλακίες οι άλλοι τα ακούω εγώ.

Αυτή είναι η άνεσή μου.Επισης έγραψα και κάτι για το μισθό του προισταμένου άλλα αυτό το προσπέρασες,μάλλον γιατί δε σε συμφέρει.

Τώρα το αν με θεωρείς συνάδελφο,είναι δικαιωμά σου και όπως έγραψα και πιο πάνω σε μπορώ να σου το επιβάλλω.Εγω μίλησα και θα συνεχίσω να μιλάω με σεβασμό για τους ελευθερους επαγγελματίες,όπως και για όλους τους συναδέλφους χωρίς να υποτιμώ κανέναν,γιατί ξέρω πως όλοι τραβάν τα ζόρια τους.Ο διαχωρισμός σου στους λογιστές σε μισθωτούς και μη, είναι η καλύτερη απάντηση σε αυτό που έγραψε ο broster περί συναδελφικότητας.

Για να τελειώνουμε "συνάδελφε" επειδή έχω περάσει & απο τις δύο θέσεις, του μισθωτού & του ελεύθερου εοαγγελματία έχω την γνώση & την πείρα να σου πω ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Στη δουλειά σου έχεις να αντιμετωπίσεις τα προβλήματα 1 επιχείρησης που ξέρεις πως δουλεύει & επιβάλλεις εσύ τον τρόπο δουλείας. Στο ελεύθερο επάγγελμα είναι εντελώε διαφορετικά τα πράγματα & μη κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

όσο για το διαχωρισμό που κάνω μεταξύ "μισθωτών & ελεύθερων επαγγελματιών" που λές δεν τον κάνω καθόλου εγώ αλλά εσύ που έμμεσα μας αποκαλείς πάμπλουτους & φοροφυγάδες. Εδώ φαίνετια & η συναδελφική σου αλληλεγγύη,

'Οσο για μισθούς & εισοδήματα των λογιστικών γραφείων, μάλλον την πληροφόρηση την έχεις απο μεγαλογραφεία που ίσως έχεις σχέσεις.

Ρώτα & κάποιους με μικρά ή μεσαία γραφεία να σου πουν για τα ωράριά τους, για τα έξοδά τους, για τα κανόνια που τρώνε, για τις πιέσεις να πέσουν οι αμοιβές, για..,για.... & μετά έλα να μας πείς για τα λεφτά που βγάζουμε.

Στο κάτω -κάτω κάνουμε μια αλλαγή να δείς τι εστί βερύκκοκο???

Αυτά & λίγη μετριοπάθεια δεν βλάπτει.

Guest Επισκέπτης

OKO Πρώτος πηγαίνω και τελευταίος φεύγω.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΦΕΥΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΩΡΕΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ και όχι μόνο τη δική μου,αλλά όσες έχω αναλάβει.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ.ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΝΑ ΤΟΓΡΑΦΕΤΕ ΕΔΩ.ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΕΛΟΣ.ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ,ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΗΘΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ.

OKO Πρώτος πηγαίνω και τελευταίος φεύγω.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΛΕΝΕ ΦΕΥΓΩ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΩΡΕΣ ΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΟΡΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕ και όχι μόνο τη δική μου,αλλά όσες έχω αναλάβει.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΑΝ ΠΛΗΡΩΝΕΣΤΕ.ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΝΑ ΤΟΓΡΑΦΕΤΕ ΕΔΩ.ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΕΛΟΣ.ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ,ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΗΘΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ.

Καμμία απάντηση φίλε απο τον ΟΚΟ.

ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ & ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ.....

Δεν πειράζει εμείς εδώ, να κάνουμε δηλώσεις & να γεμίζουμε λεφτά.........................

Guest !!!!!!!!

μια ερωτηση . αν δουλευουμε 12 και 16 ωρες , ειμαστε σιγουροι οτι κανουμε σωστα τις δηλωσεις και δεν κανουμε λαθη? δε μπορει μια φορολογικη δηλωση να γινεται μηχανικα , δεν ειναι ολες ιδιες. και οποιος αφηνει υπαλληλο του να στειλει καποια δηλωση χωρις να την ελεγξει ο ιδιος ειναι αξιος της τυχης του για τις συνεπειες τυχον λαθων που μπορει να αντιμετωπισει.

και να συνεχισω εγω στις λαλακιες και στα ψεματακια των παραπανω εμενα μου μενουν 234.785 δηλωσειςνα στειλω ακομη,δεν προλαβαινω ρεεε θελω παραταση χιχιχιχιχι

Καταρχάς σε λάθος θέμα γράφεται τις απόψεις σας

Εάν από το τονισμένο κομμάτι βγάλω το συμπέρασμα ότι φοροδιαφεύγετε γιατί δεν εκδώσατε αποδείξεις δεν θα σας αδικώ όπως κάνετε μερικές δημοσιεύσεις παραπάνω ;

εγώ και να ήθελα να φοροδιαφύγω δε θα μπορούσα.

Οι δηλώσεις που ανέλαβα να κάνω ήταν της οικογενειάς μου και κάποιων φίλων ή συναδέλφων (5-6 συνολικά) που μέχρι πρότινος τις έδιναν σε λογιστές και όπως έγραψα και πριν τους ζήταγαν 30-50 €.Και βέβαια όλες αυτές τις δηλώσεις τις έκανα αμμισθί.

Αυτό που έγραψα ότι οι λογιστές δεν εκδίδουν αποδείξεις για την πλειοψηφία των δηλώσεων που κάνουν επαναλαμβάνω ότι δεν ήταν δική μου εικασία αλλά ήταν όσα έχω ακούσει.Αν έχω πέσει έξω,έχω το θάρρος να ζητήσω συγνώμη από όσους έθιξα

Καμμία απάντηση φίλε απο τον ΟΚΟ.

ΜΑΛΛΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ & ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ.ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ.....

Δεν πειράζει εμείς εδώ, να κάνουμε δηλώσεις & να γεμίζουμε λεφτά.........................

Πράγματι το ωράριο του ΟΚΟ τυπικά τελειώνει στις 17.00 δηλαδή την ώρα που έκανες τη δημοσίευση,ασχέτως του ότι 9 στις 10 ημέρες το υπερβαίνει και χωρίς να πληρώνεται γι αυτό.Το ότι όμως δεν απάντησε εγκαιρα στο μήνυμά σου δεν οφείλεται στο ότι είχε σχολάσει από τη δουλειά,αλλά ακριβώς στο ότι δεν έχει τη δική του δουλειά ώστε να μπορεί να μπαίνει όλη την ώρα στο internet.Και δεν έχει βέβαια ούτε και τον χρόνο (αν κι εσύ νομίζεις το αντίθετο) να το κάνει αυτό-σε πληροφορώ ότι σήμερα ήταν από τις πολύ λίγες ημέρες που ήταν free για αρκετή ώρα.

Εσύ βέβαια μπορείς να κάτσεις και να δουλέψεις ως τα μεσάνυχτα.Ως αφεντικο του εαυτού σου έχεις τη δυνατότητα να καθορίσεις το ωράριο σου ανάλογα με τη δουλειά που έχεις αναλάβει να κάνεις(εγώ δε μπορώ να το κάνω αυτό γιατί το ωράριό μου το καθορίζουν κάποιοι άλλοι).Και βέβαια όσο περισσότερες δουλειές αναλαμβάνεις τόσο καλύτερα πληρώνεσαι(ούτε αυτό ισχύει για τους μισθωτούς).Αυτό ακριβώς εννοώ όταν γράφω ότι το "δεν προλαβαίνω" είναι σχετική έννοια και δεν ξέρω πόσες ακόμη φορές θα πρέπει να το γράψω αυτό.Δεν το θεωρώ κάτι το κατακριτέο,μπορείς να το καταλάβεις αυτό;Απλά ενοχλήθηκα διαβάζοντας συνέχεια ότι όλοι αυτοί που έχουν 1000 δηλώσεις σε εκκρεμμότητα είναι οι ριγμένοι της υπόθεσης,ενώ στην πραγματικότητα κάνουν αυτό που οι ίδιοι έχουν επιλέξει.

Αυτά και το λήγω το θέμα,γιατί δε βλέπω και στα μυνήματά σου τίποτα αλλο από μια ειρωνεία σε ότι γράφω.Οποτε μάλλον δεν αξίζει και να ασχολούμαι

Συνάδελφοι στο ΘΕΜΑ ΜΑΣ! : ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ???????

Εχουμε κανένα νεότερο απο το μέτωπο???

Δυστυχώς συνεχίζει να ισχύει το κλίμα που περιγράφεται από την δήλωση του κ Πατέλη:

NIKOS PATELIS Είπε:

ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΑΥΡΙΑΝΗ (σ.σ. σημερινή) ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ ΜΕ ΤΟΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟ κ.ΜΑΥΡΑΓΑΝΗ. ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΑΠΛΑ "ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ" ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΩΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ "ΠΡΟΘΕΣΜΙΩΝ" . Η ΓΓΠΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 1/1 - 31/7 ΤΟΥ ΕΠΟΜΕΝΟΥ ΕΤΟΥΣ. Η "ΣΙΩΠΗΡΗ" Ή ΜΗ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΘΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ 12/8 ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ. ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΠΡΟΤΑΣΕΩΝ ΜΑΣ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ WWW.POFEE.GR ΑΥΡΙΟ 26/7/2012.

Αύριο θα ξέρουμε καλύτερα..

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι από 06/08/2012 έως και 24/08/2012, το Γραφείο Υποστήριξης Χρηστών (Call Center) της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων, θα λειτουργεί από 07:30 έως 16:00.

Ευχαριστούμε

Αγαπητοί αποδέκτες των πιο εύκολων δηλώσεων που παραλάβατε στην ζωή σας, εφ΄ όσον δεν ασχοληθήκατε με τίποτα και όλα τα κάναμε εμείς, σας ενημερώνουμε ότι από τις 10/05/2012, δουλεύουμε 08.30-16.30 και 18.30 έως τις 02.00 ή και 03.30 της επομένης, εάν δεν αρχίσουμε να κουτουλάμε από την νύστα.

Ευχαριστούμε πολύ για την συνεργασία σας.

Τα υποζύγιά σας.

Guest kbvqz9

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΣΤΑ ΒΑΣΙΚΑ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΣΗ.ΑΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΩΡΑΡΙΟ: 09.00΄-02.00΄.ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ.

Κι όμως πέσατε έξω.Την έχω στείλει τη δήλωσή μου-και όχι μόνο τη δική μου,αλλά όσες έχω αναλάβει.

Οσο για τον αν πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα,νομιζω ότι θα πρέπει να το πείτε πρώτα στους λογιστές που έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν αυτό.Και αναφέρω ένα μόνο επιχειρημα.Αν οι συνάδελφοι που έχουν τα μεγάλα λογιστικά γραφεία με τις πολλές εταιρείες και τις πολλές δηλώσεις δε δείχνουν τη συναδελφικότητα,να προσλάβουν έστω και για αυτή την εποχή,κάποιους ανέργους λογιστές να τους βοηθήσουν και να βοηθηθούν από αυτούς πως θα αλλάξει το επάγγελμα;

Οσο για το αν με θεωρείτε συνάδελφο,το λέω αυτό επειδή το γράψατε με κεφαλαία γράμματα και καποιος άλλος το αμφισβητησε,είναι κάτι που δε μπορώ να σας το επιβάλλω

.Ο διαχωρισμός σου στους λογιστές σε μισθωτούς και μη, είναι η καλύτερη απάντηση σε αυτό που έγραψε ο broster περί συναδελφικότητας.

Αγαπητέ συνάδελφε διαβάστε προσεκτικά τι έγραψα , αν δείτε ότι δεν σας θεωρώ συνάδελφό ή ότι κάνω διαχωρισμούς κλπ παρακαλώ να μου το υποδειξέτε , άλλωστε πρώτος εσείς πετάξατε το πυροτέχνημα ότι οι ελ.επαγγλεματίες κονομάνε και φοροδιαφεύγουν ......

Σας σημειώνω το κύρια σημείά των απαντήσεων μου ....

Αν υποθέσουμε ότι κάτι σας τύχαινε και θα έπρεπε να λείψετε από ανάγκη πχ 20 μέρες , αναρωτιέμαι θα σκεφτόσασταν το ίδιο ???? Το ερώτημα απευθύνεται και στον συνάδελφο spirosvii ....

Και για να σας βοηθήσω ..... Κανείς δε ζητάει παράταση παράταση παράταση , ζητάμε σωστές και ανθρώπινες συνθήκες εργασίας ..... Σήμερα πχ βλέπω ότι τα οπτικά είναι κλειστά γιατι τιμούν την Αγιά Παρασκεύη .... Το ίδιο και τα συνεργεία σε άλλη μέρα .... Εμείς ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΑΡΡΩΣΤΗΣΟΥΜΕ ...... Αυτά και αν νομίζεις ότι κονάμε εμείς που έχουμε καθυστερήσει πλανάσαι πλάνην οικρά ....... Και στο λέω κάποιος που θεωρείται από τα ακριβότερα γραφεία (άλλο που μας τα χρωστάνε !!! :D ) .......

Θα μπορούσα να κάτσω να σου γράψω άπειρα επιχειρήματα .... Αλλά όταν διάβαζω το ..... "εγώ τα δηλώνω όλα και εσείς οι άλλλοι κλέβετε" τότε κάθε προσπάθεια συζήτησης πάει στο βρόντο ....

Χώρια ότι προφανώς δεν έχετε υποβάλει φετινή δήλωση για να ξέρετε να θέλει 10-15 λεπτά ......

Απόρω καθόμαστε και προσπαθούμε να εξηγείσουμε σε ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ γιατί πρέπει να αλλάξει το επάγγελμα , είναι δυνατό να μας ακούν οι αρμόδιοι όταν οι ίδιο οι συνάδελφοι δεν καταλαβαίνουν ????

Α ναι και κάτι ακόμα που λέω σε όσους έχουν τα ίδια επιχειρήματα με σας (γενικά μιλάω , πχ λένε οι μισθωτοί για τους επαγγελματίες και τούμπαλιν) ..... Αν κονομάμε τόσα πολλά γιατί δεν ανοίγετε και εσείς ένα δικό σας γραφείο να τρελαθείτε στο χρήμα ?????? όταν καταλάβατε ότι και μισθωτοί και επαγγλεματιες στο ίδιο καζανί βράζουμε τότε ίσως υπάρχει προοπτική

Μα μπορούμε να μιλήσουμε σοβαρά ?????

Αυτό που έγραψα είναι ότι όταν προσπαθούμενα πείσουμε συναδέλφους μας, είναι δυνατό να πείσουμε τους "συνεργάτες" μας για τα αιτήματα μας ???

Α ναι και κάτι άλλο .......

Πέρα από τις υπολειπόμενες περίπου 1 μύριο ......

Ενδιαφέρον έχει πόσες αιτήσεις για κλειδαρίθμους έγιναν και θα γίνουν τις τελευταίες μέρες , αυτό θα δείξει και τον όγκο εργασίας που θα έχουν και τα τμήματα μητρώλου των ΔΟΥ ........

ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ,ΤΕΛΙΚΑ .

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ <<ΔΕΝ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΙ>> ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.ΠΟΥ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ; ΓΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ.ΟΜΩΣ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΕΛΓΧΟ , ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ; ANTE ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ. ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ ΓΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΕΠΟΧΙΚΟ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΠΟ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ ΝΕΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ, ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΩΞΩ.ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΑ ΑΠΟ ΠΑΛΑΙΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΙΦΕΡΟΥΝ ΤΟΣΗ ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Αφού είστε τόσοι πολλοί που δεν προλαβαίνετε γιατί δεν προσλαμβάνετε κανένα παιδί να σας βοηθήσει και να μάθει και 5 πράγματα; Έχετε πάρα πολλές δηλώσεις ακόμη! Εγώ 4-5 έχω κι αγχώνομαι πόσο μάλλον εσείς!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΟΝΟ Η ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ .ΚΑΙ ΝΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΤΟΜΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΟΝΙΜΟ ΑΤΟΜΟ .ΟΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΑΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ: ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΒΓΕΙ.ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ . ΟΜΩΣ ΖΗΤΩ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΞΕΦΥΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΥ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΑΠΑΙΤΕΙ ΧΡΟΝΟ! ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΛΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΘΟΥΝ ΠΡΟΤΟΥ ΣΤΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΗΔΗ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ 4 ΑΤΟΜΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΤΑ 2 ΑΤΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ 2 ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΡΕΙΣ ΜΗΝΕΣ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΠΟ 15/3 ΕΩΣ 15/5. ΦΕΤΟΣ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΙΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΗΡΘΑΝ ΜΕΤΑ ΤΑ ΜΕΣΑ ΜΑΙΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ. ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΠΙΕΖΟΜΑΣΤΕ ΑΛΛΑ ΦΕΤΟΣ ΑΚΟΜΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΕΛΑΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ. ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΤΗΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ 15 €, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ 15 ΕΥΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΑΡΙΣΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ. (ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΦΕΤΟΣ). ΑΠΛΩΣ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΑΝΤΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΤΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΑΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ, ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΟΡΙΣΕΙ ΛΟΓΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΜΠΕΡΔΕΥΩ ΠΟΤΕ! ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΟΥ ΧΡΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΣΩΣΤΑ! ΔΕΝ ΑΡΓΟΠΟΡΗΣΑ ΦΕΤΟΣ ΟΥΤΕ ΑΝΕΒΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ. ΑΛΛΑ Ο ΟΓΚΟΣ ΤΩΝ ΠΑΡΑΛΑΒΩΝ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΗΤΑΝ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ.

Αγαπητέ συνάδελφε διαβάστε προσεκτικά τι έγραψα , αν δείτε ότι δεν σας θεωρώ συνάδελφό ή ότι κάνω διαχωρισμούς κλπ παρακαλώ να μου το υποδειξέτε , άλλωστε πρώτος εσείς πετάξατε το πυροτέχνημα ότι οι ελ.επαγγλεματίες κονομάνε και φοροδιαφεύγουν ......

Σας σημειώνω το κύρια σημείά των απαντήσεων μου ....

Αυτό που έγραψα είναι ότι όταν προσπαθούμενα πείσουμε συναδέλφους μας, είναι δυνατό να πείσουμε τους "συνεργάτες" μας για τα αιτήματα μας ???

Α ναι και κάτι άλλο .......

Πέρα από τις υπολειπόμενες περίπου 1 μύριο ......

Ενδιαφέρον έχει πόσες αιτήσεις για κλειδαρίθμους έγιναν και θα γίνουν τις τελευταίες μέρες , αυτό θα δείξει και τον όγκο εργασίας που θα έχουν και τα τμήματα μητρώλου των ΔΟΥ ........

Μα γιατί απολογείσαι Αποστόλη στον συνάδελφο που μας κουνάει το δάκτυλο, όπως ο Παυλίδης στην Βουλή και μας χαρακτηρίζει με απαράδεχτες λέξεις; Αν μάθει το αφεντικό του τα όσα γράφει για αυτόν να είσαι βέβαιος ότι θα ψάχνει για δουλειά στα γραφεία που κατηγορεί. Ημουν από το 1977 ως το 1987 στην σίγουρη θέση που κάθεται αυτός και δούλευαν 10 κοπέλες για να υπογράφω και να δίνω λογαριασμό στην διοίκηση και με ελεύθερο ωράριο. Προτίμησα το ελεύθερο επάγγελμα και προτείνω το ίδιο στον υπερόπτη συνάδελφο για να δει τι εστί βερύκοκο και κυρίως για να "θησαυρίσει".

ΠΑΙΔΙΑ ΑΦΗΣΤΕ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΤΑΙ… ! ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ Μ…….. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΑΝ ΑΥΤΟΥΣ. ΑΛΩΣΤΕ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΣΟ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΑΜΕ …… ΝΑ ΔΩΣΕΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ , ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΟΝΟΜΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ … ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΜΕΡΗ ΜΑΣ.

Guest ΜΠΙΛΛΥ

fdltaxis

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .Α ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ 25/7 02.02 ΜΜ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΛΩΣ ΞΕΧΑΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

Guest ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... ΕΓΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.. ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΤΟ Σ/Κ ΜΕ ΝΤΙΒΑΝΑΚΙ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΘΑ ΤΗ ΒΓΑΛΟΥΜΕ. ΔΕΝ ΘΕΛΑΝΕ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΙ ΚΥΡΙΟΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΚΛΟΓΕΣ, ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝΕ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΟΥΝΕ ΤΟ Ε9 ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΑΛΑΚΕΣ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ, ΚΑΝΟΥΝ ΝΕΑ ΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΕΜΗ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ... ΝΑ ΧΑΣΟΥΝΕ 5-6 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ...

ΜΑΣ ΣΚΙΣΑΤΕ ΠΑΙΔΙΑ... ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΣΟΥΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ

ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΠΟΦΕΕ 9.20 ΠΜ.

ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΧΙΣ.

ΣΙΩΠΗΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ( ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΟΣΕΣ - ΑΡΓΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ) ΜΕΡΕΣ.

To επιβεβαιώνω με δική μου επικοινωνία. Μιλούν για 10 ημέρες . Άτυπα.

Πάλι από επικοινωνία γίνεται πάλη μεταξύ 10 ημερών (υπουργείο) και 20 ημερών (ΠΟΦΕΕ)

ΔΕΚΑ ;;;;; ΤΙ ΔΕΚΑ ;;;; ΑΥΤΟΙ ΖΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ;;; ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΨΟΦΗΣΕΙ....ΕΧΩ ΠΙΕΣΗ 24 ΑΠ' ΤΟ ΠΡΩΙ.....ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΓΑΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΓΑΝ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΟΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ......ΟΥΣΤ ΑΠΟ ΔΩ....

To επιβεβαιώνω με δική μου επικοινωνία. Μιλούν για 10 ημέρες . Άτυπα.

Πάλι από επικοινωνία γίνεται πάλη μεταξύ 10 ημερών (υπουργείο) και 20 ημερών (ΠΟΦΕΕ)

Ειλικρινά φίλε μου Κωστή ,

δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω.

Μόλις προχθές η ποφεε έστρωνε το χαλί για να μην δωσει επίσημη παράταση το υπουργείο ,

αφού μίλαγε απο μόνη της για σιωπηρή ολιγοημερη παραταση μεχρι τις 12 Αυγούστου

και τώρα σου λένε ότι γίνεται πάλη!!!!!! διότι έχουν 8 ημέρες διαφορά στις απόψεις τους .

Πέστους ρε φίλε να πάνε να χεστούνε και να μας αφήσουν στην ησυχία μας ,

αντε γιατι η κοροιδία τους δεν παλεύετε .